ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    22

    ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΧΩ ΞΑΝΑΓΡΑΨΕΙ ΚΑΙ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΕΙΜΑΙ 18 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ ΜΕ ΑΓΟΡΑΦΟΒΙΑ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΠΑΘΑΙΝΩ ΚΑΜΙΑ ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΣΥΚΓΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΔΗΛΑΔΗ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΓΩ ΝΑ ΠΑΩ ΠΑΝΤΟΥ ΝΑ ΠΙΩ ΑΛΚΟΟΛ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ ΠΧ Η Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ Η Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΕΤΣΙ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΘΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΜΕ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΜΟΥ ΠΧ ΝΙΩΘΩ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΑΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΟΣ ΟΤΙ 'ΔΕΝ ΘΑ ΖΩ' ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΤΙ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΩ ?

  2. #2
    Quote Originally Posted by Xristakos 2 View Post
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΧΩ ΞΑΝΑΓΡΑΨΕΙ ΚΑΙ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΕΙΜΑΙ 18 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ ΜΕ ΑΓΟΡΑΦΟΒΙΑ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΠΑΘΑΙΝΩ ΚΑΜΙΑ ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΣΥΚΓΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΔΗΛΑΔΗ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΓΩ ΝΑ ΠΑΩ ΠΑΝΤΟΥ ΝΑ ΠΙΩ ΑΛΚΟΟΛ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ ΠΧ Η Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ Η Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΕΤΣΙ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΘΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΜΕ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΜΟΥ ΠΧ ΝΙΩΘΩ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΑΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΟΣ ΟΤΙ 'ΔΕΝ ΘΑ ΖΩ' ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΤΙ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΩ ?
    Ξεκίνησε να πηγαίνεις μόνος σου ή με τους φίλους σου κάπου κοντά και για λίγη ώρα μέχρι να συνηθίσεις.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Quote Originally Posted by Xristakos 2 View Post
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΧΩ ΞΑΝΑΓΡΑΨΕΙ ΚΑΙ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΕΙΜΑΙ 18 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ ΜΕ ΑΓΟΡΑΦΟΒΙΑ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΠΑΘΑΙΝΩ ΚΑΜΙΑ ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΣΥΚΓΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΔΗΛΑΔΗ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΓΩ ΝΑ ΠΑΩ ΠΑΝΤΟΥ ΝΑ ΠΙΩ ΑΛΚΟΟΛ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ ΠΧ Η Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ Η Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΕΤΣΙ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΘΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΜΕ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΜΟΥ ΠΧ ΝΙΩΘΩ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΑΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΟΣ ΟΤΙ 'ΔΕΝ ΘΑ ΖΩ' ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΤΙ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΩ ?
    Καλησπερα σου μελος,για να αντιμετωπισεις την φοβια αυτη πρεπει οσο το δυνατον να περνας καιρο μαζι με τους φιλους σου κ να μην εισαι διαρκως με τους δικους σου δεν θα σε βοηθησει αυτο καπου,Οργανωσε διακοπες με φιλους σου να πατε για λιγες μερες καπου κ να νοικιασετε δωματιο θα ειναι μια πολυ καλη ιδεα κ να νιωθεις καλα με την παρεα σου κ να νιωσεις οτι μπορεις να τα καταφερεις κ μακρυα απο τους δικους σου,Αλλωστε ετσι κ αναγκαστεις να σπουδασεις σε αλλο μερος θα πρεπει να προσαρμοστεις κ να μαθεις να τακτοποιεις ενα σπιτι κ αρκετα πραγματα που θα σε βοηθησουν να νιωθεις αυτονομος,Κ εγω 18 ετων φοβομουν τον κοσμο κ να παω καπου μονη μου ομως τωρα παρολο που πασχω απο κοινωνιοφοβια εκανα πολυ μεγαλη προοδο,Πιστευω μπορεις κ εσυ να τα καταφερεις!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    βρε χριστο πρωτον... εισαι 18 χρονων και πλεον δεν ειναι αναπτυξιακα σωστο να βγαινεις με τον μπαμπα και την μαμα.. και να φοβασαι κιολας να βγεις χωρις αυτους..
    ως αγοροφοβικη θα σου πω το εξης : ΒΓΕΣ! οχι ομως με τους γονεις.. βγες μονος σου, με εναν φιλο σου.. για αρχη επελεξε να πας καπου κοντα στο σπιτι σου.. σιγα σιγα παρτο... δεν υπαρχει αλλη λυση χριστο !!
    γενικα πρεπει να παρεις την κατασταση στα χερια σου... δεν ειναι κατι φοβερο... και να σου πω και γω στην αρχη μονο με το αγορι μου ενιωθα οκ και ασφαλεια να βγω.. μετα ομως καθως ανοιχτηκα και σε καποια αλλα δικα μου ατομα, τωρα πλεον και με αυτα ειμαι τελειως οκ..
    βεβαια υπαρχει και η παρεα που δεν θα νιωθω οτι εμπιστευομαι κι μ αυτη σπανια θα επιλεξω να βγω..
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    22
    Εγω αυτο το θεμα το απεκτησα εδω και λιγο καιρο πριν τις κρισεις πανικου δεν ειχα κανενα απολυτος θεμα ισα ισα συνεχεια εξω ημουν μακρια και απο το σπιτι με φιλους με παρεεες που μαλιστα δεν ηξερα και πολυ καλα και ταξιδια και εκδρομες και ΠΑΝΤΟΥ μονος επερνα θυμαμαι το μετρο μονος να παω να βρω μια κοπελια σχεδον μερα παρα μερα σε αρκετα μακρινη αποσταση και τωρα ουτε να το σκεφτω δεν μπορω ειναι ομως ολα στο μυαλο απλα πρεπει να το παρω αποφαση ακομα και να φοβαμαι πρεπει να παω οπουδηποτε θελω και να νικησω μονος μου τον φοβο

  6. #6
    Τί είναι ακριβώς αυτό που φοβάσαι οτι θα πάθεις αν βγεις χωρίς τους γονείς σου; Οτι θα σε πιάσει κρίση πανικού; Και οι γονείς σου τί θα μπορούσαν να σου προσφέρουν παραπάνω;

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    38
    Γεια σου Χρηστο. Εχω και εγω αγοραφοβια και καταλαβαινω απολυτα τι περνας! Εχει επηρεασει αρκετα την καθημερινοτητα μου μπορω να πω. Μην αφησεις να σου συμβει αυτο, οπως ειπες ειναι στο μυαλο σου ολο αυτο και ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΝΙΚΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ. Νιωθεις ανετα με τα παιδια της παρεας σου; Παιζει πολυ σημαντικο ρολο αυτο. Και εγω το παλευω οσο μπορω αν και ακομη πολλες φορες δισταζω να κανω πραγματα εξαιτιας αυτης της φοβιας

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    ναι ρε γαμωτο η αγοροφοβια ειναι βασανο..
    εμενα με κουρασε πια..
    παντως χριστο τολμα να βγαινεις!!
    ξεχνα την συντροφια των γονιων σου! δεν ειναι σωστο σε τετοια ηλικια.. οκ παντα θα ειναι εκει να σε στηριξουν, αλλα μην το παρακανεις..
    καλυτερα να βασιστεις στην παρεα...
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by Xristakos 2 View Post
    Εγω αυτο το θεμα το απεκτησα εδω και λιγο καιρο πριν τις κρισεις πανικου δεν ειχα κανενα απολυτος θεμα ισα ισα συνεχεια εξω ημουν μακρια και απο το σπιτι με φιλους με παρεεες που μαλιστα δεν ηξερα και πολυ καλα και ταξιδια και εκδρομες και ΠΑΝΤΟΥ μονος επερνα θυμαμαι το μετρο μονος να παω να βρω μια κοπελια σχεδον μερα παρα μερα σε αρκετα μακρινη αποσταση και τωρα ουτε να το σκεφτω δεν μπορω ειναι ομως ολα στο μυαλο απλα πρεπει να το παρω αποφαση ακομα και να φοβαμαι πρεπει να παω οπουδηποτε θελω και να νικησω μονος μου τον φοβο
    οπως ακριβως τα λες! και γω ακριβως ετσι!
    οολη μερα εξω και τωρα εχω να παω μεχρι το σουπερ και το σκεφτομαι ..
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    παιδια και εσεις που υποφερετε απο την αθλια την αγοροφοβια στειλτε μου αν θελετε ενα email να τα πουμε πιο αναλυτικα!



    ([email protected])
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    22
    εχω αλλη μια φοβια εγω καπνιζα πολυ απο τοτε που ξεκινησανε οι κρισεις πανικου το εκοψα γιατι φοβομουνα για την καρδια μου χωρις να εχω κανενα απολυτος θεμα τεσταρισμενο απο γιατρο τωρα δεν αντεχω αλλο θελω να καπνισω παρα πολυ και φοβαμαι πως αν καπνισω θα παθω κατι πχ εμφραγμα επιτοπου η κατι αλλο

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    μακαρι να ειχα και γω τετοια φοβια να εκοβα το καπνισμα!
    μακαρι!
    τι να σου πω για το συγκεκριμενο θεμα νομιζω πως η φοβια σου κανει μεγαλο καλο!
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 20:15
  2. Εχει ψυχολογικα?Μακρια του...
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 49
    Last Post: 19-01-2015, 10:38
  3. Μακρια του αδειασε η ζωη μου!!
    By αννα.... in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 168
    Last Post: 20-11-2012, 17:57
  4. ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΥΓΩ ΜΑΚΡΙΑ
    By ΕΛΠΙΔΑ85 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 03-10-2012, 12:35
  5. Θα παει μακρια η βαλιτσα???
    By reggaeM in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 19-02-2010, 17:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •