ΕΡΓΟΦΙΑ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18

Thread: ΕΡΓΟΦΙΑ?

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    6

    ΕΡΓΟΦΙΑ?

    Γεια σε ολους!!! Παρακολουθω το φορουμ εδω και καιρο..Απο τότε δλδ που αρχισα να συνειδητοποιω ,οτι οι φοβίες μου ειναι πιο σοβαρες απο οσο νομιζα και δεν με αφήνουν να προχωρησω στη ζωή μου οπως θα ηθελα αλλα με κρατανε στασιμη ή με πανε πισω..Το αγχος μου και η ελλειψη αυτοπεποιθησης με κανουν να φοβαμαι να αντιμετωπισω καταστασεις που για τον καθενα ειναι απολυτα φυσιολογικες..Τι θελω να πω?Το βασικοτερο προβλημα μου ειναι οτι φοβαμαι να εργαστω..Οταν τελειωσα το σχολειο και περασα στη σχολη μου εβλεπα συμφοιτητες και φιλους να δουλευουν.Και ενω και εγω ηθελα,σκεφτομουν παντα πως θα ηταν αν ημουν στη θεση τους και πιστευα οτι αποκλειεται να τα καταφερνα.Σε οποιαδηποτε δουλεια..Παντα επαιρνα μια εφημεριδα την κοιτουσα και σε καθε αγγελια ελεγα-Δεν κανω..εδω θελει αυτο,εκει θελει το αλλο προσον- που στη ουσια μπορει να τα ειχα αλλα δεν πιστευα σε μενα..Τον τελευταιο χρονο ομως των σπουδων μπηκα μεσω ενος συγγενη ως ταμειας με ενα πολυκαταστημα..Αν και στη αρχη ειχα απιστευτο αγχος, δουλεψα εκει 1 χρονο ημιαπασχοληση.Μου αρεσε η δουλεια και χαιρομουν πολυ που μπορουσα να κανω κατι για μενα!Απο κει και περα ομως ολα εμειναν στασιμα..Γυρισα στο πατρικο μου στη επαρχεια γιατι με μια 4ωρη εργασια σε αλλη πολη πως μπορει κανεις να ανταπεξελθει οικονομικα? Οσο εμενα με τους δικους μου τις περισσοτερες φορες ενιωθα εντελως αχριστη..Αλλες παλι σκεφτομουν οτι και εγω βοηθουσα οσο μπορουσα με τις αγροτικες δουλειες η το σπιτι και αυτο ηταν κατι..Αλλα αισθανομουν τοσο ασχημα σε ενα μικρο χωριο με πολυ λιγα παιδια της ηλικιας μου και η μοναδικη που γυρισε παλι πισω..Αισθανομουν οτι ολοι με εδειχναν με το δαχτυλο ως αποτυχημενη..Δεν ηθελα να γινει ετσι..Ηθελα οι γονεις μου να ειναι περιφανοι για μενα-οχι πως μου εχουν πει ποτε κατι ασχημο,αλλα ολοι οι γονεις το θελουν.Ετσι δεν ειναι?- Σχεδον πριν 2 χρονια το αγορι μου εγυγε για εξωτερικο..Εκεινη την περιοδο δουλευα σε ενα γραφειο για 6 μηνες μεσω προγραμματος.Εκει αν και ειχα παραλογο υπερβολικο αγχος στην αρχη δουλεψα.Καθε φορα που εκανα ενα λαθος ομως μπορει και να το σκεφτομουν μια εβδομαδα και να ελεγα,μονο εγω κανω τετοιες βλακειες.κανεις αλλος δεν θα το εκανε..
    Μετα το τελος του προγραμματος λοιπον ηρθα και γω εξωτερικο στο αγορι μου..Δεν ξερω τι περιμενα να βρω εδω?Ειμαι ηδη ενα χρονο και παρακολουθω μαθηματα γλωσσας-δεν δουλευω ακομα.Στην Ελλαδα ισως η ανεργεια ηταν για μενα καλυψη,εκρυβε το φοβο μου,τον οποιο σχεδον κανενας δεν ειχε καταλαβει..Εδω ομως?Ποσο ακομα θα καθομαι?Δεν εχω τη δυναμη και τον τσαμπουκα να πω θα παρω ενα τηλ σε αυτη την αγγελια η θα στειλω βιογραφικο και οτι γινει..ακομα σκεφτομαι και δεν ειμαι καλη??????πως θα φυγει αυτη η φοβια?αν ημουν στην ελλαδα θα πηγαινα σιγουρα σε ψυχολογο..αλλα εδω..νομιζω οτι ειμαι η μοναδικη με αυτο το προβλημα..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Στην Ελλάδα είναι που είναι ταμπού ο ψυχολόγος-ψυχίατρος.
    Επισκέψου εκεί και ψυχολόγο και ψυχίατρο οι δομές στο εξωτερικό είναι συνήθως καλύτερες.

    Και εγώ δυσκολεύομαι πολύ να βρω δουλειά όχι γιατί δεν υπάρχουν στην Ελλάδα δουλειές αλλά για τους ίδιους λόγους που λες εσύ.
    Απλά εγώ στην δουλειά πάθαινα και ψυχοσωματικά από το άγχος. Έτσι μόνο με αντικαταθλιπτικά τα βγάζω πέρα.
    Πάλι αγχώνομαι αλλά δεν κάθομαι μια βδομάδα να μελετώ ένα λάθος (το έκανα και αυτό) ή τουλάχιστον δεν το χω στο προσκήνιο για μια βδομάδα.

    Θα βρεις πολύ βοήθεια φτάνει να την ζητήσεις

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    οι δομές στο εξωτερικό είναι συνήθως καλύτερες.
    nai ετσι ειναι μολις θα αρχισουν να χτυπανε τα δοντια σου σα κομπρεσερ απο το πολυ κρυο οι υποδομες ξαφνικα γινονται αριστες σε αυτη τη χωρα πραγματικα η λεξη ταμπου ειναι εφιαλτης κ ο καλυτερος φιλος των ψυχολογικων αν ειχαν καταργησει ολοι αυτη τη λεξη δε θα υπηρχαν ψυχολογικα.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    Titisee-Neustadt, Germany
    Posts
    68
    Σε ποια χώρα είσαι αν επιτρέπεται;

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    6
    Γερμανια και εγω OuraniaK

  6. #6
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    Titisee-Neustadt, Germany
    Posts
    68
    Quote Originally Posted by Sonne View Post
    αν ημουν στην ελλαδα θα πηγαινα σιγουρα σε ψυχολογο..αλλα εδω..νομιζω οτι ειμαι η μοναδικη με αυτο το προβλημα..
    Στην πόλη που μένω και στις γύρω περιοχές οι Ψυχολόγοι και οι Ψυχίατροι είναι κλεισμένοι από τώρα μέχρι και δυο μήνες αργότερα! Σίγουρα από όλους αυτούς θα αντιμετωπίζουν αν όχι το ίδιο αλλά κάποιο παρόμοιο πρόβλημα με εσένα!
    Να κάνεις κάτι που θα είσαι εσύ περήφανη για εσένα και όχι οι άλλοι. Τώρα έκανες και μια καινούρια αρχή και πιέστηκες. Αλλά είναι λογικό να κομπλάρεις να πάρεις ακόμα και τηλέφωνο για δουλειά σε μια ξένη χώρα! Για εμένα αυτό που περιγράφεις είναι φυσιολογικό. Όλοι μας κάναμε λάθη στην δουλειά και μετά νιώθαμε πολύ ανόητοι, όλοι διστάζαμε για μια δουλειά που σκεφτήκαμε πως δεν έχουμε τα προσόντα! Τώρα που είσαι και στο εξωτερικό θα ζοριστείς πολύ, και καλά θα κάνεις να ξεχάσεις τις φοβίες γιατί σε αποσπούν από τα ''πραγματικά'' προβλήματα. Απλά άλλαξε οπτική, για εμένα η δουλειά λειτούργησε ως αγχολυτικό, το πιο ενθαρρυντικό είναι να σκεφτείς πως τώρα κάνεις μια καινούρια αρχή και πριν βιαστείς να απογοητευτείς προσπάθησε.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    prospathise na iremeis monos sou dld ekei pou to agxos xtipaei kokkino prospathise na to paizeis psixraimos k meta apo ligi ora feugei
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    324
    Εχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.... Ο γιατρός μου με κορόιδευε γιατί του είχα πει ότι δεν μπορώ να δουλέψω ούτε σε ζαχαροπλαστείο! Απότι μου είπε ακόμη και άτομα με δείκτη iq 70 μπορούν να κάνουν τέτοιες δουλειές.... Εγώ πάλι κάνω σκέψεις του τύπου δεν θα θυμάμαι τιμές, δεν θα θυμάμαι τα ονόματα από τα γλυκά και άλλα τέτοια χαζά.. Οπότε ενώ μου ζήτησαν χαρτιά για να ξεκινήσω να εργάζομαι, βρήκα δικιαιολογία και το ακύρωσα :P Επίσης, σε ένα γραφείο που δούλευα θα με έβαζαν στο τηλέφωνο να κλείνω πελάτες και πάλι λάκισα και σταμάτησα....

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    6
    Ευχαριστω για τις αμμεσες απαντησεις..Ηθελα με καποιο τροπο να πω αυτο που με ταλαιπωρει.Μεχρι τωτα δεν εχω μιλησει σε κανεναν.Μονο ο φιλος μου το εχει καταλαβει..μου λεει παντα οτι πρεπει να ειμαι δυναμικη και οτι δεν ειναι τιποτα δυσκολο αρκει να βρω το θαρρος να το αντιμετωπισω..που ειναι ομως και δεν το βρισκω;

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    6
    Ευχαριστω για τις αμμεσες απαντησεις..Ηθελα με καποιο τροπο να πω αυτο που με ταλαιπωρει.Μεχρι τωρα δεν εχω μιλησει σε κανεναν.Μονο ο φιλος μου το εχει καταλαβει..μου λεει παντα οτι πρεπει να ειμαι δυναμικη και οτι δεν ειναι τιποτα δυσκολο αρκει να βρω το θαρρος να το αντιμετωπισω..που ειναι ομως και δεν το βρισκω;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Koπελα μου πως ειναι τα πραγματα εκει? Πως τα βλεπεις?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα σου φιλη μου,ειναι πολυ καλο που ειστε μαζι με το αγορι σου κ μακαρι να ειστε παντα καλα,Ζητησε του να σε ενθαρρυνει να δειτε για θεσεις μαζι πιστευω θα νιωσεις δυνατοτερη κ εγω φοβαμαι παρα πολυ να εργαστω περιμενω μενουμε μαζι με το αγορι μου που θελουμε κανουμε οικογενεια για να μενα ενθαρρυνει,Εφοσον εισαι σε αλλο κρατος πιθανον οι δομες ειναι καλυτερες απο οτι στην Ελλαδα κ παραδειγμα ανθρωποι με αγοραφοβια κοινωνιοφοβια ειναι δυνατον να εργαστουν σε δουλειες μοναχικες για να μην γεμιζουν ενταση απο τον πολυ κοσμο προτιμησε κατι τετοιο για να μην νιωθεις οτι εκτιθεσαι στον πολυ κοσμο κ εφοσον το εκανες κ στο παρελθον θα τα καταφερεις εισαι ο ιδιος ανθρωπος που τα καταφερε τοτε!

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    6
    kerasi σε ποιον τομεα λες?δουλειες ή τρόπος ζωης?Εμεις την παλευουμε γιατι ειμαστε κοντα με συγγενεις μου..Αλλιως δεν ξερω πως θα ηταν..Απο δουλειες θα σου πω για το αγορι μου-γιατι εγω δεν ειμαι το καλυτερο παραδειγμα-βρηκε δουλεια στο αντικειμενο του αμεσως.Χωρις κανενα προβλημα..Απο ζωη δεν λεει κατι..Αλλα συνηθεια ειναι ολα!μυστευχομαι και σε σενα οτι καλυτερο!Εσυ δηλαδη πως το αντιμετωπιζεις το θεμα?

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    64
    Ειναι πιο δυσκολο να βρεις δουλεια παρα να δουλεψεις

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Quote Originally Posted by Sonne View Post
    kerasi σε ποιον τομεα λες?δουλειες ή τρόπος ζωης?Εμεις την παλευουμε γιατι ειμαστε κοντα με συγγενεις μου..Αλλιως δεν ξερω πως θα ηταν..Απο δουλειες θα σου πω για το αγορι μου-γιατι εγω δεν ειμαι το καλυτερο παραδειγμα-βρηκε δουλεια στο αντικειμενο του αμεσως.Χωρις κανενα προβλημα..Απο ζωη δεν λεει κατι..Αλλα συνηθεια ειναι ολα!μυστευχομαι και σε σενα οτι καλυτερο!Εσυ δηλαδη πως το αντιμετωπιζεις το θεμα?
    Καλησπερα σου φιλη μου,Εμεις ειμαστε σε αποσταση με το αγορι μου που θελουμε κανουμε οικογενεια παλευουμε να βρουμε κατι για να καλυτερευσει το οικονομικο μας κ μπορεσουμε μενουμε μαζι,Ευελπιστω οταν μενουμε μαζι μενα ενθαρρυνει κ νιωθω ασφαλεια μαζι του κανω κατι κ οσον αφορα την δουλεια,τωρα γενικα κοιταζουμε αγγελιες για την ιδια πολη κ το αγορι μου στελνει κ αιτησεις ευελπιστω συντομα να βρεθει κατι

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •