Φοβος για νεο επεισοδιο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 44
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    324

    Φοβος για νεο επεισοδιο

    Φτάνει σε λίγες μέρες ο καιρός που θα κόψω, πάντα με την προτροπή του γιατρού μου, το χάπι για την ψύχωση. Ήδη αρνητικές σκέψεις περνάνε από το μυαλό μου ότι θα υποτροπιάσω κι ότι θα ζήσω παρόμοιες καταστάσεις όπως στο παρελθόν... Ένας ζωντανός εφιάλτης. Οι μνήμες ζωντανεύουν. Μέσα στο αεροπλάνο που ταξίδευα για το γυρισμό μου στην Ελλάδα έζησα την απόλυτη κρίση παροξυσμού και τρέλας. Είχα την αίσθηση ότι ο διάολος ο ίδιος πετούσε το αεροπλάνο και ότι με κυνηγούσε.. Kάποια στιγμή κατά τη διάρκεια του ταξιδιού κι ενώ εγώ θυμάμαι τον εαυτό μου ήσυχο, με φώναξαν μέσα στο πιλοτήριο, προφανώς φώναζα χωρίς να έχω αναμνήσεις. Με πήγαν πίσω στις αεροσυνοδούς για να με καθησυχάσουν.. Τότε κάποια στιγμή θέλησα να πάω στην τουαλέτα και έζησα μια τρομακτική συνάντηση.. Φαντασία? Ποιός ξέρει.. Όπως μπήκα τρεις σταγόνες πετάχτηκαν στο πάτωμα σε μια ευθεία κάθετη. Και όταν κοίταξα στον καθρέφτη το φως αναβόσβησε και είδα μια καφε σκια να με τραβάει προς το μερος της και ένιωσα απαίσια συναισθήματα. Αρχισα να φωναζω και ήρθε ευτυχώς η αεροσυνοδος και χτύπησε την πόρτα και συνήλθα. Στην πορεία θυμάμαι μια στιγμή μεταξύ λογικής και παράνοιας όπου έκανα ακούσιες κινήσεις μεσα στο αμάξι που με μετέφεραν. Χτυπώντας δυνατά και τα δυό μου χέρια τσίριζα "Φύγε μ***κα". Και σκεφτόμουν "Τι κάνω τώρα?". Αλλά δεν μπορούσα να το ελέγξω.. Να αναφέρω πώς πριν από το επισόδειο έκανα διαλογισμό.. Δεν ξέρω αν έχει κάποια σχέση αυτό..
    Στη συνέχεια φώναζα διαρκώς στο αμάξι με τη μητέρα μου και όταν λογικευόμουν της ελεγα δεν μπορώ να το ελέγξω συγγνώμη μου βγαίνει να φωνάζω... "Φυγε, φύγε".
    Η καημένη σάστισε!
    Στο νοσοκομείο έχω άλλη μια ασχημη ανάμνηση όπου έβλεπα δαιμονες τριγύρω μου να θέλουν να με φανε και δεν ήθελα να πάω στο κρεβάτι μου..
    Γενικότερα η εμπειρία ήταν πολύ άσχημη και οι αναμνήσεις αμυδρές.. Δύο εβδομάδες εκεί μέσα και δεν θυμάμαι σχεδόν τίποτα.. Στις λίγες αναμνησεις μου θυμάμαι μια κοπέλα, σε καλύτερη κατάσταση από μένα, να μου διαβάζει το ευαγγέλιο.. Ανθρώπους δεμένους να φωνάζουν και να μιλούν ακατάπαυστα..
    Ασχημες καταστάσεις που ευελπιστώ να μην ξαναζήσω...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    αυτα που περιγραφεις μελος ειναι οντως πολυ σκληρα.! και μονο που διαβαζω την περιγραφη σου δηλαδη φρικαρω, ποσο μαλλον εσυ που το ζησες ολο αυτα!! κουραγιο!!!! κι ευχομαι ολα να πανε καλα!!!
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    αφου ομως σε βοηθαει το χαπι γιατι να το σταματησεις?
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    324
    Υπάρχει ενδεχόμενο να μην το χρειάζομαι.. Ανάρρωσα πλήρως και πολύ γρήγορα από το επεισόδιο. Αυτό ήταν το θετικό που ξέχασα να γράψω :P

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    324
    Eπίσης μου ανοίγει την όρεξη για φαϊ και βάζω κιλα!!!

  6. #6
    Κορίτσι88 άρχισες και ψυχοθεραπεία μετά το επεισόδιο ή μόνο φαρμακοθεραπεία?
    Αφού όμως στο λέει ο γιατρός και θα έχετε επαφή και μετά την λήξη μην ανησυχείς τόσο...αν και ο καθένας στην θέση σου θα ανησυχούσε... δεν ξέρω γιατί αλλά οι περισσότεροι μένουν σε μία δόση συντήρησης που λένε, δεν ξέρω...
    Καλά να τα πας όμως ότι κι αν αποφασίσεις σου εύχομαι..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    324
    Ευχαριστώ για την απάντηση! Ναι έκανα και ψυχοθεραπεία παράλληλα! Όπως λες πολλοί παραμένουν σε δόση συντήρησης γαιτί υποτροπιάζουν.. :/

  8. #8
    ΚΟΡΙΤΣΙ δεν ειναι σκοπος μου να σε απογοητευσω αλλα καλυτερα ηταν η δοση συντηρησης(ιδιαιτερα μικρη) για παντα.αλλωστε εγω για τον εαυτο μ αυτο κανω κ προσωπικα εμενα κανενας γιατρος κ καμια κυβερνηση δεν θα με εμποδιζει να παιρνω για παντα δοση συντηρησης ουτε περισσοτερο απο αυτην ουτε ποτε να τα κοψω γτ και γιατρος να το προτεινει δεν θα παει στην θεση μου μεσα με εισαγγελικη κ πιστεψε με δεν το ξαναθελω το βυσινο να με λειπει(ναζιστικη συμπεριφορα του προσωπικου,πολυ αλλοπεριντιν,στερηση ελευθεριας,δεσιματα,κτλ)...Υ Γ εσυ πιστευεις πραγματικα μεσα σου οτι δεν ειχες η εχεις ψυχωση κ οτι δεν χρειαζεσαι ιχνος αντιψυχωσικου?

    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση όρων χρήσης (απαγορεύονται προτροπές για λήψη/διακοπή φαρμάκων)

    διαφορετικα η δοση συντηρησης σε συνδιασμο με καλη ποιοτητα φαρμακου δεν ειναι τπτ κ δεν σε στερει καθολου σχεδον απο το να ζησεις φυσιολογικα την ζωουλα σου χωρις στερησεις....το αλλο που ελεγες οτι βαζεις κιλα εχω παρατηρησει απο τον εαυτο μου οτι οποιαδηποτε διακυμανση στην ποσοτητα του αντιψυχωσικου ανοιγει πολυ την ορεξη.ο δε γιατρος μου μου ειπε οτι τα αντικαταθλιπτικα κλεινουν την ορεξη αλλα εχουν παρενεργιες στο σεξ αυτα.με συμπαθεια μητσος17817...
    Last edited by Aeon; 14-01-2015 at 21:31.

  9. #9
    κ κατι αλλο σημαντικο:αν τλκ τλκ αποφασισεις να μην παιρνεις χαπια να κουβαλας μαζι σου τα πρωτα 5 χρονια 1 ηρεμιστικο χαπακι μην σε πιασει ενω εισαι με κοσμο αποτομα υποτροπιασμος χτυπα ξυλο.δεν σουλεω αντιψυχωσικο ή αντικαταθλιπτικο γτ αυτα για να δρασουν θελουν χρονο σεβαστο ενω το ηρεμιστικο κατευθειαν. μην σε φαινονται 'σκληρες' οι συμβουλες μου ειναι πολυ χρησιμες κ δεν τις γραφω ετσι αλλα τις πιστευω

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Γεια σου girl1988, διάβασα τα όσα γράφεις και κατ' αρχήν εύχομαι όλα να σου πάνε καλά από δω και μπρος, δικαιολογημένος ο φόβος σου, αλλά αφού ο γιατρός σε προτρέπει σε κάτι τέτοιο σημαίνει ότι καταλαβαίνει ότι μπορεί και να μη το ξαναχρειαστείς.
    Βέβαια πολλά παιδιά θα σου πουν καλύτερα δόση συντήρησης, αλλά τελικά ποιος μπορεί να κρίνει την ιατρική περίπτωση του κάθε ανθρώπου, εσύ μπορεί να μην το χρειάζεσαι.
    Συμφωνώ με το Δημήτρη, να έχεις ένα ηρεμιστικό χάπι στην τσάντα, αχρείαστο να είναι και να έχει πάντα μόνο διακοσμητικό ρόλο στην τσάντα σου.
    Επίσης μπράβο που περιγράφεις τα όσα επώδυνα σου συνέβησαν, έτσι καταλαβαίνει και ο κόσμος, τι είναι ψυχωτικό επεισόδιο, ψύχωση, τι είναι ψευδαισθήσεις, παραισθήσεις κλπ.
    Θα ήθελα να σε ρωτήσω επειδή ανέφερες ότι έκανες διαλογισμό πριν σου συμβούν όλα αυτά, τι είδους διαλογισμό, πόσες ώρες κλπ, αν θέλεις να μου πεις βέβαια.
    Είναι μια πρακτική που θέλει προσοχή. Εγώ την κάνω καμιά φορά, αλλά για λίγη χαλάρωση, με σωστή αναπνοή, λίγη ώρα και όχι στα πλαίσια να νιώσω τίποτε πνευματιστικές εμπειρίες και άλλα που προτείνουν διάφοροι γκουρού.
    Αν και μπορεί να χαλαρώσει κάποιους ανθρώπους αν την κάνουν με μέτρο, σε άλλους μπορεί να προκαλέσει σοβαρά προβλήματα. Και εξηγείται και επιστημονικά αυτό. Δηλαδή στον εγκέφαλο δημιουργούνται κάποιες διεργασίες, εκκρίνεται σεροτονίνη, αυτό είναι καλό, αλλά αν συμβεί υπερέκκριση μπορεί ορισμένοι να έχουν πρόβλημα. Ή μπορεί να νιώσουν αποπροσωποποίηση, να χάνονται από την πραγματικότητα και γενικά να έχουν αντίθετα αποτελέσματα από το επιθυμητό.
    Ένα είδος διαλογισμού μπορεί να είναι και το απλό περπάτημα, να το κάνει κανείς τακτικά και καλύτερα μέσα σε φυσικό περιβάλλον, πάντα βοηθάει.
    Βάλε λίγο άσκηση και υγιεινή διατροφή στη ζωή σου και θα είσαι καλά και θα αποφεύγεις να πάρεις κιλά. Καλή δύναμη!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    324
    Καλημερα και ευχαριστω για τις απαντήσεις!!! Εκανα διαλογισμό με το σκεπτικό να ανοίξω το τρίτο μάτι!!! Τελικα άνοιξα το κεφαλι μου στα δυο αποτι φαινεται :p βεβαια πιέστηκα κι απο εξωτερικές καταστάσεις: αλλαγη περιβάλλοντος, καινούργιοι ανθρωποι, σχολές, δουλειες κλπ κλπ βεβαια ο γιατρός μου δεν μπόρεσε να ανηχνευσει τις βασικές αιτίες. Μπορει απλα να ηταν και λογω κληρονομικότητας.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    272
    τα φαρμακα δεν κοβωνται ποτε δεν υπαρχει ιαση στις ψυχικες παθησεις μην τα ακουτε αυτα οσοι γιατροι σας τα λενε ειναι κομπογιανητες και θα σας βαλουν σε περιπετειες. πλεον τα περισσοτερα ειναι ατυπα οι παρενεργειες παλευονται.
    προσεχετε τους γιατρους που πατε μακρια απο ομοιπαθητικους επιλεξτε δημοσιο που και για νοσηλεια ειναι φθηνοτερο καλυτερο με παραπανω υποδομες και με συγχρονα φαρμακα.
    συμφωνω παντα με τον δημητρη τα λεει ωραια μονο για το θεμα της νοσηλειας του εγω ειχα αλλη αισθηση στη σταυρουπολη μου αρεσε παραπανω η διαμονη μου εκει και γενικα το περιβαλλον ειναι πιο οικειο το προσωπικο φιλικο παντα βοηθαει δινει τσιγαρα σαμπουαν ξυραφακια τα παντα. μεινετε μακρια απο ιδιωτικες κλινικες ειναι πολυ ασχημες οι συνθηκες μερικες φορες δεν ξερεις πως θα εξελιχθει μια κριση το 04 νοσηλευτικα στον αγιο γιωργη πανοραμα, κυρηλε σου λεει ο αλλος πανοραμα και τετοια αμ δε. απαισια κλινικη μαλλον φυλακη εμοιαζε εγκλεισμος με ολη την εννοια δεν μπορουσες να πας πουθενα σε ενα κτηριο 2 μηνες μεσα επισης για την καθηλωση δημητρη στη σταυρουπολη σε δενουν το ενα μελος εμενα εκει με δεσανε χειροποδαρα φαρμακα παλια χωρις ακινετον και επειδη ειναι ιδιωτικη και εχει αναισθησιολογο εκανα και 12 ηλεκτροσπασμοθεραπειες,μα� �ρια απο ιδιωτικα καμια φορα η ψυχωση εχει πιο σοβαρη εξελιξη και εκει μεσα μπορει να βρεθεις σε ασχημη θεση.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Quote Originally Posted by girl1988 View Post
    Καλημερα και ευχαριστω για τις απαντήσεις!!! Εκανα διαλογισμό με το σκεπτικό να ανοίξω το τρίτο μάτι!!! Τελικα άνοιξα το κεφαλι μου στα δυο αποτι φαινεται :p βεβαια πιέστηκα κι απο εξωτερικές καταστάσεις: αλλαγη περιβάλλοντος, καινούργιοι ανθρωποι, σχολές, δουλειες κλπ κλπ βεβαια ο γιατρός μου δεν μπόρεσε να ανηχνευσει τις βασικές αιτίες. Μπορει απλα να ηταν και λογω κληρονομικότητας.
    Ναι το φαντάστηκα μήπως έκανες κάποια πρακτική διαλογισμού που να σε πήγε σε επικίνδυνα μονοπάτια. Άνοιγμα τσάκρα, τρίτο μάτι και πολλά και διάφορα που υπάρχουν σαν φιλοσοφίες και πρακτικές διαλογισμού (σε αφθονία στο ίντερνετ) ενδεχομένως να ταράξουν την ψυχοσύνθεση του ανθρώπου. Θέλει προσοχή ο εγκέφαλος και όταν ανοίγει κανείς οδούς στο υποσυνείδητό του, τον ψυχισμό του. Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου, άβυσσος και οι λειτουργίες του εγκεφάλου και αν δεν είναι κανείς σίγουρος ότι κάτι μπορεί να τον ωφελήσει καλύτερα να μην το δοκιμάζει. Το λέω εγώ που λίγο meditation, αναπνοές... με έχουν βοηθήσει να χαλαρώνω και να διαχειρίζομαι τις σκέψεις μου, αλλά δεν θα το πρότεινα σε όλους ανεξαιρέτως. Άλλωστε υπάρχουν τόσα χαλαρωτικά γυμναστική, περπάτημα, λίγο χορός. Και ανάγνωση βιβλίων και πολλά άλλα πράγματα.
    Πάντως και οι στρεσογόνες καταστάσεις που πέρασες, αλλαγές κλπ δε θέλει και πολύ ο άνθρωπος όταν ζοριστεί. Κλατάρει, πως το λένε. Αν έχεις στην οικογένεια κάποιον/κάποιους με ψυχική ασθένεια μπορεί να υπάρχει και προδιάθεση.

    Αρης 31 δικαιολογημένα τα όσα λες, και για το καλό της το λες, όπως και τα άλλα παιδιά, αλλά πως μπορούμε να αποκλείσουμε ότι η κοπέλα είχε ένα μεμονωμένο ψυχωτικό επεισόδιο και τίποτε άλλο. Δεν ξέρω, δεν είμαστε και ειδικοί. Ούτε μπορεί να θεωρήσουμε εξ' αρχής ότι ο γιατρός της είναι κομπογιαννίτης. Θέλω να πω φοβάμαι τις γενικεύσεις, γιατί κάθε άνθρωπος και κάθε ασθενής είναι μεμονωμένη περίπτωση.
    Ελπίζω ότι ο γιατρός σου είναι ευσυνείδητος girl1988 και τον εμπιστεύεσαι και ότι σε κατευθύνει σωστά.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Αυτό ρε παιδιά το έχω διαβάσει και σε άλλα φόρουμ , που έχουν υπάρξει περιστατικά τέτοιας φύσεως σε ανθρώπους με τέτοιες ενασχολήσεις.. Τι μπορεί να συμβεί ακριβώς; δλδ τι γίνεται στον εγκέφαλο σου , ανοίγουν άλλες πύλες ή μπορεί να πυροδοτηθεί ψύχωση; πιο πολύ μεταφυσικό είναι το ερώτημα.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Αυτό ρε παιδιά το έχω διαβάσει και σε άλλα φόρουμ , που έχουν υπάρξει περιστατικά τέτοιας φύσεως σε ανθρώπους με τέτοιες ενασχολήσεις.. Τι μπορεί να συμβεί ακριβώς; δλδ τι γίνεται στον εγκέφαλο σου , ανοίγουν άλλες πύλες ή μπορεί να πυροδοτηθεί ψύχωση; πιο πολύ μεταφυσικό είναι το ερώτημα.
    Ναι κάτι τέτοιο παίζει, και εγώ δεν ξέρω ακριβώς να στο εξηγήσω, αλλά ανοίγουν πύλες, πράγματα του υποσυνειδήτου, ασυνειδήτου, βγαίνουν στην επιφάνεια, όπως στην κατάσταση που είσαι όταν κοιμάσαι και βλέπεις όνειρα. Ενέργειες που μπορεί να λειτουργήσουν αλλιώς κατά την αφύπνισή τους κλπ. Γενικά θέλει προσοχή. Ακόμα και να πυροδοτήσει μια ψυχωτική κατάσταση εγώ δεν το αποκλείω. Αν κάνει κάποιος κάτι έτσι απλά, για λίγη ώρα για να χαλαρώσει και να ηρεμήσει είναι οκ, αλλά αν επιθυμεί αστρικά ταξίδια, να πετάει, να συναντήσει άλλες οντότητες και δεν ξέρω εγώ τι... θα έλεγα μακριά από τέτοιες πρακτικές. Όντως άνθρωποι έχουν ταλαιπωρηθεί από τέτοιες καταστάσεις, ας μην παίζουμε με το μυαλό μας.
    Στη σύγχρονη ζωή με τα τόσα άγχη και δυσκολίες ορισμένοι επίσης ψάχνουν να εκμεταλλευτούν και να τρελάνουν τους ανθρώπους, υποσχόμενοι την ηρεμία και τη γαλήνη. Μην εμπιστεύεστε τον κάθε "σαμάνο" και τα όσα σας πλασάρει για θεραπείες, έτσι γενικά το λέω. Να έχετε πάντα σωστή κρίση απέναντι σε όσα μπορεί να έχουν και πλάνη μέσα. Και το λέω εγώ που είμαι άνθρωπος που ψάχνω πολύ τους εναλλακτικούς τρόπους με τους οποίους μπορούμε να καλυτερέψουμε την ψυχική μας υγεία.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 20:15
  2. ΦΟΒΟΣ
    By annouk in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 121
    Last Post: 26-04-2012, 21:44
  3. ΦΟΒΟΣ και ΠΑΛΙ ΦΟΒΟΣ.
    By kan in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 13-03-2012, 16:17
  4. Φόβος του ύπνου/Φόβος της καρδιάς/Έλεγχος αναπνοής
    By verde in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 22-02-2012, 01:12
  5. Ψυχωσικό επισόδειο
    By panoslnk in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 18
    Last Post: 11-08-2011, 03:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •