ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ; - Page 1378
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1378 of 1380 FirstFirst ... 37887812781328136813761377137813791380 LastLast
Results 20,656 to 20,670 of 20693
  1. #20656
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Παιδια ψυχραιμια. Είπα ότι συμφωνώ στο να μην συνωστιζόμαστε. Προσωπικά τήρησα τα μέτρα ΠΡΙΝ ακόμα παρθούν επίσημα επειδή είχα κρυώσει κ είχα βήχα κ συνάχι. Δεν πήγα σε καμιά πλατεία, σε κανένα πάρκο, δεν έρχομαι σε επαφή με άλλους, βγαίνω μόνο για τα απαραίτητα. Όλα αυτα τα βρίσκω πολύ λογικά και συμφωνώ στο να επιβληθούν με κάθε τρόπο. Μια βόλτα μόνη μου με το αυτοκίνητο μου επειδή έτσι μου ρθε...πες μου σε παρακαλώ ποιον πειράζει; Μια βόλτα στην θάλασσα όπου ο κοντινότερος άνθρωπος είναι σε απόσταση που δεν αναγνωρίζω καν τα χαρακτιριστικά του πες μου ποιον πειράζει; Με ποιο δικαίωμα μου στερούν βασικές ανθρώπινες ελευθερίες στο όνομα της ασφάλειας χωρίς καν να μου εξηγούν; Ας με πείσουν λοιπόν γιατι είναι επικίνδυνο να βγω στην εξοχή ΜΟΝΗ ΜΟΥ. Ας μου πουν γιατί απαγορεύουν πάνω από 2 άτομα στο αυτοκίνητο την στιγμή που εμένα η οικογένεια μου μπορεί να είμαστε 5 και να ζούμε όλοι στο ίδιο σπίτι.

    Καταλαβαίνω ότι είμαστε όλοι φοβισμένοι, κι εγώ φοβάμαι και προσέχω όσο περισσότερο μπορώ. Για χάρη του φόβου όμως δεν μπορώ να απαρνηθώ έτσι απλά βασικές ελευθερίες μου. Και είναι βασική ελευθερία μου το να μπορώ να βγω μια βόλτα ΜΟΝΗ μου χωρίς να δώσω λογαριασμό σε κανέναν.
    Ελισαβετ γενικα εκτιμω τις αποψεις σου αλλα σημερα κ διαφωνω και τσαντιστηκα αρκετα με την αποψη σου.Τα ρεστα να τα ζητησεις απο ανεγκεφαλους συμπολιτες σου που δεν σεβαστηκαν τα μετρα με κινδυνο να διασπειρουν τον ιο.Δεν εχω καταλαβει με ποια λογικη τα βαζεις με το κρατος στην συγκεκριμενη περιπτωση.Δεν βλεπεις τι γινεται γυρω σου;;Συνωστισμος απο ανθρωπους σε παραλιες,επιστροφη απο οσους ζουν μονιμα σε αστικα κεντρα σε νησια και χωρια,μη τηρηση καραντινας οσων γυρισαν απο εξωτερικο.κτλπ...ανεγκεφαλο ι τα εβαζαν με αστυνομικους που τους ζητουσαν να επιστρεψουν σπιτια τους.Πριν κατηγορησουμε το κρατος ας δουμε λιγο και την ατομικη μας ευθυνη.Ποιες ειναι οι εταιριες που εμειναν ανοιχτες για τα λεφτα;;Εγω αναγκαζομαι απο το κρατος να δουλεψω και να διακινδυνεψω την υγεια μου και καποιοι καθονται στην ασφαλεια του σπιτιου τους και γκρινιαζουν κιολας γιατι δεν μπορουν να κατσουν πωπο για δυο βδομαδες;;;ειλικρινα;;;;Αχ να καθομουν κι εγω σπιτακι μου και να επαιρνα την αποζημιωση σωα και ασφαλης.Αντιλαμβανεσαι οτι εγω,εσυ,οποιοσδηποτε μπορει να εχουμε τον ιο και να ειμαστε ασυμπτωματικοι;;Εξηγησε μου με επιχειρηματα γιατι τα βαζεις με το κρατος που προσπαθει να αποτρεψει την διασπορα και οχι με τον καθε ανεγκεφαλο συμπολιτη σου;;;Καλα εκανε κι εκανε απαγορευση.Οταν θα νοσησει το 60% του πληθυσμου,πως στο καλο θα χωρεσουμε ολοι στα νοσοκομεια;Πρεπει να καταντησουμε Ιταλια και να διαλεγουν οι γιατροι ποιος θα πεθανει;;;Αν δεν αποτραπει η διασπορα τι θα κανουμε.Αν καποιοι ανεγκεφαλοι τηρουσαν τα μετρα δεν θα φταναμε σε απαγορευση κυκλοφοριας.Να σου εξηγησω οτι μιλαμε με στατιστικα και οτι δεν ειναι απλα θεμα φοβου;;Δεν ειναι αυτονοητο οτι αν αρρωστησουμε ολοι ταυτοχρονα δεν θα επαρκουν οι θεσεις στα νοσοκομεια;;;Μιλαμε για πανδημια,οχι για μια απλη γριπουλα.

  2. #20657
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    μαλον ανηκεις στους ευροσκεπτικιστες! Οχι κυρια μου! δεν θα καταστρεψουμε την οικονομια μας οπου με τοσο κοπο, με τοσο ιδρωτα προσπαθησαμε να την σοσουμε απο την δραχμη! Η χωρα μας ηταν 8 χρονια σε υφεση! Οι τραπεζες μας εχουν ματωσει κυριολεκτικα! Το 2019 ηταν η πρωτη χρονια οπου καταφεραμε να εχουμε επιτελους ξανα αξιοπιστα εθνικα ομολογα! Πλοεν δε χρειαζομαστε νεα δανια και νεους μηχανισμους οικονομικης στιριξης! εαν εσυ δεν το καταλαβαινεις αυτο και θελεις η χωρα να ξανα γυρισει στα μνημονια τι να σου πω? δεν μπορω να σε καταλαβω! και λυπαμαι οπου ξεχασατε τοσο γρηφορα μερικοι το τι περναγαμε τοσα χρονια! αλλα μαλον δεν ειχατε το αγχος να κρατησετε καποια επιχρηση ζωνταν, μαλον μερικοι ,μερικοι εισασταν σε καλες θεσεις του δημοσιου οπου δεν επιρεαστικατε πολυ! δεν πληροσατε πωτες τους φορους που πληρωσαμαι εμεις! δεν χρειαστικατε πωτες να μπειτε σε οικονομικες ρυθμησεις! Αυτες οι ανησοτητες εκαναν μερικους οπως εσενα μαλον να μην σας ακουμπησει η κριση για αυτο τωρα τα λετε αυτα!
    Ο ιος, μπορει να ειναι επικυνδινος αλλα δεν πρεπει να σταματησουν τα παντα γυρο μας, μπορουμ να δουλευουμε , να λαμβανουμε μετρα προφυλαξης και ταυτοχρωνα να δουλευυμε με σκοπο να ορθοποδησει η ελληνικη οικονομια!

  3. #20658
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    ΘΑ μετράμε θύματα επειδή δεν έχουμε δημόσια υγεία. Επειδή έχουν φροντίσει να ξεπουλήσουν ο, τι δημόσιο υπήρχε και να αναγκάσουν χιλιάδες νέους γιατρούς να φύγουν στο εξωτερικό. Θα μετραμε θύματα επειδή στην Ελλάδα αναλογεί 1-2-3 ΜΕθ για κάθε 100.000 κατοίκους. Επειδή αυτοί που τώρα μας το ρίχνουν στην ατομική ευθύνη πριν από λίγο έλεγαν πως πλεονάζει το προσωπικό στα δημόσια νοσοκομεία. Γιαυτό θα μετράμε θύματα.
    Στην πλειοψηφία του ο κόσμος τήρησε τα μέτρα. Μαλάκες πάντα θα υπάρχουν, δουλειά του κράτους είναι να τους πιάνει.
    Τωρα σοβαρα;;;οκ Ασε την Ελλαδα.Πες μου μια χωρα που μπορει να ανταποκριθει το συστημα υγειας της οταν νοσησει το 60% του πληθυσμου της.Το κρατος που κατηγορεις τους επιασε ξερεις.Το προβλημα ειναι οτι οι ανεγκεφαλοι μπορει να ηταν ασυμπτωματικοι φορεις του ιου.Δεν ηταν το προβλημα αν θα τους πιανανε που τους πιασανε αλλα αν διεσπειραν τον ιο.Αν χρειαζομαστε εναν αστυνομικο πανω απτο κεφαλι μας για να τηρησουμε αυτονοητα πραγματα,τοτε ειμαστε παλιοελληναρες ασυνειδητα διποδα και δεν μας φταιει το κρατος.

  4. #20659
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    ΚΙ εγω εκτιμώ τις απόψεις σου, σε έχω δει πως γράφεις και σέβομαι την γνώμη σου.
    Όπως καταλαβαίνω και τον θυμό σου αυτή τη στιγμή.

    Η δική μου οπτική λοιπόν δεν βασιζόταν ποτέ στην ατομική ευθύνη, δεν υπάρχει ατομική ευθύνη για μένα, τουλάχιστον όχι στο βαθμό που πάνε να μας φορτώσουν όταν ζούμε σε ένα ευνομούμενο κράτος κι όχι στο βουνό ο καθένας μόνος του. Υπάρχει κυρίως συλλογική ευθύνη.

    Δεν αμφισβητώ ότι υπάρχει πανδημία, δεν είμαι ατρόμητη ούτε έξω από όλο αυτό. Έχω ανθρώπους δικούς μου που ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες, που τρέμω κάθε μέρα για το πώς είναι. Έχω ανθρώπους δικούς μου που αναγκάζονται να πηγαίνουν κάθε μέρα για δουλειά όπως εσύ. Εκεί το κράτος τι κάνει για αυτούς; Αυτοί δεν κινδύνευουν να μολυνθούν ή να διασπείρουν τον ιο; Πολλές επιχείρησεις και εταιρίες είναι ακόμα ανοιχτές και αναγκάζουν τους εργαζομένους τους να πηγαίνουν για δουλειά. Δεν μπορώ να πω περισσότερα δημόσια όπως καταλαβαίνεις αλλά στενό συγγενικό μου πρόσωπο εργάζεται σε μια από αυτές.

    Τα βάζω με το κράτος λοιπόν γιατί για μια ακόμη φορά την ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑ του πάει να την καλύψει με απαγορεύσεις και ατομικές ευθύνες. Φυσικά και είναι ανεγκέφαλος αυτός που ταξίδεψε στην επαρχία ή σε νησιά εν μέσω πανδημίας....πού ήταν το κράτος σε αυτό; Γιατί δεν απαγόρευσε τις μετακινήσεις πληθυσμού απ΄την πρώτη μέρα; Δεν το περιμέναν ότι αυτό θα συμβεί; Όλοι το ξέραμε!!! Γιατί το κράτος δεν φρόντισε να βάλει σε καραντίνα όσους επέστρεψαν απο εξωτερικό; Η ευαισθησία του κράτους τελειώνει μόνο στην βόλτα που μπορεί να πάει κάποιος τηρώντας όλα τα μέτρα προστασίας και αποστάσεων; Πώς με προστάτευε το κράτος όταν απέλυε 5000 γιατρούς από δημόσια νοσοκομεία; Και τώρα τους παρακαλάει να γυρίσουν πίσω! Πώς με προστάτευε το κράτος όταν επί μια εβδομάδα επαίζε τις κουμπαρες με το παπαδαριό για το ποιος θα κλείσει τις εκκλησίες;

    Εγώ εδώ που ζω δεν χρειαζόμουν καμιά πανδημία για να πεθάνω σα το σκυλί αν μου συνέβαινε κάτι. Το νοσοκομείο της περιοχής μου στερείται βασικών ειδικοτήτων και παροχών έτσι κι αλλιώς. Όχι τώρα που θα αρρωστήσουμε όλοι μαζί, και μόνη μου να αρρώσταινα πάλι σα σκυλί αβοήθητη θα πέθαινα. Πού ήταν το κράτος που τώρα το έπιασε η ευαισθησία μη τυχόν και ξεβρακωθεί; Νομίζεις ότι νοιάζονται πόσοι θα πεθάνουμε; Μη τυχόν και ξεβρακωθούν φοβούνται μόνο.

    Κάθε φτωχός κι η μοίρα του ξέρω εγώ Μικρη Ολλανδέζα. Ρίξε μια ματιά, σήμερα, χθες με τους 800 θανάτους στην Ιταλία, ρίξε μια ματιά σε φωτογραφίες από τα πρώτα πρωινά τρένα με παστωμένους εργάτες που πάνε για δουλειά. Αυτοί δεν μετράνε μάλλον. Τους ίδιους ανθρώπους το απόγευμα τους απαγορεύουν να βγουν περίπατο. Τάχα γιατι νοιάζονται.

    Επίσης, να συμπληρώσω κι ένα τελευταίο. Το σπίτι που για τους περισσότερους αποτελεί ασφάλεια, να μην ξεχνάμε πως δεν είναι για όλους έτσι. Χιλιάδες άνθρωποι είναι θύματα κακοποίησης μέσα στο ίδιο τους το σπίτι που τώρα γίνεται φυλακή. Για χιλιάδες ανθρώπους ο περίπατος δεν ήταν απλά ένα "έλα μωρέ, θέλω να ξεσκάσω μετα φιλαράκια μου", ήταν ανάσα ζωής.

    Λυπάμαι αν σε στεναχωρώ ή σου προκαλώ ένταση, δεν θα το συνεχίσω γιατί είμαστε όλοι φορτισμένοι.

    Μακάρι να τελειώσουν όλα με το λιγότερο δυνατό κόστος σε ανθρώπινες ζωές και τα συζητάμε μετά τα υπόλοιπα.

  5. #20660
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    ΚΙ εγω εκτιμώ τις απόψεις σου, σε έχω δει πως γράφεις και σέβομαι την γνώμη σου.
    Όπως καταλαβαίνω και τον θυμό σου αυτή τη στιγμή.

    Η δική μου οπτική λοιπόν δεν βασιζόταν ποτέ στην ατομική ευθύνη, δεν υπάρχει ατομική ευθύνη για μένα, τουλάχιστον όχι στο βαθμό που πάνε να μας φορτώσουν όταν ζούμε σε ένα ευνομούμενο κράτος κι όχι στο βουνό ο καθένας μόνος του. Υπάρχει κυρίως συλλογική ευθύνη.

    Δεν αμφισβητώ ότι υπάρχει πανδημία, δεν είμαι ατρόμητη ούτε έξω από όλο αυτό. Έχω ανθρώπους δικούς μου που ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες, που τρέμω κάθε μέρα για το πώς είναι. Έχω ανθρώπους δικούς μου που αναγκάζονται να πηγαίνουν κάθε μέρα για δουλειά όπως εσύ. Εκεί το κράτος τι κάνει για αυτούς; Αυτοί δεν κινδύνευουν να μολυνθούν ή να διασπείρουν τον ιο; Πολλές επιχείρησεις και εταιρίες είναι ακόμα ανοιχτές και αναγκάζουν τους εργαζομένους τους να πηγαίνουν για δουλειά. Δεν μπορώ να πω περισσότερα δημόσια όπως καταλαβαίνεις αλλά στενό συγγενικό μου πρόσωπο εργάζεται σε μια από αυτές.

    Τα βάζω με το κράτος λοιπόν γιατί για μια ακόμη φορά την ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑ του πάει να την καλύψει με απαγορεύσεις και ατομικές ευθύνες. Φυσικά και είναι ανεγκέφαλος αυτός που ταξίδεψε στην επαρχία ή σε νησιά εν μέσω πανδημίας....πού ήταν το κράτος σε αυτό; Γιατί δεν απαγόρευσε τις μετακινήσεις πληθυσμού απ΄την πρώτη μέρα; Δεν το περιμέναν ότι αυτό θα συμβεί; Όλοι το ξέραμε!!! Γιατί το κράτος δεν φρόντισε να βάλει σε καραντίνα όσους επέστρεψαν απο εξωτερικό; Η ευαισθησία του κράτους τελειώνει μόνο στην βόλτα που μπορεί να πάει κάποιος τηρώντας όλα τα μέτρα προστασίας και αποστάσεων; Πώς με προστάτευε το κράτος όταν απέλυε 5000 γιατρούς από δημόσια νοσοκομεία; Και τώρα τους παρακαλάει να γυρίσουν πίσω! Πώς με προστάτευε το κράτος όταν επί μια εβδομάδα επαίζε τις κουμπαρες με το παπαδαριό για το ποιος θα κλείσει τις εκκλησίες;

    Εγώ εδώ που ζω δεν χρειαζόμουν καμιά πανδημία για να πεθάνω σα το σκυλί αν μου συνέβαινε κάτι. Το νοσοκομείο της περιοχής μου στερείται βασικών ειδικοτήτων και παροχών έτσι κι αλλιώς. Όχι τώρα που θα αρρωστήσουμε όλοι μαζί, και μόνη μου να αρρώσταινα πάλι σα σκυλί αβοήθητη θα πέθαινα. Πού ήταν το κράτος που τώρα το έπιασε η ευαισθησία μη τυχόν και ξεβρακωθεί; Νομίζεις ότι νοιάζονται πόσοι θα πεθάνουμε; Μη τυχόν και ξεβρακωθούν φοβούνται μόνο.

    Κάθε φτωχός κι η μοίρα του ξέρω εγώ Μικρη Ολλανδέζα. Ρίξε μια ματιά, σήμερα, χθες με τους 800 θανάτους στην Ιταλία, ρίξε μια ματιά σε φωτογραφίες από τα πρώτα πρωινά τρένα με παστωμένους εργάτες που πάνε για δουλειά. Αυτοί δεν μετράνε μάλλον. Τους ίδιους ανθρώπους το απόγευμα τους απαγορεύουν να βγουν περίπατο. Τάχα γιατι νοιάζονται.

    Επίσης, να συμπληρώσω κι ένα τελευταίο. Το σπίτι που για τους περισσότερους αποτελεί ασφάλεια, να μην ξεχνάμε πως δεν είναι για όλους έτσι. Χιλιάδες άνθρωποι είναι θύματα κακοποίησης μέσα στο ίδιο τους το σπίτι που τώρα γίνεται φυλακή. Για χιλιάδες ανθρώπους ο περίπατος δεν ήταν απλά ένα "έλα μωρέ, θέλω να ξεσκάσω μετα φιλαράκια μου", ήταν ανάσα ζωής.

    Λυπάμαι αν σε στεναχωρώ ή σου προκαλώ ένταση, δεν θα το συνεχίσω γιατί είμαστε όλοι φορτισμένοι.

    Μακάρι να τελειώσουν όλα με το λιγότερο δυνατό κόστος σε ανθρώπινες ζωές και τα συζητάμε μετά τα υπόλοιπα.
    Δεν μου προκαλεις εσυ θυμο,μονο η αποψη σου οπως και οποιουδηποτε που σκεφτεται ετσι.Τις ελλειψεις στα νοσοκομεια τις ξεραμε αλλα και να μην τις ειχαμε δεν υπαρχει χωρα οσο επαρκες συστημα υγειας και να διαθετει που να μπορει να ανταποκριθει στο 60% του πληθυσμου της.Το κρατος τους εβαλε σε καραντινα Ελισαβετ και το κρατος τους επιασε.5000 ευρω προστιμο θα πληρωσουν αλλα η ζημια εγινε.Οσοι δουλευουν οπως εγω ειμαστε υποχρεωμενοι να τηρουμε μετρα ασφαλειας.Οποιος εργοδοτης δεν τα τηρει μπορει να καταγγελθει και θα φαει προστιμο.Τις εκκλησιες τις εκλεισε και παλι ανεγκεφαλοι πολιτες διαμαρτυρονταν εξω απο τις εκκλησιες;δεν τα βλεπεις αυτα;;;Σορρυ αλλα ο,τι και να λεμε ατομικη ευθυνη υπαρχει και ειμαι καθετη.Ναι πολλοι ανθρωποι ειναι θυματα κακοποιησης αλλα και παλι δεν αλλαζει κατι.Ειναι πανδημια και ολοι οι πολιτες οφειλουμε να φερομαστε αναλογα.Και πες οτι το κρατος δεν νοιαζεται που εννοειται δεν συμφωνω γιατι στην συγκεκριμενη περιπτωση μια χαρα νοιαστηκε με κοστος της οικονομιας,ο συμπολιτης νοιαζεται;;;Γιατι εγω πολλα γαιδουρια ειδα...αντιλαμβανεσαι τι θα πει σε νησι να κλεινουν τα ξενοδοχεια μεχρι τελος Απριλιου;;;Τα εμπορικα καταστηματα;;Ποσο συμβαλλουν τα νησια στο ΑΕΠ της χωρας;;;Αν οι ανευθυνοι συμπολιτες μας καθοντουσαν για δυο βδομαδες σπιτακι τους δεν υπηρχε καμμια απαγορευση κυκλοφοριας.Αν δεν επαιρνε αυτο το σκληρο μετρο και συνεχιζαμε τα ιδια θα θρηνουσαμε πολλα πολλα θυματα και η οικονομια θα κατερεε.Αν καταφερουμε να μειωσουμε την διασπορα,γλιτωνουμε ανθρωπινες ζωες και ισως καταφερουμε να επανελθουμε σε μια "πραγματικοτητα" ξανα και τα εισαγωγικα τα βαζω γιατι αντιλαμβανεσαι οτι μιλαμε για πανδημια με πιθανη μεταλλαξη του ιου και δευτερο κυμα τον χειμωνα.Τεσπα.Ειμαι καθετη περι ατομικης ευθυνης.Στο κρατος θα τα χωσω οταν πρεπει εκει που πρεπει.Στην συγκεκριμενη περιπτωση ειχαν γρηγορα αντανακλαστικα και χαιρομαι πολυ που υπαρχει ενας σοβαρος ανθρωπος οπως ο Τσιοδρας ,να ενημερωνει και θετει το θεμα στην πραγματικη του διασταση.

  6. #20661
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by ΜικρηΟλλανδεζα View Post
    Δεν μου προκαλεις εσυ θυμο,μονο η αποψη σου οπως και οποιουδηποτε που σκεφτεται ετσι.Τις ελλειψεις στα νοσοκομεια τις ξεραμε αλλα και να μην τις ειχαμε δεν υπαρχει χωρα οσο επαρκες συστημα υγειας και να διαθετει που να μπορει να ανταποκριθει στο 60% του πληθυσμου της.Το κρατος τους εβαλε σε καραντινα Ελισαβετ και το κρατος τους επιασε.5000 ευρω προστιμο θα πληρωσουν αλλα η ζημια εγινε.Οσοι δουλευουν οπως εγω ειμαστε υποχρεωμενοι να τηρουμε μετρα ασφαλειας.Οποιος εργοδοτης δεν τα τηρει μπορει να καταγγελθει και θα φαει προστιμο.Τις εκκλησιες τις εκλεισε και παλι ανεγκεφαλοι πολιτες διαμαρτυρονταν εξω απο τις εκκλησιες;δεν τα βλεπεις αυτα;;;Σορρυ αλλα ο,τι και να λεμε ατομικη ευθυνη υπαρχει και ειμαι καθετη.Ναι πολλοι ανθρωποι ειναι θυματα κακοποιησης αλλα και παλι δεν αλλαζει κατι.Ειναι πανδημια και ολοι οι πολιτες οφειλουμε να φερομαστε αναλογα.Και πες οτι το κρατος δεν νοιαζεται που εννοειται δεν συμφωνω γιατι στην συγκεκριμενη περιπτωση μια χαρα νοιαστηκε με κοστος της οικονομιας,ο συμπολιτης νοιαζεται;;;Γιατι εγω πολλα γαιδουρια ειδα...αντιλαμβανεσαι τι θα πει σε νησι να κλεινουν τα ξενοδοχεια μεχρι τελος Απριλιου;;;Τα εμπορικα καταστηματα;;Ποσο συμβαλλουν τα νησια στο ΑΕΠ της χωρας;;;Αν οι ανευθυνοι συμπολιτες μας καθοντουσαν για δυο βδομαδες σπιτακι τους δεν υπηρχε καμμια απαγορευση κυκλοφοριας.Αν δεν επαιρνε αυτο το σκληρο μετρο και συνεχιζαμε τα ιδια θα θρηνουσαμε πολλα πολλα θυματα και η οικονομια θα κατερεε.Αν καταφερουμε να μειωσουμε την διασπορα,γλιτωνουμε ανθρωπινες ζωες και ισως καταφερουμε να επανελθουμε σε μια "πραγματικοτητα" ξανα και τα εισαγωγικα τα βαζω γιατι αντιλαμβανεσαι οτι μιλαμε για πανδημια με πιθανη μεταλλαξη του ιου και δευτερο κυμα τον χειμωνα.Τεσπα.Ειμαι καθετη περι ατομικης ευθυνης.Στο κρατος θα τα χωσω οταν πρεπει εκει που πρεπει.Στην συγκεκριμενη περιπτωση ειχαν γρηγορα αντανακλαστικα και χαιρομαι πολυ που υπαρχει ενας σοβαρος ανθρωπος οπως ο Τσιοδρας ,να ενημερωνει και θετει το θεμα στην πραγματικη του διασταση.
    Υπάρχει τέτοια χώρα. Η Κούβα μέχρι στιγμής τουλάχιστον δείχνει να διαχειρίζεται μια χαρά την πανδημία παρόλο που και η ίδια έχει κρούσματα. Η Κούβα δεν φοβάται ότι θα καταρρεύσει το σύστημα υγείας της το οποίο είναι κατ εξοχήν δημόσιο και λειτουργεί στην εντέλεια. Αντιθέτως καταφέρνει εν μέσω πανδημίας και στέλνει βοήθεια σε άλλα κράτη είτε με ιατρικό εξοπλισμό είτε ακόμα και με γιατρούς.

    Ο Τσιόρδας με απογοήτευσε οικτρά όταν μετά την χθεσινή εμφάνιση του που με έκανε να είμαι στα όρια της αυτοκτονίας και φαντάζομαι όχι μόνο εμένα, αυτοαναιρέθηκε σήμερα το πρωι πηγαίνοντας ο ίδιος να ψάλλει στην ενορία του με πλήθος κόσμου να συνωστίζεται απ έξω. Αυτό που ζητούσε από τον κόσμο να κάνει, δεν το τήρησε ούτε ο ίδιος!!!

  7. #20662
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Υπάρχει τέτοια χώρα. Η Κούβα μέχρι στιγμής τουλάχιστον δείχνει να διαχειρίζεται μια χαρά την πανδημία παρόλο που και η ίδια έχει κρούσματα. Η Κούβα δεν φοβάται ότι θα καταρρεύσει το σύστημα υγείας της το οποίο είναι κατ εξοχήν δημόσιο και λειτουργεί στην εντέλεια. Αντιθέτως καταφέρνει εν μέσω πανδημίας και στέλνει βοήθεια σε άλλα κράτη είτε με ιατρικό εξοπλισμό είτε ακόμα και με γιατρούς.

    Ο Τσιόρδας με απογοήτευσε οικτρά όταν μετά την χθεσινή εμφάνιση του που με έκανε να είμαι στα όρια της αυτοκτονίας και φαντάζομαι όχι μόνο εμένα, αυτοαναιρέθηκε σήμερα το πρωι πηγαίνοντας ο ίδιος να ψάλλει στην ενορία του με πλήθος κόσμου να συνωστίζεται απ έξω. Αυτό που ζητούσε από τον κόσμο να κάνει, δεν το τήρησε ούτε ο ίδιος!!!
    Δεν εχει νοσησει το 60% του πληθυσμου της για να κανουμε συγκριση.Αλλο εχω κρουσματα αλλο νοσει το 60% του πληθυσμου της χωρας μου,μην τα μπερδευουμε.Κι εδω το καλοκαιρι θα μειωθει η διασπορα γιατι θα παραγει το σωμα μας βιταμινη d,το χειμωνα ομως δεν θα ειναι το ιδιο.Δεν μπορει να με απογοητευσει ο Τσιορδας και δεν ακουσα οτι ειχε πληθος κοσμου,το αντιθετο ακουσα αλλα δεν το ειδα η ιδια για να ξερω τι ισχυει.Καλο ειναι να βλεπουμε τα πραγματα οπως ειναι και να προσαρμοζομαστε.Δεν θα επικροτησω το κρατος για να το επικροτησω ουτε θα κραξω το κρατος απλα για να το κραξω.Δεν κρινω με βαση πολιτικα πιστευω, μια πανδημια και την διαχειριση της.

  8. #20663
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by ΜικρηΟλλανδεζα View Post
    Δεν εχει νοσησει το 60% του πληθυσμου της για να κανουμε συγκριση.Αλλο εχω κρουσματα αλλο νοσει το 60% του πληθυσμου της χωρας μου,μην τα μπερδευουμε.Κι εδω το καλοκαιρι θα μειωθει η διασπορα γιατι θα παραγει το σωμα μας βιταμινη d,το χειμωνα ομως δεν θα ειναι το ιδιο.Δεν μπορει να με απογοητευσει ο Τσιορδας και δεν ακουσα οτι ειχε πληθος κοσμου,το αντιθετο ακουσα αλλα δεν το ειδα η ιδια για να ξερω τι ισχυει.Καλο ειναι να βλεπουμε τα πραγματα οπως ειναι και να προσαρμοζομαστε.Δεν θα επικροτησω το κρατος για να το επικροτησω ουτε θα κραξω το κρατος απλα για να το κραξω.Δεν κρινω με βαση πολιτικα πιστευω, μια πανδημια και την διαχειριση της.
    Ναι γιαυτο ειπα μέχρι στιγμής. Ευχομαι να μην νοσήσει ούτε εδώ ούτε πουθενά το 60% και να μην μάθουμε ποτέ τι θα γίνει.
    Για τον Τσιόρδα είδα φώτο απλά....αν είναι φωτοσοπ τι να πω...δεν το αποκλείω γιατί οι μέρες είναι παράξενες. Πάντως το να ζητάς την μια μέρα από τον κόσμο να μένει σπίτι και να βγαίνει μόνο για τα απαραίτητα και την αμέσως επόμενη εσύ να βγαίνεις για να πας εκκλησία να ψάλλεις...ε αυτοαναίρεση το λες αυτό.

    Τελοσπαντων, μπορούμε να διαφωνούμε εις τους αιώνες, η ουσία είναι να μην θρηνήσουμε ολόκληρη γενιά ανθρώπων όπως κάνει αυτή τη στιγμή η Ιταλία ή η Ισπανία.

    Θα χρειαστεί ψυχραιμία και κουράγιο από όλους μας ειδικά εσάς που αναγκάζεστε να εργάζεστε με τέτοιες συνθήκες. Δεν είναι ώρα για να τα βάζουμε ο ένας με τον άλλον και να κατηγορούμε αλλήλους.

  9. #20664
    Το να νοσησει το 60% της χωρας δεν το γλιτωνουμε.Πανω κατω ολοι θα νοσησουμε απο τον Απριλιο και μετα αλλα οχι ολοι μαζι.Οσο περιοριστει η διασπορα τοσο το καλυτερο.Ο ελεγχος της διασπορας ειναι το μεγαλυτερο οπλο μας αυτη την στιγμη.Ας ευχηθουμε να πανε ολα καλα.

  10. #20665
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Υπάρχει τέτοια χώρα. Η Κούβα μέχρι στιγμής τουλάχιστον δείχνει να διαχειρίζεται μια χαρά την πανδημία παρόλο που και η ίδια έχει κρούσματα. Η Κούβα δεν φοβάται ότι θα καταρρεύσει το σύστημα υγείας της το οποίο είναι κατ εξοχήν δημόσιο και λειτουργεί στην εντέλεια. Αντιθέτως καταφέρνει εν μέσω πανδημίας και στέλνει βοήθεια σε άλλα κράτη είτε με ιατρικό εξοπλισμό είτε ακόμα και με γιατρούς.

    Ο Τσιόρδας με απογοήτευσε οικτρά όταν μετά την χθεσινή εμφάνιση του που με έκανε να είμαι στα όρια της αυτοκτονίας και φαντάζομαι όχι μόνο εμένα, αυτοαναιρέθηκε σήμερα το πρωι πηγαίνοντας ο ίδιος να ψάλλει στην ενορία του με πλήθος κόσμου να συνωστίζεται απ έξω. Αυτό που ζητούσε από τον κόσμο να κάνει, δεν το τήρησε ούτε ο ίδιος!!!
    οτι εχεις μεγα κομπλεξ με την ορθοδοξη χριστιανικη πιστη κανει μπαμ! και ειναι προσωπικο σου θεμα, δεν ειναι αναγκη να μας το διατυμπανιζεις καθε φορα! ειναι υπερβολικο το κολημα σου, η εχθρα σου στην πιστη της ελλαδος! -αφου ωρες ωρες !μεταξυ σοβαρου και αστειου ερωτουμε μην ανηκεις σε καποια σεχτα παραθρησκευτικη με λατρεια εις στον πονηρο!!
    Οσο για τις ευθηνες του κρατους, εαν θυμασαι απο το σχολειο σου το κρατος εισαι εσυ!! το κρατος σε μια δημοκρατια αποτελειται απο τους πολιτες του! Βεβαια στην πραξη δεν ειναι ακριβως ετσι αλλα αλλο θεμα.
    Οσο για την ενδοοικογενειακη βια οπου αναφερεις μπορει να υπαρχει ,και θα αυξιθει συγουρα αυτον τον καιρο ,αλλα με αυτην την λογικη θα αυξιθει και η καταναλοση του ρευματος! θα αυξιθουν και οι θερμιδες που θα τρωνε οι ανθρωποι! δεν εχει λογικη σε αυτο που λες! παντα καποιο δραστικο και καθετο μετρο εχει επιπτωση σε αλλα σημεια της κινωνιας.
    Αυτο που πρεπει να κοφτει τον κοσμο, εκτος απο το να προσεχει για να μην κολλησει η να μην μεταδωσει τον ιο ειναι να εχει και την ιδια ευαισθησια για την οικονομια του κρατους του! Δυστυχως, κι εαν εξερεσουμε μοναχα καποια μετρα οπου πειρε η ευρωπαικη κντρικη τραπεζ οπως για παραδηγμα η παραταση εξοφλησης του δανειου για 3 μηνες αν θυμαμαι καλα, κατα τα αλλα οι υποχρεωσεις της χωρας τρεχουν! και δεν μπορουμε να τις αφησουμε, δυστυχως δεν γινετε να παγωσουν ολα τα χρεοι και ολα τα δανια μας! , αν κι απο τα λιγα οπου ακουσα η κομισιον θα κανει εισηγηση για κατις τετοιο αφου ολες οι χωρες -μελοι εχουν τεραστιο προβλημα.
    Υ.Γ. μικρη ολλανδεζα δεν ειναι αληθεια αυτο που λες οτι τα νησια συνηδφερουν στο ΑΕΠ της χωρας παραπανω απο την αναλογια τους! Οταν υπολλογιζεις το ΑΕΠ μιας χωρας ειναι μεγα λαθος να λες οτι " το χωριο μου φερει τοσα εσωδα ενω το δικο σου οχι!" εκτος απο το οτι δεν στεκει εαν εξερεσουμε την Σαντορινη και την Μυκονο ! ειναι πολυ εγωιστιο κατι τετοιο, ασε που στην πραξι εαν θες να ξερεις τα νησια εχουν συμβαλει στην χρεωκοποια της χωρας αφου καθε χειμωνα δαπανουντε εκατομυρια στις επιχωρηγησεις των γραμμων των πλοιων ωστε τα εισητιρια να μην εχουν την πραγματικη τους τιμη οπου θα επρεπε να ειχαν εαν δεν υπηρχε η επιδοτιση! οπου για παραδηγμα σε ενα νησι οπωςη μηλος η τιμη του εισιτηριου θα εφτανε το δεκαπλασιο απο αυτο που εχει κι αναφερομαι παντα για εκτος καλοκαιρι. Εαν υπολογισουμε και τα εξοδα για την παροχη ενεργειας στα νησια οπου το κοστος κανονικα ειναι τουλαχιστον τριπλασιο αλλα για να υπαρξει εισομερια το φερνουν ισο σε ολους τους ελληνες!Ειναι μεγαλο το προβλημα οπου δημιουργουν τα περισσοτερα νησια στον κρατικο μας προυπολλογισμο, με εξερεση βεβαια καποια λιγα νησια.Αρα δεν ειναι σωστο να το αναφερεις αυτο! και δεν πρεπει να το κανουμε αφου θελουμε η χωρα μας να ειναι ενομενη

  11. #20666
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Ρε παιδισ τι εγινε ο πατηρ Κλεομενης;; ;;;;

    Αυτος ειχε βγαλει ενα σωρο βιντεο για επιβιωση σε σπηλιες κλπ

  12. #20667
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Ρε παιδισ τι εγινε ο πατηρ Κλεομενης;; ;;;;

    Αυτος ειχε βγαλει ενα σωρο βιντεο για επιβιωση σε σπηλιες κλπ
    που τονθυμηθικες!! χαχαχα ο τυπος ειναι γελειος!! ειναι για επιθεωρηση σε εποχες με συχορεμενους Μουστακα, Βουτσα κ.α. Δυστυχως αντι να τον εχουν βαλει φυλακη κυκλοφορει κι προσβαλει την πιστη μας! Τι να πεις ρε γαμωτο!!τελικα δεν ειμστε ορθοδοξοι, προσπαθουμε να γινουμε! διοτις ειναι η πιο δυσκολη θρησκια στον κοσμο! θελει συνεχη αγωνα! ειναι πολυ δυσκολο να γινεις, να πλησιασει κανεις σε αυτην την πιστη και ειμαστε πολυ λιγοι αυτοι που κατι καταφερνουμε! ,διοτις πρεπει να εχεις μεσα σου συνεχως αγαπη για το συνανθρωπο σου, να για παραδηγμα ο χριστιανος ορθοδοξος εν καιρο κοροναιου δεν πρεπει να φοβαται τον ιο εαν προκετε να βοηθησει καποιον ανθρωπο, θα πρεπει να θυσιαστει ! , κι ας κολλησει τον ιο αρκει να βοηθησει! αρα τωρα που το σκεφτομαι ,, ειναι μια καλη δικαιολογια ωστε να κυκλοφοραμε καποιοι απο αυριο ελευθερα!, αφου ανηκω ενεργα σε καποια ενορια της Αθηνας θα μπορω να βρω αυτο ως δικαιολογια!

  13. #20668
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση
    Last edited by Aeon; 23-03-2020 at 16:39.

  14. #20669
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Οι άνθρωποι που εργάζονται αποτελούν πιθανή πηγή μετάδοσης του ιού διότι συναναστρέφονται με πολίτες. Η εκκλησία επίσης αποτελεί πιθανη πηγή μετάδοσης όσο και αν δεν αρέσει αυτό σε κάποιους εκτός αν θεωρεί πως επειδή είναι ο οίκος του Θεού εκεί ο ιός κάνει εξαιρέσεις. Δυστυχώς όμως αυτοί που πήγαν στο Ισραήλ και τον έφεραν κάποιοι και τον μετέδωσαν και κάποιοι κατέληξαν. Η οικονομία θα μπορούσε να κινηθεί αν υπήρχε πρωτογενής παραγωγή αλλά δεν υπάρχει στην Ελλάδα πσραν τούτου οι εξαγωγές δεν διεξάγονται πλέον. Επίσης τα περισσότερα καταστήματα είναι κλειστά που σημαίνει πως δεν υπάρχει εμπόριο πλην των λίγων ανοικτών επιχειρήσεων οι οποίες ναι μεν πρέπει να δουλέψουν για να μπορεί ο καταναλωτής να προμηθευθεί αγαθά, αλλά εμπεριέχει ρίσκο.Μην πιάσω τώρα το τι θα γίνει με τις επιταγές... Παράδειγμα μια ταμίας έχει τον ιό στο χέρι της πιάνει το πόμολο της πολυκατοικίας και ο ιός μεταδίδεται σε όλη την πολυκατοικία. Τα μέτρα λοιπόν είτε πρέπει να ισχύουν για όλους είτε για κανέναν.
    Το κράτος γνώριζε από τον Ιανουάριο για τον ιό και είναι δεδομένο πως θα έπρεπε να περιμενανε την έλευση του στην Ελλάδα. Δεν έκανε τίποτα όμως περίμενε να εμφανιστεί το πρώτο κρούσμα για να αρχίζει να ανταποκρίνεται. Τώρα είναι αργά....

    Α και θα πιανει ο αστυνομικος 1000 ταυτοτητες την ημερα με τα ιδια γαντια και αν ο ιος ειναι πχ στη 260 οι υπολοιποι 740 μολις πηραν τον ιό καληνυχτα μας...

  15. #20670
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Επειδή δεν μου αρέσει να "μοιράζω" κι εγώ έστω άθελα μου ψευδείς ειδήσεις, και η αλήθεια είναι ότι είχα δει μόνο φωτογραφίες χθες που το ανέφερα (που θα μπορούσαν να είναι και φεικ) ιδού και βίντεο από τον στρατηγό κατά του κοροναιου. Τη μια μέρα δραματική έκκληση για να μείνουμε σπίτια μας, την επόμενη ψάλτης σε εκκλησία με τα πρόβατα απ έξω να συνωστίζονται για να δουν τον στρατηγό. Έδωσε το καλό παράδειγμα φαντάζομαι.



    https://www.efsyn.gr/stiles/ypografo...ige-na-psallei

Similar Threads

  1. Τι σκεφτεστε οταν πατε για υπνο;
    By Μητσάκος in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 19
    Last Post: 06-08-2017, 20:04
  2. Τι σκέφτεστε;
    By whitecandle in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 22966
    Last Post: 12-01-2015, 13:52
  3. Πόσες φορές το σκέφτεστε το ίδιο πράγμα
    By mr bubbles in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 05-05-2013, 15:08
  4. Σκεφτεστε πολυ την καθε σας κινηση?
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 30
    Last Post: 22-08-2008, 04:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •