Συμπτωματα διπολικης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    4

    Συμπτωματα διπολικης

    Ηθελα να ρωτησω εαν τα συμπτωματα της διπολικης επηρεαζουν ολη την ζωη σου η μπορει να τα εμφανισεις μονο σε μια μικρη κριση? και εαν νοειται διπολικη χωρις το κομματι της ευφοριας τρελης ενεργειας ακραιων πραξεων κτλ αλλα μονο με αγχως και καταθλιψη - ανυσηχια πανικο?
    Last edited by roy; 14-01-2015 at 15:52.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,266
    Παρακαλούμε αγαπητέ συμφορουμίστα,αλλά αυτό το φόρουμ αν έχεις καταλάβει αποτελείται από πολλά μέλη εκ των οποίων τα περισσότερα δεν είναι ψυχίατροι.
    Επίσης αν διαβάσεις τους όρους χρήσης θα καταλάβεις ότι οι διαγνώσεις από μέλη του φόρουμ απαγορεύονται ρητά,όχι μόνον γιατί δεν είναι ειδικοί,αλλα σε καμία περίπτωση κάποιος δεν μπορεί να καταλάβει αν είναι ο άλλος διπολικός ή μη διπολικός ή οτιδήποτε μέσα από μερικές αράδες σε ένα φόρουμ....νομίζω ότι σου λέει ο ψυχίατρος αυτό είναι και το σωστό.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,793
    Να συμπληρώσω σε αυτό που λέει η Ντιάνα ότι ακόμη και οι γιατροί πολλές φορές κάνουνε λάθος.... όπως όταν διαγνώσαν μια φίλη μου με διπολική και αυτή είχε κάτι παροδικό που έφυγε με ομοιοπαθητική.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Roy καλησπερα και καλως ηρθες.
    Συμπτωματα διαφορων ψυχικων ασθενειων μπορουν να εμφανιστουν και σε υγιεις ανθρωπους. Αυτο που εινια καθοριστικο για την διαγνωση ειναι η ενταση των συμπτωματων , η διαρκεια και το κατα ποσο δυσχεραινουν την ζωη του πασχοντα.
    Τα συμπτωματα που περιγραφεις , εμφανιζονται σε πολλες ψυχικες ασθενειες. Αν πιστευεις πως πασχεις καλο θα ηταν να απευθυνθεις σε ψυχιατρο ή σε ψυχολογο.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    4
    εχω παει και σε ψυχιατρο ο οποιος ειπε οτι αυτο που περασα μοιαζει με διπολικη αλλα ειναι κυκλοθυμια. και κανω ψυχοθεραπεια 10 μηνες ο οποιος ψυχολογος μου λεει οτι τοτε ειχα μια αγχωδη διαταραχη με ιδεοψυχαναγκασμο (πραγμα που πιστευω και εγω). το θεμα ειναι οτι εγω πλην μιας περιοδου 5 μηνες δυσκολης με το μαγαζι που κραταω μονος μου με κρισης πανικου φωβιες και ανασφαλεια τρελη που ηθελα να αλλαξω δουλεια για να γλυτωσω απο την φωβια μου και ολα αυτα γιατι για ενα μακρη διαστημα δεν ειχε δουλεια σε συνδυασμο και με αλλους εξωτερικους παραγοντες δεν ειχα σε ολη την προηγουμενη ζωη μου ουτε εχω μετα την κριση σκαμπανευασματα στην ψυχολογια μου ουτε και ποτε εκανα καμια ακραια πραξη παντα μεσα στα φυσιολογικα πλαισια ημουν επισης ποτε δεν πιστευα τρελα στον εαυτο μου παντα ζουσα με ηρεμια και ξεγνασια. ακομα και μεσα στην κριση η στιγμες χαρας ηταν ελαχιστες παντα μεσα στο αγχως στην στεναχωρια και στον πανικο ημουν και παντα αυτο επηρεαζοταν απο εξωτερικους παραγοντες η απο τη φοβια μου
    Last edited by roy; 14-01-2015 at 20:25.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    χαρα συνεχομενη μην περιμενεισ να νιωσεισ γιατι κρατασ μαγαζι και το μαγαζι ειναι ζωντανοσ οργανισμοσ
    το οτι εφτιαξαν τα πραγματα δε σου δινει δυναμη;
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    4
    ενοειται αυτο ειπα και πριν οτι απο τοτε που ξεκινησα την ψυχοθεραπεια ειμαι μια χαρα . απλα μην λες οτι δεν μπορεις να νιωσεις τρελη χαρα οταν κρατας μαγαζι γιατι πχ οταν κανεις ημερησια ταμεια τα οποια ειναι ενα μηνιατικο για καποιον αλλον θα μπορουσες ανετα να σε επιανε μια τρελη ευφορια και να τα ετρωγες μεσα σε μια μερα στα μπουζουκια αντιθετος εγω παλι μεσα στο αγχως και την στεναχωρια ημουν

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση όρων χρήσης (απαγορεύονται οι απόπειρες διάγνωσης στο φόρουμ, από ειδικούς και μη.)
    καπου εδω εγραφα παπαριεσ
    Last edited by elis; 14-01-2015 at 22:42.
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    σκεφτοσουνα το μελλον γι αυτο στεναχωριοσουν ολοι το χουμε αυτο και τιποτα δεν ενοειται
    αφου κανεισ τη δουλεια σου και την κανεισ καλα δεν εχεισ τιποτα
    για να κανεισ καλα μια δουλεια θελει ικανοτητεσ που καθε ανθρωποσ εχει αλλα δεν ειναι αυτονοητεσ
    γι αυτο και ο καθενασ μασ κανει αλλη δουλεια στο ιδιο πλαισιο παντα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    προτεινω να γινεται προτροπη για αλλαγη του μηνυματοσ να μην τρωμε τα πονταλακια τσαμπα αφου δεν εχει παρελθει η ημερομηνια τροποποιησησ του μυνηματοσ
    κοινωσ μπορεισ να μου το πεισ να το αλλαξω αφου ακομα γινεται αμα δε γινεται η αμα δεν το αλλαξω τοτε να παρω τα πονταλακια μου προταση ειναι αυτο αμα θελετε να το συζητησουμε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Similar Threads

  1. Τα συμπτωματα ξαναγυρισαν.
    By pngts in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 47
    Last Post: 30-01-2016, 19:34
  2. Replies: 53
    Last Post: 31-07-2013, 19:26
  3. αντιμετώπιση διπολικής διαταραχής
    By athina_christin in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 15-10-2011, 11:03
  4. Replies: 27
    Last Post: 02-01-2009, 13:39
  5. ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΔΙΠΟΛΙΚΗΣ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗΣ
    By tourleader in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 31-05-2006, 21:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •