υπερβολικές σκέψεις..άγχος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    4

    υπερβολικές σκέψεις..άγχος

    Γειά σας..
    Εχω διαβάσει παλαιότερα μερικά θέματα στο φόρουμ, μπράβο για την υποστήριξη που δίνετε.. Δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποιο θέμα ίδιο με το δικό μου.. συγνώμη αν ναι..
    αλλα νοιώθω οτι δεν αντέχω άλλο, πρέπει κάπου να τα πώ, οπότε όσοι διαβάσουν το θέμα μου ας κάνουν μια μικρή υπομονή!

    ολη μου τη ζωή, αλλα ειδικά το τελευταίο διάστημα, πνιγομαι σε μια κουταλιά νερό, στο άγχος μου, σκέψεις.. σκέψεις υπερβολικές και ασταμάτητες, προσπαθω να ξεχνιεμαι αλλα παντα κατι με παραπεμπει σε θέματα που με αγχώνουν, μπλοκάρω εντελώς έτσι, δεν εχω ορεξη και κουραγιο να κάνω τα πιο απλά καθημερινά πράγματα. Περνάω πολλες ωρες της μερας ολομοναχη και έτσι ίσως αυτο μου κάνει περισσότερο κακό. Το ερώτημα μου είναι πως θα σταματήσω να σκέφτομαι τόσο πολυ? μπορω να αναλύσω πράγματα μέχρι αηδίας στο μυαλό μου! δεν με αντέχω εγω η ίδια.
    Κουράζω και τους γύρω μου με τα παρανοικά που σκεφτομαι.. να τα λεω? η να σταματησω και να τα κραταω μέσα μου?

  2. #2
    Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    Attiki
    Posts
    38
    Αν βασανίζεσαι τόσο πολύ από τις συνεχείς σκέψεις σου, προσπάθησε να κάνεις κάτι π.χ. γυμναστική, δουλειές, να βγεις με φίλους σου για να μην κάθεσαι όλη την ώρα και να γυρίζει το μυαλό σου γύρω από τα ίδια, ξανά και ξανά, ούτε να υπερ-αναλύεις...Το ξέρω γιατί το παθαίνω κι εγώ. Και δεν μπορούσα να το ελέγξω, ενώ με ενοχλούσε...
    Εγώ προσωπικά έχω διαγνωστεί με αγχώδη διαταραχή.
    Είναι κάτι συγκεκριμένο που σε απασχολεί, αντικειμενικά ή γενικά είναι αυτό που λένε "overthinking" χωρίς κανένα ιδιαίτερο λόγο;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα σου μελος,οντως το στρες ειναι ενα αρκετα κοινοτυπο θεμα κ οι μανιωδεις σκεψεις,ορισμενες φορες παραπεμπουν σε ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη ιδψ στην οποια ειτε σκεφεσαι μανιωδως τα ιδια κ τα ιδια ειτε κανεις ορισμενες τελετουργιες ειτε κ τα 2 μαζι,δεν ειμαι ειδικος βεβαια για να κανω διαγνωση ομως ετσι κ η καθημερινοτητα σου ειναι πολυ δυσκολη πρεπει να απευθυνθεις σε ειδικο,ναι συμφωνω οτι το να εισαι πολυ μονη σου δεν σου κανει καλο,καθησε με τους δικους σου ανθρωπους κ την παρεα σου κουβεντιαστε ασχετα θεματα για να αποσπας το μυαλο σου απο το στρες,επισης εαν εισαι τελειομανης κ τα θελεις ολα αψογα να τα κανεις κ να τα προλαβεις ολα μαλλον ειναι παραγοντας που σε μπλοκαρει κ δημιουργει στρες εντονοτερο,Καλο κουραγιο κ μιλησε κ στους δικους σου!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Και εγώ θα σου πρότεινα να πας σε έναν ειδικό.
    Είχα και εγώ και έχω αγχώδη διαταραχή.
    Το είχα πολλά χρόνια και μου κατέστρεφε την ζωή και δεν ήξερα καν πως λέγεται μέχρι που πήγα σε ψυχίατρο για διάγνωση.

    Τίποτα δε το λύνει 100% αλλά σίγουρα υπάρχουν και τεχνικές και φάρμακα που μπορούν να σε ανακουφίσουν πολύ και να σε ηρεμήσουν.

    Εγώ ξεκίνησα με ψυχοθεραπεία η οποία δούλεψε τότε μόνο στην κοινωνική φοβία και όχι στη γενικευμένη αγχώδη όπου μόνο τα ψυχιατρικά φάρμακα δούλεψαν σε ένα 70-80% αρκετό για να μου δώσει πίσω την ζωή μου.

    Τώρα παλεύω εδώ και κανα μήνα χωρίς φάρμακα αλλά δε με βλέπω για πολύ έτσι γιατί απλά καταστρέφω την ζωή μου με το υπερβολικό άγχος και είμαι μονίμως σε φάση "αύριο παω σε ψυχίατρο..."

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Για πες ενα παραδειγμα απο τις πιο συχνες σκεψεις.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    να μην μενεις μονη! να συναναστρεφεσαι με αλλους ανθρωπους.. να μιλας και ετσι να ξεχνιεσαι... καλο ειναι να μην τα κρατας ολα μεσα σου..βρες ενα δυο ατομα εμπιστοσυνης να τα βγαλεις απο μεσα σου!!
    ποσο καιρο σου συμβαινει αυτο? τις ειδους σκεψεις?
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    4
    panda333 το έχω προσπαθησει αυτο που λές αλλα όπως όλα οσα ξεκινάω καταλήγουν στο απολυτο τιποτα! μαλλον τεμπελα ειμαι.
    Οταν εχω κατι συγκεκριμένο να σκεφτώ τοτε το μυαλό μου γυρνάει συνέχει γύρω απο αυτο, πως θα μπορουσε να ηταν, πως θα ειναι στο μελλον, πως θα το αντιμετωπιζαν οι αλλοι, τι θα λεγαν, πως μπορω να το αλλαξω, γιατι εγινε ετσι και στο τελος μπλοκαρω. πχ οταν πεθανε συγγενικο μου προσωπο και γενικα οποτε πεθαινει καποιος, με πιανει αγχος με το θεμα, σκεφτομαι πως θα νοιωσαν τι μπορει να απεγιναν, πως θα ειναι μεσα........στον ταφο!!!! ενα σωρο τετοιες αηδιες που δεν ειναι καθολου λογικες!
    Γενικα overthinking χωρις λογο το παθαινω συνεχεια, μπορω να καθομαι σιωπιλη και το μυαλο να ταξιδευει...σε οτιδηποτε μπορεις να φανταστεις και οχι σε ενα μονο θεμα, πολλα μαζι! παλια βοηθουσε η μουσικη μου σταματουσε λιγο τις σκεψεις, γενικα δεν μπορω να κανω κατι χωρις σκεψεις δε μπορω να συγκεντρωθω σε ενα μονο πραγμα πρεπει να κανω πολλα μαζι για να απασχολειται το μυαλο, θα το καψω στο τελος μου φαινεται και θα πω και ευχαριστω

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by μυσπ View Post
    ειτε σκεφεσαι μανιωδως τα ιδια κ τα ιδια ειτε κανεις ορισμενες τελετουργιες ειτε κ τα 2 μαζι
    οταν λες τελετουργιες...... εννοεις πχ.. οτι δεν τελειωνω κατι εκεινη τι στιγμη το αφηνω να κανω κατι αλλο και επανερχομαι στο πρηγουμενο αφου εχω ολοκληρωσει το μισο απο το προηγουμενο? πχ..... πλυσιμο 5 πιατα.......μαζεμα 5 ρουχων......μετα ξανα πιατα? γιατι αυτο το συνηθειο το χω...

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    4
    panagiwtis23 μαλλον η λυση του ειδικου ειναι μονοδρομος.. θα πρεπει να περιμενω ομως.. δυστυχως εδω που μενω δεν ειναι τοσο ευκολο..

    kerasi εγραψα μερικα πιο πανω.. ελπιζω να σε καλυψα

    66psy πολλες φορες οι ανθρωποι μας ομως.. δεν μπορουν να χειριστουν τις πληροφοριες αυτες, εχω προσπαθησει αρκετες φορες αλλα τους φρικαρω λιγακι! παντα το ειχα αυτο το προβλημα, απλα τελευταια εχει αυξηθει, πιθανων επειδη ειμαι ανεργη και εχω απειρο χρονο να σκεφτω οτι χειροτερο!

    σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.. γραφοντας τα βοηθαει παντως.. καλο αυτο

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    δεν ειναι αναγκη να τους λες τι ακριβως σκεφτεσαι.. απλως να ανοιχτεις και να πεις σε επιλεγμενα ατομα εμπιστοσυνη σου οτι αντιμετωπιζεις ενα θεμα με τις σκεψεις και το αγχο σου... και γω οταν εξωτερικευσα το προβλημα μου σε ατομα που εμπιστευομαι δεν τους ειπα "ναι φοβαμαι οτι δεν θα μπορω να ανασανω" τους ειπα απλως οτι εχω θεμα με το αγχος μου και με πιανουν κρισεις.. και ενιωσα πολυ καλυτερα οταν ανοιχτηκα... αν και ασφαλως επελεξα τα ατομα..
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

Similar Threads

  1. ξαφνικη αλλαγη διαθεσης-αγχος-σκεψεις
    By mariak19 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 07-09-2012, 10:19
  2. άγχος/συνεχείς σκέψεις
    By sauchie in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 26-04-2012, 22:24
  3. αγχος,σκεψεις,φοβιες
    By speedman in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 30-01-2011, 21:50
  4. Ενταση-μαχαιρια-αγχος-σκεψεις
    By Rainy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 26-06-2010, 12:44

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •