Έλλειψη όρεξης - εναλλαγή σε υπερφαγία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    Attiki
    Posts
    38

    Έλλειψη όρεξης - εναλλαγή σε υπερφαγία

    Γειά σας,

    'Οταν δεν είμαι καλά (κρίσεις άγχους & κατάθλιψη) χάνω βάρος αμέσως, επειδή δεν μπορώ να φάω σχεδόν καθόλου, και μετά, όταν νιώθω καλύτερα τρώω περισσότερο από το κανονικό. Μου έχει συμβεί αρκετές φορές αυτό. Δεν γίνομαι υπερβολικά αδύνατη όταν χάνω, ούτε παχύσαρκη όταν παχαίνω, αλλά αλλάζει πολύ συχνά το βάρος μου με αυτό τον τρόπο. Και τώρα που έχω παχύνει (έχω 6 παραπάνω κιλά π.χ.) δεν μου αρέσει το σώμα μου, ενώ νιώθω πολύ καλύτερα ψυχολογικά...Σας συμβαίνει κι εσάς αυτό; Έχετε κάποια συμβουλή; Το ξέρω οτι δεν μπορούμε να είμαστε όλοι φέτες, αλλά μ'ενοχλεί που δεν μπορώ να κρατήσω σταθερό το βάρος μου και νιώθω άσχημη όταν είμαι πιο παχιά!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,766
    Δύσκολα είναι με τις υπερφαγίες και σε μένα συμβαίνουν. Και εγώ τρώω πολύ και δεν βρήκα την λύση ακόμη. Αν βρω την λύση θα σου γράψω. Εγώ παίρνω και το σολιάν 200μγ και ίσως ανοίγει την όρεξη. Πάντως έκανα τέιστ εντ ντάιτ και έχασα 13 κιλά. Είχα φτάσει με 1.60 στα 90 κιλά τώρα είμαι 76. Θέλω να χάσω και άλλα κιλά (άλλα 16 τουλάχιστον) δεν ξέρω τον τρόπο. Άλλα λεφτά δεν μπορώ να δώσω στην τέιστ εντ ντάιτ ήδη ξόδεψα 1380 ευρώ. Θέλω πολύ να χάσω και εγώ αυτά τα 16+ και να γίνω όπως ήμουνα παλιά. Παιδεύομαι εδώ και 10 χρόνια και δεν μπορώ να τα καταφέρω. Είναι μεγάλη στενοχώρια τα επιπλέον κιλά πράγματι!!!!!

  3. #3
    Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    Attiki
    Posts
    38
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Δύσκολα είναι με τις υπερφαγίες και σε μένα συμβαίνουν. Και εγώ τρώω πολύ και δεν βρήκα την λύση ακόμη. Αν βρω την λύση θα σου γράψω.
    Ευχαριστώ, Δελφίνι!
    Κι εγώ έχω κάνει δίαιτα με πρωτεΐνες (κοτόπουλο, ψάρι, κρέας κλπ.) κι έχασα αρκετά κιλά, αλλά το θέμα είναι οτι δεν μπορείς να τρέφεσαι έτσι όλη σου τη ζωή! π.χ. δεν έτρωγα πατάτα (ούτε ψητή), μακαρόνια, ψωμί...Εμένα είναι καθαρά ψυχολογικό! Γιατί μπορώ να τρώω με μέτρο & υγιεινά, αν προσέχω, ξέρω να μαγειρεύω...αλλά πάλι καταλήγω να τρώω σουβλάκια & πίτσα...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Panda, για αρχη κρατα ενα ημερολογιο υπερφαγικων επεισοδειων. Καθε φορα που κανεις ενα επεισοδιο να το καταγραφεις μαζι με τα συναισθηματα που νιωθεις.
    Αυτο θα σε βοηθησει να δεις τι ακριβως κρυβεται πισω απο την υπερφαγια σου.
    Προσπαθησε επισης να αποφευγεις ακραιες διαιτες και διαιτες που αποκλειουν θρεπτικα συστατικα. Ο οργανισμος χρειαζεται και πρωτεινες και υδατανθρακες και λιπαρα για να λειτουργει σωστα.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    Attiki
    Posts
    38
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Panda, για αρχη κρατα ενα ημερολογιο υπερφαγικων επεισοδειων. Καθε φορα που κανεις ενα επεισοδιο να το καταγραφεις μαζι με τα συναισθηματα που νιωθεις.
    Αυτο θα σε βοηθησει να δεις τι ακριβως κρυβεται πισω απο την υπερφαγια σου.
    Ωραίο nickname!
    Καλή ιδέα το ημερολόγιο. Για να δούμε αν θα το κρατήσω σταθερά...

Similar Threads

  1. υπερφαγια
    By bee100 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 21
    Last Post: 23-11-2013, 21:12
  2. Υπερφαγια η Βουλιμια??
    By minaspap in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 1
    Last Post: 25-09-2012, 20:29
  3. Υπερφαγία
    By whitecandle in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 85
    Last Post: 20-07-2012, 11:59
  4. ΥΠΕΡΦΑΓΙΑ
    By minaspap in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 12
    Last Post: 02-09-2011, 15:21
  5. Υπερφαγία
    By natasaxaxi in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 17
    Last Post: 08-04-2011, 19:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •