Τα πάντα για τους σκύλους. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 12 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 167
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    223
    Θυμήθηκα ένα ντοκυμαντέρ που είχα δει παλιότερα για τα σκυλιά και βλέπω οτι υπάρχει ολόκληρο στο youtube: Pedigree Dogs Exposed (2008)

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Loading... View Post
    Φίμωτρο οπως-και-δήποτε! Τουλάχιστον στις βόλτες για να το βοηθήσεις να αρχίζει να μυρίζει τα άλλα σκυλάκια.
    Αλλά ροτβαιλερ μάλλον είναι και γομαράκι οπότε δεν θα μπορείς και να το κρατάς ήσυχο... δύσκολη περίπτωση.


    Ναι, υπάρχουν πολλοί μ@λ@κες που πετάνε φόλες.
    Είχα τύχει δίπλα σε κτηνίατρο που είχε κάνει ένεση σε ένα σκυλάκι για να βγάλει τη φόλα που είχε φάει..., άσχημη εικόνα, σαν να έβλεπα άνθρωπο να παθαίνει επιληπτικό επεισόδιο.


    Προσωπικά σκοπεύω σε λίγο καλύτερη φάση στο μέλλον να πάρω ένα γερμανικό ποιμενικό γιατί είναι πολύ έξυπνα σκυλιά, αλλά με αποθαρύνει το τρίχωμά τους...
    Ναι, άστα να πάνε...εγκληματίες...κι αυτός πρέπει να ήρθε μέσα στη νύχτα για να δηλητηριάσει το ζώο γιατί στις 6 το πρωί ήταν ήδη νεκρό, δεν μπορούσαμε να την προλάβουμε δυστυχώς... Τουλάχιστον παρηγοριέμαι με το γεγονός ότι έζησε καλή ζωή...
    Όσο για το λυκόσκυλο που θέλεις να πάρεις μου αρέσουν πολύ! Τώρα αν δεν θέλεις να έχει τρίχωμα πάρε αυτό

    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    223
    Χαχαχα έχεις ένα δίκιο στην πρότασή σου! Αλλά αν πάρω αυτό μετά θα πρέπει να πάρω και ένα χάσκι για να το ζεσταίνει.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Loading... View Post
    Χαχαχα έχεις ένα δίκιο στην πρότασή σου! Αλλά αν πάρω αυτό μετά θα πρέπει να πάρω και ένα χάσκι για να το ζεσταίνει.
    Ή ένα πουλοβεράκι για σκύλους!
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  5. #20

  6. #21


    και το νούμερο δύο...

    Αξίζει να τα δείτε, το ένα μετά το άλλο....

  7. #22
    Τα τελευταία που είχα εγώ ήταν ένα rottweiler κι ένα doberman. Όχι ένα διασταύρωση των δύο, αλλά δύο, είχα δύο σκύλους. Αναγκάστηκα να τα δώσω και είναι αυτό που μου εχει στοιχίσει πιο πολύ απ' όλα... νιώθω πραγματικά ανάπηρη... μιας και τουλάχιστον το ένα το έπαιρνα παντού μαζί μου.. παντού όμως...

    Αυτο που λες Μαρισπόζα, δεν είναι το μόνο ζώο που κοιτάει τον άνθρωπο κατευθείαν στα μάτια, πράγμα που κάνουν τα περισσότερα ζώα... είναι το μόνο ζώο όμως που μπορεί να ξεχωρίσει το ανθρώπινο βλέμμα, τις διαφορετικές εκφράσεις στο βλέμμα χωρίς να υπάρχει καμία άλλη κίνηση...
    Και στο ότι θέλει προσπάθεια για να κερδίσεις την γάτα θα διαφωνήσω... προσπάθεια θέλει για να κερδίσεις τον σκύλο. Η γάτα έτσι και είναι εξημερωμένη ότι και να είσαι, ότι και να έχεις κάνει γι αυτήν... πάντα στην κροκέτα θα πάει... Τον σκύλο αντίθετα μπορείς να τον κερδίσεις... γιατί όσο προσφέρεις στην σχέση, αυτή μπορεί να εξελίσσεται... Αν τον σέβεσαι σε σέβεται και το αντίθετο... επίσης αυτό που λέτε πως αν τη γάτα την ζορίσεις θα σε γρατζουνίσει ενώ ο σκύλος θα σε γλύψει, είναι το σύνηθες αλλά όχι βέβαιο. Τα περισσότερα δαγκώματα από σκύλους είναι προς τα αφεντικά τους, και συνήθως προς τα παιδιά της οικογένειας... Επίσης αυτά που χάνεις χτυπώντας τον σκύλο σου είναι πολύ περισσότερα απ' αυτά που χάνεις χτυπώντας την γάτα, που αργά ή γρήγορα θα σε ξαναπλησιάσει με την ίδια ηρεμία... ενώ σκύλος που δεν σε εμπιστεύεται δεν μπορείς να τον εμπιστεύεσαι...

    Δυστυχώς ζούμε σε μια χώρα γεμάτη ανεύθυνους ανθρώπους και κατ' επέκταση γεμάτη αδέσποτα... Πολλά ημίαιμα σκυλάκια και γατάκια περιμένουν κάποιον να τα πάρει στο σπίτι τους, ακομα και κουτάβια, ακόμα και ράτσας.. Αλλά για όσους θέλετε να πάρετε κάποια συγκεκριμένη ράτσα να έχετε κατα νου πως όλα τα πετ σοπ αυτά τα ζωντανά προιόντα που έχουν στις βιτρίνες τα εφοδιάζονται από τα λεγόμενα puppy mills, η θνησιμότητα που υπάρχει σε αυτά τα κουτάβια μέχρι να φτάσουν στην βιτρίνα είναι περίπου 1 προς 10, δηλαδή για ένα κουτάβι που βλέπεις στην βιτρίνα έχουν πεθάνει άλλα 9, μιας και στην κυριολεξία στοιβάζονται και μεταφέρονται σαν προιόντα... Επίσης οι γονείς τους περνάνε την λιγοστή ζωή τους σε κλουβιά μεγέθους που να μην μπορούν να κουνηθούν καθόλου, για να έχουν ανάγκη λιγότερης τροφής, ζευγαρώνουν και γεννάνε σε κάθε τους περίοδο και πεθαίνουν μετά από πολύ λίγα χρόνια από αρρώστιες και αδυναμία... Οπότε όχι ζώα από πετ σοπ, τα ζωα δεν είναι αντικείμενα.Καλό θα ήταν να μην αγοράζουνε και πράγματα από αυτά τα πετ σοπ, αλλά σκυλάκια με τίποτα.
    Επίσης καλό θα ήταν να αποφύγουμε και τις αγγελίες τύπου χρυσής ευκαιρίας που πουλάνε "καθαρόαιμα" κουτάβια χωρίς εξετάσεις υγείας και χαρακτήρα.
    Υπάρχουν για όλες τις ράτσες οργανωμένα εκτροφεία εγγεγραμμένα στην fci που τα σκυλιά τους είναι καθαρόαιμα, ελεγμένα στην υγεία και στον χαρακτήρα τους.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Το πρώτο το είχα δει παλιότερα κι είχα χαρεί που την έσωσαν από το φιλοζωικό σωματείο αλλά τώρα που είδα ότι βρήκε σπίτι χάρηκα ακόμα περισσότερο Πάντως πολύ συγκινητικά και τα δύο βίντεο, πως ήταν και πως έγινε το καημένο!
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    253
    εγω ειχα ενα πριν παω ρατσας σβυτς να σπουδασω οπου πιαστηκε ο λαιμος του καπου μ ενα λεπτο σχοινι και σκιστηκε!! εεε επαθε σοβαρη μολυνση στο λαιμο ,παει :/ εκτος αυτου ημουν ασχετος εντελως και ηταν ανεκπαιδευτο..οταν τελειωσω σε ενα εξαμηνο τις σπουδες και παω πισω θα παρω ενα κουταβι γερμανικου ποιμενικου η χασκι αλλα να το εκπαιδευσω σωστα..

  10. #25
    Επίσης με αφορμή το ποστ του γιάννη1990 να πω, πως ο σκύλος είναι σύντροφος ζωής... και απ' την στιγμή πάλι που αποφασίζουμε να πάρουμε ράτσα αντι να σώσουμε αδέσποτο, καλό θα είναι να διαλέγουμε την ράτσα με πρώτο κριτήριο τον χαρακτήρα και δεύτερο την εμφάνιση... όπως και τον σύντροφο μας με αυτά τα κριτήρια πρέπει να τον επιλέγουμε... πρώτα τον χαρακτήρα και μετά την εμφάνιση

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Καθρέφτη, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου για τα pet shop...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    253
    Quote Originally Posted by καθρεπτης View Post
    Επίσης με αφορμή το ποστ του γιάννη1990 να πω, πως ο σκύλος είναι σύντροφος ζωής... και απ' την στιγμή πάλι που αποφασίζουμε να πάρουμε ράτσα αντι να σώσουμε αδέσποτο, καλό θα είναι να διαλέγουμε την ράτσα με πρώτο κριτήριο τον χαρακτήρα και δεύτερο την εμφάνιση... όπως και τον σύντροφο μας με αυτά τα κριτήρια πρέπει να τον επιλέγουμε... πρώτα τον χαρακτήρα και μετά την εμφάνιση
    αυτες οι 2 ρατσες μ αρεσουν,και πιστευω παντα πρεπει να ακολουθεις αυτο που σ αρεσει.. απλα το προηγουμενο δε ξερω δεν ηξερα πολλα τοτε και το "χαλασα" , γαυγιζε συνεχεια κλπ φυσιολογικο να γαυγιζει αλλα με τετοια ενταση και τοση διαρκεια + καποια αλλα πραγματα δεν ηταν γενικα καθολου ηρεμο...

  13. #28
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694


    Αν και τα αγαπαω τα σκυλια , τουτο εδω ειναι απο τα πιο ασχημα και τρομακτικα σκυλια!

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    223
    Τα βιντεάκια που έβαλε η Θεοφανία είναι πολύ ωραίο παράδειγμα το του σημαίνει να κοιτάς στο τώρα. Πιο κάτω δεν υπήρχε για τη σκυλίτσα.
    Ένας άνθρωπος σε αντίστοιχη φάση τί ψυχολογικά κατάλοιπα θα κουβαλούσε μέσα του μετά;
    Περνάνε και τα σκυλιά στάδια όπως η κατάθλιψη άραγε; Όταν χάσουν το ταίρι τους; Πώς το "επεξεργάζονται"...; Ενδιαφέρον.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Loading... View Post
    Τα βιντεάκια που έβαλε η Θεοφανία είναι πολύ ωραίο παράδειγμα το του σημαίνει να κοιτάς στο τώρα. Πιο κάτω δεν υπήρχε για τη σκυλίτσα.
    Ένας άνθρωπος σε αντίστοιχη φάση τί ψυχολογικά κατάλοιπα θα κουβαλούσε μέσα του μετά;
    Περνάνε και τα σκυλιά στάδια όπως η κατάθλιψη άραγε; Όταν χάσουν το ταίρι τους; Πώς το "επεξεργάζονται"...; Ενδιαφέρον.
    Μμμ, ενδιαφέρουσα οπτική... Δεν το είχα σκεφτεί έτσι...είναι σαν ένα μάθημα που μπορούμε να πάρουμε από τα ζώα να κοιτάμε το παρόν και το μέλλον και να μην αφήνουμε καταστάσεις και τραύματα που παρελθόντος να επηρεάζουν αυτά τα δύο κομμάτια της ζωής μας...
    Κοίτα που από τους σκύλους θα ξεκινήσει και φιλοσοφική συζήτηση
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

Page 2 of 12 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Τι να τους κάνεις τους εχθρούς αν έχεις τέτοιους φίλους.
    By mariafil in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 11
    Last Post: 07-01-2014, 18:16
  2. παντα μια καινουργια αρχη κ παντα ενα μπλεξιμο....
    By _kassandra_ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 45
    Last Post: 07-04-2013, 20:37
  3. οι μαναδες δεν τραγουδανε για τον αντρα τους αλλα για το παιδι τους
    By carrot in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 6
    Last Post: 23-10-2010, 00:34
  4. Replies: 11
    Last Post: 23-01-2010, 05:12
  5. Replies: 34
    Last Post: 05-01-2008, 19:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •