Τα πάντα για τους σκύλους. - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 12 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 167
  1. #31
    Quote Originally Posted by Loading... View Post
    Τα βιντεάκια που έβαλε η Θεοφανία είναι πολύ ωραίο παράδειγμα το του σημαίνει να κοιτάς στο τώρα. Πιο κάτω δεν υπήρχε για τη σκυλίτσα.
    Ένας άνθρωπος σε αντίστοιχη φάση τί ψυχολογικά κατάλοιπα θα κουβαλούσε μέσα του μετά;
    Περνάνε και τα σκυλιά στάδια όπως η κατάθλιψη άραγε; Όταν χάσουν το ταίρι τους; Πώς το "επεξεργάζονται"...; Ενδιαφέρον.
    ..πέρα από τα σκυλάκια, καλό είναι να δούμε και το μήνυμα.
    Ένα πλάσμα εντελώς χαμένο, λίγο πριν το θάνατο, έφτασε στο ψηλότερο σημείο της ευτυχίας.
    Γιατί?
    Γιατί η ζωή είναι απρόβλεπτη και ποτέ δεν ξέρεις τι σε περιμένει παρακάτω.
    Αυτό πρέπει να σκέφτονται όσοι χάνουν την ελπίδα τους.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    253
    αμα το εχεις εκπαιδευσει..

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ..πέρα από τα σκυλάκια, καλό είναι να δούμε και το μήνυμα.
    Ένα πλάσμα εντελώς χαμένο, λίγο πριν το θάνατο, έφτασε στο ψηλότερο σημείο της ευτυχίας.
    Γιατί?
    Γιατί η ζωή είναι απρόβλεπτη και ποτέ δεν ξέρεις τι σε περιμένει παρακάτω.
    Αυτό πρέπει να σκέφτονται όσοι χάνουν την ελπίδα τους.
    Σωστό ακούγεται...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  4. #34
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    http://news.nationalgeographic.com/n...nt&sf6959012=1

    Κ τα video της Θεοφανίας είναι πολύ ωραία. Αλλά το ότι μόνο τα σκυλιά έχουν άμεση οπτική επαφή με τον άνθρωπο, κ αναζητούν το βλέμμα του, δεν το λέω εγώ αλλά οι σχετικοί επιστήμονες. Το video αυτό πάντως με το σκυλί που παίρνει το λεωφορείο να πάει στο πάρκο κ ύστερα γυρνάει πίσω είναι super κουφό!

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,686


    Σκύλος κλαίει που έχασε το αφεντικό του. Δεν είναι πολύ συγκινητικό;

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,686


    Σκύλος μένει στο πλευρό του αφεντικού του μέχρι την τελευταία στιγμή.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,686
    Στους δρόμους της Βραζιλίας ένας πιστός σκύλος καταδιώκει το ασθενοφόρο που μεταφέρει το αφεντικό του στο νοσοκομείο.(vid)
    Σύμφωνα με τις πληροφορίες, το πανέξυπνο τετράποδο ακολούθησε, καθ' όλη τη διάρκεια της διαδρομής, το ασθενοφόρο που μετέφερε στο νοσοκομείο τον άστεγο ιδιοκτήτη του.
    Συγκινημένος από αυτή την αντίδραση, ο οδηγός του ασθενοφόρου τελικά αποφάσισε να σταματήσει το όχημα για λίγο ώστε ο σκύλος να μπει σε αυτό. Στο νοσοκομείο, ο σκύλος παρέμεινε συνεχώς δίπλα από το αφεντικό του.
    Δείτε το βίντεο:
    http://news247.gr/eidiseis/psixagogi...s.3216571.html

  8. #38
    Ξέρω τι λένε μαρισπόζα και αυτό σου εξηγώ... και ο Κύκνος θα σου πει πως η γατά της την κοιτάει στα μάτια γιατί τα περισσότερα θηλαστικά το κάνουν. Ο σκύλος είναι όμως το μόνο ζώο που αντιλαμβανέται τις εκφράσεις του βλέμματος του ανθρώπου. Ειχαν κάνει πειράματα με διάφορα ζώα και δεύτερος στην επικοινωνία με τα ματια ήταν ο χιμπατζής.
    Τα σκυλιά εμφανίζουν ψυχικές ασθένειες και πολλές μάλιστα. Είναι και ψιλομόδα ήδη στην Αμερική τα ψυχοφάρμακα στους σκύλους. Επίσης ο τρόπος που αντιλαμβάνονται τον χρονο είναι τελείως διαφορετικός από τον τρόπο που τον αντιλαμβανόμαστε εμείς και γι αυτό μπορόύνε να ξεπερνάνε τις δυσκολίες του παρελθόντος φαινομενικά πιο εύκολα από εμάς... αυτό βέβαια δεν σημαίνει πως οι τραμαυτικές εμπειρίες δεν τους αφήνουν κατάλοιπα που δεν φεύγουν και ποτέ, το θέμα είναι πως δεν γίνονται τόσο δυσλειτουργικοί όσο εμείς, κι αυτό γιατί απ' αυτούς απαιτούνται λιγότερες λειτουργίες.
    Και επειδή κάπου διάβασα για ταίρι, οι σκύλοι δεν είναι μονογαμικοί, αυτό συμβαίνει σε ελάχιστες περιπτώσεις και οφείλεται κυρίως στον τρόπο που έχουν εκπαιδευτεί... και λέγοντας εκπαιδευτεί δεν εννοώ απαραίτητα από ειδικό, αλλά ως εκπαίδευση εννοώ το μεγάλωμα τους με ανθρώπινη παρέμβαση.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    875
    Μνημόνιο ναι κι εμένα δεν μου αρέσει τόσο το Αφγανικό που είναι αυτό στην φωτογραφία που έβαλες. Θεωρείται καλλιτεχνικό εμφανισιακά σκυλί. Μάλλον αυτό εννοεί ο Αλέξανδρος. Ακόμα και το πιο άσχημο και τρομακτικό ζώο είναι μάλλον πολύ πιο όμορφο εσωτερικα από μερικούς ανθρώπους

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,686
    Quote Originally Posted by Loading... View Post
    Φίμωτρο οπως-και-δήποτε! Τουλάχιστον στις βόλτες για να το βοηθήσεις να αρχίζει να μυρίζει τα άλλα σκυλάκια.
    Αλλά ροτβαιλερ μάλλον είναι και γομαράκι οπότε δεν θα μπορείς και να το κρατάς ήσυχο... δύσκολη περίπτωση.
    Το φίμωτρο μου είναι κάπως αντιαισθητικό και δεν μπορώ να της το βάλω ακόμη, αν και θα ήτανε η μόνη λύση!

  11. #41
    Βγάζε την δεμένη δελφίνι και κράτα την μακριά από σκύλους, το να την κοινωνικοποιήσεις τώρα είναι και δύσκολο και ανούσιο από την στιγμή που δεν σας χρειάζεται, βρες ένα γηπεδάκι πχ που να μην μπορεί να βγει για να παίζεται. Και πρόσεχε γιατί εξαιτίας της βλακείας της δικιάς μας και της ανευθύνοτητας μας λέγονται όλες αυτές οι βλακείες που λέγονται για τις συγκεκριμένες ράτσες... και είναι και δύσκολα αρκετά τα ρότια, αλλά υπέροχα, ίσως ο πιο πιστός σκύλος που υπάρχει... ευτυχώς έχεις θηλυκιά

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,686
    Quote Originally Posted by καθρεπτης View Post
    Βγάζε την δεμένη δελφίνι και κράτα την μακριά από σκύλους, το να την κοινωνικοποιήσεις τώρα είναι και δύσκολο και ανούσιο από την στιγμή που δεν σας χρειάζεται, βρες ένα γηπεδάκι πχ που να μην μπορεί να βγει για να παίζεται. Και πρόσεχε γιατί εξαιτίας της βλακείας της δικιάς μας και της ανευθύνοτητας μας λέγονται όλες αυτές οι βλακείες που λέγονται για τις συγκεκριμένες ράτσες... και είναι και δύσκολα αρκετά τα ρότια, αλλά υπέροχα, ίσως ο πιο πιστός σκύλος που υπάρχει... ευτυχώς έχεις θηλυκιά
    Αυτό κάνω που λές! Αλλά η αλήθεια είναι ότι αποφεύγω να την βγάζω εγώ βόλτα, την βγάζουνε συνήθως ο μπαμπάς μου και ο αδελφός μου, γιατί φοβάμαι τα άλλα σκυλιά και την αντίδραση της δικής μου όταν μας περιτριγυρίζουνε κάθε φορά στην βόλτα μας. Κατά τα άλλα έχουμε μεγάλη αυλή και παίζουμε πολύ με την μπάλα που είναι και αδυναμία της. Επίσης την αφήνουμε και μπαίνει μες στο σπίτι στην ζεστασιά τις κρύες, αυτές, μέρες του χειμώνα και είναι όλη την ώρα μαζί μας!

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,686

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,686

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,686

Page 3 of 12 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Τι να τους κάνεις τους εχθρούς αν έχεις τέτοιους φίλους.
    By mariafil in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 11
    Last Post: 07-01-2014, 18:16
  2. παντα μια καινουργια αρχη κ παντα ενα μπλεξιμο....
    By _kassandra_ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 45
    Last Post: 07-04-2013, 20:37
  3. οι μαναδες δεν τραγουδανε για τον αντρα τους αλλα για το παιδι τους
    By carrot in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 6
    Last Post: 23-10-2010, 00:34
  4. Replies: 11
    Last Post: 23-01-2010, 05:12
  5. Replies: 34
    Last Post: 05-01-2008, 19:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •