Τα πάντα για τους σκύλους. - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 12 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 61 to 75 of 167
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,791
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    Σας παραθετω μια ερωτηση,είναι απλη ερωτηση,αλλα κι κρισεως!¨). Αυτην την ερωτηση ,βεβαια όχι ακριβως την ιδια -κι μαζι με καποιες άλλες ειχαν γινει κι σε μια από τις πιο γνωστες δικες,για το ψυχολογικο προφιλ. αλλα δεν εχει ουσιαστικη σχεση,απλα θα ρωτησω ,κι αν δεν σας πιραζει, σας παρακαλω να απαντησετε.
    Αν υποθετικα βρισκόσασταν σε μια πολη !οπου υπηρχε μεγαλη αναγκη για φαγυτο! υποσιτιση !!μγαλη πεινα! οπου σχεδόν ο μισος πληθυσμος ζουσε με κουπόνια φαγητού! εν ολιγις να πεινανε οι ανθρωποι! σχεδόν σαν την κατοχη!
    Αν υποθετικα εισασταν από τους τυχερούς τις τυχερες κι ειχατε επαρκη τροφη για εσας - εννοείτε υποθετικα ότι δεν ειχατε συγγενείς η αλλα συγγενικα σας προσωπο ώστε να πρεπει να βρειτε τροφη κι σε αυτους - ,ειχατε ένα σκυλο! οπου τον ειχατε βρει προσφατα! κι επεφτε στα χερια σας ένα γευμα! οπου δεν επαρκουσε για δυο ατομα! θα το δινατε το γευμα στο σκυλακι που εκλεγε κοιτοντας σας η σε ένα ανθρωπο οπου θας σας παρακαλουσε κι εκεινος να του το προσφερετε? τι θα κανατε?
    θα ηθελα να απαντησετε !! ευχαρηστω .
    Θα το μοίραζα το φαγητό!
    Last edited by δελφίνι; 17-01-2015 at 00:43.

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    875
    Αν εγώ είχα επαρκή τροφή θα έφτανε να δώσω και στον σκύλο που θα έβρισκα. Το γεύμα αυτό θα το έδινα στον άνθρωπο

  3. #63
    θα το μοίραζα και στους 3 μας.καλύτερα να τρώγαμε όλοι απο λίγο παρά να ήξερα ότι δίπλα μου υπάρχουν ψυχές που πεινάνε και εγώ κοιτάω μόνο την πάρτη μου

  4. #64
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Το περιμενα ότι θα είναι μοιρασμενες οι απαντησεις! Ενταξι δεν κρινω ουτε κατηγορω κανενα! εξαλου όπως ελεγε κι ο τυπος, είναι αλλιως να το λεμε κι αλλιως να το ζουμε! θελω να πω ότι αν βλέπαμε έναν ανθρωπο να λυμοκτονει μπρος στα ματια μας! να μας εκληπαρει για τροφη! πιστευω ότι θα αντιδρουσαμε αλλιως!
    Το να βλέπεις ένα σκυλακι να κλαιει για τροφη σου σπαραζει την καρδια!,ποσο μαλον τα σκυλια που ζουν αναμεσα μας,οπου σε σχεση με τα σκυλια της επαρχιας μας "ξερουν" πιο καλα, εχουν μαθει να μας κοιταν με αυτό το βλεματακι που σου σπαραζει την καρδια!εναντιθεση με τα σκυλια στα βουνα οπου μπορουν να βρουν σχεδόν μονα τους την τροφη! ειδε μη θα μας την αρπαζαν! χεχε.
    Το ζητημα στην ερωτηση -συμφωνα με το αρθρο που ειχα διαβασει -ηταν ότι ο ανθρωπος από την φυση του εχει καποιο γονιδιο που τον κανει σχεδόν αντανακλαστικα να εδινε την τροφη σε ωρες ανάγκης παντα σε ανθρωπο κι όχι σε καποιο ζωο! στην αντιθετη περιπτωση -συμφωνα με αυτόν τον τυπο ετσι,όχι με εμενα - στην αντιθετη τωτες ο ανθρωπος που θα εδινε στο ζωο την τροφη ειχε καποιο γενιτικο θεμα η ειχε εν ολιγις καποια ψυχικη παθηση.

  5. #65
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by kozchr View Post
    θα το μοίραζα και στους 3 μας.καλύτερα να τρώγαμε όλοι απο λίγο παρά να ήξερα ότι δίπλα μου υπάρχουν ψυχές που πεινάνε και εγώ κοιτάω μόνο την πάρτη μου
    χαχαχα, πολύ ομορφο κι αλληλεγγυο ,αλλα συμφωνα με την ερωτηση θεωρητικα εσυ - αυτος που δυαλεγε που θα δωσει την τροφη ηταν χορτατος - αλλα θεωρητικα ετσι, διοτις πρακτηκα το λογικο θα ηταν να εχει εξασφαληση απολυτα την δικη του τροφη καποιος, οπου είναι κι η ποιο υγειες απαντηση -παντα συμφωνα με αυτονα τον τυπο όχι με εμενα-
    Θα το ξεκαθαρησω για να μη με παρεξηγηση κανεις, το αρθρο ελεγε κι καλα ότι το πιο φυσιολογικο είναι να εχει καποιος πρωτα εξασφαληση απολυτα την δικη του τροφη! διοτις αν δεν κοιτας να εισαι εσυ υγειες κι θυσιαστείς για το σκυλακι η για καποιον αγνωστο , κι μαλιστα σε τέτοιες ακραιες συνθηκες ελεγε ότι ο αγνωστος μπορει να γινει ανα πασα στιγμη εχθρος σου! διοτις σε τέτοιες συνθηκες -συμφωνα με το αρθρο- οι ανθρωποι δεν λειτουργουν με ευγενεια! αλλα με το βασικο ενστικτο της επιβιώσεις ! ετσι λοιπον πρωτα,είναι τον εαυτο του! κι επειδή το ελεγε ότι ηταν ο.κ. ο ιδιος. Επρεπε -για να θεωρητο υγειες πνευματικα κι ψυχικα θα επρεπε να δωσει την τροφη στον ανθρωπο! επειδή ο ανθρωπος από την φυση του ενδιαφερετε να σωθει, να ζει το ιδιο ειδος! ,είναι βασικο ενστηκτο για την διωνηση του είδους μας!
    Μαλιστα ειχε κι άλλη ερωτηση ,αν ηταν ανδρας κι γυναικα!! κι η απαντηση ηταν ότι παει χιαστι! δλδη ο ανδρας σε γυναικα κι η γυναικα σε ανδρα!!!
    Όλα αυτά είναι βαση του ενστικτου μας, όχι το τι θα καναμε τωρα,που δεν εχουμε πρόβλημα,οπου ολοι μας ειμαστε χορτατει

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by nikiii View Post
    Αν εγώ είχα επαρκή τροφή θα έφτανε να δώσω και στον σκύλο που θα έβρισκα. Το γεύμα αυτό θα το έδινα στον άνθρωπο


    2 λυσεις
    1) θα εψηνα τον σκυλο , και θα τρωγαμε και οι δυο .

    2) θα ψωνιζα απο το Lidl . Δεν ειναι καλυτερη η ποιοτητα απο ψητο σκυλο .

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,813
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    2 λυσεις
    1) θα εψηνα τον σκυλο , και θα τρωγαμε και οι δυο .

    2) θα ψωνιζα απο το Lidl . Δεν ειναι καλυτερη η ποιοτητα απο ψητο σκυλο .


    Μπαι δε γουει , στην Κορεα , τρωνε τους σκυλους .

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    223
    Κοινώς αποδεκτό πάντως πιστεύω οτι αυτή η ράτσα είναι... μπαλαντέρ!
    Βλέπω να γεμίζει τόσους ρόλους με επιτυχία. Συντροφιά, φύλακας, οδηγός τυφλών, Κ-9... και ενίοτε, του κλόουν :P



  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Όποιος είναι γενναιόδωρος, συνήθως ανταμείβεται. Βέβαια, αρκετοί είναι αυτοί που μπερδεύουν την έννοια της γενναιοδωρίας, καταντώντας τελικά κορόιδα.

    Πάντως, κάποιος άστεγος, πρώην τοξικομανής άλλαξε την τύχη του όταν υιοθέτησε έναν πανέξυπνο αδέσποτο γάτο (ή όπως λέει ο ίδιος, ο γάτος τον υιοθέτησε).
    Για καιρό μοιραζόταν τα λιγοστά χρήματά του με τον γάτο, τον οποίο όχι μόνο τάιζε αλλά φρόντιζε πολύ καλά.
    Χάρις στον Μπομπ και το βιβλίο που έγραψε με την ιστορία του, έγινε διάσημος.
    Το βιβλίο έχει γίνει best seller σε πολλές χώρες.

    Πολύ καλό βιβλίο, ειδικά για όσους αγαπάνε τα ζώα.

  11. #71
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Μπαι δε γουει , στην Κορεα , τρωνε τους σκυλους .
    Κ όμως, οι Κορεάτες είναι πολύ πολιτισμένοι κ ευγενικοί άνθρωποι. Αυτή τη βαρβαρότητα (όπως κ πολλές άλλες) την κάνουν οι κινέζοι. Στην Κορέα έχουν από τα καλύτερα βοειδή κ τρώνε κάτι μπριζόλες, τις οποίες μόνο οι αργεντίνικες angus μπορούν να συναγωνιστούν...... εμείς εδώ ούτε στον ύπνο μας τόσο καλό μοσχαρίσιο κρέας.......

  12. #72
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Εγώ πάντως από φίλο μου Γερμανό, που ζούσε καθημερινά τους Κορεάτες, γιατί δούλευε σε πολύ γνωστή κορεάτικη εταιρεία, έχω ακούσει πολλά για περίεργες και σιχαμερές, για εμάς τους δυτικούς, συνήθειές τους.

  13. #73
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    Μήπως εννοούσε άλλους ασιάτες.....? Κ για ποιές συνήθειες μιλάς? Εμένα άνθρωπος από την οικογένειά μου που ζει κ δουλεύει εκεί τα βρίσκει όλα πολύ καθαρά. περιποιημένα κ εντάξει κ πολύ ασφαλή (κοιμάσαι με ανοικτή την πόρτα στην κυριολεξία). Κ το ότι για τους Γερμανούς, όπως κ για τους περισσότερους ευρωπαίους η καθαριότητα περιορίζεται συνήθως (εν αντιθέσει με τους Έλληνες) "εκτός των τειχών" , δηλ. καθαροί δρόμοι, πάρκα, πλατείες, κήποι κλπ κλπ κ τα περισσότερα σπίτια συνήθως μέσα είναι άστα να πάνε, το αφήνω στην απ'έξω.... Γενικά, επειδή Γερμανούς, Άγγλους κ Γάλλους τους έχω ζήσει, δεν τους έχω κ πολύ "ικανούς" να κρίνουν για καθαριότητα συνηθειών.....

  14. #74
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Όχι, δεν εννοούσε άλλους ασιάτες! Στην κορεάτικη Samsung δούλευε και είχε να κάνει με Κορεάτες.
    Εκτός αν είχαν άλλη καταγωγή και τον κορόιδευαν!
    Και δε μίλησα για καθαριότητα αλλά για συνήθειες που εμένα και αυτόν (αλλά και πολλούς άλλους Γερμανούς και Έλληνες) μας φαινόταν σιχαμερές.
    Όπως το να μπαίνει στο γραφείο του διευθυντή και να τον βρίσκει να κόβει τα νύχια των ποδιών του.
    Ή, να αερίζονται και να ρεύονται άνετα οπουδήποτε.

  15. #75
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    Αυτά δεν είναι χαρακτηριστικά των Κορεατών (μόνο). Αν φάει κανείς πχ με Άραβες κ στο τέλος δεν ρευτεί, θεωρείται αγένεια, γιατί αυτό κ καλά δείχνει πως δεν ευχαριστήθηκε το φαγητό.....

Page 5 of 12 FirstFirst ... 34567 ... LastLast

Similar Threads

  1. Τι να τους κάνεις τους εχθρούς αν έχεις τέτοιους φίλους.
    By mariafil in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 11
    Last Post: 07-01-2014, 17:16
  2. παντα μια καινουργια αρχη κ παντα ενα μπλεξιμο....
    By _kassandra_ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 45
    Last Post: 07-04-2013, 19:37
  3. οι μαναδες δεν τραγουδανε για τον αντρα τους αλλα για το παιδι τους
    By carrot in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 6
    Last Post: 22-10-2010, 23:34
  4. Replies: 11
    Last Post: 23-01-2010, 04:12
  5. Replies: 34
    Last Post: 05-01-2008, 18:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •