Αρνητικές σκέψεις
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    3

    Αρνητικές σκέψεις

    Καλησπέρα!! Πείτε καμια τεχνική για να αντιμετωπίσει κανείς αρνητικές σκέψεις.. Πολύ κουραστικό είναι, με παραλύουν ώρες ώρες

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    230
    τι ειδους σκεψεις;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Μολις εμφανιστει αρν. σκ. την διωχνεις την ιδια στιγμη , σκεπτομενος κατι ουδετερο , αλλιως ριζωνει και μετα δεν μπορεις να την διωξεις με τιποτα . Να σου πω να σκεφτης κατι θετικο , καταλαβαινω οτι ειναι δυσκολο . Ακουγεται απλο , και ειναι . Με τον καιρο θα σου γινει συνηθεια . Οι αρν. σκ . ειναι σαν τ;α μπαλλονια , μολις μπουν στο μυαλο , φουσκωνουν και μπλοκαρουν τα παντα . Στην αρχη θα σου φαινεται δυσκολο , αλλα θα συνηθησεις .

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    324
    Ένας τρόπος, σύμφωνα με τις θεραπευτικές τεχνικές του Ντειβιντ Μπερνς στο βιβλίο "Αισθανθείτε καλά", είναι να καταγράφεις τις σκέψεις σου σε ενα χαρτί κάνοντας 4 στήλές. Στην πρώτη καταγράφεις την κατάσταση που σε οδήγησε στην αρνητική σκέψη, για παράδειγμα "το αφεντικό μου μου έβαλε τις φωνές σήμερα επειδή έκανα ένα λάθος στη δουλεια". Στη δεύτερη στήλη καταγράφεις τις αρντητικές σκέψεις, πχ "ένιωσα να με ταπεινώνει" ή " είμαι πολύ άχρηστος τελικά". Στην τρίτη στήλη γράφεις τα συναισθήματα που σου προκαλεσε η κατασταση αυτη πχ φόβος, θυμός, άγχος κλπ και το ποσοστο αναλογα με την ένταση που το βίωσες πχ 70%. Στην τελευταια στήλη, είναι το θεραπευτικό κομματι. Γράφεις τον αντίλογό σου "δεν ειμαι άχρηστος διότι τα καταφερνω σε γενικές γραμμές πολύ καλά απλά έτυχε να άνω ένα λάθος, όλοι οι άνθρωποι κάνουν λάθη". Και σημειώνεις επι τοις εκατό πόσο πιστεύεις στον αντίλογο αυτό πχ 75%. Με αυτήν την τακτική μαθαίνεις να ανιχνεύεις σε πρώτη φάση τις αρνητικές σου σκέψεις και τις καταστάσεις που οδήγησαν σε αυτες και κατά δεύτερον μαθαίνεις να τις απορρίπτεις με τον αντίλογο.. Στην πορεία οι αρνητικές σκεψεις θα μειωθούν και στο τέλος είτε θα τις ανταπαντάς αυτόματα πλέον ή θα τις απορρίπτεις τελείως. Καλή επιτυχία!!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    10
    Κατα την άποψή μου,οι αρνητικές σκέψεις όταν πάρουν έδαφος από μας, λαμβάνουν τον χαρακτήρα συνήθειας και κατα συνέπεια είναι ολο και πιο δύσκολο να καταπολεμηθούν,οπότε θεωρώ οτι αν εντοπίσουμε αυτην την επανάληψη σε συγκεκριμένες σκεψεις πρέπει να προσπαθούμε να μην πανικοβαλόμαστε και να την αντιμετωπίζουμε με αργα και σταθερά βήματα,μέρα με την μέρα .Τεχνικές τώρα συγκεκριμένες δεν μπορώ να προτείνω αλλά μόνο η αναγνώριση του προβήματος και η αποδοχή του μας βάζει σε καλό δρόμο για την αντιμετώπισή του.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    223
    Quote Originally Posted by girl1988 View Post
    Ένας τρόπος, σύμφωνα με τις θεραπευτικές τεχνικές του Ντειβιντ Μπερνς στο βιβλίο "Αισθανθείτε καλά", είναι να καταγράφεις τις σκέψεις σου σε ενα χαρτί κάνοντας 4 στήλές. Στην πρώτη καταγράφεις την κατάσταση που σε οδήγησε στην αρνητική σκέψη, για παράδειγμα "το αφεντικό μου μου έβαλε τις φωνές σήμερα επειδή έκανα ένα λάθος στη δουλεια". Στη δεύτερη στήλη καταγράφεις τις αρντητικές σκέψεις, πχ "ένιωσα να με ταπεινώνει" ή " είμαι πολύ άχρηστος τελικά". Στην τρίτη στήλη γράφεις τα συναισθήματα που σου προκαλεσε η κατασταση αυτη πχ φόβος, θυμός, άγχος κλπ και το ποσοστο αναλογα με την ένταση που το βίωσες πχ 70%. Στην τελευταια στήλη, είναι το θεραπευτικό κομματι. Γράφεις τον αντίλογό σου "δεν ειμαι άχρηστος διότι τα καταφερνω σε γενικές γραμμές πολύ καλά απλά έτυχε να άνω ένα λάθος, όλοι οι άνθρωποι κάνουν λάθη". Και σημειώνεις επι τοις εκατό πόσο πιστεύεις στον αντίλογο αυτό πχ 75%. Με αυτήν την τακτική μαθαίνεις να ανιχνεύεις σε πρώτη φάση τις αρνητικές σου σκέψεις και τις καταστάσεις που οδήγησαν σε αυτες και κατά δεύτερον μαθαίνεις να τις απορρίπτεις με τον αντίλογο.. Στην πορεία οι αρνητικές σκεψεις θα μειωθούν και στο τέλος είτε θα τις ανταπαντάς αυτόματα πλέον ή θα τις απορρίπτεις τελείως. Καλή επιτυχία!!
    Πολύ δομημένη προσέγγιση...
    Ευχαριστούμε για τις λεπτομέρειες και την πληροφόρηση.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Να μην τις σκεφτεσαι!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    τροποι? δες ταινιες για να ξεχαστεις, αστειες σειρες, τηλεφωνο σε ενα καλο φιλο, καφε με ενα καλο φιλο/συντροφο, αναγνωση βιβλιων, υπνος :P
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

Similar Threads

  1. Αρνητικες σκεψεις-υπεραναλυση-ανασφαλεια-ΑΓΧΟΣ
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 12-12-2016, 22:55
  2. Αρνητικές σκέψεις και απάθεια
    By Venidos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 09-03-2014, 22:14
  3. Φοβος>Ανυσηχια>Ασχημες/Αρνητικες σκεψεις ή κατι αλλο;;Τι κανω λαθος;;
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 20-01-2014, 01:27
  4. Τροποι αντιμετωπισης αγχους νευρικοτητας αρνητικες σκεψεις (απορριψη,αποτυχια)
    By xrhstos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 15-02-2012, 19:26
  5. Αρνητικές σκέψεις
    By Giorg in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 19-06-2009, 20:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •