Διαταραχή πανικού-Κρίσεις πανικού
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    3

    Question Διαταραχή πανικού-Κρίσεις πανικού

    καλησπέρα και από μένα!είμαι 26 χρόνων,όλα ξεκίνησαν όταν ειμουν 21 χρόνων ένα πρωινό εντελώς ξαφνικά,είχα τα συμπτώματα της πρώτης κρίσεις!Τον πρώτο καιρό δεν είπα σε κανέναν τίποτα,άλλα μετά δεν μπορούσα να το κρύψω άλλο γιατί με άρχισα να φοβάμαι ότι κάτι έχω(παθολογικό πιο πολύ,καρδιά-καρκίνο κ.λ.π)από την στιγμή που σκεφτόμουν ότι κάτι έχω και θα πεθάνω άρχισα να το πιστεύω όλο και πιο έντονα,και εκεί έκανα το μπαμ και έφτασα στο νοσοκομείο,εκεί μου είπαν ότι δεν έχω τίποτα,(βεβαία δεν πίστεψα λέξη,εγώ νόμιζα ότι κάτι έχω)πήγα σε καρδιολόγο και μου είπε και αυτός τα ίδια,να μην ανχωνομαι νέο παιδί είμαι και τέτοια. Εγώ όμως δεν πίστευα κανέναν νόμιζα ότι κάτι θα πάθω,έκατσα διάβασα τι είναι αυτό που έχω και άρχισα να σκέφτομαι τι μπορώ να κάνω για να φύγει από την ζωή μου,(κάτι δύσκολο)μετά από κάποιο καιρό δεν άντεξα άλλο και πήγα σε γιατρό,μου έγραψε θεραπεία(χάπια)για 6 μήνες .ξεκίνησα τι θεραπεία,τον πρώτο καιρό δεν ήμουν και πολύ καλά,μετά όλα ισοροπισαν κάπως,άρχισα να αναπνέω ξανά,χάρηκα πολύ,άλλα από την άλλη έλεγα στον εαυτό μου ότι θα είναι μόνο για 6 μήνες και μετά θα σταματήσω..
    έφτασε ο καιρός της θεραπείας που έπρεπε να τα σταματήσω ένιωθα πολύ καλά(εμ δεν ήξερα)μετά από κάποιο καιρό αρχίσαμε από την αρχή και πάλι(και είπα κάλως ήρθες ξανά)έμεινα χωρίς θεραπεία για αρκετό καιρό,το θέμα είναι ότι εγώ βούλιαζα η ζωή μου είχε γίνει πολύ δύσκολη,στην δουλειά,έξω με την παρέα μου,με την κοπέλα μου,ήταν στιγμές που δεν με άντεχα ούτε εγώ,έλεγα δεν πάει άλλο κάτι πρέπει να κάνω,και αποφάσισα να πάω σε ψυχολόγο .ήταν πολύ δύσκολο για μένα γιατί είμαι πολύ κλειστός άνθρωπος,και νόμιζα ότι είμαι δυνατός και μπορώ να τα καταφέρω μόνος μου,κάτι που πιστεύω είναι πολύ δύσκολο.Με τον ψυχολόγο είπαμε πολλά με ξεκλείδωσε σε πολλά πράματα που δεν τα είχα σκεφτη καν,μου εξήγησε τι είναι η κρίση πως έρχεται πως μπορούμε να την αποδεχτώ και πολλά άλλα,όλα ξεκίνησαν να πηγαίνουν καλά,άρχισα να πηγαίνω με ευχαρίστηση στην δουλειά μου,να βγαίνω έξω χωρίς να φοβάμαι,ξεκίνησα γυμναστήριο,και έκανα πολλά άλλα που πιο παλιά φοβόμουν να τα κάνω για να μην πάθω κάτι(γιατί νόμιζα είχα καρδιά και δεν μπορώ να κάνω τπτ)τεσπα θεραπεία κάνω εδώ και 4 χρονιά οι κρίσεις βεβαία δεν έφυγαν ακόμα και σήμερα έχω,το θέμα μου είναι ότι διάφοροι γιατροί μου λένε ότι δεν είναι κάλο να έχεις τόσα χρονιά κάθε μέρα κρίση,ότι πρέπει να αλλάξω γιατρό και τέτοια,έκανα μια κουβέντα με τον γιατρό μου,και μου είπε ότι έφτασα σε ένα σημείο που κατάφερα πολλά,χωρίς να το καταλάβω μου εξήγησε ότι τον χρόνο που κάνουμε θεραπεία δεν κάνουμε για τις κρίσεις,άλλα στο να μάθω να σκέφτομαι τα πράματα διαφορετικά!να μην τα πολύλογο,εδώ και 1 μηνά έχω πολύ έντονες κρίσεις,σκέφτομαι να πάω σε έναν γιατρό που να είναι πάνω σε αυτόν τον τομέα,άλλα δεν θέλω θεραπια με χάπια!!!όλα αυτά δεν ξέρω γιατί σας τα λέω άλλα θέλω κάπου να τα πω!!!ευχαριστώ που με ακούσατε(διαβάσατε)
    εσείς τι μου λέτε να κάνω?

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    7
    να ξέρεις ότι τα είπες εδώ όλα αυτά είναι σημαντικό βήμα :) μπράβο που μπόρεσες να ανοιχτείς λίγο ακόμα και να θέσεις και εδω αυτό που σε απασχολεί. Ταπεινή μου άποψη θα ήταν καλό να επισκεφτείς και έναν ειδικό σε αυτό το θέμα όπως λες αλλά μην δεχτείς εσύ ο ίδιος να πάρεις χάπια, αυτά είναι στο δικό σου χέρι και όχι στου κάθε γιατρού. Υπάρχουν ένα σωρό διαφορετικά πράγματα που μπορείς να κάνεις, πέρα από τα χάπια. Θα σου πρότεινα τον διαλογισμό, γιόγκα ή κάτι τελοσπάντων που να σε χαλαρώνει κιόλας, όχι μόνο σπορ με ένταση. Επίσης θα ήταν καλό να δεις πάλι σχετικά με τον εαυτό σου αν υπάρχουν πράγματα που νιώθεις αλλά δεν τα εξωτερικεύεις, ή αν θέλεις πράγματα που δεν τα επιδιώκεις. Μερικές φορές οι κρίσεις αυτές έχουν να κάνουν με ανικανοποιήτες ανάγκες επιθυμίες ή συναισθήματα που δεν εκφράζουμε. Βρες ποιός είσαι, κάνε μια ενδοσκόπιση, ποιός είναι ο σκόπος σου σε αυτή τη ζωή και πρόσεφερε.. κάνε πράγματα με τα οποία θα προσφέρεις στους γύρω σου, αυτόματα θα νιώσεις καλύτερα.. βήμα βήμα.. και μπράβο που έφτασες μέχρι εδώ ήδη και που ψάχνεσαι και ενδιαφέρσαι να το ξεπεράσεις ! αυτό από μόνο του είναι άπειρα θετικό! :) καλή συνέχεια!

  3. #3
    Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    Attiki
    Posts
    38
    Γειά σου,

    Κοίτα, πάνω από όλα μην πανικοβάλλεσαι με τις κρίσεις, αφού ξέρεις οτι δεν είναι θέμα σωματικής υγείας (π.χ. καρδιά).
    Τώρα ξέρεις ότι είναι καθαρά ψυχολογικό. Και να μην ντρέπεσαι. Κι εγώ όταν με πρωτο-έπιαναν κρίσεις ντρεπόμουν πάρα πολύ και δεν το έλεγα. Το να το ξέρουν οι πολύ κοντινοί σου άνθρωποι και καλοί φίλοι βοηθάει, γιατί νιώθεις τρελός εκείνη τη στιγμή. Αφού βλέπεις ότι με φαρμακ. αγωγή μόνο δεν αλλάζει, προσπάθησε ψυχοθεραπεία (ίσως σε συνδυασμό με φάρμακα). Έχεις δοκιμάσει άλλες ψυχοθεραπευτικές προσεγγίσεις; π.χ. γνωσιακή, ψυχαναλυτική, θεραπεία σχημάτων...Ίσως πρέπει να δοκιμάσεις άλλο θεραπευτή.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    3
    όχι δεν έχω δοκιμάσει τίποτα από όλα αυτά που μου γράφεις,πιστεύω ότι το θέμα με έμενα είναι ότι δεν της δέχομαι και της πολεμάω με ότι μπορώ να βρω για να φύγουν,κάτι που δεν μου κάνει κάλο γιατί ο μόνος τρόπος που βρήκα να της πολεμήσω είναι να κάνω κακό στον εαυτό μου,ρίχνω ευθύνες σε έμενα(και ενώ ξέρω ότι είναι κακό εγώ το κάνω)

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    3
    ναι δεν θέλω χάπια,άλλα φοβάμαι κιόλας ο θα τα πάρω γιατί θα γίνω καλά,έχω στην δουλειά μου και άλλα άτομα με αυτά τα συμπτώματα και πήραν φαρμακευτική αγωγή και τώρα τους βλέπω είναι καλά..Ίσως είναι αυτό και δεν κάνω το βήμα να πάω σε κάποιον άλλο γιατρό!!!

  6. #6
    δεν ειμαι ειδικος σιγουρα, εγω παλευω με αυτο το πραγμα εδω και κατι μηνες, αλλα πιστευω πως εαν δεν εισαι σε θεση να το πολεμησεις μονος, το να καταφυγεις σε εναν γιατρο δεν ειναι λαθος

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    http://www.panikos.gr/index.php/el/
    ηθελα πολυ να παω σ αυτο αλλα δυστυχως πεφτει πολυ μακρια απο την θεσσαλονικη που ειμαι
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    319
    Επειδή βασανίζομαι 10 χρονια από διαταραχή πανικού και είχα φτάσει στο σημείο να γίνω τελείως καλά,νομίζω ότι τώρα ξέρω τα λάθη που έκανα και ξαναεπέστρεψε.Πρώτα απ'ολα ας καταλάβουμε ένα πράγμα...Ακούω πολύ κόσμο να λέει "δεν είναι τίποτα","όλα είναι στο μυαλό","έγινα καλά μονος μου".Συγγνώμη αλλα μάλλον δεν είχαν διαταραχή πανικού,είχαν απλά ένα διάστημα πολύ άγχος.Οποτε μάλλον δεν μπορούν να καταλάβουν ούτε ποσο σοβαρό πρόβλημα είναι ούτε ποσο έντονο.Είναι σαν κάποιος που είχε τρεις μέρες συνάχι να λέει σε κάποιον που έχει πνευμονια ποσο εύκολα έγινε καλά με χαμομήλι και σούπα.Μετά από 10 χρονια αυτό που έχω να προτείνω είναι αρχικά ψυχίατρος.Ναι φιλε..ψυχίατρος,εκεί που πάνε οι τρελοί :) Τι να κάνουμε οι ψυχίατροι σπούδασαν για να κουράρουν ασθενείς με όλες τις παθήσεις,όχι μονο τους σχιζοφρενείς όπως και ο ορθοπεδικός δεν σπούδασε μονο για ασθενείς που παραλύουν.Θα έχει ασθενείς με στραμπούληγμα,με κάκωση,με ράγισμα...Όταν έχεις πρόβλημα σαν την διαταραχή πανικού το καλύτερο είναι να πας σε γιατρό.Ψυχίατρο.Αρχικά θα πρέπει να πάρεις φάρμακα.Αν δεν πάρεις φάρμακα,δεν θα ηρεμήσεις και η κατάσταση θα επιδεινώνεται.Με την βοήθεια του γιατρού και τις θεραπείας -που σε καμια περίπτωση δεν επηρεάζει την ζωή σου- μετά από κάποιο διάστημα θα γίνεις τελείως καλά.Και όταν λέω τελείως,εννοώ ότι το πιθανότερο είναι αυτή η περιπέτεια να σε κάνει ακόμα πιο δυνατό από πριν και από το μάθημα αυτό θα γίνεις σοφότερος.Τώρα...από την στιγμή που θα είσαι τελείως καλά θα πας στον ψυχολόγο.Γιατί ο γιατρός σταμάτησε τα συμπτώματα του πανικού,όμως καλο θα ήταν να χτυπήσεις και να σβήσεις την αιτια που το προκάλεσε.Η κρίση πανικού είναι απλά καμπανάκι,δεν είναι η αιτια.Με τον ψυχολόγο θα συζητήσεις,θα το δουλέψεις και θα σβήσεις όλα εκείνα που κρατούσες μέσα σου,ίσως χωρίς να το ξέρεις κάποιες φορες.Εγώ έκανα το λάθος,πήγα πρώτα σε ψυχολόγους.Τίποτα...Με συζήτηση δεν περνάει παθολογικό πρόβλημα.Γιατί η κρίση πανικού έχει να κάνει με ουσίες στον εγκέφαλο μας και συμπτώματα πραγματικά στο σώμα μας.Ένα άλλο λάθος που έκανα ήταν ότι όταν επιτέλους πήγα σε γιατρό,έκανα την θεραπεία και μετά από ένα χρόνο έγινα καλά και ένοιωσα αμάσητος αντί να πω στην ψυχίατρο "τι κάνουμε τώρα?" αφού έγινα καλά να πάω σε ψυχολόγο,εγώ σαν βλάκας έκοψα και γιατρό και θεραπεία μαχαίρι.Και έγινα εκατό φορές χειρότερα απο την πρωτη φορά.Τώρα ξεκίνησα από την αρχή με γιατρό.Δεύτερη μέρα θεραπεία και ήδη πετάω.Για οποιαδήποτε ερώτηση είμαι στην διάθεση σας παιδιά.Και μην στεναχωριέστε,στα εφημερεύοντα νοσοκομεία ανεξαρτήτως ειδικότητας τα μισά περιστατικά είναι απλά κρίση πανικού...δεν είμαστε μονο εμείς.

  9. #9
    οι αποψεις σου white ακουγονται πολυ λογικες! ανηκω στην κατηγορια που πλεον εχω εντονοτατο στρες και οχι απλο αγχος του τυπου "ξεκολα δεν εχεις τιποτα", θυμαμαι πολυ καλα πως ειναι να εχεις απλα αγχος και αυτο οχι δεν ειναι το ιδιο!

  10. #10
    θα ηταν βοηθητικο αν κατεγραφες καποια patterns που παρατηρουσες σε σχεση με καποιους κοινους παραγοντες (π.χ. τι ωρα?, μετα πο ποια δραστηριοτητα? σε ποια περιβαλλοντα? με ποιους ανθρωπους ) σε πιανουν οι κρισεις. Οχι τοσο για να αποφυγεις τους παραπανω παραγοντες στην καθημερινοτητα σου οσο για να κανεις συνδεσεις με την πραγματικη αιτια.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    2
    Δυστυχως οταν υπαρξουν τα πρωτα σημαδια και τα αψηφισουμε και αφησουμε να περασουν καποια χρονια το προβλημα εχει μπει για τα καλα στην ζωη μας.Ετσι κι εγω λοιπον...εκανα θεραπειες με ψυχιατρο μια φορα την βδομαδα και μηνες αφου ειχα φτασει πατω και ειχα παει σε νοσοκομειο και με διαγνωσαν με καταθλιψη και κρισεις πανικου.ξεκινησα αντικαταθληπτικα πιο συγκεκριμενα εσιταλοπραμη με λεξοτανιλ για οταν νιωσω αυτον τον "βιασμο" μεσα μου. Εφτασα σε ενα σημειο που καπως ειχα αρχιζει να παταω αλλα ουτε κατα διανια στο πως ημουν πριν απο αυτες τις κρισεις και ερχεται στην ζωη μου ενας ανθρωπος που ενω του ξεκαθαρισα εξαρχης οτι ειχα αυτο το θεμα ειπε δεν με νοιαζει και ξεκινησαμε μια σχεση με αντιμετωπιζε σαν να μην εχω τιποτα αλλα υπηρχαν φορες που αυτο με ζοριζε αλλα εκανα βηματα μπρος και χαιρομουν γι αυτο μεχρι που περασαν οι μηνες με τα μελια αρχισαν να υπαρχουν απαιτησεις στις δραστητιοτητες εγω ζοριζομουν γιατι προφανως υπήρχε και θεμα αγοραφοβιας και ξαφνικα μετα απο πολλα περιστατικα κατεληξε οτι η ζωη ειναι μια και δεν μπορει να μπει σε αυτο το τρυπακι...και να με παλι απο το μηδεν...περιττο να το πω οτι στο σπιτι μου επικραττει ο απολυτος πανικος και στηριξη καμια! Ξανα φαρμακα και ψυχιατρους λοιπον;; πιο το φως σε αυτο το τουνελ...υπαρχει η απλα θα πρεπει να μαθουμε να μπαινοβγαινουμε και να ξεγιελιομαστε με λιγο φως.απογοητευση μετα απο τοσα χρονια ταλαιπωριας...

Similar Threads

  1. Αγχώδες διαταραχή, κρίσεις πανικού- Στρατός... Πως θα την παλέψω?
    By Kazan in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 19
    Last Post: 15-01-2019, 14:25
  2. Αγχώδης διαταραχή, κρίσεις πανικού, κατάθλιψη. Πως τα έζησα και πως το ξεπέρασα...
    By pratsdim in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 398
    Last Post: 19-09-2017, 04:01
  3. Αγχωδης διαταραχη-κρισεις πανικου-πιεση
    By lenapiatsa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 98
    Last Post: 23-04-2013, 17:29
  4. αγχωδης διαταραχη κρισεις πανικου
    By cozanostra13 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 21-10-2012, 10:33
  5. ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ-ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ-ΑΓΧΩΔΗΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ!!!Η ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ..
    By OLGA25 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 19-08-2007, 21:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •