Θα κάνετε τίποτα, τώρα που μάθατε ότι 23.000 δελφίνια σφάζονται;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

View Poll Results: Θα κάνετε τίποτα για τα 23.000 δελφίνια που σφάζονται;

Voters
4. You may not vote on this poll
  • Ναι

    2 50.00%
  • 'Οχι

    2 50.00%
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,766

    Θα κάνετε τίποτα, τώρα που μάθατε ότι 23.000 δελφίνια σφάζονται;

    Με αφορμή το ντοκιμαντέρ "Όρμος" στο οποίο αναφέρθηκα σε προηγούμενο θέμα μου θα ήθελα να κάνω μια δημοσκόπηση για το αν θα κινητοποιηθείτε εναντίον της σφαγής των δελφινιών στην Ιαπωνία!!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ρε συ Ολγα , οντως πολυ λυπηρον , αλλα εδω πεθαινουν την ημερα 18.000 παιδια απο την πεινα/ ημερα , τι ψαχνεις .........

  3. #3

  4. #4
    Κι από δω θλιβερό!

    Αλλά τι μπορείς να κάνεις? Εκτός του να μην πας το παιδί σου να παίζει μπάλα με τα δελφινια στο Αττικό Πάρκο... και να πεις και στους γνωστούς σου να μην το κάνουν?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,766
    Quote Originally Posted by καθευτης View Post
    Κι από δω θλιβερό!

    Αλλά τι μπορείς να κάνεις? Εκτός του να μην πας το παιδί σου να παίζει μπάλα με τα δελφινια στο Αττικό Πάρκο... και να πεις και στους γνωστούς σου να μην το κάνουν?

    Σου ξαναείπα, οι υπεύθυνοι του Πάρκου αναφέρουν ότι τα δελφίνια που φιλοξενούνται, γεννήθηκαν στο δελφινάριο του Εθνικού Θαλάσσιου Μουσείου της Λιθουανίας, και επειδή έχουν γεννηθεί σε καθεστώς αιχµαλωσίας, δεν µπορούν να επιβιώσουν στην ανοιχτή θάλασσα, καθώς δεν διαθέτουν τις γνώσεις και τα απαραίτητα για επιβίωση αντανακλαστικά, οπότε δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα τα δελφίνια χαίρονται όταν παίζουμε μαζί τους!!!!!!! Τι δεν καταλαβαίνεις;;;;;

  6. #6
    Εσύ δεν καταλαβαίνεις Ολγάκι πως τα Πάρκα αυτά είναι κερδοσκοπικές επιχειρήσεις. Πως όλα τα ζώα που ζουν εκεί έχουν πολύ μικρότερη διάρκεια ζωής, λόγω της κακοποίησης που υφίστανται, και οι κακοποίηση προέρχεται από τις συνθήκες αιχμαλώσιας στις οποίες ζουν... δεν χαίρονται αυτά, οι άνθρωποι χαίρονται είτε επειδή έχουν άγνοια ή σαδισμό. Επίσης τα ζώα αυτά αναπαράγονται με τεχνητή γονιμοποίηση στην πλειοψηφία τους, αδυνατούν να ζευγαρώσουν, κάτι τόσο φυσικό για αυτά, μιας και η ψυχή τους αγγίζει τα όρια της τρέλας λόγο της αφύσικης και κακιάς ποιότητας ζωής που έχουν... Τα ζώα αυτά εξαναγκάζονται (αφού μόνα τους αδυνατούν)να γεννήσουν σε αιχμαλωσία για να πλουτίζει κι άλλο ο κάθε ιδιοκτήτης πάρκου, συνεχίζοντας να κακοποιεί τα νέα ζωάκια, που προφανώς και δεν μπορούν να ζήσουν στην θάλασσα... Αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει να τα αναπαράγουμε με την βία για να ζήσουν βίαιη ζωή για να χαίρονται οι άνθρωποι, βασανίζοντας τα ζώα...
    Προφανώς στις χώρες που επιτρέπεται και το να έχουν ζώα που δεν προέρχονται από αιχμαλωσία, είναι και αυτά που δείχνει στο ντοκυμαντέρ που είδες... αυτά που γεννάνε για να τα πάρουν μετά σε χώρες που θέλουν μικρά από αιχμαλωσία... το ότι δεν είναι ο πρώτος κρίκος στην αλυσίδα δεν σημαίνει πως δεν είναι ένας κρίκος στην ίδια αλυσίδα..

    Τι άλλο μπορείς να κάνεις όμως εκτός από αυτό?

  7. #7
    Και τα δελφίνια δεν φιλοξενούνται στα δελφινάρια, κρατώνται αιχμάλωτα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Athens
    Posts
    699
    Θα κάνω το εξής:
    Θα σας πω,ότι,μερικές χιλιάδες παιδιά,πεθαίνουν καθημερινά από AIDS+ασιτία.
    Και για να κλείσω:
    Στα ... μου για τα δελφίνια.
    Humans are lumps of meat.
    Envying,hating and killing each other.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Σε αυτο το θεμα θα συμφωνησω με μαγκαιβερ..Τι ψαχνεις?? Και δελφινακια πεθαινουν και γουρουνακια και μοσχαρακια και οτι αλλο θελεις ! Ομως σκεψου και ποσα παιδια πεθαινουν καθημερινα..Ο ανθρωπος εχει μαμησει ολο το συμπαν με αποτελεσμα να μην επιζει ουτε και αυτος!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,193
    Εγώ πάλι θεωρώ το θέμα τηςΟλγας πολύ ωραίο και πολύ σημαντικό.......
    Με το έλα μωρέ-εδώ πεθαίνουν τόσα παιδιά-εδώ πεθαίνουν τόσα σκυλια και άλλα τέτοια δεν κάνεις απολύτως τίποτα.

    Οταν αποφασίζεις να αλλάξεις τον κόσμο προτεραιότητα έχει να αρχίσεις από κάπου και όχι απαραίτητα απο τα παιδιά που πεθαίνουν καθημερινά.
    Γι αυτό είμαστε τόσοι πολλοί πάνω στην γη για να αλληλουπάρχουμε και όχι για να αλληλοσφαζόμαστε..ο καθένας από μας αντί να λέει "ωχ σιγά να μην ασχολούμαι με τα δελφίνια" καλύτερα να πει "Μπράβο Ολγα που άνοιξες ένα τόσο σημαντικό θέμα θα προσπαθήσουμε να συμβάλλουμε και εμείς προς αυτή την κατεύθυνση".

    Eτσι σκέφτομαι εγώ.....
    Ολγα εδώ είναι μία ενδιαφέρουσα σελίδα για να κάνεις κινήματα πέρα από τις δημοσκοπήσεις στο φόρουμ....ρίξε μια ματιά.
    https://secure.avaaz.org/el/index.php

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Nαι , οντως μπραβο στην Ολγα που ανοιξε τετοιο θεμα , αλλα οπως λεει και η μνιμονιο , ειναι τοοοσα πολλα τα θεματα , εχουμε αλλαξει τα φωτα στην φυση , που ποιον και τι να πρωτοσωσεις , τα παιδια που πεθαινουν απο ασιτια , τα παιδια που πεθαινουν απο ελλειψη εμβολιων , την παιδικη πορνεια , greenpeace , WWF , actionaid , σωστε τα δαση , σωστε τις φαλαινες , σωστε τα πολικα αρκουδακια που τα σκοτωνουν για την γουνα τους , ο σωζων εαυτον σωθητω .................

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,766
    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    Εγώ πάλι θεωρώ το θέμα τηςΟλγας πολύ ωραίο και πολύ σημαντικό.......
    Με το έλα μωρέ-εδώ πεθαίνουν τόσα παιδιά-εδώ πεθαίνουν τόσα σκυλια και άλλα τέτοια δεν κάνεις απολύτως τίποτα.

    Οταν αποφασίζεις να αλλάξεις τον κόσμο προτεραιότητα έχει να αρχίσεις από κάπου και όχι απαραίτητα απο τα παιδιά που πεθαίνουν καθημερινά.
    Γι αυτό είμαστε τόσοι πολλοί πάνω στην γη για να αλληλουπάρχουμε και όχι για να αλληλοσφαζόμαστε..ο καθένας από μας αντί να λέει "ωχ σιγά να μην ασχολούμαι με τα δελφίνια" καλύτερα να πει "Μπράβο Ολγα που άνοιξες ένα τόσο σημαντικό θέμα θα προσπαθήσουμε να συμβάλλουμε και εμείς προς αυτή την κατεύθυνση".

    Eτσι σκέφτομαι εγώ.....
    Ολγα εδώ είναι μία ενδιαφέρουσα σελίδα για να κάνεις κινήματα πέρα από τις δημοσκοπήσεις στο φόρουμ....ρίξε μια ματιά.
    https://secure.avaaz.org/el/index.php
    Ευχαριστώ Diana νομίζω ότι είσαι η μοναδική που κατάλαβε!!!!

  13. #13
    Μαγκάιβερ δίκιο έχεις... αλλά ακόμα πιο δίκιο έχει η Ντιάνα... γιατί αντί να πεις στα τέτοια μου τα δελφινάκια μπορείς να πεις, δεν έχω χρόνο χρήμα εγώ κάνω κάτι για τα παιδάκια η για τα σκυλάκια ή για τα δάση ή δεν ξέρω γω για τι... Αν λες στα τέτοια μου τα δελφινάκια, το πιθανότερο είναι να λες και στα τέτοια μου τα σκυλάκια εδώ σφάζονται τα σκυλάκια, στα τέτοια μου τα παιδάκια στην Αφρική εδώ πεινάνε τα ελληνάκια, στα τέτοια μου τα ελληνάκια η γιαγιά μου είναι στο νοσοκομείο... δεν παέι να____ κι η γιαγιά μου γραία είναι.... Δηλαδή είναι η νοοτροπία που έχουμε...
    Και το θέμα είναι πως αν μπορείς να κάνεις κάτι λίγο για όλα, και δεν λέω υπογραφές στο φβ, γιατί αυτό το θεωρώ τελείως χαζό... αλλά το να μην αγόραζεις γούνες βιζόν και να προτιμάς τις συνθετικές (το ξέρω πως δεν φορές γούνες μαγκαιβερ για πχ το είπα)

    Πάντως Ολγάκι εκτός του να συνειδητοποιήσουμε και να σταματήσουμε να πληρώνουμε εισητήρια, πως τα δελφινάκια γεμίζουν θαλάσσια παρκα που είναι κερδοσκοπίκες επιχειρήσεις και υπερασπίζονται την ύπαρξη τους τι άλλο μπορούμε να κάνουμε?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    [QUOTE=καθευτης;519532]Μαγκάιβερ δίκιο έχεις... αλλά ακόμα πιο δίκιο έχει η Ντιάνα... γιατί αντί να πεις στα τέτοια μου τα δελφινάκια μπορείς να πεις, δεν έχω χρόνο χρήμα εγώ κάνω κάτι για τα παιδάκια η για τα σκυλάκια ή για τα δάση ή δεν ξέρω γω για τι...




    Δεν ειπα ποτε στα τετοια μου , απλως λεω οτι ειναι τοσα πολλα τα θεματα τυπου ' σωσε μας ' που ειναι πρακτικα αδυνατον να γινει .

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,766
    Μπορούμε να το δημοσιεύσουμε στο φβ ή κάπου άλλου για το τι κάνουνε στα καημένα τα δελφινάκια να το δει ο κόσμος και μήπως ευαισθητοποιηθούν κάποιοι και επέμβει κάποιος φορέας και το σταματήσει το κακό.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. 23.000 δελφίνια σφάζονται.
    By δελφίνι in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 11
    Last Post: 22-01-2015, 17:19
  2. ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΕΡΩΤΑΣ ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ
    By Remedy in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 68
    Last Post: 12-12-2013, 12:05
  3. Replies: 7
    Last Post: 10-11-2013, 19:20
  4. Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβάμαι τίποτα, είμαι λεύτερος...
    By void in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 34
    Last Post: 01-08-2011, 16:32
  5. Χώρισε η Μενεγάκη τα μάθατε;
    By salin in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 125
    Last Post: 07-02-2010, 16:22

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •