Καταπιεση απο τον ογκο της πληροφοριας και το ψηφιακο κοσμο.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014

    Καταπιεση απο τον ογκο της πληροφοριας και το ψηφιακο κοσμο.

    http://s23.postimg.org/jy4kw5bx7/interesting_book_2.jpg
    photo uploading

    Ενδιαφερον βιβλιο που βρηκα για οποιον τον απασχολει το συγκεκριμενο θεμα. Εγω αισθανομαι εντονη αυτη την καταπιεση και λεω να το διαβασω. Θα σας πω εντυπωσεις οταν το τελειωσω.

    Μερικες κριτικες του βιβλιου:

    “An eloquent spokesperson for our field. Levitin writes about the brain with an ease and familiarity that is captivating.”
    —The late David Hubel, Nobel Laureate in honor of discoveries concerning information processing in the human visual system


    “Fascinating . . . Combing neuroscience and cognitive psychology, The Organized Mind underscores the critical importance of individuals tak-ing charge of their own attentional and memory systems so they can lead optimally productive and satisfying lives. Invaluable insights are offered with regard to organizing our homes, social world, time, decision-making, and business world.”
    —Nadine J. Kaslow, PhD, president of the American Psychological Association and professor and vice chair, Emory University School of Medicine


    “This book is far more than tips on how to think clearly and manage information overload. It is also a tour through some of the most exciting aspects of contemporary neuroscience and cognitive science, with a specific emphasis on implications for everyday life. Anyone who has ever wondered about the mind will find much that is fascinating and useful in these pages.”
    —Stephen Kosslyn, dean of Minerva Schools of Arts and Sciences at the Keck Graduate Institute, former chair of the department of psychology, Harvard University


    “The Organized Mind is the perfect antidote to the effects of information overload. Loved it.”
    —Scott Turow, New York Times bestselling author of Identical and Innocent


    “Running a major PBS television series on tight budgets and turnarounds requires organization and efficiency and sometimes a little magic too. Levitin’s behind the curtain peek at the brain’s inner workings of decision-making provides that extra bit of magic—and would make a fascinating documentary in and of itself!”
    —Pamela Hogan, Emmy award-winning producer for PBS


    “A how-to book on how to stay sane—how to tamp down on that fire-hose of information and choices that we face each day, and direct it all toward our own goals and purposes. It’s an owner’s manual for your mind.”
    —Congressman Alan Grayson, U.S. House of Representatives


    “In the age of TMI, we all need better organized minds. With characteristically clear prose and scientific insight, Dan Levitin gives us tips on how to get our mental closets in order. I really enjoyed this book.”
    —Joseph LeDoux, Center for Neural Science, New York University


    “Dan Levitin has done it again. Having explained music and the brain, now he shows us the best, most effective ways to organize the rest of our life by giving us key insights into how the brain works. His style is so appealing, his knowledge so deep and practical, that we learn, from The Organized Mind, not only why we do what we do, but how, potentially, we can run our lives more smoothly, efficiently, and even happily.”
    —Cathy N. Davidson, director of The Futures Initiative, City University of New York, and author of Now You See It


    “Using the latest information on the brain and how it works, Levitin presents a series of ideas on how to organize one’s life and business. Essential reading for anyone who aspires to be highly effective. Or even find their keys!”
    —David Eidelman, MD, dean of the McGill University Medical School


    “The Organized Mind is for anyone interested in how the human mind organizes, and on occasion disorganizes, the world around us. It is engaging, witty, compelling, and infused with science. Levitin shows how principles from psychology and cognitive neuroscience can help us better organize our daily lives. Move over, Freakonomics, there’s a new kid on the bookcase.”
    —Gerry Altmann, professor of psychology at the University of Connecticut, and author of The Ascent of Babel


    “An extraordinary work from one of our most gifted writers.”
    —The late Phil Ramone, producer for Bob Dylan, Aretha Franklin, Elton John, and Luciano Pavarotti


    “Levitin is funny, informative and insightful. It’s like having a friend who’s a neuroscientist showing you how creating a little order in your brain can unlock so much creativity.”
    —Len Blum, screenwriter of The Pink Panther, Meatballs


    “A great book for making you think about things you think you know, and then thinking harder about them. Levitin is brilliant.”
    —Tom Tombrello, Robert H. Goddard Professor of Physics at Caltech


    “I have been savoring this book—I didn’t want it to end. A beautifully crafted and poetic book.”
    —Ben Sidran, jazz pianist, original member of the Steve Miller Band


    “From my time as a Navy SEAL to serving as governor and senator for Nebraska to running a university, I’ve found that the most challenging part of my life has been managing the constant wash of conflicting and often distracting information. This has never been truer than now. Dan is the perfect guide to how to use the newest findings in neuroscience to become more poductive and creative. This book will change your life for the better.”
    —Bob Kerrey, former U.S. senator, and former president of the New School


    “Any CEO or individual who seriously cares about understanding his or her customer will have a desire to better understand the complexity of the human brain. Levitin’s intellectual curiosity and sharp mind come through with new and additional insights in The Organized Mind.”
    —John Venhuizen, president and CEO of Ace Hardware Corporation
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #2
    ....ευτυχώς που έβαλες τις κριτικές στα αγγλικά και πήρα μια ιδέα :ΡΡΡ

    ...να φανταστω ότι στην ίδια γλώσσα είναι και το βιβλίο?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Γεια σου Θεοφανια:)

    Ναι ειναι στα Αγγλικα , ειναι και προσφατο βιβλιο .... δεν πρεπει να υπαρχει στα Ελληνικα:(
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εγω που ασχολουμε με την πληροφορικη ειναι defacto οτι πρεπει να ξερεις Αγγλικα αλλιως εισαι Dead Meat. Δυστυχως δεν εχουν ολοι την ευχερεια να διαβαζουν στα Αγγλικα ολοκληρα βιβλια. Και συνηθως αυτοι που το κανουν εξιδεικευονται καπου , δεν εχω δοκιμασει να διαβασω ολοκληρο λογοτεχνικο στα Αγγλικα ακομα ... μονο για πληροφορικη και απο δω και απο κει οτι προκυψει.

    Τιποτα δεν ειναι σαν την μητρικη γλωσσα , για αυτο οσοι μιλουνε τα Αγγλικα σαν μητρικη γλωσσα οπως Μεγαλη Βρεττανια , USA κλπ εχουν πλεονεκτημα σε συγκριση με τους υπολοιπους που πρεπει να καταβαλουμε μεγαλυτερη προσπαθεια.

    Αλλα ετσι ειναι τι να κανουμε.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Γεια σου Θεοφανια:)

    Ναι ειναι στα Αγγλικα , ειναι και προσφατο βιβλιο .... δεν πρεπει να υπαρχει στα Ελληνικα:(
    ..πλάκα σου κάνω, γιατί εγώ διακόσια χρόνια αγγλικά και με το ζόρι συνενοούμαι όταν ταξιδεύω.
    Διάβασε το να μας πεις την περίληψη (στα ελληνικά :Ρ)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ..πλάκα σου κάνω, γιατί εγώ διακόσια χρόνια αγγλικά και με το ζόρι συνενοούμαι όταν ταξιδεύω.
    Διάβασε το να μας πεις την περίληψη (στα ελληνικά :Ρ)

    Χα , εγω τα εχω φαει στην μαπα τα Αγγλικα , αλλα περι συνεννοησης μην νομιζεις , ξερω να τα διαβαζω ... οχι να τα σπικαρω .... και δεν υπαρχει και προοπτικη να κανω προπονηση , εκτος και εαν γινουμε ολοι μεταναστες που δεν το ευχομαι:P
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Χα , εγω τα εχω φαει στην μαπα τα Αγγλικα , αλλα περι συνεννοησης μην νομιζεις , ξερω να τα διαβαζω ... οχι να τα σπικαρω .... και δεν υπαρχει και προοπτικη να κανω προπονηση , εκτος και εαν γινουμε ολοι μεταναστες που δεν το ευχομαι:P

    ...ούτε το ζώδιο μου δεν μπορώ να διαβάσω στα αγγλικά... Και από συνεννόηση μη φανταστείς τίποτα ώρες συζητησης, τα απολύτως τουριστικά :ΡΡΡ

    Μπαι δε γουει, έχω ανακαλύψει ότι οι ξένες γλώσσες είναι ταλέντο
    Έχω κάνει μικρή τα έξι χρόνια που κάναμε όλοι, μετά από καιρό δυο χρόνια ταχύρυθμα για φρεσκάρισμα και είμαι έτσι.
    Ήξερα μια κοπέλα που έχει μάθει έξι γλώσσες, τις δυο μονο από την παραμονή της σε αυτές τις χώρες.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Εγω που ασχολουμε με την πληροφορικη ειναι defacto οτι πρεπει να ξερεις Αγγλικα αλλιως εισαι Dead Meat. Δυστυχως δεν εχουν ολοι την ευχερεια να διαβαζουν στα Αγγλικα ολοκληρα βιβλια. Και συνηθως αυτοι που το κανουν εξιδεικευονται καπου , δεν εχω δοκιμασει να διαβασω ολοκληρο λογοτεχνικο στα Αγγλικα ακομα ... μονο για πληροφορικη και απο δω και απο κει οτι προκυψει.

    Τιποτα δεν ειναι σαν την μητρικη γλωσσα , για αυτο οσοι μιλουνε τα Αγγλικα σαν μητρικη γλωσσα οπως Μεγαλη Βρεττανια , USA κλπ εχουν πλεονεκτημα σε συγκριση με τους υπολοιπους που πρεπει να καταβαλουμε μεγαλυτερη προσπαθεια.

    Αλλα ετσι ειναι τι να κανουμε.
    Bασικα , μια συνηθεια ειναι ολα . Εγω πλεον διαβαζω πολυ ανετα σε Γερμανικα και Αγγλικα , ειδικα σε οτι αφορα τον τομεα μου και υπαρχουν οροι που δεν εχω ιδεα πως μεταφραζονται στα Ελληνικα. Αυτα βεβαια , επειδη τα τελευταια 4 χρονια μιλαω και επικοινωνω κυριως σε αλλες γλωσσες πλην της Ελληνικης.


    Τωρα , για το θεμα του βιβλου , πιστευω πως τα καταφερνω μια χαρα στο θεμα αυτο. Τουλαχιστον οταν προσπαθω να κανω μια εργασια ή να βρω πληροφοριες πανω σε κατι συγκεκριμενο , μπορω να βρω ακριβως αυτο που θελω γρηγορα χωρις χρονοτριβες. Παλιοτερα μου τυχαινε συχνα να ψαχνω κατι στην Wiki και να καταληγω να διαβαζω κατι ασχετο και να χανομαι στην δινη του see more/also.

    Και κατι ψιλοασχετο.Περα απο την πιεση της πληροφοριας , υπαρχει και η πιεση των social media . την οποια δυστυχως δεν εχω καταφερει να διαχειριστω.Παραδειγμα , προχτες το απογευμα ειχα παει βολτα τον σκυλο μου και δεν ειχα το κινητο μαζι μου.Στο διαστημα αυτο , μου στελνει το αφεντικο μου μηνυμα στο face και στο Whatsapp και με ρωταει αν μπορω να δουλεψω την Παρασκευη το απογευμα και μετα απο μιση ωρα μου στελνει οτι ξερεις τι βρηκα αλλον.
    Δηλαδη , σαν να μου λεει ξερεις κατι , αν δεν μου απαντας αμεσως θα χανεις το 40ευρω , το οποιο by the way χρειαζομαι.
    Πολυ σπαστικο , αλλα τεσπα. Τις καλημερες μου Κηπ.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ...ούτε το ζώδιο μου δεν μπορώ να διαβάσω στα αγγλικά... Και από συνεννόηση μη φανταστείς τίποτα ώρες συζητησης, τα απολύτως τουριστικά :ΡΡΡ

    Μπαι δε γουει, έχω ανακαλύψει ότι οι ξένες γλώσσες είναι ταλέντο
    Έχω κάνει μικρή τα έξι χρόνια που κάναμε όλοι, μετά από καιρό δυο χρόνια ταχύρυθμα για φρεσκάρισμα και είμαι έτσι.
    Ήξερα μια κοπέλα που έχει μάθει έξι γλώσσες, τις δυο μονο από την παραμονή της σε αυτές τις χώρες.

    Σιγουρα παιζει το ταλεντο μεγαλο ρολο. Αλλα κυριως ειναι θεμα θελησης και σκληρης δουλειας , το ποσο το θελεις κατι. Θα ηθελα να μαθω αλλη μια ξενη γλωσσα , αλλα ξερω οτι θα ατροφησει και θα πεσει , ενω τα Αγγλικα και τα Ελληνικα τα χρησιμοποιω συνεχεια.

    Ετσι δεν ειμαι διαθετειμενος να φαω xyz χρονια για να μαθω μια γλωσσα , καποιος αλλος ομως που το εχει βαλει σκοπο να το κανει , το πετυχαινει. Ετσι πιστευω τουλαχιστον.


    Εκτος θεματος , αλλα ενδιαφεροντα:

    http://www.naftemporiki.gr/story/901...-epomeni-genia


    http://www.adslgr.com/forum/threads/...ogle-Translate

    πλησιαζουμε το star trek που ειχανε αυτοματο μεταφραστη:P , αν και δεν το βλεπω να μιλαμε εξωγηινα ( μερικοι παντως ειναι σαν να μιλανε εξωγηινα ακομα και στα ελληνικα:p)
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Bασικα , μια συνηθεια ειναι ολα . Εγω πλεον διαβαζω πολυ ανετα σε Γερμανικα και Αγγλικα , ειδικα σε οτι αφορα τον τομεα μου και υπαρχουν οροι που δεν εχω ιδεα πως μεταφραζονται στα Ελληνικα. Αυτα βεβαια , επειδη τα τελευταια 4 χρονια μιλαω και επικοινωνω κυριως σε αλλες γλωσσες πλην της Ελληνικης.


    Τωρα , για το θεμα του βιβλου , πιστευω πως τα καταφερνω μια χαρα στο θεμα αυτο. Τουλαχιστον οταν προσπαθω να κανω μια εργασια ή να βρω πληροφοριες πανω σε κατι συγκεκριμενο , μπορω να βρω ακριβως αυτο που θελω γρηγορα χωρις χρονοτριβες. Παλιοτερα μου τυχαινε συχνα να ψαχνω κατι στην Wiki και να καταληγω να διαβαζω κατι ασχετο και να χανομαι στην δινη του see more/also.

    Και κατι ψιλοασχετο.Περα απο την πιεση της πληροφοριας , υπαρχει και η πιεση των social media . την οποια δυστυχως δεν εχω καταφερει να διαχειριστω.Παραδειγμα , προχτες το απογευμα ειχα παει βολτα τον σκυλο μου και δεν ειχα το κινητο μαζι μου.Στο διαστημα αυτο , μου στελνει το αφεντικο μου μηνυμα στο face και στο Whatsapp και με ρωταει αν μπορω να δουλεψω την Παρασκευη το απογευμα και μετα απο μιση ωρα μου στελνει οτι ξερεις τι βρηκα αλλον.
    Δηλαδη , σαν να μου λεει ξερεις κατι , αν δεν μου απαντας αμεσως θα χανεις το 40ευρω , το οποιο by the way χρειαζομαι.
    Πολυ σπαστικο , αλλα τεσπα. Τις καλημερες μου Κηπ.

    Δεν το εχω διαβασει ακομα , λιγο την αρχη και δεν ξερω εαν ειναι αυτο που ψαχνω εντελει , το μεγαλυτερο προβλημα εστιαζετε μαλλον στη μνημη και στην οργανωση της πληροφοριας.

    Ειναι απιστευτο το ποσα πραγματα πρεπει πλεον να θυμομαστε μονο για να λειτουργησουμε στην κοινωνια απροβληματιστα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Και σιγουρα ο ανθρωπινος εγκεφαλος ειναι ευπροσαρμοστος και ευελικτος , αλλα δεν δημιουργηθηκε για αυτο το σκοπο , αλλωστε την μεγαλυτερη περιοδο της υπαρξης του ανθρωπινου ειδους , ο ανθρωπος την περασε σαν κυνηγος τροφης στη φυση.
    Last edited by keep_walking; 17-01-2015 at 13:59.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #12
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    I speak england very best and i become bester and bester with the weather !

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    I speak england very best and i become bester and bester with the weather !
    Χα χα χα χα χα, γεια σου ρε μνημόνιο! Μ' έκανες και γέλασα... :D

    Κηπ, σόρρυ για το σπαμ...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Τιποτα δεν ειναι σαν την μητρικη γλωσσα , για αυτο οσοι μιλουνε τα Αγγλικα σαν μητρικη γλωσσα οπως Μεγαλη Βρεττανια , USA κλπ εχουν πλεονεκτημα σε συγκριση με τους υπολοιπους που πρεπει να καταβαλουμε μεγαλυτερη προσπαθεια.

    Αλλα ετσι ειναι τι να κανουμε.
    Μεγάλη αλήθεια! Τίποτα σαν τη μητρική γλώσσα, σε αυτήν σκέφτεσαι, βάσει αυτής κινείσαι, όλα κ η αίσθηση της μητρικής γλώσσας δε συγκρίνεται με τίποτα.
    Εγώ έπρεπε να καταβάλλω πολύ μεγαλύτερη προσπάθεια στα ελληνικά κ μάλιστα 2α Λυκείου όταν είδα μπροστά μου αρχαία ελληνικά (τα κανονικά πάει στα κομμάτια τα μίλαγα), είχα πανελλήνιες, τα άλλα παιδιά τα ξέρανε κ εγώ έβλεπα κάτι μουντζουρίτσες κ δεν ήξερα αν είναι δασείες, περισπωμένες ή ό,τι άλλο. Με το συντακτικό κάπως βρήκα 1 μπούσουλα γιατί έμοιαζε με το γερμανικό, αλλά κ πάλι....... είναι η τεράστια η διαφορά που πρέπει να καλύψεις άμα οι άλλοι αυτά τα ξέρουνε κ εσύ πρέπει να τα μάθεις σε χρόνο dt! Κ εννοείται ποτέ δεν σήκωσα χέρι να απαντήσω το οτιδήποτε κ γενικά προσπαθούσα για τους καθηγητές να περνάω απαρατήρητη, γιατί πάντα ένοιωθα πως κάτι δεν θα "έβγαινε" στα ελληνικά όπως το εννοούσα στο μυαλό μου, που τα είχα όλα στα αγγλικά. Άρα καθόμουν στη γωνιά μου κ δεν έβγαζα κιχ.

  15. #15
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    I speak england very best and i become bester and bester with the weather !
    ...κάπως έτσι είναι και τα δικά μου :ΡΡΡ

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. καταπιεση και αγχος
    By ilianapj in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 34
    Last Post: 28-09-2014, 01:23
  2. εξάρτηση και καταπίεση
    By favvel in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 16
    Last Post: 11-06-2014, 23:36
  3. Καταπίεση..
    By Siren in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 18-11-2013, 19:16
  4. Τα ψυχοφάρμακα μειώνουν τον όγκο του εγκεφάλο
    By labwmenos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 05-11-2012, 21:47
  5. Ψυχολογικη καταπιεση
    By Kanela in forum Κακοποίηση
    Replies: 11
    Last Post: 20-10-2011, 02:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •