Οι γονεις μου δεν με αφηνουν να βγενω αργα.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    2

    Οι γονεις μου δεν με αφηνουν να βγενω αργα.

    Γεια σας με λενε Δημητρη και παω πρωτη λυκειου το θεμα μου ειναι πως οι γονεις μου δεν με αφηνουν να βγενω αργα. Θα μου πει καποιος ''εε νταξει πρωτη λυκειου εισαι ακομη τι θες να ξενυχτας;'' Ναι θελω να βγενω αργα οχι να ξενυχταω ομως. Απο την τριτη γυμνασιυ και στην δευτερα βασικα ψαχνω δηκαιολογιες οταν με καλουν σε χοροεσπεριδες, γιατι; γιατι ενψ ολοι πηγαιναν εγω θα ειμουν αυτος που δεν μπορουσε και αυτος που δεν τον αφηνει η μαμα. Μου αρεσει η punk μουσικη και θελω να πηγαινω σε καμια συναλια που και που αλλα η μανα μου και ο πατερας μου ουτε που νατο ακουσουν. Η μονη φορα που εχω ''παραβει τους κανονες'' ηταν μια φορα που ηθελα να παω σε μια συναυλια. Δεν με ακουν οταν παω να τους μηλισω και μου λενε δηκαιολογιες ''εισαι μικροςακομη'' χωρις κανενα αλλο εεπιχειρημα θελω να με βοηθησετε σχετικα με το τι να κανω. Η μονη ''επανασταση'' που εχω κανει ειναι να δηλωσω αθεος ενω η οικογενεια μου ειναι της εκλησιας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    μια απο τα ιδια γουεν αι γουοζ γιορ ειτζ..
    θυμαμαι οτι για να παω με την κολλητη μου στο μπαρ κατω απο το σπιτι μου επρεπε οταν φευγαμε την φιλη μου να την επαιρνε με το αυτοκινητοη μαμα της ενω εμενε 200μετρα μακρια μου και θυμαμαι οτι δεν εφευγε μεχρι να μπω σπιτι

  3. #3
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by jimmas View Post
    Γεια σας με λενε Δημητρη και παω πρωτη λυκειου το θεμα μου ειναι πως οι γονεις μου δεν με αφηνουν να βγενω αργα. Θα μου πει καποιος ''εε νταξει πρωτη λυκειου εισαι ακομη τι θες να ξενυχτας;'' Ναι θελω να βγενω αργα οχι να ξενυχταω ομως. Απο την τριτη γυμνασιυ και στην δευτερα βασικα ψαχνω δηκαιολογιες οταν με καλουν σε χοροεσπεριδες, γιατι; γιατι ενψ ολοι πηγαιναν εγω θα ειμουν αυτος που δεν μπορουσε και αυτος που δεν τον αφηνει η μαμα. Μου αρεσει η punk μουσικη και θελω να πηγαινω σε καμια συναλια που και που αλλα η μανα μου και ο πατερας μου ουτε που νατο ακουσουν. Η μονη φορα που εχω ''παραβει τους κανονες'' ηταν μια φορα που ηθελα να παω σε μια συναυλια. Δεν με ακουν οταν παω να τους μηλισω και μου λενε δηκαιολογιες ''εισαι μικροςακομη'' χωρις κανενα αλλο εεπιχειρημα θελω να με βοηθησετε σχετικα με το τι να κανω. Η μονη ''επανασταση'' που εχω κανει ειναι να δηλωσω αθεος ενω η οικογενεια μου ειναι της εκλησιας.
    Φιλε που υπαρχουν ακομα χοροεσπεριδες??Θελω να δηλωσω συμμετοχη να θυμηθω τα νιατα μου!!Τελευταια φορα που πηγα σε χοροεσπεριδα ηταν το 1993 ντυμενη γκαρσονα του σαλουν!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    2
    Ναι υπαρχουν και νταξει καταλαβα πως ηταν οταν πηγα σε ενα κλαμπ στην 3 ημερη και μου εφυγε ο ποθος παλι καλα με αφησε να παω 3 ημερη

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,150
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Φιλε που υπαρχουν ακομα χοροεσπεριδες??Θελω να δηλωσω συμμετοχη να θυμηθω τα νιατα μου!!Τελευταια φορα που πηγα σε χοροεσπεριδα ηταν το 1993 ντυμενη γκαρσονα του σαλουν!
    Χαχαχαχαχαχαχαχαχα Η ΑΚΥΡΗ...
    Για να πω την αλήθεια και εγώ από όλο το κείμενο η χοροεσπερίδα ήταν αυτή που μου 'κανε εντύπωση.

    Ηταν σαν να βλέπω αμερικάνικη ταινία του '90

    Κατα τα άλλα κάνεις ορθογραφικά λάθη-ίσως να χρειάζεται να διαβάζεις λίγο περισσότερο γι'αυτό να μην σε αφήνουν οι γονείς σου να βγαίνεις έξω.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    Χαχαχαχαχαχαχαχαχα Η ΑΚΥΡΗ...
    Για να πω την αλήθεια και εγώ από όλο το κείμενο η χοροεσπερίδα ήταν αυτή που μου 'κανε εντύπωση.

    Ηταν σαν να βλέπω αμερικάνικη ταινία του '90

    Κατα τα άλλα κάνεις ορθογραφικά λάθη-ίσως να χρειάζεται να διαβάζεις λίγο περισσότερο γι'αυτό να μην σε αφήνουν οι γονείς σου να βγαίνεις έξω.
    Diana με ειπες ακυρη?? Ενταξει...Καλαααααα!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,687
    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    Για να πω την αλήθεια και εγώ από όλο το κείμενο η χοροεσπερίδα ήταν αυτή που μου 'κανε εντύπωση.

    Ηταν σαν να βλέπω αμερικάνικη ταινία του '90

    Κατα τα άλλα κάνεις ορθογραφικά λάθη-ίσως να χρειάζεται να διαβάζεις λίγο περισσότερο γι'αυτό να μην σε αφήνουν οι γονείς σου να βγαίνεις έξω.
    Χαχααχχαχαχα σωστό!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα φιλε μου,Κλασικο προβλημα για εφηβο ομως πρεπει να σκεφτεις κ πως ειναι κ η δικη σου συμπεριφορα οταν βγαινεις στους δικους σου,Μηπως δεν απαντας στα τηλεφωνα τους κ τους κανεις να στρεσαρονται περισσοτερο η δεν τους λες που εισαι?Καλη λυση ειναι να τους προτεινεις να βγαινεις κ να ερχονται να σε παιρνουν αυτοι κ να γνωριζουν κ μαζι με ποια παρεα εισαι,Εννοειται κ δικαιουσαι να βγαινεις ομως κατω απο ορισμενες προυποθεσεις πες τους οτι παιρνεις σοβαρα το οτι στρεσαρονται για εσενα κ μαλλον ετσι καταφερεις το καλυτερο,Επισης μαθε κ τι φοβουνται για σενα να τους ηρεμησεις,εισαι μικρος κ ολος ο καιρος ειναι για σενα για να διασκεδαζεις οπως θελεις ειδικα οταν εισαι ενηλικος θα ειναι καλυτερα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    Quote Originally Posted by jimmas View Post
    Γεια σας με λενε Δημητρη και παω πρωτη λυκειου το θεμα μου ειναι πως οι γονεις μου δεν με αφηνουν να βγενω αργα. Θα μου πει καποιος ''εε νταξει πρωτη λυκειου εισαι ακομη τι θες να ξενυχτας;'' Ναι θελω να βγενω αργα οχι να ξενυχταω ομως. Απο την τριτη γυμνασιυ και στην δευτερα βασικα ψαχνω δηκαιολογιες οταν με καλουν σε χοροεσπεριδες, γιατι; γιατι ενψ ολοι πηγαιναν εγω θα ειμουν αυτος που δεν μπορουσε και αυτος που δεν τον αφηνει η μαμα. Μου αρεσει η punk μουσικη και θελω να πηγαινω σε καμια συναλια που και που αλλα η μανα μου και ο πατερας μου ουτε που νατο ακουσουν. Η μονη φορα που εχω ''παραβει τους κανονες'' ηταν μια φορα που ηθελα να παω σε μια συναυλια. Δεν με ακουν οταν παω να τους μηλισω και μου λενε δηκαιολογιες ''εισαι μικροςακομη'' χωρις κανενα αλλο εεπιχειρημα θελω να με βοηθησετε σχετικα με το τι να κανω. Η μονη ''επανασταση'' που εχω κανει ειναι να δηλωσω αθεος ενω η οικογενεια μου ειναι της εκλησιας.
    Καταλαβαίνω ακριβώς τι περνάς, προσωπικά δε με άφηναν να βγαίνω σε όλο το λύκειο! Γενικά το 99% των γονεων στην ελλαδα έτσι είναι, κι εδω στο e-psy τι νομιζεις απαντήσεις του στιλ γονιων θα παρεις (δλδ δε παιζει κ παρα πολυ να παρουν το μερος σου).
    Οποτε μη περιμενεις ποτε καμια εξέλιξη απο τους γονείς σου , οσο αναφορα τα δικαιώματά σου (κ τα προσωπικά πιστεύω σου).
    Τη μονη συμβουλή που σου δίνω είναι με το που πατήσεις 18 φύγε, εξαφανίσου! Οσο μενεις κοντα τους θα σε βασανιζουν κ θα προσπαθουν να σε κανουν σαν αυτους (κ πολλα αλλα).

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Φιλε που υπαρχουν ακομα χοροεσπεριδες??Θελω να δηλωσω συμμετοχη να θυμηθω τα νιατα μου!!Τελευταια φορα που πηγα σε χοροεσπεριδα ηταν το 1993 ντυμενη γκαρσονα του σαλουν!
    χαχαχαχαχαχαχαχχα
    κι εγω στην 'χοροεσπεριδα " κολλησα.
    ειχα να την ακουσω απο ελληνικη ταινια του 60 :)

    αγαπητε φιλε, υπαρχουν δυο περιπτωσεις.
    η μια ειναι να ειναι υπερβολικοι οι γονεις σου, και η αλλη ειναι να μην τους εμπνεεις εμπιστοσυνη.
    στην πρωτη περιπτωση, δεν μπορεις να κανεις τιποτε, παρα να κινεισαι στα ορια που σου αφηνουν μεχρι να ενηλικιωθεις.
    στην δευτερη περιπτωση, πρεπει να βρεις τι ειναι αυτο που τους ανησυχει και να προσπαθησεις να το βελτιωσεις. μηπως δεν εισαι πολυ επιμελης και φοβουνται οτι αν χαλαρωσουν θα τα φορτωσεις εντελως στον κοκκορα?
    μηπως δεν τους γεμιζουν το ματι οι φιλοι σου, η δεν τους ξερουν και δεν θελουν να αργεις για να εχουν μια σχετικη εποπτεια? γνωρισε τους, γνωριστειτε και μαζι γονεις-παιδια, ωστε να σας αφηνουν πιο ευκολα να βγαινετε και μονοι σας.
    ακομα και να σου εχουν εμπιστοσυνη, τα πραγματα ειναι αρκετα αγρια εξω πλεον για να γυρναει πολυ αργα ενα ανηλικο παιδι, μπορει να εχουν και δικιο.

    επικεντρωσου στα μαθηματα σου ωστε να εχεις περισσοτερες ελπιδες να αυτονομηθεις καποτε, κανε παρεα ΚΑΙ με παιδια με αντιστοιχους περιορισμους για να μην νοιωθεις η εξαιρεση στην παρεα, κανε υπομονη και προσπαθησε να τους πεισεις οτι μπορουν να σε εμπιστευονται.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Καλα σου λενε αγορι μου οι γονεις σου, δε μπορεις να βγαινεις οποτε θελεις εσυ, τι το περασες? Εισαι μικρος ακομα, ξερεις ποσοι κινδυνοι ειναι εκει εξω? Και αυτη η πανκ μουσικη μηπως εχει σχεση με το σατανισμο?

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    20
    οι γονεις σου το κανουν αυτο επειδη σε αγαπανε πολυ... θα μπορουσες να τους ρωτησεις για παραδειγμα εαν θα σε αφηναν με καποιο μεγαλο σου αδερφο για πχ η με καποιον αλλο μεγαλυτερο συγγενη πχ για να σε προσεχει .. για να αρχισει να τους φευγει ο φοβος σιγα σιγα.. η μπορεις να τους εξηγησεις το οτι ειναι πολυ σημαντικο για σενα και γιατι και να κανετε εναν συμβιβασμο πχ οχι καθε σαββατοκυριακο αλλα μια φορα τα δυο σαββατοκυριακα πχ.. ειδες η σταση των γονιων σου οδηγησε στο να το βλεπεις σαν καταπιεση και να προσπαθεις να επαναστατησεις... το πιο σημαντικο πραγμα για εναν ανθρωπο ειναι η ελευθερια η απο τα πιο σημαντικα και ουτε οι γονεις εχουν το δικαιωμα να τν καταπατησουν... γιατι ο στοχος των γονιων πρεπει να ειναι το πως θα κανουν ανεξαρτητα τα παιδια τους για να μην τους εχουν οταν μεγαλωσουν αναγκη και να μπορουν να αναζητησουν τον εαυτο τους χωρις επιρροες απο κανεναν... ελπιζω οι γονεις σου να σε ακουσουν γτ πολλοι γονεις δε καταλαβαινουν οτι η καταπιεση φερνει τα αντιθετα αποτελεσματα...

  13. #13
    Υπαρχουν 3 δρομοι : 1) Αμεση συγκρουση 2) Διπλωματια 3)Να κανεις ο,τι ειναι να κανεις κρυφα . Στην ηλικια σου τους συνδυαζα ολους. (οι γονεις μου ηταν φανατικοι χριστιανοι, με ελαχιστες εμπειριες απο τα περισσοτερα πραγματα και λογοκριναν ακομα και τα βιβλια και τις ταινιες οποτε μην ανησυχεις, υπαρχουν και χειροτερα :P) Δεν μπορω να σου δωσω καποια συγκεκριμενη συμβουλη γιατι θα μου πουν οτι σε διαφθειρω. Ο,τι απ΄τα 3 κι αν διαλεξεις θα ειναι ψυχοφθορο. Παντως καλες οι αλητειες κτλ αλλα φροντιζε να μη μενεις πισω σε δεξιοτητες, ειτε αυτες ειναι μαθηματα ειτε αυτες ειναι ξενες γλωσσες ειτε καποιο χομπυ. στην ηλικια που εισαι εχεις πολυ ελευθερο χρονο να καλλιεργησεις τον εαυτο σου ετσι ωστε να αξιζουν τα χρονια που θα ερθουν μετα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    ε βρε τι κανει η εφηβεια:)

    κατσε οταν λεμε αυστηροι... τι ωρα περιπου ειναι το οριο?
    και εισαι σε μικρη ή σε μεγαλη πολη?
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Καλα σου λενε αγορι μου οι γονεις σου, δε μπορεις να βγαινεις οποτε θελεις εσυ, τι το περασες? Εισαι μικρος ακομα, ξερεις ποσοι κινδυνοι ειναι εκει εξω? Και αυτη η πανκ μουσικη μηπως εχει σχεση με το σατανισμο?
    τι αλλο θα ακουσω!
    ολα αυτα ειναι της εφηβειας μην του βαζεις ιδεες
    και εξαλλου αν ειναι αθεος δεν πιστευει σε σαταναδες και αγγελους, γιατι απλα δεν πιστευει πουθενα περα απο τον εαυτο του :P
    ολοι μας τα περασαμε αυτα πιστευω
    δεν ειναι τιποτα το ανησυχητικο!
    βσκ πιστευω ειναι φυσιολογικο
    εφηβος εισαι και θες να κανεις την επανασταση σου, να πας κοντρα στο κατεστημενο. η θρησκεια και η μουσικη ειναι απο τα στανταρ!
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

Similar Threads

  1. Αργα δε το θυμηθηκε οτι δε την εχει ξεπερασει?
    By evitaki in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 64
    Last Post: 07-07-2014, 20:24
  2. δεν με αφηνουν οι γονεις μου να αρραβωνιαστω..
    By vivi20 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 08-12-2012, 19:48
  3. δεν με αφηουν να βγαινω αργα
    By katerinaM in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 27-04-2011, 02:06
  4. Συνεχεια με αφηνουν...
    By Naruda in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 42
    Last Post: 11-04-2011, 10:10
  5. αργα ή οχι??
    By Vgirl in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 71
    Last Post: 15-12-2009, 18:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •