διαταραχή πανικου!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    25

    διαταραχή πανικου!!!

    γεια σας παιδιά.....
    το προβλημα που με απασχολεί, είναι οι διαταραχές πανικου οι οποίες έχουν αρχίσει εδω και 1,5 χρόνο.... ξέρω πολύ καλά και έχω διαβάσει τα πάντα για το θέμα και έχω δουλέψει και πάνω σε αυτο... έχω τελειώσει ψυχολογία εξωτερικό, κολλέγιο, ιδιωτική σχολή και πολλά άλλα...... απο ότι καταλάβατε ξέρω ακριβώς τι πρέπει να κάνω εκείνη τη στιγμή και τι να σκεφτώ τι αναπνοές να πάρω και τέτοια.. παρόλα αυτα το πρόβλημα μου δεν φεύγει... συνήθως με πιάνει, όταν μου τυχει κάτι που έχει σχέση με αρρώστια.... επίσης φοβάμαι πολύ γενικώς τους κλειστους χώρους καράβια,
    αεροπλάνα και γενικώς καταστάσεις που δεν έχω επιλογή π.χ. να βγω απο το καράβι....
    ....περισυ ταξίδεψα με πολύ χάλια καιρό και κοντέψαμε να βουλιάξουμε και μάλλον γι\'αυτο φοβάμαι πολύ
    ... ΄τώρα λοιπόν έχω ένα μεγάλο πρόβλημα... είμαι έγκυος γιατί το ήθελα και το προσπάθησα αλλα καμιά φορά που σκέφτομαι την ώρα της γέννας, με πιάνει διαταραχή πανικού, και συνήθως ζαλίζομαι...γιατί σκέφτομαι πως δεν θα μπορώ να γεννήσω και επίσης πνίγομαι ξέροντας πως ούτε πίσω μπορώ να κάνω πια... εκεί να δεις φρίκη....... προσπαθώ να σκέφτομαι πως ακόμα έχω πολύ καιρό μπροστά μου γιατί είμαι ακόμα στον τρίτο αλλα θέλω ωποσδήποτε βοήθεια... είχα σκεφτεί την οποιοπαθητική αλλα τώρα δεν μπορώ να πάρω χάπια.... έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο;;;;;;;;

  2. #2
    Member
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    40

    Ψυχοθεραπεία

    Σε καταλαβαίνω πλήρως Adda μου, μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα. Θεωρώ ότι αυτή τη στιγμή η ενδεδειγμένη και η πιο γρήγορη λύση είναι η ψυχοθεραπεία. Τουλάχιστον να ανακουφιστείς λίγο και στο μέλλον αποφασίζεις κάτι πιο ολοκληρωμένο. Επειδή όμως είσαι έγκυος, δεν ξέρω αν η καλύτερη λύση αυτή τη στιγμή θα ήταν η ψυχαναλυτική, διότι αναμοχλεύει τα αρνητικά συναισθήματα. Θα σου πρότεινα λοιπόν γνωστική ή οποιαδήποτε άλλη που σε κινητοποιεί θετικά. Επίσης καλό θα ήταν να έχεις γύρω σου θετικούς ανθρώπους και να κάνεις ότι ευχαριστεί την ψυχή σου.

    Σου στέλνω επίσης ένα U2U

    Υπομονή γλυκειά μου

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512
    Adda μου κουράγιο!

    Εγω να δεις πανικό που είχα! Τόσον που δεν κατάφερα τελικά να κάνω παιδί. Μην μεγαλοποιείς και εσυ - οπως λαθεμένα έκανα και εγω -μια απλή , φυσιολογική λειτουργία.

    ΠΟιος σου ειπε ότι επειδη εισαι έγκυος δεν μπορεις να κάνεις ομοιοπαθητική? Αντίθετα θα σε βοηθησει και για να γεννήσεις πιο ευκολα . Το συντομώτερο σε έναν γιατρό ομοιπαθητικό μαιευτήρα. Α! τώρα που το θυμήθηκα ξέρω εναν πολύ καλό στην Αθήνα. Α θέλεις στοιχεία του στειλε μου μηνυμα.

    Χαλάρωσε μικρή μου! σκέψου το όμορφο μωράκι σου. Να χαίρεσαι την κάθε στιγμή μαζί του, να του μιλάς, να ακους μουσική. Βρίσκεσαι σε μια σπουδαία, μοναδική και ανεπανάληπτη φαση της ζωής σου! να την ρουφήξεις μέχρι σταγόνα!

    Μια μεγάλη αγκαλιά και απο μένα.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    25
    σας ευχαριστώ πάρα πόλύ για την κατανόηση .............

    πήγα σε έναν ομοιοπαθητικο και μου είπε να πάρω ένα χάπι που είναι μόνο για μια φορά και θεραπεύει το προβλημα...... φοβάμαι όμως μήπως κάνει κακό στο μωρό παρόλο που εκείνος είπε πως δεν το επηρεάζει...... τι λέτε;;;;;; έχετε ακούσει παρόμοια περίπτωση;;;;;;;;;;; η έχει ξεπεράσει κάποιος άλλος το πρόβλημα του με ομοιοπαθητική;;;;;;;;;

    ευχαριστω και πάλι...........

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512
    Adda μου,

    τα ομοιοπαθητικά φάρμακα είναι εντελώς ακίνδυνα. Πολλες εγκυες κάνουν θεραπεία για εύκολη και φυσιολογικη γέννα. Δεν περιέχουν χημικά.

    Το μόνο \"πρόβλημα\" με τα ομοιοπαιητικά ειναι να μην σε πιάσουν οπότε ο γιατρός σου θα δοκιμάσει άλλο φάρμακο.

    Το χάπι θα σε βοηθήσει και στην εγκυμοσύνη και στον τοκετό και θα δυναμώσεις και σαν ιδιοσυγκρασία. Μόνο να ενημερώνεις τον γιατρό σου για τα συμπτωματα ώστε να βεβαιωθεί ότι το φάρμακο έκανε για σένα.

    Οτι και να νιώσεις και ακομα αν δεν νιώσεις κάτι να ενημερώσεις τον γιατρό σου.

    Κοίτα , ο αδελφός μου είχε μεγάλο πανικό με το αεροπλάνο. Με ένα χάπι θεραπεύτηκε και αυτός.

    Καλή επιτυχία!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    25
    σε ευχαριστώ πολύ...... σου έστειλα και προσωπικό μυνημα....

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    4
    abba ,
    ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ, ΠΕΣ ΜΟΥ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ.
    ΠΑΣΧΩ ΑΠΟ ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ 10 ΧΡΟΝΙΑ .
    ΕΠΑΘΑ ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ 1ΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ 8 ΜΗΝΩΝ . ΕΥΤΥΧΩΣ ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ .
    ΕΠΙΣΗΣ ΑΝ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟ ΧΑΠΙ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΜΑΣ ΑΝ ΔΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗ .
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Adda, black rose ψαχνω κι εγω καποιον ομοιοπαθητικο για την αντιμετώπιση κάποιων φοβιών. Μένω στη θεσσαλονίκη.
    Οσο για την εγκυμοσύνη, είναι ένα όμορφο δώρο. Σκέψου το πλασματάκι σου, σκέψου θετικά καλή μου

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    21
    Διαβάζω πολλά για ομοιοπαθητική και κρίσεις πανικού, τον τελευταίο μήνα πήγα και εγώ σε κάποιον ομοιοπαθητικό, πήρα κάποια χάπια ομοιοπαθητικά (και ταυτόχρονα σταμάτησα το seroxat που έπαιρνα), αλλά όχι μόνο δεν είδα καμιά βελτίωση, αντιθέτως τον τελευταίο καιρό (και αφού έχουν περάσει τα στερητικά συμπτώματα από το seroxat) είμαι πολύ χειρότερα, με καθημερινές κρίσεις πανικού και ένα συνεχόμενο φόβο. Θα συνεχίσω την ομοιπαθητική, γιατί ότι άλλο και αν έχω δοκιμάσει δεν έχει βοηθήσει και πάρα πολύ, αλλά αναρωτιέμαι αν όντως μπορεί να βοηθήσει

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Adda μου από ότι ανέφερες έχεις γνώσεις στο χώρο , άρα μάλλον οι όποιες συμβουλές μας ίσως είναι λιγότερης σημασίας ......
    Απευθύνσου σε κάποιον συνάδερφό σου σχετικά με το θέμα μιας και λόγο της εκπαιδευτικής σου ειδικότητάς μπορείς να συνεργαστείς πιο εύκολα και πιο άμεσα για την δημιουργική αποθεραπεία σου, ιδιαίτερα στο δεδομένο χρονικό διάστημα όπου συνυπάρχει η εγκυμοσύνη σου και ως γνωστόν τα συναισθήματα παρουσιάζουν διακυμάνσεις...
    ΦΙΛΙΑ!

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    5
    ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΑΠΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΙΚΟ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ???

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    139
    Οταν χωρισα ακουγα ενα τραγουδι μια μερα που ελεγα ενα χαπι να γιατρευει την αγαπη. Πωω ρε μαγκα λεω εδω ειμαστε με την στεναχωρια που εχω να υπηρχε αυτο το χαπι να το παρω να την ξεχασο να υσιχασο αλλα τελικα το χαπι ειναι στο μυαλο. Η σκεψη η στραβη σε ριχνει η καλη σε ανεβαζει. Αν το κοντρολαρεις τοτε και το χαπι και ολα πανε περιπατο αλλα στην πραξη ειναι που θελει να τα εφαρμοσεις και εκει ειναι τα δυσκολα αλλα οχι ακατορθοτα.

  13. #13
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Originally posted by mcxlvii

    η ομοιοπαθητικη και δη η κλασσικη τησ μορφη θεραπευει απολυτα,και δια παντος οταν βρει ο γιατρος το καταλληλο κατα περιπτωση σκευασμα,γινει αλλαγη του τροπου ζωης(μοιαζει σαν μια μακροχρονια διαιτα αδυνατισματος)και βημα -βημα συνανταμε τους γενετοποιους φοβουσ μας εναν εναν και με πληρη επιγνωση τους απομακρυνουμε απο την καθημερινη μας σκεψη.
    Σε καποιο χρονικο διαστημα(εξαρταται τον βαθμο φοβιων)απεξαρτουμαστε απο τους φαυλους κυκλους αυτους,και ξυπναμε ενα πρωινο με αλλον τροπο σκεψης ποιο δυνατο χωρις δεσμευσεις και αγωνιες.
    Διάβαζα το μήνυμα σου και προσπαθούσα να καταλάβω τι είναι αυτό που με \"ενοχλεί\", τι είναι αυτό που με \"τσιγκλίζει\".

    Έχω την αίσθηση ότι το μήνυμα σου μοιάζει με διαφήμιση και όχι με υποστηρικτικό μύνημα. Δεν αναφέρεις διόλου μια προσωπική σου εμπειρία ή πως εσένα σε βοήθησε η ομοιοπαθητική, αλλά γράφεις, σχεδόν με λογοτεχνικό ύφος για απόλυτη και δια παντός θεραπεία, τη στιγμή που ΚΑΜΙΑ στατιστική δεν επιβεβαιώνει μια τέτοια αποτελεσματικότητα.
    Απόλυτη και δια παντός θεραπεία, δεν μπορεί να διεκδικήσει ΚΑΜΙΑ θεραπεία, κλασσικής ή εναλλακτικής ιατρικής, ψυχοθεραπείας ή άλλης μεθόδου.

    Παρακάτω, αναφέρω τα σημεία του μηνύματος σου που αποτελούν την αφορμή για τη δική μου απάντηση (και κυρίως τα σημεία που έχω με bold γράμματα. Πολύ θα ήθελα να ακούσω την απάντηση σου και για να μην είμαστε οφ τόπικ, μπορούμε αν θέλεις να ανοίξουμε άλλο θέμα (αν και νομίζω ότι ήδη έχουμε σχετικό θέμα στο φόρουμ για την ομοιοπαθητική και την αποτελεσματικότητα της στις ψυχικές διαταραχές.
    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    η ομοιοπαθητικη και δη η κλασσικη τησ μορφη θεραπευει απολυτα,και δια παντος

    γινει αλλαγη του τροπου ζωης και βημα -βημα συνανταμε τους γενετοποιους φοβουσ μας εναν εναν και με πληρη επιγνωση τους απομακρυνουμε απο την καθημερινη μας σκεψη.

    ξυπναμε ενα πρωινο με αλλον τροπο σκεψης ποιο δυνατο χωρις δεσμευσεις και αγωνιες
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    139
    Εχουμε και κλασικη ομοιοπαθητικη; Ηξερα για την κλασικη ιατρικη και την εναλλακτικη - ομοιοπαθητικη.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •