Υπάρχει πλατωνικός έρωτας; πόσο μπορεί να κρατήσει;ίσως αιώνια; Ίσως δεν υπάρχει; - Page 9
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 9 of 9 FirstFirst ... 789
Results 121 to 135 of 135
  1. #121
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    beyond the realms
    Posts
    482
    Originally posted by Sofia
    αναρωτιέμαι Reina αν εχεις την απαντηση σε καθε γιατι, πώς θα σε ωφελήσει....





    δεν ψάχνω να βρω απάντηση σε κάθε γιατί. Μόνο σε όσα με καθυστερούν. Μήπως πρέπει να αποδείξω και τα αυτονόητα Σοφία? Μήπως δεν χρειάζεται να ψαχνόμαστε?

    Πες μου εσυ: πως θα σε βλάψει αν έχεις τις απαντήσεις στα γιατί?

  2. #122
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    οχι,οχι....μπορει να μην κατάλαβες καλα ή εγω να μη διατύπωσα σωστά το ερώτημα: εχοντας παντα η ιδια μια μανια,να ψαχνω απαντηση στο καθε γιατι, κατέληξα στο συμπερασμα οτι ειναι βοηθητική η απαντηση αλλα δεν δίνει λύσεις απαραίτητα.

    Δεν ειπα σε καμια περίπτωση οτι το εσωτερικό ψάξιμο βλάπτει...

  3. #123
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    beyond the realms
    Posts
    482
    Originally posted by Sofia
    οχι,οχι....μπορει να μην κατάλαβες καλα ή εγω να μη διατύπωσα σωστά το ερώτημα: εχοντας παντα η ιδια μια μανια,να ψαχνω απαντηση στο καθε γιατι, κατέληξα στο συμπερασμα οτι ειναι βοηθητική η απαντηση αλλα δεν δίνει λύσεις απαραίτητα.

    Δεν ειπα σε καμια περίπτωση οτι το εσωτερικό ψάξιμο βλάπτει...




    για μένα η απάντηση στα γιατί είναι βασικό στοιχείο μου- ούσα περισσότερο ατομική παρά του συστήματος..
    πρώτα ικανοποιώ τα γιατί μου και μετά τα πώς.
    Αν μπορείς και ζητάς εξηγήσεις και δέχεσαι λογικά τις απαντήσεις δεν είναι μανία.
    Βέβαια και δεν αποτελεί πανάκεια, όμως είναι μια διεργασία που θα σε οδηγήσει στον τρόπο που λύνεται ένα πρόβλημα ή στις εναλλακτικές που έχεις απέναντι σε αυτό.

  4. #124
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Originally posted by moonchild
    Εννοώ ότι έγινε ανεξέλεγκτη μια σημερινή πλατωνική κατάσταση. Τη βιώνω τόσο δυνατά σαν να είναι κανονική σχέση! Μου είναι αδύνατον να σταματήσω αυτά που νιώθω
    Τελικά τι έγινε ?

    Ελπίζω να πήγαν όλα καλά και γιαυτο να μην γράφεις πια στο φόρουμ . ;)

  5. #125
    Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    37
    Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον kleiw. Δεν πήγε τίποτα καλά. Όλα πήγαν στραβά. Τουλάχιστον όμως κατάλαβα ότι μ\'αγαπάει αλλά δε θέλει να κάνει σχέση. Τον αποφεύγω. Εκεί καταλήξαμε.....για να μην υποφέρω........

  6. #126
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Γιατί δεν θέλει να κάνει σχέση ?
    Εχει άλλη σχέση ?

  7. #127
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Πάντως καλύτερα που τελείωσε , δεν νομίζεις ?

    Τώρα είσαι ελευθερη να ψάξεις για κάποιον άλλον και να έχεις τα μάτια σου ανοιχτά !

  8. #128
    Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    37
    Όταν αποφεύγεις δεν έχει τελειώσει. Όταν δε νιώθεις πια έχει τελειώσει. Δεν μπορώ δυστυχώς ακόμη να μαζέψω τα κομμάτια μου. Που να ψάξω και για άλλον; Αδύνατον προς το παρόν.

  9. #129
    Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    37
    [quote]Originally posted by Kleiw
    Γιατί δεν θέλει να κάνει σχέση ?
    Εχει άλλη σχέση ? [ έχει κάποια άλλα προβλήματα, ψυχολογικά, οικονομικά και διάφορα, δεν πολυκατάλαβα......]

  10. #130
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Του μίλησες ανοικτά φαντάζομαι για τα συναισθήματα σου .

    Ο τρόπος για να βρεις άλλον είναι να βγαίνεις και να βλέπεις κόσμο ..........

    Ερχεται ο άλλος απο εκεί που δεν το περιμένεις .....

    Μεχρι τότε ασχολείσαι με τον εαυτό σου και τον φροντίζεις εσύ ;)

  11. #131
    Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    37
    Όχι, δε μίλησα ανοιχτά, αλλά φαίνεται πια. Το πρόβλημα το έχει αυτός. Θέλει και δε θέλει.
    Εγώ ξέρω τι θέλω. Το θέμα είναι ότι όντως πρέπει πια να φροντίσω τον εαυτό μου. Δεν πάει άλλο.

  12. #132
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Σου ευχομαι καλή τύχη ......... να της έχεις εμπιστοσύνη ........... ;)

  13. #133
    Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    37
    Ευχαριστώ :) Να σαι καλα!

  14. #134
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    23
    Moonchild,πέφτω στην ίδια \'παγίδα\' που έπεσες και εσύ πολύ συχνά.Άμα έμαθα κάτι από τέτοιες φάσεις,είναι να παίρνω την πρωτοβουλία και να μιλάω ανοιχτά στον τύπο.Ακούγοντας το \'σε βλέπω σα φίλη,κολλητή\' κλπ πονάει,αλλά συνγχρόνως νιώθεις περήφανος που έκανες το βήμα.Από το να αναλύεις τι και πώς και γιατί,τουλάχιστον ξέρεις τι συμβαίνει,και κάαποια στιγμή προχωράς.Πές του τι αισθάνεσαι και σκέφτεσαι ανοιχτά,όπως τα λές εδώ ή στις φίλες σου.Αξίζει το ρίσκο,και αν η φιλία σας είναι δυνατή,δε θα χαλάσει τίποτα.

  15. #135
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    1

    Red face

    paidia kata tin gnomi mou ke dn tha mpw ctin diadikacia na politikologicw eine oti o kathenac adilamvanetai ke xeirizetai tic katactaceic diaforetika..o platonikoc erwtac eine oti pio athwo agno ke trifero iparxei oti pio aplo ke tautoxrona toco poluploko..dn vacizetai cto sex..ke tha prepei na kcefugoume ligo na leme oti dn tha kanw cxech an dn kanw sex...sex kane opote gouctareic..dikaiwma c..an thec i oxi..alla ac mn krinoume ton platoniko erwta wc mi akatorthwto milaw gt exo empeiria panw cto thema ke pictepste me dn iparxei xroniko orio c ayto..ke pali leo ke pali ekcartate apo cena..ton idio..poco to thec ke poco adexeic gia kati tetio ce kapiouc anthrwpouc eine emfito..vgainei ap tin pcixi eine gennimenoi gia tetia pragmata..ke kalo 9a eine mn to krinoume..!

Page 9 of 9 FirstFirst ... 789

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •