Υπάρχει πλατωνικός έρωτας; πόσο μπορεί να κρατήσει;ίσως αιώνια; Ίσως δεν υπάρχει;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 135
  1. #1
    Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    37

    Υπάρχει πλατωνικός έρωτας; πόσο μπορεί να κρατήσει;ίσως αιώνια; Ίσως δεν υπάρχει;

    Ερωτευτήκατε ποτέ πλατωνικά κι αυτό να κρατάει για πολύ καιρο; Πως αναπτύσσεις αντιστάσεις σε μια τέτοια κατάσταση για να μην "τρελαθείς"; Είναι όμορφο. Αλλά πόσο μπορεί να κρατήσει;

  2. #2
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    68
    Κατα την γνωμη μου δεν κραταει πολυ

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Γιατί να κρατήσεις αντιστάσεις ? Εννοείς οτι θέλεις κάτι παραπάνω ?
    Γιατί να είναι πλατωνικός ο συγκεκριμένος έρωτας ?
    Γιατι το λές έρωτα και οχι φιλία ? Υπάρχει σεξουαλική έλξη ?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    beyond the realms
    Posts
    482
    Originally posted by moonchild
    Ερωτευτήκατε ποτέ πλατωνικά κι αυτό να κρατάει για πολύ καιρο; Πως αναπτύσσεις αντιστάσεις σε μια τέτοια κατάσταση για να μην \"τρελαθείς\"; Είναι όμορφο. Αλλά πόσο μπορεί να κρατήσει;







    παίρνεις το \"εξιδανικευμένο\", το βάζεις σε ένα κουτάκι, ταμπελίτσα απέξω, και το τοποθετείς στο πάνω πάνω ράφι της καρδιάς σου. Δεν αφήνεις κανένα να στο πειράξει, ούτε καν τον ίδιο. Ανά τακτά χρονικά διαστήματα, το ανοίγεις και παίρνεις τζούρες ερωτοπόνου. Σιγουρεύεσαι δε, ότι ο πόνος έχει όρια από έως, το κλείνεις και χαμογελάς που αξιώνεσαι και τόχεις σε στιγμές παγωμένου συναισθήματος.

    και μετά συνεχίζεις τη ζωή σου με αξιοπρέπεια.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Αθήνα
    Posts
    56
    Οι πλατωνικοί έρωτες δε πρέπει να κρατάνε εκτός αν τους αντιμετωπίζεις σα το παιδικό σου αρκουδάκι που κάπου κάπου του ρίχνεις μια ματιά αλλα βέβαια δε παιζεις μαζί του πια.
    Θέλω να πω πως αν κρατήσεις ένα τέτοιο έρωτα σε κάποια γωνια της καρδιάς σου και συνεχίσεις να ζεις τη ζωή σου φυσιολογικά δίνοντας στον εαυτό σου την ευκαιρία να μεθύσει με ενα αλλο πραγματικό έρωτα, έχει καλώς.
    Διαφορετικά ο πλατωνικος έρωτας είναι καταστροφή γιατί τότε δεν έχεις ζωή αλλά δείγμα ζωής.
    Αν λοιπόν πιστευεις ότι δε θα επηρρεάσει τις επιλογές ζωής που θα κάνεις, άστον να υπάρχει σε μια γωνιά. Αν όμως δε μπορείς να το ελέγξεις τότε να αντισταθείς σθεναρά!!!!!!!!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    beyond the realms
    Posts
    482
    Originally posted by celia
    Οι πλατωνικοί έρωτες δε πρέπει να κρατάνε εκτός αν τους αντιμετωπίζεις σα το παιδικό σου αρκουδάκι που κάπου κάπου του ρίχνεις μια ματιά αλλα βέβαια δε παιζεις μαζί του πια.
    Θέλω να πω πως αν κρατήσεις ένα τέτοιο έρωτα σε κάποια γωνια της καρδιάς σου και συνεχίσεις να ζεις τη ζωή σου φυσιολογικά δίνοντας στον εαυτό σου την ευκαιρία να μεθύσει με ενα αλλο πραγματικό έρωτα, έχει καλώς.
    Διαφορετικά ο πλατωνικος έρωτας είναι καταστροφή γιατί τότε δεν έχεις ζωή αλλά δείγμα ζωής.
    Αν λοιπόν πιστευεις ότι δε θα επηρρεάσει τις επιλογές ζωής που θα κάνεις, άστον να υπάρχει σε μια γωνιά. Αν όμως δε μπορείς να το ελέγξεις τότε να αντισταθείς σθεναρά!!!!!!!!!





    εύγε σήλια:)

  7. #7
    Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Αθήνα
    Posts
    56
    Ευχαριστώ Reina. Ελπίζω να βοηθήσαμε τη φίλη ή το φίλο μας ( και οι αντρες μπορούν να ερωτευτούν πλατωνικά)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    beyond the realms
    Posts
    482
    Originally posted by celia
    Ευχαριστώ Reina. Ελπίζω να βοηθήσαμε τη φίλη ή το φίλο μας ( και οι αντρες μπορούν να ερωτευτούν πλατωνικά)







    but of course....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Reina είσαι της αγγλικής φιλολογίας ? :P

  10. #10
    Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    37
    Ευχαριστώ. Με βοηθήσατε αρκετά. Εμένα επηρεάζει δυστυχώς τις επιλογές μου, οπότε, δεν ξέρω τι να κάνω. Αν και άρχισε να γίνεται ανεξέλεγκτο. Δεν μπορώ να το σταματήσω. Στην ερώτηση αν υπάρχει ερωτική έλξη, ναι υπάρχει. Δεν νομίζω να μπορώ να το βαφτίσω διαφορετικά εκτός από πλατωνικό έρωτα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    τί εννοεις? ερωτεύεσαι πλατωνικα συνήθως?

  12. #12
    Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    37
    Εννοώ ότι έγινε ανεξέλεγκτη μια σημερινή πλατωνική κατάσταση. Τη βιώνω τόσο δυνατά σαν να είναι κανονική σχέση! Μου είναι αδύνατον να σταματήσω αυτά που νιώθω

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    έχεις σκεφτει να εκφρασεις τα συναισθήματα σου, να εξομολογηθεις κατι απο οσα νιωθεις στο προσωπο που σ ενδιαφέρει?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Γιατι δεν γίνεται σχέση ? Ποιο είναι το εμπόδιο ?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    beyond the realms
    Posts
    482
    Originally posted by Kleiw
    Reina είσαι της αγγλικής φιλολογίας ? :P








    ναι.

Page 1 of 9 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •