Υπαρξιακές ανησυχίες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    35

    Υπαρξιακές ανησυχίες

    Καλησπέρα! Θα ήθελα να γράψω ένα κείμενο για να εκφράσω κάποιες ανησυχίες μου και επέλεξα αυτή την ενότητα γιατί πιστεύω ότι αυτά που έχω να πω,δεν ταιριάζουν απόλυτα με κάποια άλλη. Όποιος έχει όρεξη λοιπόν,ας το διαβάσει και οποιαδήποτε απάντηση,είτε συμβουλή,είτε απλή κουβέντα δεκτή!Να πω αρχικά,ότι είμαι 21 χρονών,φοιτητής και σπουδάζω στην πόλη μου.
    Λοιπόν το θέμα μου έχει ως εξής: Έχω παρατηρήσει πως όταν έχω κάποιο πρόβλημα σε οποιονδήποτε τομέα της ζωής μου,δεν κάθομαι να το λύσω.Αντιθέτως,βρίσκω άλλες ασχολίες ή λύνω τα προβλήματα των άλλων για να το ξεχάσω. Έχω ένα σωρό δραστηριότητες (σχολή,γυμναστήριο,μαθήματ� � φωτογραφίας,μαθήματα yoga) κι έτσι με γεμάτο πρόγραμμα ξεχνάω κυριολεκτικά τα προβλήματα που έχω. Όταν όμως έχω ελεύθερο χρόνο στην άκρη (π.χ. τώρα με την εξεταστική που σχολή-γυμναστήριο γιοκ) έρχονται όλα μαζί, με πλακώνουν και δεν ξέρω από που να αρχίσω και που να τελειώσω.Τώρα όσον αφορά τα προβλήματα που με βασανίζουν,έχουμε και λέμε.
    Αρχικά,δεν πιστεύω ότι με εκφράζει απόλυτα η σχολή που είμαι.Αν και το αντικείμενο με εξιτάρει σε θεωρητικό επίπεδο,σε πρακτικό είμαι σίγουρος πως δε θα μπορούσα να ανταπεξέλθω. Έχω σκεφτεί μετά το πτυχίο να δώσω κατατακτήριες για κάποια άλλη σχολή, ή να ξαναδώσω πανελλαδικές αντί να ασχοληθώ με κάποιο μεταπτυχιακό (χαμένος χρόνος ή όχι; ). Η αλήθεια είναι ότι έχω αλλάξει γνώμη άπειρες φορές πάνω στο θέμα,αλλά δεν έχω κατασταλάξει κάπου και νιώθω ότι δεν έχω κάποιο όνειρο για να παλέψω να εκπληρώσω.
    Όσον αφορά την ερωτική μου ζωή,εδώ μέχρι και οι πέτρες γελάνε.Βρίσκομαι με ένα παιδί για 1 χρόνο περίπου χωρίς όμως να έχουμε κάτι σοβαρό και είναι το μοναδικό άτομο που έχω δεθεί (ως ένα σημείο τουλάχιστον) σε ερωτικό επίπεδο. Οτιδήποτε άλλο έχω κάνει ήταν περιστασιακό. Δε νομίζω ότι θα αποζητούσα ποτέ μια σοβαρή σχέση σε αυτή τη φάση της ζωής μου,ωστόσο δεν το έχω ζήσει κιόλας για να το ξέρω. Όπως και να'χει είναι η πρώτη φορά που δε θέλω να την κοπανίσω με ελαφρά πηδηματάκια από κάτι τέτοιο (ναι,παλιά δε δενόμουν και δεν άφηνα τους άλλους να δεθούν μαζί μου).
    Τρίτον,σκέφτομαι πολλές φορές το μέλλον μου και δεν ξέρω που βαδίζω και που πάω. Ειλικρινά δεν μπορώ να φανταστώ πως θα είναι η ζωή μου σε 10 χρόνια από τώρα (θα μου πείτε ποιος μπορεί; )και δεν ξέρω αν θα έχω κάτι για το οποίο θα αξίζει να σηκώνομαι απ'το κρεβάτι κάθε μέρα και να παλεύω γι'αυτό. Με προβληματίζει το ότι αναπόφευκτα θα χαθώ με άτομα με τα οποία έχω δεθεί (όπως καταλάβατε δεν είμαι και ο πιο εύκολος σε ζητήματα ανθρωπινων σχέσεων) και το ότι δεν έχω σταθερούς στόχους.
    Ξέρω ότι σας κούρασα και ευχαριστώ όποιον μπήκε στον κόπο απλά να το διαβάσει.Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε απάντηση και ας μου δώσει επιτέλους κάποιος ένα χαστούκι μπας και συνέλθω! Να είστε όλοι καλά! :)
    Last edited by indifferent; 21-01-2015 at 22:41.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    35
    Καλησπέρα! Θα ήθελα να γράψω ένα κείμενο για να εκφράσω κάποιες ανησυχίες μου και επέλεξα αυτή την ενότητα γιατί πιστεύω ότι αυτά που έχω να πω,δεν ταιριάζουν απόλυτα με κάποια άλλη. Όποιος έχει όρεξη λοιπόν,ας το διαβάσει και οποιαδήποτε απάντηση,είτε συμβουλή,είτε απλή κουβέντα δεκτή!Να πω αρχικά,ότι είμαι 21 χρονών,φοιτητής και σπουδάζω στην πόλη μου.
    Λοιπόν το θέμα μου έχει ως εξής: Έχω παρατηρήσει πως όταν έχω κάποιο πρόβλημα σε οποιονδήποτε τομέα της ζωής μου,δεν κάθομαι να το λύσω.Αντιθέτως,βρίσκω άλλες ασχολίες ή λύνω τα προβλήματα των άλλων για να το ξεχάσω. Έχω ένα σωρό δραστηριότητες (σχολή,γυμναστήριο,μαθήματ� � φωτογραφίας,μαθήματα yoga) κι έτσι με γεμάτο πρόγραμμα ξεχνάω κυριολεκτικά τα προβλήματα που έχω. Όταν όμως έχω ελεύθερο χρόνο στην άκρη (π.χ. τώρα με την εξεταστική που σχολή-γυμναστήριο γιοκ) έρχονται όλα μαζί, με πλακώνουν και δεν ξέρω από που να αρχίσω και που να τελειώσω.Τώρα όσον αφορά τα προβλήματα που με βασανίζουν,έχουμε και λέμε.
    Αρχικά,δεν πιστεύω ότι με εκφράζει απόλυτα η σχολή που είμαι.Αν και το αντικείμενο με εξιτάρει σε θεωρητικό επίπεδο,σε πρακτικό είμαι σίγουρος πως δε θα μπορούσα να ανταπεξέλθω. Έχω σκεφτεί μετά το πτυχίο να δώσω κατατακτήριες για κάποια άλλη σχολή, ή να ξαναδώσω πανελλαδικές αντί να ασχοληθώ με κάποιο μεταπτυχιακό (χαμένος χρόνος ή όχι; ). Η αλήθεια είναι ότι έχω αλλάξει γνώμη άπειρες φορές πάνω στο θέμα,αλλά δεν έχω κατασταλάξει κάπου και νιώθω ότι δεν έχω κάποιο όνειρο για να παλέψω να εκπληρώσω.
    Όσον αφορά την ερωτική μου ζωή,εδώ μέχρι και οι πέτρες γελάνε.Βρίσκομαι με ένα παιδί για 1 χρόνο περίπου χωρίς όμως να έχουμε κάτι σοβαρό και είναι το μοναδικό άτομο που έχω δεθεί (ως ένα σημείο τουλάχιστον) σε ερωτικό επίπεδο. Οτιδήποτε άλλο έχω κάνει ήταν περιστασιακό. Δε νομίζω ότι θα αποζητούσα ποτέ μια σοβαρή σχέση σε αυτή τη φάση της ζωής μου,ωστόσο δεν το έχω ζήσει κιόλας για να το ξέρω. Όπως και να'χει είναι η πρώτη φορά που δε θέλω να την κοπανίσω με ελαφρά πηδηματάκια από κάτι τέτοιο (ναι,παλιά δε δενόμουν και δεν άφηνα τους άλλους να δεθούν μαζί μου).
    Τρίτον,σκέφτομαι πολλές φορές το μέλλον μου και δεν ξέρω που βαδίζω και που πάω. Ειλικρινά δεν μπορώ να φανταστώ πως θα είναι η ζωή μου σε 10 χρόνια από τώρα (θα μου πείτε ποιος μπορεί; )και δεν ξέρω αν θα έχω κάτι για το οποίο θα αξίζει να σηκώνομαι απ'το κρεβάτι κάθε μέρα και να παλεύω γι'αυτό. Με προβληματίζει το ότι αναπόφευκτα θα χαθώ με άτομα με τα οποία έχω δεθεί (όπως καταλάβατε δεν είμαι και ο πιο εύκολος σε ζητήματα ανθρωπινων σχέσεων) και το ότι δεν έχω σταθερούς στόχους.
    Ξέρω ότι σας κούρασα και ευχαριστώ όποιον μπήκε στον κόπο απλά να το διαβάσει.Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε απάντηση και ας μου δώσει επιτέλους κάποιος ένα χαστούκι μπας και συνέλθω! Να είστε όλοι καλά! :)

  3. #3
    Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    35
    φωτογραφίας,μαθήματα yoga) κι έτσι με γεμάτο πρόγραμμα ξεχνάω κυριολεκτικά τα προβλήματα που έχω. Όταν όμως έχω ελεύθερο χρόνο στην άκρη (π.χ. τώρα με την εξεταστική που σχολή-γυμναστήριο γιοκ) έρχονται όλα μαζί, με πλακώνουν και δεν ξέρω από που να αρχίσω και που να τελειώσω.Τώρα όσον αφορά τα προβλήματα που με βασανίζουν,έχουμε και λέμε.
    Αρχικά,δεν πιστεύω ότι με εκφράζει απόλυτα η σχολή που είμαι.Αν και το αντικείμενο με εξιτάρει σε θεωρητικό επίπεδο,σε πρακτικό είμαι σίγουρος πως δε θα μπορούσα να ανταπεξέλθω. Έχω σκεφτεί μετά το πτυχίο να δώσω κατατακτήριες για κάποια άλλη σχολή, ή να ξαναδώσω πανελλαδικές αντί να ασχοληθώ με κάποιο μεταπτυχιακό (χαμένος χρόνος ή όχι; ). Η αλήθεια είναι ότι έχω αλλάξει γνώμη άπειρες φορές πάνω στο θέμα,αλλά δεν έχω κατασταλάξει κάπου και νιώθω ότι δεν έχω κάποιο όνειρο για να παλέψω να εκπληρώσω.
    Όσον αφορά την ερωτική μου ζωή,εδώ μέχρι και οι πέτρες γελάνε.Βρίσκομαι με ένα παιδί για 1 χρόνο περίπου χωρίς όμως να έχουμε κάτι σοβαρό και είναι το μοναδικό άτομο που έχω δεθεί (ως ένα σημείο τουλάχιστον) σε ερωτικό επίπεδο. Οτιδήποτε άλλο έχω κάνει ήταν περιστασιακό. Δε νομίζω ότι θα αποζητούσα ποτέ μια σοβαρή σχέση σε αυτή τη φάση της ζωής μου,ωστόσο δεν το έχω ζήσει κιόλας για να το ξέρω. Όπως και να'χει είναι η πρώτη φορά που δε θέλω να την κοπανίσω με ελαφρά πηδηματάκια από κάτι τέτοιο (ναι,παλιά δε δενόμουν και δεν άφηνα τους άλλους να δεθούν μαζί μου).
    Τρίτον,σκέφτομαι πολλές φορές το μέλλον μου και δεν ξέρω που βαδίζω και που πάω. Ειλικρινά δεν μπορώ να φανταστώ πως θα είναι η ζωή μου σε 10 χρόνια από τώρα (θα μου πείτε ποιος μπορεί; )και δεν ξέρω αν θα έχω κάτι για το οποίο θα αξίζει να σηκώνομαι απ'το κρεβάτι κάθε μέρα και να παλεύω γι'αυτό. Με προβληματίζει το ότι αναπόφευκτα θα χαθώ με άτομα με τα οποία έχω δεθεί (όπως καταλάβατε δεν είμαι και ο πιο εύκολος σε ζητήματα ανθρωπινων σχέσεων) και το ότι δεν έχω σταθερούς στόχους.
    Ξέρω ότι σας κούρασα και ευχαριστώ όποιον μπήκε στον κόπο απλά να το διαβάσει.Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε απάντηση και ας μου δώσει επιτέλους κάποιος ένα χαστούκι μπας και συνέλθω! Να είστε όλοι καλά! :

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    27
    Quote Originally Posted by indifferent View Post
    Έχω παρατηρήσει πως όταν έχω κάποιο πρόβλημα σε οποιονδήποτε τομέα της ζωής μου,δεν κάθομαι να το λύσω.Αντιθέτως,βρίσκω άλλες ασχολίες ή λύνω τα προβλήματα των άλλων για να το ξεχάσω.
    Το οτι αναγνωριζεις οτι δεν ασχολεισαι να το λυσεις δειχνει ενα βημα προς τη καλυτερευση σου και στη κατανοηση οτι κατι δεν παει καλα. Εχεις σκεφτει να μιλησεις με εναν ψυχολογο να σε βοηθησει να βρειτε μαζι τι ειναι εκεινο που σε μπλοκαρει να βρεις κινητρο να λυσεις τα προβληματα σου;΄Το να κανουμε δραστηριοτητες για να ξεχνιομαστε δεν λυνουν φυσικα το προβλημα αλλα μας παγιδευουν με το χρονο ολο και πιο πολυ γιατι βολευομαστε και δεν κοιταμε ξεκαθαρα τι μας συμβαινει.

    Μετα λες "Αρχικά,δεν πιστεύω ότι με εκφράζει απόλυτα η σχολή που είμαι.".
    Τοτε οπως σωστα σκεφτηκες η αλλαζεις σχολη, η εξετασεις η μεταπτυχιακο το οποιο ειναι πολυ χρησιμο στις μερες μας. Αλλα αν η σχολη σου μπορει να σου εξασφαλισει δουλεια μετα τοτε καλο θα ειναι να την τελειωσεις και να προσπαθησεις να κανεις υπομονη, τελειωνοντας την γρηγορα ωστε να μη ταλαιπωρεισαι. Πρεπει να σκεφτεις με ποιο τροπο θα βγαλεις το ψωμι σου οποτε ειδικα σε αυτη τη χωρα αναγκαζομαστε πολλοι να σπουδαζουμε κατι που δεν μας εκφραζει τοσο απο αναγκη δουλειας.

    "Όσον αφορά την ερωτική μου ζωή,εδώ μέχρι και οι πέτρες γελάνε.Βρίσκομαι με ένα παιδί για 1 χρόνο περίπου χωρίς όμως να έχουμε κάτι σοβαρό και είναι το μοναδικό άτομο που έχω δεθεί (ως ένα σημείο τουλάχιστον) σε ερωτικό επίπεδο......Όπως και να'χει είναι η πρώτη φορά που δε θέλω να την κοπανίσω με ελαφρά πηδηματάκια από κάτι τέτοιο (ναι,παλιά δε δενόμουν και δεν άφηνα τους άλλους να δεθούν μαζί μου).
    [/I]
    Μπραβο που κανεις κατι που δεν εχεις ξανακανει, ειναι μια προκληση οτι δεν θες την κοπανησεις. Αληθεια γιατι δεν ηθελες να δεθεις με τους ανθρωπους παλιοτερα;΄Σε φοβιζε κατι;


    "σκέφτομαι πολλές φορές το μέλλον μου και δεν ξέρω που βαδίζω και που πάω. Ειλικρινά δεν μπορώ να φανταστώ πως θα είναι η ζωή μου σε 10 χρόνια από τώρα (θα μου πείτε ποιος μπορεί; )"

    Καλα αυτο θα το διαπιστωσεις στη πορεια, απλα πρεπει σιγα σιγα να βρεις στοχους, πχ να τελειωσω τη σχολη να μπω σε αλλη,να παρω μεταπτυχιακο, να εξελιχθω σε κατι ωστε να μπορω μετα να ειμαι καλα επαγγελματικα,να ταξιδεψω,να κανω κι αλλα χομπι.....αλλα ενταξει δεν εισαι και πολυ μεγαλος για να ξερεις απο τωρα τι θες να εισαι σε 10 χρονια, απλα μη το αφησεις και εντελως και βρεθεις στα 30 να μην εχεις κανει τιποτα αλλα να εισαι πιο ωριμος και μετα να λες τι ΔΕΝ εκανα.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    35
    Αρχικά,σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! :) Λοιπόν,η αλήθεια είναι ότι έχω σκεφτεί να μιλήσω σε ψυχολόγο,αλλά επειδή ούτε έχω budget στην άκρη,ούτε θέλω να επιβαρύνω οικονομικά τους γονείς μου,η μόνη λύση είναι το κέντρο ψυχολογικής υποστήριξης της σχολής,το οποίο δεν ξέρω κιόλας αν αξίζει.
    Η σχολή μου μόνο δουλειά δε μου εξασφαλίζει! (αρχαιολογία και ιστορία της τέχνης συγκεκριμένα).Κορεσμένος τομέας, ελάχιστα έσοδα και κανένα ενδιαφέρον από τη μεριά μου σε πρακτικό επίπεδο. Μόνο θεωρητικά μου αρέσει,να ασχολούμαι. Γι'αυτό και σκέφτηκα να δώσω κατατακτήριες αφού πάρω το πτυχίο για κάποια άλλη σχολή.
    Ως προς τον ερωτικό τομέα,αυτό το έχω ψάξει πολλές φορές και έχω καταλήξει σε κάμποσα συμπεράσματα. Το κλασικό: φοβάμαι μην πληγωθώ(το απέρριψα γιατί δεν κρατούσα τον εαυτό μου απ'το να δεθεί,απλά δε μου έβγαινε). Μετά το πήγα ένα βήμα παραπέρα : Μην πληγώσω τον άλλον σε περίπτωση που περιμένει κάτι παραπάνω από μένα,ενώ εγώ απλά περνάω την ώρα μου (αν και πάντα ήμουν ξεκάθαρος σ'αυτό απ'την αρχή). Ακόμα και τώρα που έχω βρει κάποιον που εκτιμώ πολύ και έχω περάσει κάποια πράγματα μαζί του,δεν ξέρω αν θα ήθελα κάτι του τύπου σταθερή-σοβαρή σχέση.Από την άλλη δε θα ήθελα και να τον χάσω (είμαι περιπτωσάρα το ξέρω),αλλά για την ώρα αρκούμαστε σ'αυτό.
    Όσον αφορά το τρίτο,σε ευχαριστώ για τις συμβουλές! Η αλήθεια είναι ότι ίσως πολλές φορές παίρνω τα πράγματα πολύ σοβαρά ενώ δε χρειάζεται και προσπαθώ να βγάζω συμπεράσματα και να προδικάζω καταστάσεις χωρίς καν να έχω τα δεδομένα. Μάλλον πρέπει να δω λίγο πιο χαλαρά τα πράγματα ως προς αυτό..
    Όπως και να'χει σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! :)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Ειναι κλασσικη πρακτικη αυτο που παθαινεις, να απασχολεισαι με κατι αλλο ας πουμε για να μην αντιμετωπιζεις τον ''πονο'' των προβληματων. Ειναι κατι σαν procrastination. Τωρα για τη σχολη γιατι τη διαλεξες εξαρχης? Και γιατι παραμενεις αν δε σε γεμιζει? Εγω θα σου προτεινα να αλλαξεις.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    27
    τιποτα! :-) Ολοι εχουμε περασει τετοια κι εγω μεσα.

    1)Πανε σε ψυχολογο της σχολης ωστε να εκτονωνεσαι, το αν αξιζει η οχι θα το διαπιστωσεις στο μελλον, υπαρχουν καλοι επαγγελματιες εκει εξω χωρις να ειναι ιδιωτες.

    2) Αν αντεχεις να τελειωσεις ολη τη σχολη καλως.Εξαλλου 2 πτυχια δεν εβλαψαν κανεναν. Μηπως μπορεις να ξαναδωσεις εξετασεις τωρα;Αν οχι τελειωσε την. Επισης για να μη βαριεσαι μπορεις να δηλωσεις και για εξωτερικο erasmus-δε ξερω αν μπορεις να το κανεις αυτο.

    3)Για τα ερωτικα πολυ καλα κανεις και το ψαχνεις,αλλα λογικο να μη μπορεις να καταληξεις τι φταιει-γι αυτο υπαρχουν οι ψυχολογοι. Μηπως οι γονεις σου δεν τα πηγαιναν καλα; Μηπως εχεις κακα βιωματα απο τις σχεσεις;΄Κι εγω το ειχα καποτε αυτο αλλα το ξεπερασα καπως με τα χρονια. Πολυ καλα κανεις και εισαι ξεκαθαρος αλλα κοιτα να ζεις τη στιγμη χωρις ταμπελες. Αυτο θα σε βοηθησει να τα δεις αλλιως και να μη σε περιοριζει η επαφη σου με εναν ανθρωπο. Δηλαδη πολλοι κολλανε στη ταμπελα (σχεση), ζησε τις στιγμες με τον αλλον και ασε να κυλησει η φαση. Ποτε δε ξερεις ποσο ωραια πραματα μπορεις να ζησεις με καποιον περα του σεξ, αν δεν αφεθεις.

    4)Ηδη ψαχνεσαι δεν εισαι τοσο φτερο στον ανεμο, οποτε λογικα με τον χρονο θα καταλαβεις και τι θες πιο πολυ στη ζωη σου! Αρκει να κινητοποιεισαι και να κανεις πραματα για εσενα,μονο ετσι θα καταλαβεις τι σου αρεσει και τι οχι πχ ξεκινησα το ταδε χομπι αλλα τελικα δεν μου αρεσει αλλα ξεκινησα κατι αλλο που ειναι σουπερ. Καπως ετσι. :-)

  8. #8
    Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    35
    @ kerasi Σ'ευχαριστώ κι εσένα για την απάντησή σου! Τη σχολή την επέλεξα γιατί είχα παρακολουθήσει 1-2 μαθήματα πριν δώσω πανελλαδικές με φίλους μου που ήδη είχαν περάσει εκεί και είδα ότι μου άρεσαν πολύ! Το θέμα είναι ότι σε πρακτικό επίπεδο δε θα μου άρεσε καθόλου κάτι τέτοιο(αλλά το κατάλαβα λίγο αργά αυτό :p ) Δε θέλω να παρατήσω τη σχολή γιατί έχω 1.5 χρόνο ακόμα και γύρω στα 18-19 μαθήματα για το πτυχίο (για 3 εξάμηνα στη συγκεκριμένη σχολή θεωρούνται λίγα). Επιπλέον,αν την παρατήσω δε θα'χω τη δυνατότητα να δώσω κατατακτήριες και ποιος τρέχει πάλι με τις πανελλαδικές,ειδικά τώρα που έχουν αλλάξει το σύστημα! Οπότε ότι θα μείνω εκεί μέχρι να πάρω το πτυχίο είναι δεδομένο! Για το μετά δεν ξέρω αν θα ήταν καλύτερα να πεισμώσω και να συνεχίσω με ένα μεταπτυχιακό στην αρχαιολογία(που δεν ξέρω αν θα με γεμίζει κάτι τέτοιο) ή να πάω σε άλλη σχολή (άλλα 4 χρόνια-στην καλύτερη των περιπτώσεων-σπουδές).

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    27
    Quote Originally Posted by indifferent View Post
    .....θα μείνω εκεί μέχρι να πάρω το πτυχίο είναι δεδομένο! Για το μετά δεν ξέρω αν θα ήταν καλύτερα να πεισμώσω και να συνεχίσω με ένα μεταπτυχιακό στην αρχαιολογία(που δεν ξέρω αν θα με γεμίζει κάτι τέτοιο) ή να πάω σε άλλη σχολή (άλλα 4 χρόνια-στην καλύτερη των περιπτώσεων-σπουδές).

    Μπορεις αντι να πας σε αλλη σχολη, να κανεις ενα μεταπτυχιακο οχι στην αρχαιολογια αλλα σε αλλο τομεα!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Εφοσον εισαι σε ενα σημειο ενταξει, αμα ησουνα στην αρχη θα σου λεγα ν αλλαξεις οπωσδηποτε. Περασε τα οπως να ναι να τελειωνεις να φευγεις απο κει. Οσο για τις παρεες μην ψαχνεις τελειους φιλους, ενα νορμαλ επιπεδο να ειναι κ βλεπεις.

  11. #11
    Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    35
    @IceFire 1)Ναι,η αλήθεια είναι ότι δε χάνω τίποτα να κάνω μια επίσκεψη να δω τι παίζει κι εκεί. Αν μη τι άλλο,ακόμα και σε άσχετο να πέσω,κάτι θα μου προσφέρει κι αυτό σαν εμπειρία,δε μπορεί!
    2) Ναι,φυσικά και αντέχω. Το να κάτσω να διαβάσω απλά τα μαθήματα της σχολής μου αρέσει κιόλας! Εξετάσεις θα μπορούσα μόνο πανελλαδικές,αλλά έχει αλλάξει το σύστημα και δεν έχω ιδέα τι παίζει.Αν πάρω πτυχίο τριτοβάθμιας όμως θα μπορώ να δώσω κατατακτήριες επιτόπου και να ξεμπερδεύω μια ώρα αρχύτερα! Συν,όπως είπες θα έχω ένα ακόμα πτυχίο στην άκρη! Για erasmus το σκέφτηκα,αλλά δεν πάω διότι σχεδόν όλα τα πανεπιστήμια είναι Γαλλία-Γερμανία και εγώ ξέρω μόνο αγγλικά. Και πλέον,αν δεν περάσεις κάποιο συγκεκριμένο αριθμό μαθημάτων δε δικαιολογείται η χορηγία χρημάτων από το πανεπιστήμιο και θα πρέπει να τα βάλω όλα απ'την τσέπη μου (κάτι το οποίο δεν παίζει σαν ενδεχόμενο).
    3)Με τους γονείς μου έχω πολύ καλές σχέσεις-οι ίδιοι είναι χωρισμένοι,αλλά διατηρούν καλές σχέσεις μεταξύ τους-και σοβαρή σχέση δεν επιδίωξα να κάνω ποτέ μου. Ίσα ίσα όσες ευκαιρίες μου προέκυψαν τις έδιωξα από μόνος μου..Θα συμφωνήσω στο να μην μπαίνουν ταμπέλες! Αυτό το είχα συζητήσει και με το φίλο μου και είδαμε ότι δε χρειάζεται να οριοθετούμε όλο αυτό εφόσον είμαστε καλά μεταξύ μας.Απλά με έχει ψιλομπερδέψει η όλη φάση ίσως επειδή δεν μπορώ να προσδιορίσω το τι ακριβώς είναι.
    4) Έχεις κι εδώ ένα ποιντ! Μάλλον πρέπει να σταματήσω να κάνω πράγματα για να αποφεύγω τα προβλήματα μου και να τα κάνω επειδή μου αρέσουν! Θα το προσπαθήσω! :)

  12. #12
    Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    35
    Ναι,αλλά το μεταπτυχιακό σε άλλο τομέα,π.χ. στη φιλολογία,δε μου δίνει τα δικαιώματα φιλολόγου(το έχω ψάξει).Εδώ η σχολή μου είναι ιστορία και αρχαιολογία και έχω επιλέξει ειδίκευση αρχαιολογίας.Αν κάνω μεταπτυχιακό στην ιστορία δεν έχω δικαιώματα ιστορικού! Είναι πολύ κουλό το σύστημα!

  13. #13
    Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    35
    @kerasi Ναι στα 4,5 το πολύ χρόνια πιστεύω ότι θα έχω ξεμπερδέψει! Μετά να δούμε! Με τις παρέες δεν έχω κάποιο συγκεκριμένο θέμα,απλά με στεναχωρεί το ότι θα χάσω κάποια άτομα με τα οποία έχω δεθεί λόγω συνθηκών(π.χ. μπορεί κάποιος να φύγει εξωτερικό για δουλειά,άλλοι θα γυρίσουν στις πόλεις τους κ.λ.π.). Από κει και πέρα δεν υπάρχει κάποιο άλλο θέμα πάνω στις παρέες.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    27
    κι εμενα ειναι χωρισμενοι αλλα πλεον συνεννοουνται καλα. Απο ποτε ενιωσες οτι δυσκολευσαι να δεθεις με καποιον; Παντα ετσι ησουν;Δηλαδη βαριεσαι μετα απο σεξ. συνευρεσεις;
    περνας καλα και οταν σου ξεκινανε συζητησεις για το τι εχουμε εκει θες να την κανεις; Πρεπει να θυμηθεις ποτε σε πιανει να την κοπανας ισως ετσι βοηθησεις τον εαυτο σου.

  15. #15
    Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    35
    Ανοίγεις μεγάλη κουβέντα τώρα! Κοίτα,από μικρός ήμουν πολύ εσωστρεφής και απόμακρος(αυτό άρχισε να αλλάζει αφού έκλεισα τα 19 χωρίς να έχει γίνει κάτι που να με ωθήσει στο να αλλάξω). Γενικά στην εφηβεία δεν είχα παρέες και οι φίλοι μου ήταν μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού,οπότε ακόμα και σε φιλικό επίπεδο συναντούσα δυσκολίες ως προς το να δεθώ. Σεξ ξεκίνησα να κάνω απ'τα 18 και η πρώτη μου φορά ήταν ουσιαστικά μια απλή ξεπέτα.Χωρίς να έχουμε ορίσει το τι θέλει ο καθένας,απλά περάσαμε καλά 2-3 φορές μέχρι που μου είπε ότι θέλει να κάνουμε κι άλλα πράγματα μαζί. Εκεί σκάλωσα και έκοψα κάθε επαφή.Από τότε κι έπειτα ξεκαθαρίζω ότι δε θέλω κάτι παραπάνω και όταν βλέπω ότι ο άλλος πάει να δεθεί,εξαφανίζομαι. Και με το παιδί που είμαι τώρα υπό αυτές τις συνθήκες ξεκινήσαμε να βρισκόμαστε,αλλά μας προέκυψε αλλιώς στην πορεία και ψιλοδεθήκαμε μεταξύ μας. Πλέον,δεν έχω πρόβλημα με το να δεθώ με κάποιον σε φιλικό επίπεδο(όπως είχα παλιότερα),αλλά στο ερωτικό ή χάνω λάδια ή κάνω κάτι εντελώς στραβά! :p Αντιμετώπισες κι εσύ παρόμοια προβλήματα;;

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Παννελληνιες+ανησυχιες !
    By Ιωαννα! in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 53
    Last Post: 12-06-2014, 20:11
  2. ΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΕΣ ΑΝΗΣΥΧΙΕΣ
    By stefanos14587 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 15-11-2012, 06:39
  3. Υπαρξιακές ανησυχίες = Ψυχολογικά προβλήματα?
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 14-12-2010, 18:39
  4. 2η σχέση...ανησυχίες
    By manoschania in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 11-06-2010, 18:47
  5. ΥΠΑΡΞΙΑΚΕΣ ΑΝΗΣΥΧΙΕΣ
    By knoulp in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 78
    Last Post: 01-02-2010, 16:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •