κρισεις πανικου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    painkiller2121
    Guest

    κρισεις πανικου

    Γεια σας..για 4-5 χρονια δοκιμασα πολλα αντικαταθληπτικα και κανενα δεν ''επιασε'',αχρηστα λεφτα...θα πει καποιος δεν βρηκες το καταλληλο δεν ειναι ομως ετσι,δοκιμασα αρκετα και κατεληξα οτι δεν εχουν κανενα αποτελεσμα...υπαρχουν κ μελετες που αμφισβητουν απο προερχεται η καταθλιψη ή γενικα αν η υπαρχουσα ''φαρμακευτικη συνταγη'' συνδεεται με ''τομεις'' που εχουν ν κανουν με την καταθληψη μεσα στον εγκεφαλο...το πηρα λοιπον αποφαση να ζησω με την καταθλιψη και να την διασκεδασω,ναι εχω βρει τροπο,την εχω συνηθισει πλεον κ ωρες ωρες την κοροϊδευω,εκει που παει ν μου θεσει ''ζητηματα'' τρωει το ταπιδι κ ησυχαζει...το προβλημα ειναι αλλο..οι κρισεις πανικου...οσοι θελετε να με προτρεψετε για ψυχοθεραπεια ν ενημερωσω οτι γνωριζω τα αιτια π τις προκαλει,γνωριζω γτ τις παθαινω...οσοι παλι θ μου πειτε οτι τα αντικαταθληπτικα δουλευουν κ για τις κρισεις θα σας πω οτι απλα ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ...το μονο που με βοηθησε στις κρισεις ειναι το ζαναξ,με βοηθησε πολυ ομως ειναι εθιστικο..τι θελω λοιπον;θελω κατι που να αντιμετωπιζει το ιδιο αποτελεσματικα ή ικανοποιητικα εστω το προβλημα χωρις τα αρνητικα του ζαναξ..ψαχνω απο βοτανο ή συνδιασμους βοτανων μεχρι συμπληρωματα του φαρμακειου,αντικαταθληπτι� �α δεν προκειται να ξαναπαρω,οποιος ξερει κτ που τον εχει βοηθησει ας μου το μεταφερει...καποιοι εχουν την συνηθεια απλως να σχολιαζουν κτ τετοιο δεν θα το ηθελα,ας απαντησει καποιος που εχει κτ ν πει βασει εμπειριας ,οι υπολοιποι παρακαλω ν απεχουν...ευχαριστω

  2. #2
    4 χρονια παλευεις και δεν ειδες διαφορα? καταθλιψη η διαταραχη αγχους εχεις?

  3. #3
    painkiller2121
    Guest
    θα παρακαλουσα να μην μεινουμε σε ερωτησεις κ σχολιασμο..παντως διαφορα δεν ειδα...οποιος ξερει καποιο βοτανο,συνδιασμους βοτανων,συμπληρωματα φαρμακειου,καποιο φυτο ή κτ τελςσπαντων εκτος ψυχοθεραπειας(ξερω αιτια,αφορμες,ξερω ασκησεις αντιμετωπισης αλλα μ πολυ κοσμο αυτα δεν βοηθανε κ δεν ειναι κ πρακτικα) κ εκτος αντικαταθληπτικων(που δεν προκειται ν ξαναπαρω) ας το αναφερει...προσπαθωντας να βοηθησω αναφερω οτι τ κυριο χαρακτηριστικων των κρισεων μ ειναι τ τρεμουλο,οποτε υποθετω οτι κατι τρεχει με τα νευρα μου,θα με βοηθουσατε κ εσεις απο την μερια σας αν μεναμε στην ουσια αναφεροντας βασει εμπειριας κτ που σας βοηθησε(συμπληρωμα,βοτανο κτ δεν ξερω...) χωρις ασκοπες ερωτησεις,κ χωρις παρεξηγηση.ευχαριστω κ παλι

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    θα παρακαλουσα να μην μεινουμε σε ερωτησεις κ σχολιασμο..
    πολυ ακριβα χρεωνεις τις κουβεντες σου. οχι το ενα οχι το αλλο οχι εκεινο απο αυτα που γραφεις δε βγαινει καπιο συμπερασμα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    ΠΟΛΛΑ θες μελος! εχω δοκιμασει τα παντα απο φυτικα αλλα σαν τα ζαναξ κανενα... τουλαχιστον 5 διαφορετικες μαρκες, χαπια, σπρει, που τα βραζεις.. τιποτα..
    βεβαια ενταξει ο καθενας οπου την βρει την γιατρεια αλλα εγω προσωπικα δεν βοηθηκα.. τα φυτικα απλως χαλαρωνουν (κι αυτο σε μικρο βαθμο) δεν ριχνουν την αδρεναλινη που ειναι η κυρια αιτια των κρισεων...
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    Το θέμα ειναι να δουλέψεις τις αιτίες των κρίσεων, εφόσον τις γνωρίζεις κιολας.
    Το καλύτερο -> Δοκίμασε ψυχοθεραπεια. Το ζαναξ κανει δουλεια αλλα εθίζει, τα φυτικά σκευάσματα θα συμφωνήσω με την προλαλησασα ότι προσφέρουυν σε ήπιο βαθμό χαλάρωση γενικότερα.
    Εχω ακούσει για το τίλιο βεβαια. Εχεις δοκιμάσει?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    323
    Παιδιά το ζάναξ όταν δεν υπάρχει συνεχης και αυθαίρετη αύξηση της δοσολογίας, και επιβλέπεται η χρήση απο ειδικό δεν υπάρχει θέμα εξάρτησης.
    Οπως και όλα τα φάρμακα κόβεται σταδιακά ωστε να επανέλθει ο οργανισμός ομαλά και όχι απότομα.
    Η εξάρτηση απο τα αγχολυτικά με το παραμικρό, είναι ένας μυθος που καλλιεργήθηκε απο τις φαρμακοβιομηχανίες για να προωθήσουν με το παραμικρό αντικαταθλιπτικά για τους λογους τους φαντάζεστε όλοι υποθέτω...
    Τό κόστος φυσικά -2,50ε τα ζάναξ , 15 τα αντικαταθλιπτικά.
    Πέρα απο αυτό πολλές φορές η "αίσθηση" της εξάρτησης είναι όμοια μ αυτή του παυσίπονου οπου δεν εχει επιλυθεί το πρόβλημα και μολις δεν πάρεις παυσίπονο ή λήξει η δράση του, ο πόνος επανέρχεται..
    Γι αυτό ΚΑΙ τα αντικαταθλιπτικά κόβονται σταδιακά αλλά κανένας δεν εχει αναρρωτηθεί αν είναι εθιστικά η όχι.
    Προσωπικά ξέρω πολλούς ανθρώπους που όταν σταματάνε την αγωγή με τ αντικαταθλιπτικά ,ξανακυλάνε σε επισόδεια κατάθλιψης, άρα είναι κι αυτοί κατα κάποιο τρόπο εθισμένοι σ αυτά..
    Ο λόγος για το ζάναξ που έχει δαιμονοποιηθεί είναι οτι έχει μικρό χρόνο ζωής, και αναγκάζονται πολλοί και κοπανάνε κι άλλο, κι άλλο.... Και δεν μπορούν χωρις αυτο.
    Τα προβλήματα ομως παραμένουν διότι με κανένα μαγικό χάπι δεν λύνονται!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by manos32 View Post
    Παιδιά το ζάναξ όταν δεν υπάρχει συνεχης και αυθαίρετη αύξηση της δοσολογίας, και επιβλέπεται η χρήση απο ειδικό δεν υπάρχει θέμα εξάρτησης.
    Οπως και όλα τα φάρμακα κόβεται σταδιακά ωστε να επανέλθει ο οργανισμός ομαλά και όχι απότομα.
    Η εξάρτηση απο τα αγχολυτικά με το παραμικρό, είναι ένας μυθος που καλλιεργήθηκε απο τις φαρμακοβιομηχανίες για να προωθήσουν με το παραμικρό αντικαταθλιπτικά για τους λογους τους φαντάζεστε όλοι υποθέτω...
    Τό κόστος φυσικά -2,50ε τα ζάναξ , 15 τα αντικαταθλιπτικά.
    Πέρα απο αυτό πολλές φορές η "αίσθηση" της εξάρτησης είναι όμοια μ αυτή του παυσίπονου οπου δεν εχει επιλυθεί το πρόβλημα και μολις δεν πάρεις παυσίπονο ή λήξει η δράση του, ο πόνος επανέρχεται..
    Γι αυτό ΚΑΙ τα αντικαταθλιπτικά κόβονται σταδιακά αλλά κανένας δεν εχει αναρρωτηθεί αν είναι εθιστικά η όχι.
    Προσωπικά ξέρω πολλούς ανθρώπους που όταν σταματάνε την αγωγή με τ αντικαταθλιπτικά ,ξανακυλάνε σε επισόδεια κατάθλιψης, άρα είναι κι αυτοί κατα κάποιο τρόπο εθισμένοι σ αυτά..
    Ο λόγος για το ζάναξ που έχει δαιμονοποιηθεί είναι οτι έχει μικρό χρόνο ζωής, και αναγκάζονται πολλοί και κοπανάνε κι άλλο, κι άλλο.... Και δεν μπορούν χωρις αυτο.
    Τα προβλήματα ομως παραμένουν διότι με κανένα μαγικό χάπι δεν λύνονται!
    H αληθεια ειναι πως και εγω εχω αναρωτηθει πολλες φορες γιατι τα αντικαταθλιπτικα ΔΕΝ θεωρουνται εθιστικα , απο την στιγμη που για να τα κοψεις πρεπει να μειωνεις την δοση για αρκετο καιρο. Παντως οι βενζοδιαζεπινες ειναι οντως εθιστικες και ειναι κατα καποιο τροπο το παυσιπονο της ψυχικης υγειας.Δηλαδη το παιρνεις , φευγει το αγχος για λιγο και μετα επανερχεται. Απο την αλλη τα αντικαταθλιπτικα εχουν οντως δραση , αλλα θα πρεπει να τα παιρνες για πολυ μεγαλο χρονικο διαστημα ( 6 μηνο και πανω) για να εχει αξια η θεραπεια.

    painkiller στο ερωτημα σου δεν μπορει να σε βοηθησει κανεις καθως απαγορευεται απο τους κανονες του φορουμ η προτροπη φαρμακευτικης ή αλλης αγωγης.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    323
    Η κόκκινη γραμμή για όσους αναρρωτιούνται γιατί υπάρχει, εξυπηρετεί άλλο σκοπό.
    Οι βενζοδιαζεπίνες είναι η πρωτη επιλογή των εξαρτημένων ατόμων (ναρκωμανείς) ,για να σκεπάσουν τα συμπτώματα της στέρησης κάνοντας τρελλή κατάχρηση πχ μια καρτέλα vulbegal η stedon.
    Ετσι πέφτουν σχεδόν σε κώμα για να μην υποφέρουν απο τον τεράστιο πονο και βάσανο της στέρησης της ηρωίνης.
    Γι αυτό το λόγο και περιορίζουν την ελέυθερη κυκλοφορία τους στο εμπόριο..
    Οσο για την ανοχή του φυσικά παρουσιάζει ανοχή όπως και όλες οι ουσίες ,εγώ με 2 τσιγάρα ξεκίνησα να καπνίζω και σε κάποια φάση έφτασα πακέτο πριν το κόψω.
    Η με το αλκοόλ, και με πολλά..
    Ακόμα και τ αντικαταθλιπτικά παρουσιάζουν ανοχή, και πολλές φορές αλλάζουν τις αγωγές ή κάνουν συνδιασμό με αντιψυχωσικά για να ενισχύουν την δράση τους.
    Η αλπραζολάμη είναι απο τις καλύτερες ουσίες για την αντιμετωπιση του αγχους, και εννοείται δεν λέω σε κανέναν να πάρει φαρμακο !!!
    Λέω απλά οτι αναδημοσιεύονται διαρκώς μύθοι!!
    Και στην Ελλάδα 3 εκατομμύρια Ελληνες κάνουν χρήση αγχολυτικών απο μόνοι τους!!

    Γι αυτό το λόγο λοιπόν δημοσιεύεται διαρκώς ο εθισμός, γιατί αρχίζει και γίνεται κατάχρηση και τεράστια ψυχολογική εξάρτηση και κανένας δεν κοιτάει τι φταίει για το άγχος που τον τρώει και παραμένουν στις ετοιμες συνταγές του φαρμάκου.
    Και ξανά ζάναξ, και ξανά δώστου και γίνονται ζόμπι, αλλά δεν φταίει το φάρμακο..

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Γεια σου painkiller2121, λοιπόν επειδή θέλεις απλά προτάσεις και μέσα από προσωπική εμπειρία (που σημαίνει ότι άλλον τον πιάνει κάτι και άλλον όχι βέβαια), το τίλιο είναι πολύ καλό, καλμάρει πολύ τα νεύρα.
    Χαμομήλι και τσάι του βουνού επίσης (όχι άλλου είδους, μόνο του βουνού, τα άλλα τσάγια μπορεί να φέρουν υπερένταση).
    Και κατά τη γνώμη μου για την κατάθλιψη, συστηματική εβδομαδιαία άσκηση, 2-3 φορές την εβδομάδα αν μπορείς. (όπως πχ αθλητικό περπάτημα, jogging, κολύμπι, ποδηλασία ή ό,τι άλλο σου αρέσει, γενικά η γυμναστική, μειώνει πολύ το άγχος) Δοκίμασέ το και ίσως δεν θα χρειάζεσαι φάρμακα πια.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    H αληθεια ειναι πως και εγω εχω αναρωτηθει πολλες φορες γιατι τα αντικαταθλιπτικα ΔΕΝ θεωρουνται εθιστικα , απο την στιγμη που για να τα κοψεις πρεπει να μειωνεις την δοση για αρκετο καιρο. Παντως οι βενζοδιαζεπινες ειναι οντως εθιστικες και ειναι κατα καποιο τροπο το παυσιπονο της ψυχικης υγειας.Δηλαδη το παιρνεις , φευγει το αγχος για λιγο και μετα επανερχεται.
    δε μπορω να καταλαβω πως γινεται απο την ημερα που εγινες μοντ να συμφωνω στα περισσοτερα μαζι σου που τα ειχες κρυμενα ολα αυτα τοσα χρονια

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    22
    γεια σου painkiller,
    εμενα αυτο που με βοηθησε ηταν η ομοιοπαθητικη! Επερνα ζαναξ τη πρωτη φορα που ειχα κρισεις μαζιμε αντικαταθλιπτικα αλλα δρ βοηθησαν! Το ξεπερασα με διαφορους τροπους αλλα ηξερα πως αν με ξαναπιασει δε θα ακολουθησω την ιδια προσεγγιση! ΒΡηκα μια ομοιοπαθητικο η οποια μου εξηγησε τι να περιμενω κ πως δρουν! Οπως και στα αλλα κανουν λιγο καιρο να δρασουν κ ισως στην αρχη τα συμπτωματα γινουν πιο εντονα, ειναι φυσιολογικο...μην απογοητευτεις! Εγω μετα τη πρωτη φορα πηγα νοσοκομειο απο τις ταχυπαλμιες κ τις ζαλαδες...μετα ομως απο τοτε δε με ξαναπιασαν με την ιδια ενταση σιγα σιγαεφυγαν...περασαν 5 χρονια απο τοτε που ξεινησα την ομοιοπαθητικη κ εννιοτε νιωθω κρισεις αγχους που ειμαι καπως ανυσυχη αλλα οχι εκεινο τον φοβο κ τρομο που σε παραλυει! μαλιστα ειχα παντα μαζι μου κ ιταν μου ερχοντουσαν στην ερχη οι δυνατες κρισεις μου ειχε πει η γιατρος μου τι να κανω κ επερνα ενα το οποιο δρουσε μεσα σε ενα 20 λεπτο χωρις παρενεργειες κ με την επιλογη να μπορεις ανα πασα στιγμη να τα κοψεις διχως προβλημα! με βοηθησαν στα συμπτωματα, στη διαθεση κ στον τροπο σκεψεις γιατι δρουν σε βαθος...πολλοι την αμφισβητουν αλλα εχει ενδιαφερον κ εχει αποτελεσμα, τουλαχιστον σε μενα...διαβασε να δεις πως λειτουργει κ μετα βρες ενα καλο ομμοιοπαθητικο να σε καθοδηγησει! ΑΝ το σκεφτεις δεν εχεις κατι να χασεις...τα αλλα τα εχεις δοκιμασει! ΚΑλη δυναμη κ αν χρειαστες κατι στειλε μυνημα

  13. #13
    painkiller2121
    Guest
    souno ισως μου εδωσες την πιο ουσιαστικη απαντηση μαζι με τον breath αλλα με μια διαφορα αυτα που λεει ο breath περι ασκησεις τα εχω δοκιμασει,ειναι πιστευω για ηπιες μορφες αγχους...αυτο που λες τωρα εσυ για ομοιοπαθητικα φαρμακα δεν το εχω επιδιωξει,ισως θα μπορουσες να με βοηθησεις,εχω κατι στο μυαλο μου και προσπαθω να επικοινωνησω μαζι σου αλλα δεν βλεπω πουθενα να εχει p.message αν μπορεις στειλε μ μηνυμα να σε ρωτησω καποια πραγματα

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Quote Originally Posted by painkiller2121 View Post
    souno ισως μου εδωσες την πιο ουσιαστικη απαντηση μαζι με τον breath αλλα με μια διαφορα αυτα που λεει ο breath περι ασκησεις τα εχω δοκιμασει,ειναι πιστευω για ηπιες μορφες αγχους...αυτο που λες τωρα εσυ για ομοιοπαθητικα φαρμακα δεν το εχω επιδιωξει,ισως θα μπορουσες να με βοηθησεις,εχω κατι στο μυαλο μου και προσπαθω να επικοινωνησω μαζι σου αλλα δεν βλεπω πουθενα να εχει p.message αν μπορεις στειλε μ μηνυμα να σε ρωτησω καποια πραγματα
    Καλημέρα painkiller, (είμαι η, όχι ο) αυτό που ανέφερα δεν είναι μόνο για ήπιες μορφές άγχους, θα σου έλεγα το αντίθετο, ότι το έντονο άγχος, η άσκηση το κάνει ήπιο. Αλλά η άσκηση που ξεκινάμε αργά αλλά σταθερά, αυτή που μας αρέσει και δεν την παρατάμε (πολύ σημαντικό γιατί αλλιώς γρήγορα την παρατάει κάποιος) και την κάνουμε συστηματικά. Είναι το καλύτερο ως φυσικό αντικαταθλιπτικό, υπάρχουν άπειρα άρθρα και μελέτες αλλά δε χρειάζεται να τα ποστάρω, προτιμώ να αναφέρω ότι από προσωπική εμπειρία το λέω ότι έχω δει μεγάλη βελτίωση. Όπως και αρκετά παιδιά εδώ στο φόρουμ αν διαβάσεις, που πάσχουν από ήπια κατάθλιψη έως ψύχωση, αναφέρουν το συν στη ζωή τους που τους έχει δώσει η γυμναστική. Ξανασκέψου το ιδιαίτερα εφόσον ψάχνεις για φυσική αντιμετώπιση.
    Και η ομοιοπαθητική, από άτομα που γνωρίζω μπορεί να βοήθησει, απλά κάποιες φορές αργείς λίγο να δεις αποτελέσματα, έχε το υπόψη σου δηλαδή για να μην απογοητευτείς. Και όπως έγραψε η souno να βρεις καλό ομοιοπαθητικό, θέλει ψάξιμο.
    Για την αποστολή πμ χρειάζεται να συμπληρώσεις πενήντα μηνύματα στο φόρουμ οπότε ίσως δεν έπρεπε να απορρίψεις τις ερωτήσεις και τον σχολιασμό των παιδιών παραπάνω...

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by painkiller2121 View Post
    souno ισως μου εδωσες την πιο ουσιαστικη απαντηση μαζι με τον breath αλλα με μια διαφορα αυτα που λεει ο breath περι ασκησεις τα εχω δοκιμασει,ειναι πιστευω για ηπιες μορφες αγχους...αυτο που λες τωρα εσυ για ομοιοπαθητικα φαρμακα δεν το εχω επιδιωξει,ισως θα μπορουσες να με βοηθησεις,εχω κατι στο μυαλο μου και προσπαθω να επικοινωνησω μαζι σου αλλα δεν βλεπω πουθενα να εχει p.message αν μπορεις στειλε μ μηνυμα να σε ρωτησω καποια πραγματα
    γεια σου παλι,

    στειλε μου στο [email protected], το εχω φτιαξει εφεδρικα οποτε επικοινωνησε εκει! Παντως εχει δικιο η breath, οτι βοηθανε οι ασκησεις χαλαρωσης κ οι αναπνοες...ειναι μερος του επαναπρογραμματισμου του μυαλου να συνιθιζει παλι να χαλαρωνει! Ενας συνδιασμος ειναι ιδανικος αλλα οπως σου ειπα θελει υπομονη! Μη νομιζεια θα παρεις 2-3 ομοιοπαθητικα κ θα φυγει αμμεσα, πιθανοτατα να μειωθει σταδιακα...στειλε μου κ θα τα πουμε εκει!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Διαταραχή πανικού-Κρίσεις πανικού
    By Αργύρης in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 10
    Last Post: 28-01-2018, 18:18
  2. κρισεις πανικου vs κρισεις αγχους.διαφορά??
    By dora-agxos in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 8
    Last Post: 12-11-2014, 11:42
  3. Κρίσεις πανικού
    By John11 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 18-07-2013, 11:29
  4. Κρίσεις πανικού.
    By panicgirl in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 09-10-2012, 23:27
  5. Κρίσεις Πανικού
    By Aggelos76 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 03-01-2008, 14:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •