δεν αξιζω τιποτα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1

    δεν αξιζω τιποτα

    γεια σας με λενε δημητρη κι ειμαι 21.Ειναι η 2η φορα που περναω καταθλιψη και ξερω οτι τα αισθηματα αναξιοτητας ειναι ενα απ'τα συμπτωματα της.Ομως στην δικη μου περιπτωση εχω καθε λογο να τα ενθαρρυνω αυτα,μιας και δεν εχω πετυχει τιποτα στην ζωη μου.Νιωθω ο ποιο αχρηστος ανθρωπος που εχει υπαρξει ποτε και επισης ο ποιο χαζος.Θα ηθελα πολυ να αλλαξει αυτη η πεποιθηση που εχω για τον εαυτο μου,ομως εχω παραιτηθει απο καθε ειδους προσπαθεια,περιμενοντας απο τα χαπια να μου λυσουν ολα τα προβληματα.Εχει περασει ενα μηνας απο τοτε που ξεκινησα να τα περνω και δεν εχω δει την παραμικρη βελτιωση.Σκεφτομαι να κανω ψυχοθεραπεια αλλα νιωθω ανικανος ακομα και να κανω μια απλη,καθημερινη κουβεντα,ποσο μαλλον να ανοιχτω και να εκφρασω τα συναισθηματα μου.Στο μυαλο μου γυρνανε συνεχως στιγμες και πραξεις απο την ζωη μου που επιβεβαιωνουν τις αρνητικες αυτες πεποιθησεις μου.Νιωθω οτι μεγαλωσα πια για να αλλαξω ως ανθρωπος και οτι δεν ειμαι ικανος για να δουλεψω και να προσφερω στην οικογενεια μου.Θελω να πεθανω,δεν μπορει να συνεχιστει αλλο αυτη η κατασταση,ειμαι βαρος για τους ανθρωπους μου,δεν ειμαι ποια παιδακι 10 χρονων.Στο μυαλο μου περναει συνεχως η αυτοκτονια το τελευταιο καιρο και πιστευω οτι θα το κανω,αν οχι τωρα καποια στιγμη στο μελλον.Δεν εχει κανενα νοημα η ζωη μου,δεν μου αξιζει καν να ζω.Ειμαι ενα τελειως αβουλο ον που δεν εχει αποψη πανω στο οτιδηποτε.Αυτα ηθελα να πω,μιας και δεν εχω επικοινωνια με κανεναν πια.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    323
    Γειά σου φίλε μου Δημήτρη!!
    Απ ότι κατάλαβα τα κέφια έπεσαν ,αλλά τι λές να τα ξανανεβάσουμε??
    Εγώ λέω ναι..
    Καταρχήν αξίζεις οτι αξίζουν όλοι οι άνθρωποι, αγάπη, συμπόνια, ερωτα, εργασία, φιλίες, γέλιο, χαρά, δυσκολίες και ό,τι υπάρχει..
    Είσαι όμως ευαίσθητος οπως κι άλλοι άνθρωποι , και αυτή η "στρατικοποίηση" της καθημερινότητας, με τα δεκάδες πρέπει (εργασία, λεφτά, επιτυχία, ) εχει παραμερίσει τον συναισθηματικό σου κόσμο.
    Βλέπεις οτι το σύστημά μας αντί να μας μαθαίνει απο μικρούς τι έχουμε πραγματική ανάγκη, και πως είναι ο εσωτερικός μας κόσμος μας μαθαίνει πειθαρχία και υποταγή, και καταναλωτισμό.
    Οπως και ότι την ζωή μας την διαφεντεύει το οικονομικό και η ύλη.
    Οπότε σε σένα θα προσφέρεις πρωτα οταν μπορέσεις και μετά στους άλλους.
    Eiσαι τόσο μικρός που τώρα ξεκινάς, να φανταστείς νόμιζα οτι κάνεις πλάκα στην αρχή.
    Το δύσκολο στην περίπτωσή σου είναι ν αλλάξουν τα σχήματα συμπεριφοράς που καλλιεργήθηκαν απ την παιδική σου ηλικία και σε οδηγούν σ αυτές τις αρνητικές σκέψεις και να κάνεις με μικρά βήματα καλύτερη την καθημερινότητά σου , ωστε η κατάθλιψη να δώσει τη θέση της στην "επαρκώς ανεκτή η καλή καθημερινότητα".
    Τα σχήματα συμπεριφοράς αυτά μας εχουν μάθει να πιστεύουμε στην αγάπη με όρους και όχι στην αγάπη "ανευ όρων" .. Πχ αν εισαι καλός μαθητης ο μπαμπάς σ αγαπάει (ενώ θα έπρεπε πάντα να τ αγαπάει ωστε το παιδί να νιώθει πάντα σιγουρο για τον εαυτό του και να εχει γαλήνη). Το ίδιο λοιπόν μας ακολουθεί σ όλη τη ζωή μας.
    ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΙΚΟΣ- σου λέω οτι μου εχουν πει ειδικοί γιατί τα ίδια με σένα περνάω και γω, και διαβάζω όσο μπορώ γενικότερα.
    Ολα αυτά λοιπόν είναι αμυντικοί μηχανισμοί που ενεργοποιούνται για να μας αποσοπάσουν την προσοχή απ την δυσάρεστη καθημερινότητα που ζούμε, ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΕΜΑΘΑΝ ΟΤΙ ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ!
    Ο παγκόσμιος οργανισμός υγείας χτύπησε τον συναγερμό για την κατάθλιψη οτι... θα είναι σε λιγο η πρωτη ασθένεια παγκοσμίως..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    323
    Ο,τι χρειαστείς, η για να μιλήσεις μη διστάσεις να μου πείς ο,τι θές ,και ΠΜ.

  4. #4
    Σε ευχαριστω πολυ Μανο για το σχολιο σου.Μακαρι να γινοταν να ανεβουν ετσι απλα τα κεφια,αλλα δεν βρισκω τιποτα που μπορει να μου δωσει ευχαριστηση πλεον.Εσυ εχεις καταθλιψη;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    323
    Αυτά Δημήτρη γίνονται βήμα-βήμα,οχι αμέσως.
    Θέλει επιμονή κι υπομονή η κατάθλιψη οχι βιασύνη..
    Ναι εχω κατά καιρούς τα πεσίματά μου, και κανα επισοδειο κατάθλιψης..
    Γι αρχή θα πρότεινα απλά να κοινωνικοποιηθείς λιγάκι, εστω και σ ένα γκρουπ ομαδικής θεραπέιας να μπείς.
    Και να πάς σε μία σχολη χορού ας πουμε οπου άσκηση μαζί με γνωριμίες και φλέρτ θα σε τονώσουν αρκετά.
    Θέλω να δεις ένα βιντεάκι, κάνε τον κόπο

    https://www.youtube.com/watch?v=zvNuJnh3Yxg

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    27
    Quote Originally Posted by manos32 View Post
    ....Θέλει επιμονή κι υπομονή η κατάθλιψη οχι βιασύνη.....Γι αρχή θα πρότεινα απλά να κοινωνικοποιηθείς λιγάκι, εστω και σ ένα γκρουπ ομαδικής θεραπέιας να μπείς.Και να πάς σε μία σχολη χορού ας πουμε οπου άσκηση μαζί με γνωριμίες και φλέρτ θα σε τονώσουν αρκετά.Θέλω να δεις ένα βιντεάκι, κάνε τον κόπο

    https://www.youtube.com/watch?v=zvNuJnh3Yxg
    Το βιντεακι υπεροχο! (Βεβαια εγω τη καταθλιψη δεν την ειχα φανταστει ως μαυρο σκυλο επειδη τα σκυλια για εμενα συμβολιζουν την αγαπη και την ευτυχια, αλλα την φανταζομουν ως κακασχημη μαυροφορεμενη γρια που οταν με πιανουν οι μαυρες μου στηνεται εξω απο το παραθυρο να δει αν θα μπει μεσα να μου κανει παρεα η θα την στειλω απο εκει που ηρθε! Ο καθενας υποθετω θα φανταζεται οτι τον βολευει )

    Καταρχην πολλα χαπια δεν κανουν θαυματα μεσα σε ενα μηνα,οποτε υπομονη και αισιοδοξια. Κατα δευτερον με καλυψε απολυτα ο Μανος και εχω να προσθεσω οτι πρεπει να το παλεψεις με ειδικο (η ψυχοθεραπεια βοηθαει απιστευτα-αναλογως βεβαια με τη περιπτωση αλλοι χρειαζονται κατι αλλο), γιατι πολυ απλα αυτη τη στιγμη τα βλεπεις ολα μεσα απο μαυρα γυαλια. Να θυμάσαι οτι ΔΕΝ ανταποκρινονται στη πραγματικοτητα ολα αυτα που νιωθεις, οπως τα νιωθεις και τα βιωνεις στο βαθμο που νομιζεις.

    Ετσι ειναι η καταθλιψη, δεν το κατανοεις αυτο που σου λεω τωρα, αλλα οταν λιγο συνελθεις και σου γινει πιο ελαφρια (και μακαρι να εξαφανιστει εντελως καποια στιγμη), θα θυμασαι τι ελεγες και θα λες ποσο βλακας ημουν, ποσα ωραια πραματα δεν θα ζουσα αν αφηνα να με ρουφηξει ολο αυτο.
    Το μεγαλωσα πια που λες ειναι οντως πολυ αστειο, εγω στην ηλικια σου εκανα απανωτα λαθη αλλα τωρα καταλαβαινω ποσο σοφη,ωριμη και δυνατη με εκαναν, εισαι στην καταλληλη ηλικια να ψαχτεις και να διορθωσεις αυτο που νιωθεις και να αλλαξεις τη ζωη σου εδω....

    Μιλας για να φυγεις απο αυτο τον κοσμο.Πιστεψε με οχι μονο δεν θα ελαφρυνθουν οι δικοι σου και ουτε ο κοσμος θα γινει καλυτερος χωρις εσενα, αλλα ισα ισα δεν θα συνελθουν ποτε απο αυτον τον πονο, γιατι σε αγαπανε και αξιζεις να αγαπηθεις και απο αλλους ανθρωπους που ακομα δεν ετυχε να γνωρισεις. Παντως αν το ξανασκεφτεις τοτε παρε τηλ σε καποιον ειδικο!Ο κοσμος εχει και τη καλη του πλευρα, μενει να την γνωρισεις με τα καταλληλα ατομα πχ φαντασου ποσο ωραιο θα ηταν να πηγαινες ταξιδι με τη κοπελα σου, με φιλους κτλ να εβλεπες αλλα μερη και κουλτουρες και ανθρωπους που δεν εχουν ουτε τα μισα απ οτι εχεις εσυ και δεν το βαζουν κατω.

    Εχω βρεθει 1-2 φορες περιπου στην ιδια θεση με εσενα στο παρελθον αλλα το ξεπερασα (χωρις φαρμακα κιολας-εντυπωσιαζονται μεχρι και οι ειδικοι γι αυτο), οποτε το να περιμενεις ΜΟΝΟ τα χαπια να σου τα λυσουν ολα ειναι απλα σκεψεις φαυλος κυκλος.

    Πρεπει να μιλησεις γι αυτο που νιωθεις και το που εγραψες εδω μονο αχρηστο δεν σε κανει, γραφεις σημαινει οτι σκεφτεσαι και προβληματιζεσαι κατι που δεν το κανουν οι αχρηστοι,αρα ειναι ενα βημα και μπραβο σου! (επισης σκεφτηκες ποτε να γραφεις καθε μερα οχι μονο το τι νιωθεις αλλα να ξεφευγεις με την γραφη ιστοριων;Και τα αλλα χομπι που σου ειπε ο manos32 που μπορει να εισαι καλος και ακομα να μη το ξερεις!)
    Τωρα μενουν τα αλλα βηματα σκαλι σκαλι μεχρι να φθασεις ψηλα...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    323
    Quote Originally Posted by IceFire View Post
    Το βιντεακι υπεροχο! (Βεβαια εγω τη καταθλιψη δεν την ειχα φανταστει ως μαυρο σκυλο επειδη τα σκυλια για εμενα συμβολιζουν την αγαπη και την ευτυχια, αλλα την φανταζομουν ως κακασχημη μαυροφορεμενη γρια που οταν με πιανουν οι μαυρες μου στηνεται εξω απο το παραθυρο να δει αν θα μπει μεσα να μου κανει παρεα η θα την στειλω απο εκει που ηρθε! Ο καθενας υποθετω θα φανταζεται οτι τον βολευει )

    Καταρχην πολλα χαπια δεν κανουν θαυματα μεσα σε ενα μηνα,οποτε υπομονη και αισιοδοξια. Κατα δευτερον με καλυψε απολυτα ο Μανος και εχω να προσθεσω οτι πρεπει να το παλεψεις με ειδικο (η ψυχοθεραπεια βοηθαει απιστευτα-αναλογως βεβαια με τη περιπτωση αλλοι χρειαζονται κατι αλλο), γιατι πολυ απλα αυτη τη στιγμη τα βλεπεις ολα μεσα απο μαυρα γυαλια. Να θυμάσαι οτι ΔΕΝ ανταποκρινονται στη πραγματικοτητα ολα αυτα που νιωθεις, οπως τα νιωθεις και τα βιωνεις στο βαθμο που νομιζεις.

    Ετσι ειναι η καταθλιψη, δεν το κατανοεις αυτο που σου λεω τωρα, αλλα οταν λιγο συνελθεις και σου γινει πιο ελαφρια (και μακαρι να εξαφανιστει εντελως καποια στιγμη), θα θυμασαι τι ελεγες και θα λες ποσο βλακας ημουν, ποσα ωραια πραματα δεν θα ζουσα αν αφηνα να με ρουφηξει ολο αυτο.
    Το μεγαλωσα πια που λες ειναι οντως πολυ αστειο, εγω στην ηλικια σου εκανα απανωτα λαθη αλλα τωρα καταλαβαινω ποσο σοφη,ωριμη και δυνατη με εκαναν, εισαι στην καταλληλη ηλικια να ψαχτεις και να διορθωσεις αυτο που νιωθεις και να αλλαξεις τη ζωη σου εδω....

    Μιλας για να φυγεις απο αυτο τον κοσμο.Πιστεψε με οχι μονο δεν θα ελαφρυνθουν οι δικοι σου και ουτε ο κοσμος θα γινει καλυτερος χωρις εσενα, αλλα ισα ισα δεν θα συνελθουν ποτε απο αυτον τον πονο, γιατι σε αγαπανε και αξιζεις να αγαπηθεις και απο αλλους ανθρωπους που ακομα δεν ετυχε να γνωρισεις. Παντως αν το ξανασκεφτεις τοτε παρε τηλ σε καποιον ειδικο!Ο κοσμος εχει και τη καλη του πλευρα, μενει να την γνωρισεις με τα καταλληλα ατομα πχ φαντασου ποσο ωραιο θα ηταν να πηγαινες ταξιδι με τη κοπελα σου, με φιλους κτλ να εβλεπες αλλα μερη και κουλτουρες και ανθρωπους που δεν εχουν ουτε τα μισα απ οτι εχεις εσυ και δεν το βαζουν κατω.

    Εχω βρεθει 1-2 φορες περιπου στην ιδια θεση με εσενα στο παρελθον αλλα το ξεπερασα (χωρις φαρμακα κιολας-εντυπωσιαζονται μεχρι και οι ειδικοι γι αυτο), οποτε το να περιμενεις ΜΟΝΟ τα χαπια να σου τα λυσουν ολα ειναι απλα σκεψεις φαυλος κυκλος.

    Πρεπει να μιλησεις γι αυτο που νιωθεις και το που εγραψες εδω μονο αχρηστο δεν σε κανει, γραφεις σημαινει οτι σκεφτεσαι και προβληματιζεσαι κατι που δεν το κανουν οι αχρηστοι,αρα ειναι ενα βημα και μπραβο σου! (επισης σκεφτηκες ποτε να γραφεις καθε μερα οχι μονο το τι νιωθεις αλλα να ξεφευγεις με την γραφη ιστοριων;Και τα αλλα χομπι που σου ειπε ο manos32 που μπορει να εισαι καλος και ακομα να μη το ξερεις!)
    Τωρα μενουν τα αλλα βηματα σκαλι σκαλι μεχρι να φθασεις ψηλα...
    IceFire Γειά σου, το μαύρο σκύλο είναι πιθανό να τον χρησιμοποιησαν σαν ονομασία για τη λέξη ΜΑΥΡΟ που έχει μπροστα..
    Κάτι σαν καταρραμένο απ ότι καταλαβαίνω!

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    27
    Quote Originally Posted by manos32 View Post
    IceFire Γειά σου, το μαύρο σκύλο είναι πιθανό να τον χρησιμοποιησαν σαν ονομασία για τη λέξη ΜΑΥΡΟ που έχει μπροστα..
    Κάτι σαν καταρραμένο απ ότι καταλαβαίνω!
    το κατάλαβα γιατί το έβαλε ο συγκεκριμένος.....εγω μιλησα για εμενα προσωπικα....

    γενικα νομιζω οσοι την φαντασιωνόμαστε σαν κατι μαυρο κυριως την χρωματιζουμε.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    323
    ΑΑΑ ναι έχεις δικιο..

Similar Threads

  1. 'Oλοι πιστεύουνε για μένα ότι δεν αξίζω.
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 04-01-2014, 10:31
  2. Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβάμαι τίποτα, είμαι λεύτερος...
    By void in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 34
    Last Post: 01-08-2011, 17:32
  3. Δεν εχω ζωη...δεν εχω τιποτα.
    By TheFlameWithin in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 30
    Last Post: 16-10-2010, 15:49
  4. τιποτα
    By mstrouf in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 50
    Last Post: 01-04-2009, 20:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •