Inderal
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31

Thread: Inderal

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255

    Question Inderal

    Κανεις εμπειρια απο inderal??
    ο γιατρος μου μού το συστησε και μου ειπε να σταματησω τα ζαναξ..
    δεν το χω δοκιμασει ακομη, αλλα θα ηθελα πολυ να παρω γνωμες απο καποιον που το δοκιμασε..
    σας βοηθησε? ανεπυθητα συμπτωματα μηπως??
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by 66psy View Post
    Κανεις εμπειρια απο inderal??
    ο γιατρος μου μού το συστησε και μου ειπε να σταματησω τα ζαναξ..
    δεν το χω δοκιμασει ακομη, αλλα θα ηθελα πολυ να παρω γνωμες απο καποιον που το δοκιμασε..
    σας βοηθησε? ανεπυθητα συμπτωματα μηπως??
    Μαλιστα..Το μαλιστα παει στους γιατρουληδες!
    Το φαρμακο αυτο ειναι κατεξοχην καρδιολογικο , ανηκει στην κατηγορια Β αποκλειστων . Η κυρια δραση του ειναι να σου ριχνει τους παλμους , οπως ολα σχεδον τα καρδιολογικα φαρμακα. Επισης σου φρεναρει την αδρεναλινη με αποτελεσμα να μην εχεις συμπτωματα αγχους.
    Προσωπικα πηρα μια πολυ πολυ μικρη δοση στις πρωτες μου κρισεις πανικου , δλδ πριν δεκα χρονια φαντασου και το πηρα αναγκαστικα (ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ) γιατι εκανα καποια εργαστηρια στην σχολη στο αντικειμενο μου και δεν μπορουσα να την βγαλω απο την τρεμουλα.
    Προσωπικα επαιρνα το 1/4 αρχικα λιγο πριν τα "δυσκολα" .. Λογω του οτι εχω ασθμα εμενα μου προκαλουσε δυσπνοια , οποτε φαντασου οτι στην πορεια εκοβα το μισο του 1/4 (φαντασου μου γινοταν το χαπι κομματια στο χερι , πως διαολο να κοψεις ενα τοσο δα κομματακι) .
    Οτι θες ρωτησε με.. Το μονο που θα σε συμβουλευσω ειναι αν το παρεις , να το παρεις με φειδω..Ειναι καρδιολογικο φαρμακο !

  3. #3
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Επιπροσθετα επειδη ισως να μην εγινε σαφες εκει που ηθελα να καταληξω ειναι , οτι αυτο το χαπι δεν ενδεικνυται για την θεραπεια του αγχους..Ειναι μονο για διεκπεραιωση "δυσκολων" καταστασεων .. Πχ ομιλια σε κοινο , προφορικες εξετασεις κλπ.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    μνιμονιο ευχαριστω για την απαντηση!
    ναι το ξερω οτι ειναι καρδιολογικο και οχι ψυχοφαρμακο, οπως επισης και τις δρασεις του.. (10 φορες διαβασα το φυλλο οδηγιων)
    και επιπλεον ο γιατρος μου ειπε οτι μου το δινει για τις εξετασεις ( για να πηγαινω να δινω , οπως εσυ εκανες με το εργαστηριο ενα πραγμα)..
    και μου ειπε να παιρνω το μισο.. δηλαδη απο τα 40mg που ειναι ολο το χαπι τα 20..


    Προβληματα με την καρδια μου δεν εχω.. απλως παλαιοτερα ειχα 2 λιποθυμικα επεισοδειο λογω υποτασης.. βεβαια αυτο συνεβη πριν απο 10 χρονια και εκτοτε δεν εχω ξαναπαθει κατι τετοιο...
    και γι αυτο αγχωνομαι.. μην μου φερει καμια λιποθυμια..
    επισης οι αρνητικες παρενεργειες που αναγραφονται στο χαρτι παραειναι πολλες και με αγχωσαν...
    δλδ αν ειναι να το παιρνω για να ηρεμω και ταυτοχρονα να αγχωνομαι που το πηρα γαματα..
    πφφφ δεν ξερω..
    αν και ο γιατρος μου μου ειπε οτι με μικρη δοση δεν προκειται να παθω τιποτα.. μαλιστα μου ειπε οτι μπορω να παρω και ενα την ημερα ολοκληρο, αλλα να μην το κανω γιατι μπορει να μου φερει υπνηλια.. γι αυτο μου συστησε μισο.
    οοο ρε μνιμονιο ειμαι μπερδεμενη
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  5. #5
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Επειδη ειναι λεπτο το θεμα σου μιας και αφορα φαρμακο θα σου στειλω πμ , θα μου πεις βεβαια το καλυτερο θα ηταν να τα λεμε δημοσια να τα διαβαζουν και αλλοι ομοιοπαθεις ,αλλα επειδη ομως καθε περιπτωση ειναι και διαφορετικη θα προτιμησω την οδο των πμ.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    κανας αλλος ρε παιδια εμπειρια απο αυτο το φαρμακο??????
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Κι εγω αυτο γνωριζω,οτι ειναι καρδιολογικο φαρμακο...τωρα γιατι να το αντικαταστησεις με το ζαναξ...τι να σου πω,γιατροι δεν ειμαστε!Εμενα μου το ειχαν δωσει τον πρωτο καιρο που μου παρουσιαστηκαν οι αρρυθμιες αλλα δεν μπορω να πω πως ειχα αποτελεσμα,απλα τις μαλακωνε λιγο.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Εχω ακουσει πολλους να χρησιμοποιουνε Β-αναστολεις για την αντιμετωπιση του αγχους. Σε καποιος δουλευει, σε καποιους οχι. Σκεφτηκα και γω να το δοκιμασω, αλλα ειμαι υποτασικος. Νομιζω πως ειναι χαπι δολοφονος οταν εχεις πιεση συχνα σε επιπεδα 70/90 mmHg.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by stefamw View Post
    Εχω ακουσει πολλους να χρησιμοποιουνε Β-αναστολεις για την αντιμετωπιση του αγχους. Σε καποιος δουλευει, σε καποιους οχι. Σκεφτηκα και γω να το δοκιμασω, αλλα ειμαι υποτασικος. Νομιζω πως ειναι χαπι δολοφονος οταν εχεις πιεση συχνα σε επιπεδα 70/90 mmHg.
    εγω ειχα δυο υποτασικα επισοδεια πριν 10 χρονια.. εχω δλδ παρα πολυ καιρο να νιωσω χαμηλη πιεση.. καταλλα δεν την εχω μετρησει...
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    πως καταλαβαινει καποιος οτι ειναι υποτασσικος??
    με εξαιρεση το να μετρας την πιεση γιατι δεν σκοπευω να δωσω λεφτα για πιεσoμετρο
    εννοω για συμπτωματα. καποιος να μου πει
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  11. #11
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by 66psy View Post
    πως καταλαβαινει καποιος οτι ειναι υποτασσικος??
    με εξαιρεση το να μετρας την πιεση γιατι δεν σκοπευω να δωσω λεφτα για πιεσoμετρο
    εννοω για συμπτωματα. καποιος να μου πει
    Αν η πιεση σου ειναι μονιμα στο 9-10 η μεγαλη δλδ να στην πω λαικα , δεν καταλαβαινεις κατι..Εγω πχ στην ηλικια σου ημουν μονιμως σε αυτο το επιπεδο (τωρα δεν τολμω να την παρω μετα απο ενα υπερτασικο επεισοδιο).
    Αν ομως πεσει σε πιο χαμηλα επιπεδα νιωθεις ζαλαδα , κομμενα ποδια , κρυο ιδρωτα και ταχυπαλμια. Κοιτα τωρα ολα αυτα μην σου γινουν εμμονη.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Συγνωμη αλλα πανικοβλητος χωρις πιεσομετρο πανω του δεν ειναι πανικοβλητος :P εγω το ειχα στην τσαντα!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Αν η πιεση σου ειναι μονιμα στο 9-10 η μεγαλη δλδ να στην πω λαικα , δεν καταλαβαινεις κατι..Εγω πχ στην ηλικια σου ημουν μονιμως σε αυτο το επιπεδο (τωρα δεν τολμω να την παρω μετα απο ενα υπερτασικο επεισοδιο).
    Αν ομως πεσει σε πιο χαμηλα επιπεδα νιωθεις ζαλαδα , κομμενα ποδια , κρυο ιδρωτα και ταχυπαλμια. Κοιτα τωρα ολα αυτα μην σου γινουν εμμονη.
    μνιμονιο δεν ξερω απο 9-10.. δεν εχω ασχοληθει ποτε με θεματα πιεσης! τωρα μονο που εμφανιστηκε αυτο το χαπι γι αυτο ρωτησα.. επειδη ελεγε προσοχη σε οσους ειναι υποτασσικους..
    και το αλλο που σου μαυρισα ειναι για να διευκρινισεις:P.. καλα υπερταση δεν ξερω αν εχω γενικα, αλλα λογω των κρισεων εχω ταχυπαλμια οταν με πιανουν, αλλα μετα επανεχρομαι...
    εγω ολα αυτα που λες δεν τα χω νιωσει. με εξαιρεση την ταχυπαλμια δλδ..
    αλλα επειδη στο δημοτικο ειχα λυποθυμησει θυμαμαι χαρακτηριστικα τον γιατρο να μου λεει "δεν ειναι τιποτα απλως εισαι υποτασσικη"..αλλα η φαση ειναι οτι εκτοτε δεν εχω ξανανιωσει κατι τετοιο..
    εε μπουρδελοκατασταση:P..
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Συγνωμη αλλα πανικοβλητος χωρις πιεσομετρο πανω του δεν ειναι πανικοβλητος :P εγω το ειχα στην τσαντα!
    χχαχαχα ενταξει ο καθενας με τα βιτσια του.
    εγω στην τσαντα μου εχω παντα ενα μπουκαλακι νερο (αν με πιασει καμια κρισαρα να χω να πιω ρε παιδι), καμια βαλεριανα, ζαναξ και τωρα πλεον και ιντεραλ! αυξανω την ποικιλια δεν εχω να πω!
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  15. #15
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by 66psy View Post
    μνιμονιο δεν ξερω απο 9-10.. δεν εχω ασχοληθει ποτε με θεματα πιεσης! τωρα μονο που εμφανιστηκε αυτο το χαπι γι αυτο ρωτησα.. επειδη ελεγε προσοχη σε οσους ειναι υποτασσικους..
    και το αλλο που σου μαυρισα ειναι για να διευκρινισεις:P.. καλα υπερταση δεν ξερω αν εχω γενικα, αλλα λογω των κρισεων εχω ταχυπαλμια οταν με πιανουν, αλλα μετα επανεχρομαι...
    εγω ολα αυτα που λες δεν τα χω νιωσει. με εξαιρεση την ταχυπαλμια δλδ..
    αλλα επειδη στο δημοτικο ειχα λυποθυμησει θυμαμαι χαρακτηριστικα τον γιατρο να μου λεει "δεν ειναι τιποτα απλως εισαι υποτασσικη"..αλλα η φαση ειναι οτι εκτοτε δεν εχω ξανανιωσει κατι τετοιο..
    εε μπουρδελοκατασταση:P..
    Aμα δεν εχεις ασχοληθει με την πιεση τοτε ουσα φοβικη μην βαζεις ακομα εναν βραχνα στο κεφαλι σου..
    Τι θες να σου εξηγησω ακριβως στα μαυρισμενα? πως να σου εξηγησω τι ειναι το 9 με 10 μεγαλη πιεση (ή συστολικη) οταν δεν ξερεις καν που βρισκεται η υποταση? Τελος παντων απλα σου λεω οτι καποιοι ανθρωποι υποτασικοι , δεν νιωθουν συμπτωματα υποτασης , γιατι ο οργανισμος τους εχει μαθει σε αυτα τα επιπεδα.
    Το υπερτασικη που μαυρισες..Ναι πριν κατι μηνες ανεβασα πιεση ξαφνικα , αλλα δεν υπηρχε κατι το παθολογικο ,προφανως αγχωθηκα με την ολη φαση γιατι το ανακαλυψα τυχαια απο ενα σκατοπιεσομετρο που σου λεει φωνητικα την πιεση , του εκανα μια δοκιμη γιατι του αλλαξα μπαταριες..Ξερεις τι καλα που ειναι να ακους με φωνη κιολα "η πιεση σας ειναι 15 συστολικη και 10 διαστολικη"
    Αγιεεεεε Πετρεεε μου!!

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Inderal .....ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΓΧΟΛΥΤΙΚΟ?
    By afrula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 21-06-2018, 15:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •