Φυσικα αντικαταθλιπτικα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1

    Φυσικα αντικαταθλιπτικα

    Π.χ. το klamin. λειτουργει? εχει παρενεργειες? Απ' ο,τι εχω διαβασει ειναι ενα φυσικο αντικαταθλιπτικο με βαση του την φαινυλαιθυλαμινη (PEA). Υποτιθεται πως καταπολεμαει την καταθλψη, το αγχος, το στρες, αυξανει τη μνημη, τη συγκεντρωση, τη λιμπιντο και ελεγχει τις διαταραχες τη διαθεσης και τη λαιμαργία. Ωστοσο πουθενα στο ιντερνετ δεν υπαρχει καποιο σχολιο ή κριτικη απο καποιον που το εχει δοκιμασει κι αυτο με προβληματιζει (ειναι και τσιμπημενη η τιμη :rolleyes: ). Εχει κανεις απο δω προσωπικη εμπειρια να συνεισφερει? Εχει κανεις προσωπικη εμπειρια με καποιο αλλο φυσικο αντικαταθλιπτικο που λειτουργησε? Ξερω για το βαλσαμοχορτο πχ αλλα πρεπει να ειναι πολυ "καθαρος" ο οργανισμος σου και να το πινεις αρκετο καιρο για να εχει αποτελεσματα..

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Τα ανθοιαματα του Μπαχ τα εχεις ακουστα?

  3. #3
    μου ειχε "επικοινωνηθει" να παρω το wild rose, το αγορασα, επινα για καποιο καιρο μειωμενη δοση προκειμενου να μου κρατησει περισσοτερο γιατι ηταν κι αυτο αρκετα ακριβο, για καποιον ανεξηγητο λογο το σταματησα πριν τελειωσει το μπουκαλακι. Δεν μπορω να κρινω αν λειτουργησε.. εσυ παιρνεις καποιο ανθοιαμα?

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by Αρ_ιάδνη View Post
    μου ειχε "επικοινωνηθει" να παρω το wild rose, το αγορασα, επινα για καποιο καιρο μειωμενη δοση προκειμενου να μου κρατησει περισσοτερο γιατι ηταν κι αυτο αρκετα ακριβο, για καποιον ανεξηγητο λογο το σταματησα πριν τελειωσει το μπουκαλακι. Δεν μπορω να κρινω αν λειτουργησε.. εσυ παιρνεις καποιο ανθοιαμα?
    Δυστυχως ολα αυτα τα εναλλακτικα ειναι ακριβουτσικα..
    Επαιρνα ναι ενα διαστημα για τις κρισεις πανικου , προσωπικα τα βρηκα αρκετα βοηθητικα , βεβαια και εγω τα σταματησα γιατι το βοτανακι απαιτει και καποιες "θυσιες" , δλδ δεν μπορεις απο την μια να παιρνεις το ανθοιαμα και απο την αλλη να πινεις καφεδες..η καφεινη ειναι διεγερτικη.
    Τελος παντων αν δεν σε βοηθησε προσπερασε το , απλα στο ανεφερα επειδη ψαχνεις το εναλλακτικο και πολυ σωστα κανεις.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Τα περισσοτερα απο αυτα τα σκευασματα , δεν εχουν θεραπευτικη δραση και σε βαριες περιπτωσεις μαλλον δεν εχουν κανενα αποτελεσμα.
    Αν μιλαμε για περιπτωσεις ηπιου αγχους , μπορει ο καθενας να δοκιμαζει οτι αντεχει η τσεπη του και οτι πιστευει οτι θα τον βοηθησει.
    Αρκει βεβαια να ελεγχει πρωτα οτι οντως προκεται για ελεγμενα σκευασματα , χωρις παρενεργειες που δεν παρουσιαζονται ως πανακεια.

    Για το κλαμαν βρηκα μονο μια ερευνα , για ψυχολογικες διακυμανσεις σε γυναικες που βρισκονται σε εμμηνοπαυση. Το αποτελεσμα ηταν οτι σε συνδυασμο με αλλαγες στον τροπο ζωης , εχει μαι μικρη θετικη δραση. Κατα τα αλλα ομως εναι αρκετα υγιεινο οπως ολα τα φυκια ( πχ ελληνικη σπιρουλινα )

  6. #6
    Η αληθεια εινια πως δεν εχω παρει ακομα την αποφαση να κοψω τσιγαρα και καφεδες και οπως επισημανε η/ο mnimonio αυτου του ειδους οι τοξινες ειναι ενας ανασταλτικος παραγοντας για τη λεπτη δραση των φυσικων αντικαταθλιπτικων. Π.χ οταν επαιρνα το ανθοιαμα επινα καφεδες και καπνιζα κανονικα, ισως για υτο δεν ειδα μεγαλη διαφορα. Δεν ξερω αν θεωρουμαι βαρια περιπτωση αλλα δεδομενου οτι δεν θα επαιρνα ποτε ψυχοφαρμακα ή ορμονες ο,τιδηποτε φυσικο που βοηθαει σε αυτο την κατευθυνση ειναι πολυτιμο. Σπυρουλινα καταναλωνω οντας χορτοφαγος για αναπληρωση της Β12 αλλα δεν ηξερα οτι εχει και αντικαταθλιπτικες ιδιοτητες! :)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Όλα τα συμπληρώματα υπόσχονται πως κάνουν για τα πάντα σχεδόν.
    Για κατάθλιψη και άγχος και εγώ δοκίμαζα όλα τα φυτικά.
    Τα ανθοιάματα τα έπαιρνα 2μιση-3 μήνες σε κανονική δόση και δεν έκαναν ΤΙΠΟΤΑ.
    Η όποια βοήθεια ένιωθα ήταν καθαρά πλασέμπο γιατί όταν ερχόταν η ώρα της κρίσης φρίκαρα κανονικότατα...

    Το μόνο φυτικό που μπορείς να δοκιμάσεις και δοκιμάζω ξανά τώρα είναι το 5-htp.
    Είναι από τα πιο γνωστά και το ξέρουν και οι ψυχίατροι (τουλάχιστον η δικιά μου το ήξερε) αν και δεν το χρησιμοποιούν σου λένε να μην το παίρνεις μαζί με τα δικά τους σκευάσματα γιατί ανεβάζει υπερβολικά την σεροτονίνη (άρα δέχονται πως δουλεύει!!!)....

    Το χα πάρει όταν έπαιρνα ssri για να κόψω το ssri μόνο που επειδή έπαιρνα ακόμα ssri μου έφερε νεύρα και ένταση.
    Τώρα το ξαναξεκίνησα από χθες καθώς δεν παίρνω εδώ και καιρό ssri και είπα πριν ξαναπέσω σε ψυχίατρο να το δοκιμάσω ξανά.

    Είναι γνωστό και έχει και καλές κριτικές αν ψάξεις λίγο.
    Επίσης και το sam-e αλλά είναι πιο ακριβό.

    Όλα τα άλλα απλά άστα γιατί είναι πέταμα χρημάτων...
    Ακόμα και η ροδιόλα-χρυσή ρίζα που είναι πανάκριβη είναι ότι να ναι και μου χε φέρει έξτρα άγχος και ένταση.
    Έχω χάσει το μέτρημα με όλα τα σκευάσματα που έχω δοκιμάσει και τα βαρέθηκα.

    Αλλά και οι παρενέργειες των ssri δεν πολυ παλεύονται.
    Αλλά τουλάχιστον "ζεις".
    Μπορεί να έχεις χάλια ύπνο ή διαταραχές λίμπιντο αλλά νιώθεις αρκετά καλά μέσα στη μέρα για να μπορείς να κάνεις πράγματα φυσιολογικά.

    Αν θες να δώσεις μια ευκαιρία σε κάτι δώσε στο 5-htp.
    Αν δε μου κάνει τίποτα σε 15-20 μέρες πάω πάλι για ssri γιατί έχω πέσει πάλι πολύ και δεν κινητοποιούμαι για τίποτα και όλα τα φοβάμαι πάλι

  8. #8
    μολις διαβασα καπου οτι το 5 htp μπορει να προκαλεσει ως παρενεργεια προβληματα στη λιμπιντο. (μη χασουμε και το πιο φυσικο αντικαταθλιπτικο μας!) ξερεις κι αλλους που το εχουν παρει? επισης τα ανθοιαματα για να δουλεψουν οπως ειπωθηκε και παραπανω θελουν καθαρο οργανισμο

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Αριαδνη , τοχω συζητησει με τον γιατρο μου , ξερω και ο ιδιος πολλα απο συμπληρωματα , τα ωμεγα-3 , καταπροτιμηση της health aid , 750 μγ , και ο λογος ειναι οτι καθε caps εχει EPA 425MG , dha 325 mg , τα κυρια συστατικα του ωμεγα -3 . Παιρνει και ο ιδιος , διοτι εχει μια καταθλιψουλα , αλλα γενικα ειναι ενα συμπληρωμα που μονο καλο θα σου κανει . Εχει πολλες ιδιοτητες , και πιστεψε με , τοχω ψαξει πολυ . Παιρνω και vitamin D3 , διοτι τον χειμωνα δεν εχει πολυ ηλιο ωστε να εκκριθει βιτ. D , η κατεξοχην βιταμινη κατα της καταθλιψης . Αν θες να σου πω το site που τα παραγγελνω . Αγγελος .

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Υπάρχουν άπειρα σκευάσματα και μέθοδοι που διαφημίζονται ως φυσικά αντικαταθλιπτικά ή αγχολυτικά. Τα περισσότερα δεν έχουν κάποια ιδιαίτερη δράση. Κατά τη γνώμη μου το καλύτερο είναι να δοκιμάσει κανείς πρώτα ήπια σωματική άσκηση, βολτούλες έξω, απλά συμπληρώματα διατροφής (πχ ωμέγα-3, βιταμίνες Β) και βότανα της ελληνικής φύσης (χωρίς υπερβολές κι αυτοσχεδιασμούς).

    Τα ανθοϊάματα δεν είναι κάτι παραπάνω από placebo, από την άλλη κακό δεν κάνουν (εκτός από την τσέπη και διάψευση προσδοκιών).
    Κάποια άλλα όμως χρειάζονται ιδιαίτερη προσοχή... πχ το 5 htp που αναφέρθηκε, μπορεί να έχει παρενέργειες. Γνώμη μου είναι να μην το παίρνει κανείς χωρίς να το συζητήσει με τον γιατρό του.
    Επίσης το βαλσαμόχορτο (St John's Wort) χρειάζεται οπωσδήποτε καθοδήγηση από ειδικό και προσοχή. Είναι πράγματι αποτελεσματικό, αλλά υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις που η χρήση του αντενδείκνυται. Για παράδειγμα, η διπολική διαταραχή είναι απόλυτη αντένδειξη και δεν πρέπει να χρησιμοποιείται.

  11. #11
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Αριαδνη , τοχω συζητησει με τον γιατρο μου , ξερω και ο ιδιος πολλα απο συμπληρωματα , τα ωμεγα-3 , καταπροτιμηση της health aid , 750 μγ , και ο λογος ειναι οτι καθε caps εχει EPA 425MG , dha 325 mg , τα κυρια συστατικα του ωμεγα -3 . Παιρνει και ο ιδιος , διοτι εχει μια καταθλιψουλα , αλλα γενικα ειναι ενα συμπληρωμα που μονο καλο θα σου κανει . Εχει πολλες ιδιοτητες , και πιστεψε με , τοχω ψαξει πολυ . Παιρνω και vitamin D3 , διοτι τον χειμωνα δεν εχει πολυ ηλιο ωστε να εκκριθει βιτ. D , η κατεξοχην βιταμινη κατα της καταθλιψης . Αν θες να σου πω το site που τα παραγγελνω . Αγγελος .

    Ψησου! αν και θελω αλλα 30 μηνυματα για να μ[πορεις να μου στειλεις πμ απ ο,τι διαβασα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    526
    Προσφατα διαβασα για ενα φυτο το Rhodiola το οποιο λενε καταπολεμα το στρες φερνει χαρα ανακουφηση βελτειωνει την μνημη τηνβσυγκεντρωση, βοηθα επισης τον εγγεφαλο να παραγει σεροτονινη που ειναι βασικος νευροδιαβιβαστης τις χαρας, διεγιρει τις αισθησεις και φερνει ανωδο των ορμωνων.. Πωλειτε λεει σε καταστηματα με βοτανα. Λεει επισης οτι βελτειωνει την μνημη την μαθηση την εξυπναδα και το αγχος τα περνανε οι πιλοτοι αεροπλανων, οδηγοι f1 και αρκετοι ρωσοι αθλητες διοτι βελτειωνει την οραση και αυξανει τημ προσοχη. Αν εχει δοκιμασει καποιος ας μας πει τι απο τα παραπανω ισχυουν.Διαβαστε αν εχετε χρονο και για το Damiana εχει πολλα κ διαφορα οπως το κινεζικο ginseng atragalus κ.α Μερικα τα βραζουμε κ τα πινουμε σαν τσαι μερικα ισως βγαινουν σε φαρμακα.
    ....But tell me where can i go to get away from all this pain...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    εεε τα φυτικα τωρα.... καλα ειναι αλλα αμεσα αποτελεσματα γιοκ...
    παιρνω σχεδον δυο χρονια (οχι το συγκεκριμενο που λες) και με χουν κλασει . σορρυ κιολας για την εκφραση..
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Quote Originally Posted by KARMA View Post
    Προσφατα διαβασα για ενα φυτο το Rhodiola το οποιο λενε καταπολεμα το στρες φερνει χαρα ανακουφηση βελτειωνει την μνημη τηνβσυγκεντρωση, βοηθα επισης τον εγγεφαλο να παραγει σεροτονινη που ειναι βασικος νευροδιαβιβαστης τις χαρας, διεγιρει τις αισθησεις και φερνει ανωδο των ορμωνων.. Πωλειτε λεει σε καταστηματα με βοτανα. Λεει επισης οτι βελτειωνει την μνημη την μαθηση την εξυπναδα και το αγχος τα περνανε οι πιλοτοι αεροπλανων, οδηγοι f1 και αρκετοι ρωσοι αθλητες διοτι βελτειωνει την οραση και αυξανει τημ προσοχη. Αν εχει δοκιμασει καποιος ας μας πει τι απο τα παραπανω ισχυουν.Διαβαστε αν εχετε χρονο και για το Damiana εχει πολλα κ διαφορα οπως το κινεζικο ginseng atragalus κ.α Μερικα τα βραζουμε κ τα πινουμε σαν τσαι μερικα ισως βγαινουν σε φαρμακα.
    Κλασικά το μαγικό βότανο που κάνει τα πάντα και κάνει και ένα μαγικό ακόμα σου αδειάζει το πορτοφόλι.
    Παρότι δεν έχουν την ίδια δράση όλα σε όλους για βαριές περιπτώσεις η ροδιόλα δε θα σου κάνει τίποτα.
    Στο στυλ του Ginseng είναι που υπόσχεται ακριβώς τα ίδια με λιγότερα χρήματα.

    Είχα πάρει ροδιόλα και από μεγάλες εταιρείες powerhealth και now foods και καλά τιτλοδοτημένα με την δόση που πρέπει και...@@

    Για το άγχος το μόνο που βοηθάει ΛΙΓΟ σε μένα είναι το b-complex και το μαγνήσιο.
    Δυστυχώς αν πάρω πολύ μαγνήσιο με πιάνει και διάρροια ενώ βοηθάει αρκετά.

    Δοκιμάζω 5-htp γιατί και καλά κάνει ότι κάνουν τα ssri αυξάνει την σεροτονίνη.
    Μόνο τα ssri μου είχαν μειώσει το άγχος περίπου 70% αλλά οι παρενέργειες στην λίμπιντο δεν παλευόταν.
    Ενώ το 5-htp σπανίως τις κάνει.
    Φτάνει να δω αν θα έχει και κάποιο αποτέλεσμα....

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Αρ_ιάδνη View Post
    Ψησου! αν και θελω αλλα 30 μηνυματα για να μ[πορεις να μου στειλεις πμ απ ο,τι διαβασα



    Το σαιτ ειναι pharmshop.gr , μπαινεις στα συμπληρωματα , μετα ουσιωδη λιπαρα οξεα , και επιλεγεις health aid , omega-3 , 60 caps , 750 mg , 19 ευρω , αυτα παιρνω .

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 8
    Last Post: 20-08-2014, 19:15
  2. φυσικα προιοντα και αποτελεσματικοτητα
    By γιωργος22 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 17-08-2012, 00:57
  3. Αντικαταθλιπτικά και σεξ
    By howtodream8 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 21-06-2012, 13:34
  4. Αγχος - καταθλιψη και φυσικα αρρυθμιεςςςςς
    By viki36 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 04-06-2012, 14:32
  5. ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ
    By CHRPAP in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 16-07-2008, 19:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •