ο πατερας μου και ο θειος μου!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    94

    ο πατερας μου και ο θειος μου!

    γεια χαρα σε ολους! ψυχωτικα συμπτωματα λογω ναρκωτικων μου ειπε η ψυχιατρος!στο ιστορικο της εγραψα με συγγενεις ψυχικα ασθενεις.καθησα και αναρωτηθηκα για τα παραπανω και λογω του οτι οι ψυχικες ασθενειες ειναι κληρονομισιμες.και η ερωτηση ειναι τα ναρκωτικα φερνουν τη ψυχικη ασθενεια στην επιφανεια σε ατομα με οικοφενειακο ιστορικο; ο θειος μου αρωστησε μικρος .επισης ο πατερας μου λογω χρησης ναρκωτικων ειμαι σιγουρη πια(εχει πεθανει,και δεν ειχαμε τη σχεση που επρεπε) οτι τον τυρανουσε κατι στο μυαλο του.
    Last edited by mchat; 16-08-2018 at 13:31.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    94
    η φατσα μπηκε καταλαθος

  3. #3
    Τα ναρκωτικα οντως φερνουν στην επιφανεια ψυχικες ασθενειες εφοσον υπαρχει προδιαθεση.Για παραδειγμα με καποια διεγερτικα ναρκωτικα πολλοι παθαινουν ψυχωση(π.χ.εως και 50% των χρηστων στη κρυσταλλική μεθαμφεταμινη) αλλα θεπαπευεται το πολυ σε 7 ημερες και με αποχη απο την ουσια εφοσον δεν υπαρχει προδιαθεση.Αν υπαρχει εστω και λιγο προδιαθεση η ασθενεια γινεται μονιμη και τοτε την λεμε σχιζοφενεια.Συνηθως οι ψυχιατροι ρωτανε καποιον που παθαινει ψυχωση αν εχει παρει ουσιες ή εχει πολλες αυπνιες γιατι και οι δυο καταστασεις προκαλουν ψυχωσικα επεισοδια αλλα αν δεν υπαρχει κληρονομικοτητα τοτε θεωρειται βραχεια ψυχωτικη διαταραχη και γιατρευεται τελειως.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    94
    στη δικη μου περιπτωση τα ψυχωτικα χαρακτηριστικα ηταν αραια αναμεσα σε διαστημα χρησης 3 χρονων..κι ετσι αναρωτιεμαι αν οντως υπαρχει προδιαθεση η ηταν αποκλειστικα λογω ναρκωτικων..οπως αναφαιρα με το θειο μου επαθε σχιζοφρενεια σε μικρη ηλικια(επισης ισως και αυτος εκανε χρηση χασις) επιτα ο πατερας ηταν χρηστης απο πολυ μικροσ και σιγουρα ειχε ψυχικη ασθενεια.να αναφερω επισης οτι πατερασ και θειοσ,τα αδερφια δλδ,δεν ειχαν τη καταλληλη ανατροφη αφου απο μικροι δεν μεγαλωσαν με τουσ γονεισ τουσ με αποτελεσμα να τριγυρναν απο δω κι απο κει..
    Last edited by mchat; 16-08-2018 at 15:02.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    purity μηπως με τον τραυματισμο του θειου σου στο κεφαλι, τραυματιστηκε και ο εγκεφαλος και προηλθε αυτο ;

    σιγουρα ο τραυματισμος του θα ηταν και ψυχολογικο τραυμα που και αυτο προκαλει σχιζοφρενεια.

    οπως και η ολη κατασταση που αντιμετωπισε μετεπειτα στη ζωη του.

    εσυ κοιτα να μην παιρνεις ουσιες, το πολυ πολυ κανενα ψυχοφαρμακο που σου δινει ο γιατρος..

    δε χρειαζεται να παιρνεις ναρκωτικα για να αισθανεσαι καλα αφου μπορεις να πας και στον ψυχιατρο π.χ. για καταθλιψη , αγχος κλπ και να σου γραψει
    φαρμακα τα οποια ειναι ασφαλη και θα νιωθεις καλα.

    επισης απλα πραγματα οπως καθαρος αερας, γυμναστικη, επαφη με την φυση, ηρεμο περιβαλλον πολλες φορες μας εξισορροπουν και ειναι το καλυτερο φαρμακο για ελαφριες περιπτωσεις.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

Similar Threads

  1. ο πατερας μου αυτοκτωνησε.
    By hlias1988 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 22-11-2014, 23:13
  2. Ο πατερας μου.....και ο φιλος μου.....
    By lyk in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 01-12-2013, 00:08
  3. ο αλκοολικός πατέρας μου..
    By treislaloun in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 2
    Last Post: 21-10-2011, 21:48
  4. Ο Πατερας μου και εγω
    By maria... in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 11-08-2008, 15:19
  5. --ΠΑΤΕΡΑΣ--
    By SpyrosGR21 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 09-04-2007, 10:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •