ΕΞΑΡΤΗΤΙΚΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 10 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 145
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    beyond the realms
    Posts
    482
    Originally posted by MANTHES
    Δεν ξέρω αν κατάλαβες ότι δεν έχω την απαίτηση να με αγαπάει το ίδιο. Θέλω φυσικά να με αγαπάει, αλλά κυρίως να σέβεται ότι την λατρεύω. Το ιδαίτερο στοιχείο σε αυτή την ιστορία είναι ότι είμαι 31χρ και εκείνη 20χρ. Και το ότι έχουμε αυτή τη διαφορά ηλικίας με κάνει να θέλω να την φροντίζω ακόμα περισσότερο.




    Η διαφορά της ηλικίας ποτέ δεν με απασχόλησε.. Και πολλούς επίσης.
    Δεν νομίζεις όμως οτι μια κοπέλα στα 20 είναι σχεδόν στην αρχή της ζωής της και δικαιωματικά θα πρέπει να έχει βιώματα και εμπειρίες?
    Σίγουρα το έχεις σκεφτεί αυτό, ε?

  2. #17
    Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Αθήνα
    Posts
    56
    Κατά τη ταπεινη μου γνώμη ο έρωτας ειναι παιχνίδι στο οποίο δε πρέπει κανείς να θεωρεί τον άλλο δεδομένο για να προσπαθεί πάντα να τον κερδίζει ξανά και ξανά.
    Αυτό ισχύει ακόμα και για τις σχέσεις ζωής. Η απόλυτη αφοσίωση ειναι μια χαρα συναίσθημα αρκεί να μην εκδηλώνεται συνεχώς γιατί είναι στη φύση του ανθρώπου να αναζητάει αυτό που δε μπορεί να έχει εύκολα. Ερωτεύσου λοιπόν απόλυτα αλλά κράτα και κάτι μέσα σου για να έχει η σχέση δυναμική

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Το καλό είναι πως στην συγκεκριμένη κοπέλα αρέσουν όλα αυτά που εσάς σας ενοχλούν. Όσο για το ότι ειναι 20χρ έχω να πω ότι έχει κάποιες εμπειρίες όπως όλες οι κοπέλες στην ηλικία της και δεν τις ενδιαφέρει να ψάξει για νέες. Και κάτι ακόμα. Αυτή ξεκίνησε την όλη ιστορία. Δεν είμαι άτομο που να ψάχνει πιτσιρίκες. Της άρεσε ο χαρακτήρας μου και όλα αυτά που είπα περί εξαρτητικής προσωπικότητας. Θέλει κάποιον να είναι μόνιμα κολλημένος δίπλα της

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    beyond the realms
    Posts
    482
    τότε Μαν, προχώρα!:)


    (θες να ρωτήσεις όμως κάτι άλλο? τί δεν κάθεται καλά? γιατί άνοιξες το τόπικ? αν ανησυχείς για την εξαρτητική προσωπικότητα κι αν οτι θα κολλήσεις και θα σε πληγώσει, να χαλαρώσεις. Όλα είναι θέμα καλής συνεννόησης και όχι ακραίας συμπεριφοράς)

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Ξαναείπα ότι άνοιξα αυτό το τόπικ όχι γιατί έχω κάποιο πρόβλημα, αλλά γιατί θέλω να μάθω αν κάποιος γνωρίζει χαρακτηριστικά που διακρίνουν τα άτομα με εξαρτητική συμπεριφορά. Θέλω να μάθω απλά κάποια πράγματα σχετικά με αυτό το θέμα.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    beyond the realms
    Posts
    482
    Originally posted by MANTHES
    Ξαναείπα ότι άνοιξα αυτό το τόπικ όχι γιατί έχω κάποιο πρόβλημα, αλλά γιατί θέλω να μάθω αν κάποιος γνωρίζει χαρακτηριστικά που διακρίνουν τα άτομα με εξαρτητική συμπεριφορά. Θέλω να μάθω απλά κάποια πράγματα σχετικά με αυτό το θέμα.



    α ναι.. το είπες όντως..:P
    θα ποστάρω και υπόλοιπο.. όχι τώρα - καληνύχτες;)

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Όχι βέβαια πως έχω πρόβλημα που συζητάμε

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    beyond the realms
    Posts
    482
    πάρε εν συντομία:

    -θέλεις να αισθάνεσαι ασφάλεια και εσύ
    -να εισπράττεις διαρκώς επιβεβαίωση
    -να μπορέσεις να στηρίξεις την εξάρτησή σου σε πρόσωπο που εμπιστεύεσαι
    -οικειότητα + σεκσ άμεσα συνδεδεμένα με την προσωπικότητά σου
    -το συναίσθημα είναι η λέξη που σε περιγράφει
    -ιδανικά εκτελείς όλα τα πρέπει που έχουν σχέση με το εξαρτητικό σου αντικείμενο, γι\'αυτό και η φροντίδα
    -επιβιώνεις από χωρισμό ή φεύγεις από σχέση μόνο όταν αισθανθείς εγωκεντρικά, και αναπληρώσεις άμεσα το πρόσωπο που έχεις χάσει, χωρίς να πηδάς από κλαδί σε κλαδί γιατί δεν είσαι ο εαυτός σου
    -η αναπλήρωση γίνεται πολλές φορές με ποτό, φαγητό, τσιγάρο, ναρκωτικά κλπ..


    εκφράζω προσωπική άποψη που απέκτησα μέσω της θεραπείας μου.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    manthes,Καλως ήρθες:)

    γιατι λες οτι ετσι κανεις κακο στον εαυτο σου?

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Απόλυτα σωστά όλα αυτά.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Είπα ότι δεν με νοιάζει και να κάνω κακό στον εαυτό μου γιατί δεν δίνω καθόλου σημασία στον εαυτό μου αρκεί να είναι εκείνη ευτυχισμένη. Μπορώ κυριολεκτικά να δώσω την ζωή μου για την κοπέλα που αγαπώ

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    πως ειναι δυνατον σε μια σχεση να μη δίνεις σημασια στον εαυτο σου και η αλλη να ειναι ευτυχισμενη? λιγο αρρωστημένο, δε νομίζεις?

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    ΑΝ ΣΕ ΣΕΒΕΤΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΑΤΟΜΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΡΩΣΤΗΜΕΝΟ. ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΟΧΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    δλδ να σεβαστεί το γεγονος οτι δεν περνας καλα ή δεν δινεις σημασια στον εαυτό σου? ή οτι δεν σε νοιαζει να κανεις κακο στον εαυτο σου?

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Επειδή ακριβώς με σέβεται και με αγαπάει δεν με αφήνει να κάνω κάτι κακό. Και με φροντίζει η ίδια όταν δεν είμαι καλά. Αν δεν με σεβόταν τότε συμφωνώ ότι θα είχα μεγάλο πρόβλημα όπως είχα με την προηγούμενη που όταν της είπα ότι έκλαψα για εκείνη έβαλε τα γέλια

Page 2 of 10 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •