ΕΞΑΡΤΗΤΙΚΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 10 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 145
  1. #31
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Manthes, όλη αυτή η ανευ ορίων συμπεριφορά, μου θυμίζει τη φράση \"Σου ζήτησα ένα ποτήρι νερό και μου φερες μια θάλασσα\".
    Τέτοιες σχέσεις χωρίς όρια, φαντάζουν παραμυθένιες και ζηλευτές, όμως κάποτε έρχεται η στιγμή που πνίγουν τον έναν απ τους δύο.
    Εάν δεν σέβεσαι, εάν δεν οριοθετείς τον εαυτό σου Manthes, χάνεις την μοναδικότητα της ύπαρξης σου και τρέφεσαι μέσα από την ύπαρξη του άλλου. Κάποτε αυτό γίνεται αντιληπτό/συνειδητό από τον άλλον. Και τότε, τι θα χει απομείνει να τον κρατά ερωτευμένο μαζί σου, αφού η ύπαρξη σου θα έχει \"ρουφηχτεί\" από αυτόν?

    ΥΓ. Διάβασα όλο το θέμα και εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω, παρά τα μηνύματα σου, γιατί ενδαφέρεσαι να μάθεις για την εξαρτητική προσωπικότητα, εφόσον αισθάνεσαι καλά με τέτοιες συμπεριφορές.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Η κοπέλα ξέρει ότι θέλω να είμαι εξαρτημένος από αυτή. Το έχουμε συζητήσει. Ξέρει ότι θέλω να ασχολούμαι συνέχεια μαζί της και όλα αυτά της αρέσουν υπερβολικά. Και για αυτό έκανε η ίδια την αρχή σε αυτή την ιστορία.
    ΄Έχω περιέργεια να μάθω τι άλλα χαρακτηριστικά συνθέτουν ένα άτομο που είναι εξαρτητική προσωπικότητα. Ίσως υπάρχει κάτι ακόμα που με διακρίνει και δεν το έχω καταλάβει. Και ήθελα να μου πουν άτομα που είχαν ανάλογη εμπειρία που τους οδήγησε όλη αυτή η κατάσταση

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Φώτη αναρρωτιέμαι απο που πηγάζει αυτή σου η ανάγκη .................

    Κατι σε \'\'φροντισε με, είμαι αδύναμος\'\' μου κάνει ..........

    Δεν ξέρω .......... Εσύ πώς νιώθεις ?

    Πως ακριβώς θέλεις να σου φέρεται η γυναίκα ? Γιατί περιμένεις απο αυτή να σε σεβαστεί και δεν ξεκινάς απο το να σέβεσαι εσύ τον εαυτό σου ?

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Όταν εγώ λατρεύω μια γυναίκα δεν είναι λογικό να περιμένω να με σέβεται;

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Τι εννοείς να σε σέβεται ? Αν λες \'\'θέλω να είμαι το σκυλάκι σου\'\' , εσύ ο ίδιος θέτεις τα όρια σου σε κάποιο σημείο .
    Πως περιμένεις οτι θα σου φερθεί ?

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Θέλω να κάνω ότι την ευχαριστεί. Είναι κακό αυτό; Αυτό θα την κάνει να με σέβεται λιγότερο ή περισσότερο;

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Ωραία ! Να κάνεις οτι την ευχαριστεί ! Δεν είναι κακό ! Να ξέρεις όμως, οτι με αυτό που λές , της δίνεις αυτομάτως το δικαίωμα, να αποφασίζει και εσύ να εκτελείς . Σου αρέσει ?

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    NAI

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Πρόσεχε όμως, γιατί απο τη στιγμή που βάζεις εκεί το όριο σου, δεν έχεις το δικαίωμα να γκρινιάζεις οτι σε καταπατάνε . Δηλαδή , οταν αυτή λέει και αποφασίζει , εσύ θα εκτελείς και θα είσαι και χαρούμενος . ΠΑΝΤΑ !

    Δεν θα παίρνεις αυτή την συμπεριφορά της σαν έλλειψη σεβασμού απο εκείνη , γιατί απλά της έδωσες το δικαίωμα .

    Συμφωνείς με αυτό ?

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    ΑΠΟΛΥΤΑ

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Τότε γιατί δεν θέλεις να κάνεις τις δουλειές του σπιτιού οταν αυτή σου το ζητάει ?

    Εσυ δεν είπες οτι αυτή αποφασίζει και εσύ εκτελείς ?

    Εσύ δεν είπες οτι αυτές τις δουλειές τις θεωρείς γυναικείες και δεν θέλεις να απαιτεί την βοήθεια σου ?

  12. #42
    Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Αθήνα
    Posts
    56
    Εχεις σκεφτεί γιατί αυτό που κάνεις σ ευχαριστεί απόλυτα?
    Δε θα ήθελες να συμβαίνει που και που το αντίθετο? Να παίρνεις και συ δηλαδή?
    Αν παίρνεις από τη κοπέλα, τι είναι αυτό που παίρνεις? Ευγνωμοσύνη? Αγάπη?
    Αν είσαι πλασμένος σ αυτή τη ζωή για να δίνεις μόνο χωρίς να ζητάς ανταπόδωση, αυτό συμβαίνει μόνο σε ερωτικές σχέσεις η και σε φίλους?
    Το κίνητρο σου ειναι να βλέπεις τους ανθρώπους που σχετίζεσαι ευτυχισμένους η καλύπτεις κάποια εσωτερική αναγκη σου να βλέπεις τον εαυτό σου σα δημιουργό της ευτυχίας τους?

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Το κίνητρο σου ειναι να βλέπεις τους ανθρώπους που σχετίζεσαι ευτυχισμένους η καλύπτεις κάποια εσωτερική αναγκη σου να βλέπεις τον εαυτό σου σα δημιουργό της ευτυχίας τους?
    Παραπλανητικη ερωτηση γιατι ολα τα κανουμε για τον εαυτο μας ασχετα αν μερικες φορες δεν φαινεται ετσι...σιγουρα προκειται για αναγκη του εαυτου μας.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Κλειώ έχεις χάσει τελείως τον προσανατολισμό σου στο θέμα της αγάπης. Αν πιστεύεις ότι θα ευτυχήσεις επειδή θα βρεις κάποιον να σου κάνει τις δουλειές του σπιτιού, τότε κάνεις τρομερό λάθος. Γιατί βλέπω ότι αυτό είναι η πρώτη σου προτεραιότητα σε μια σχέση. Και δεν είπα ποτέ ότι δεν θα κάνω δουλειές του σπιτιού αν και τις θεωρώ γυναικείες.

    Εννοείται ότι θέλω και εγώ να με αγαπάνε αλλά όχι στον βαθμό που θέλω να αγαπάω εγώ. Αυτό που παίρνω από την κοπέλα είναι χαρά όταν την βλέπω ευτυχισμένη. Όλα αυτά αφορούν καθαρά τις σχέσεις μου. Όσο αφορά το κίνητρο ξέρω πως αυτό το πράγμα με γεμίζει

  15. #45
    Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Αθήνα
    Posts
    56
    Εγώ θα διακυνδυνεύσω να σου πω κάτι MANTHES χωρίς να είμαι ειδήμων.
    Κάθε συμπεριφορά μας που μας κάνει να νοιώθουμε καλα μέσα μας δεν μπορεί να είναι λάθος.
    Αν λοιπόν δε νοιώθεις πως όταν τελειώνει κάτι πως αυτός που το τελειωσε ηταν αχαριστος, τότε δεν έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα

Page 3 of 10 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •