Εφηβεία..ή αγχωτική διαταραχή?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    20

    Εφηβεία..ή αγχωτική διαταραχή?

    Γεια σας!

    Είχα μια απορία για την εφηβεία σε παιδιά με αγχωτικές διαταραχές. Επειδή σαν έφηβη και εγώ ήμουνα συγκρατημένη και πολύ φοβισμένη,πέρασα μια πολύ ήρεμη εφηβεία.δεν έδειχνα συναισθήματα και είχα πολλές κοινωνικές φοβίες. είχα λίγους φίλους και φοβόμουνα να έρθω κοντά με το άλλο φύλο. Βέβαια όλα αυτά έφεραν τρελά ξεφαντώματα σαν φοιτήτρια και πολύ εσωτερική αναστάτωση.
    ιδεοψυχαναγκασμούς και άγχος είχα πάντα έτσι ήμουνα άριστη φοιτήτρια,απλά με ανησυχεί που πήρε τόσο μεγάλη διάρκεια η εφηβεία μου. πάντα φοβόμουνα να μην χάσω τον έλεγχο λόγω συναισθημάτων, και σαν έφηβη προσπαθούσα να συγκρατήσω όλες μου τις επιθετικές τάσεις και έφερνα πολύ πίεση στον εαυτό μου,ονειρευόμουνα να μπω σε ένα ροκ συγκρότημα. ίσως ήταν ένας τρόπος να βγάλω την επιθετικότητα μέσω της μουσικής.νομίζω έχω ιδεοψυχαναγκασμό αλλά δεν ειμαι σίγουρη γιατί έίμαι καλλιτεχνικός τύπος,όχι τόσο ορθολογιστικός.
    Αν νιώθει κανείς το ίδιο,θα ήθελα να ακούσω μια παρόμοια εμπειρία.!
    Last edited by pinkfreud; 30-01-2015 at 02:46.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    κατσε, λες οτι ησουν συνεσταλμενη , αλλα φοιτητρια ξεφαντωσες.. και παρολα αυτα τα πηγες καλα στην σχολη σου.. το προβλημα που ειναι δλδ?
    οι σχεσεις με το αλλο φυλο?
    ή επειδη δεν μπηκες σε αλλο συγκροτημα?

    με μπερδεψες μελος!!!
    παντως απο αυτα που καταλαβα δλδ εχω να πω πως και εγω βρηκα τερασια εκτονωση με το να μεταδιδω ολη την αρνητικη ενεργεια πανω στο χαρτι (ασχολουμε δλδ τον τελευταιο χρονο πολυ με ποιηση και λογοτεχνια-στην μουσικη δεν το χω)... τεσπα θελω να πω εμενα αυτη η εκτονωσει με βοηθησε...

    αυτο ειναι το φαινομενο της μετουσιωσης που λεει και ο φιλος ο φρευντ και γω προσωπικα πιστευω οτι ισχυει..

    επισης οταν εχω νευρα, πιεση και γνκ αρνητικη ενεργεια εκτονωνομαι πολυ ακουγωντας μουσικη.. το βαζω τερμα κι αφηνομαι.. ειναι κι αυτο πολυ καλη εκτονωση!! σιγουρα!!
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    20
    Μετουσίωση σαν μηχανισμό άμυνας λες,σωστά... καλά κάνεις και γράφεις καλό κάνει!

    ο προβληματισμός μου είναι στην φοβία για κριτική από τους άλλους! πόσο δύσκολο είναι να σταματήσεις να σκέφτεσαι την εικόνα σου και να είσαι τέλειος σε όλα?
    και κυρίως πόσο δύσκολο είναι να γίνεις αποδεκτός από όλους..αδύνατο βέβαια! απλά πώς το διαχειρίζεσαι αυτό το άγχος?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    ε ναι απο την στιγμη που το να γινεις αποδεκτους απο οολους ειναι ανεφτικτο, τοτε απλως δεν πρεπει να σε απασχολει... και εξαλλου σκεψου κανεις δεν ειναι τελειως και εξαλλου σημασια εχει τι κανουμε εμεις οχι οι αλλοι....

    πιστευεις οτι οι αλλοι σε κρινουν αρνητικα? ή απλως φοβασαι μην σε κρινουν?
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    20
    νοητικά το καταλαβαίνω, αλλά δεν φτάνει μόνο να το καταλαβαίνεις..το άγχος υπάρχειι!
    ποιά ειναι η καλύτερη αντιμετώπιση?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Στο συγκροτημα θα μπαινες για τραγουδιστρια ή παιζεις καποιο οργανο?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    20
    και τα δυο.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα σου φιλη μου,κατα την γνωμη μου η εφηβεια ειναι περιοδος που αρκετοι περνουν τον καιρο τους προετοιμαζομενοι για τις πανελληνιες κ γιαυτο συσωρευουν πολυ στρες ο ελευθερος χρονος ελαχιστος δεν προλαβαινεις να ασχοληθεις με ο,τι θελεις επομενως επειτα απο αυτην την περιοδο ο καθενας θελει να εκτονωθει με πραγματα που τον εκφραζουν,προσωπικα δεν στρεσαριστηκα πολυ με τις πανελληνιες ομως αγανακτησα με την καθημερινη μελετη ενα σωρο πραγματων που μου ειναι αδιαφορα ετσι στο πανμιο δεν μελετησα σοβαρα για την ακριβεια διαβαζα πανω πανω οταν ηταν να δωσω ιανουαριο ιουνιο κ σεπτεμβριο επικεντρωθηκα στο να επιδιωκω να κανω φιλες κ στην αναζητηση του καταλληλου ανθρωπου για μενα κ οντως βρηκα το αγορι μου που θελουμε κανουμε οικογενεια,Μακαρι κ εσενα τωρα να σε εκφραζει η ζωη σου κ να κανεις ο,τι προτιμας,κ εγω εχω ιδψ παρεπιπτοντως ειναι συσωρευμενο στρες η αιτια

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    20
    ναι όντως είχα πολύ πιεστικό πρόγραμμα, δεν είχα χρόνο να ηρεμήσω..ίσως αυτό χρειαζόμουνα να ακούσω, για να μη ρίχνω όλη την ευθύνη σε μένα,σε ευχαριστώω! έχω μια καλή σχέση,ίσως το κοινωνικό κομμάτι με προβληματίζει γιατί μόλις απομακρύνθηκα από μια παρέα αλλά υπάρχουν τρόποι να κοινωνικοποιηθεί κάποιος, με ομάδες ή εθελοντισμό???
    νομίζω πολλά παιδιά περνάνε την εφηβεία με πολύ άγχος και πολλές απαιτήσεις οπότε ίσως δεν είναι μεγάλο πρόβλημα να ωριμάζεις λίγο αργότερα..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Ολο αυτο που νιωθεις μου φαινεται φυσιολογικο ειναι δυσκολο να περασεις εφηβεια οπως θελεις λογω του συστηματος πανελλαδικων,δεν νομιζω οτι χρειαζεσαι ειδικο για αυτο το θεμα που περιγραφεις,τωρα σου ευχομαι παντα καλα μαζι με το αγορι σου κ να ασχολεισαι με ο,τι προτιμας!Καλη ιδεα κ το συγκροτημα που λες εφαρμοσε το ετσι κ ειναι εφικτο!γιατι οχι να ενταχθεις κ σε μουσικη ομαδα κ μουσικη κ γνωριμιες!τωρα για την ιδψ χρειαζεσαι ειδικο εαν κ εφοσον σου δυσκολευει την καθημερινοτητα

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    20
    thank you :)
    Last edited by pinkfreud; 30-01-2015 at 22:44.

Similar Threads

  1. εφηβεια
    By swaggy97 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 5
    Last Post: 20-08-2013, 11:59
  2. Εφηβεία-Κατάθλιψη
    By Αντώνης1997 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 21-07-2012, 10:12
  3. Εφηβεία: τι να κάνω?
    By Braveheartroll in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 17
    Last Post: 22-01-2011, 00:16
  4. ΑΓΧΩΤΙΚΗ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ..ΒΟΗΘΕΙΑ
    By CHRPAP in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 176
    Last Post: 11-07-2008, 11:16
  5. εφηβεια
    By stefanos in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 1
    Last Post: 26-04-2007, 14:13

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •