Ναι, υπάρχει τρόπος.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    809

    Ναι, υπάρχει τρόπος.

    Σας χαιρετώ. Μετά απο αρκετό καιρό νιώθω την ανάγκη να γράψω σε αυτό το σιτε.
    Εδώ και 3 χρόνια εμφανίστηκαν κρίσεις πανικού ήπιου βαθμού και αργότερα ο ορισμός έγινε αγχώδεις διαταραχές. Δεν ξέρω φυσικά αν είναι εδώ και 3 χρόνια, θεωρώ πως απο τα παιδικά μου χρόνια είχα, απλά ήξερα να το θάβω καλά.
    Στην ηλικία των 7 άρχισα να νιώθω πως είμαι κάποιος άλλος απο αυτόν που έβλεπα όλοι να είμαι. Γινόμουν ο Γιάννης, ο Κώστας κλπ. Έπαιρνα τα ρούχα του πατέρα μου, τα φορούσα, ντυνόμουν στρατιώτης, ήθελα να παίζω ποδόσφαιρο και γενικότερα ήμουν διαφορετικός. Στα 14 μου άρχισα να νιώθω έλξη για το γυναικείο φύλο και το θεωρούσα απολύτος φυσιολογικό. Το μόνο που με φόβιζε είναι αν και τα κορίτσια με έβλεπαν ερωτικά. Στα 18 μου έκοψα τα μαλλία μου για να δείχνω περισσότερο αγόρι και βρήκα και το όνομα που θα ήθελα να με φωνάζουν. Βίωσα όμορφα παιδικά χρόνια, δεν με πίεσαν ποτέ να παίξω με παιχνίδια που δεν ήθελα. Ήμουν σε αλάνες, θυμάμαι τον εαυτό μου απλά να παίζει συνεχώς. Στα 24 μου βγήκε η διάγνωση "δυσφορία φύλου". Τώρα στα 30 μου πια ξέρω τι θέλω. Πέρασα δύσκολα... Όχι τόσο στην εφηβεία μου, αλλά στα μετέπειτα χρόνια. Είχα αρκετές σχέσεις με κορίτσια που με έβλεπαν όσο γινόταν σαν αγόρι, είχα πάντοτε φίλους που με στήριξαν και με στηρίζουν ακόμα. Γενικά όσο δύσκολη κι αν ήταν η ζωή μου, έζησα έντονες και όμορφες στιγμές.

    Όμως έπρεπε σε πολλές περιπτώσεις να φαίνομαι κάτι που δεν είμαι, κάτι που δεν θέλω, λόγω δουλείας και λόγω κοινωνίας. Καταπιέσα πολύ τα θέλω μου, τον εαυτό μου. Έπνιξα πολλά συνιασθήματα μέσα μου και βασανίστηκα πολύ μέχρι να αποδεχτώ τι είμαι. Ο φόβος, οι ανασφάλειες και το μεγάλο άγχος έγιναν ένα με μένα. Τα τελευταία χρόνια πλέον μιλώ πιο ελεύθερα για μένα και πως νιώθω. Έχω γράψει 2 βιβλία, μια ποιητική συλλογή. Έχει ανεβεί παράσταση στην Κύπρο ( απο εκεί κατάγομαι) για την ιστορία μου, όλα παίρνουν τον δρόμο τους. Αν και δεν έχω αρχίσει ακόμη της διαδικασίες για επαναπροσδιορισμό φύλου.

    Οι αρνητικές σκέψεις και ο φόβος κτυπούν πια στο σώμα, αντιδρά, δεν μπορεί να πνίξει άλλα. Ξεκίνησαν τα ψυχοσωματικά. Στην άρχη υπήρχε τρόμος, πανικός. Σταμάτησα να κάνω όσα ήξερα και έκανα.
    Η πρώτη δυνατή κρίση εμφανιστηκε ενώ βρισκόμουν στο αυτοκίνητο σταθμευμένος. Με όλα τα συμπτώματα της. Πίστευα πως απλά ήμουν αδύναμος η θα αρρωστήσω, όμως αυτό κρατούσε για πολλές μέρες τότε.

    Κάνω ψυχοθεραπεία εδώ και 5 χρόνια. Έχουν αλλάξει πολλές συνήθειες μου, έχω γίνει άλλος. Κι όμως υπάρχουν μέρες που το απολαμβάνω, γιατί μου έκαναν καλό. Οι κρίσεις και το άγχος μίλησαν μέσα μου. Κάτι δεν πήγαινε καλά, θέλουν να μου δείξουν πως τα πράγματα πρέπει να αλλάξουν στην πράξη και όχι στο μυαλό μόνο. Έκοψα τον καφέ, το τσιγάρο που τόσο αγαπούσα, αν και καπνίζω ηλεκτρονικό τώρα.Μείωσα πολύ το ποτό, το οποιό έπινα πάρα πολυ. Έκοψα το κρέας, τρωώ μόνο κοτόπουλο. Ανακάλυψα άλλο είδος διατροφής που με βοήθησε να χάσω τα περιττά κιλά που πάντα ήθελα να χάσω και δεν το έκανα. Πίνω τσάι βοτάνων, 4 καθημερινώς. Πριν 3 χρόνια ξεκίνησα την γίογκα η όποια μου άλλαξε εντελώς την ζωή μου. Γενικά προσπαθώ να φροντίσω το σώμα μου όσο μπορώ, για να με φροντίσει και εκείνο. Δίαβασα πολύ βοηθητικά βιβλία.

    Αν και το έχω ηρεμήσει όλο αυτό σε μεγάλο βαθμό, τώρα υποφέρω απο ενα καθημερινό άγχος υγείας. Φοβάμαι σχεδόν το παραμικρό σύμπτωμα. Έκανα αναλύσεις, εξετάσεις, καρδιογράφημα και όλα είναι μια χαρά. Υποφέρω πολύ απο το στομάχι μου, αφού εκεί κτυπά πρώτα το άγχος, έκανα εξετάσεις αλλα δεν έχω κάτι. Είναι όλα απο το άγχος. Είναι απίστευτο τελικά τι προκαλεί. Υποφέρω τελευταίος απο τον αυχένα μου. Και πάλι όμως είναι απο το άγχος.

    Θέλησα να γράψω γιατί ξέρω πως υποφέρουν και άλλοι, δεν είμαι μόνο εγώ. Θέλω να εκφράσω πως μπορούμε να το αλλάξουμε, φτάνει να μην πηγαίνουμε κόντρα σε αυτό. Πρέπει να ακούσουμε τι θέλει να μας πει το σώμα μας, ο πόνος και ο φόβος. Ο φόβος δεν μπορεί να φύγει, μπορεί να μεταμορφώθει όμως. Καλή δύναμη σε όλους και ελπίζω να μπορέσω να βοηθήσω όσους μπορώ.

    Σας ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Γεια σου!

    Μου αρέσει πολύ αυτή η φράση σου "ο φόβος δεν μπορεί να φύγει, μπορεί να μεταμορφωθεί όμως".
    Ο μετασχηματισμός του τραύματος και του φόβου μας σε δύναμη και ομορφιά σίγουρα δεν είναι κάτι απλό, είναι όμως ένα από αυτά τα "θαύματα" τα οποία αξίζει να συναντήσει κανείς όσο ζει, τόσο μέσα του όσο και στους άλλους...

    Εμείς ευχαριστούμε για το μοίρασμα
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    809
    Όλα αλλάζουν σχήμα και μορφή. Δεν ξεριζώνονται απο μέσα μας και όσο πιο γρήγορα το καταλάβουμε, τόσο πιο δυνατοί στεκόμαστε μπροστά στα όποια θέματα μας. Τα θαύματα ναι.. Θαύματα που αξίζει να περιμένεις, αξίζει να ματώσεις να τα συναντήσεις. Και έρχονται..
    "...και θα πληρώνω σαν αντίτιμο στο χρόνο, την μοναξιά για όλα τα χάδια που ζητούσα."

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    1
    Υπαρχει τροπος να σου στειλω προσωπικο μηνυμα?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Stelitis7 View Post
    Υπαρχει τροπος να σου στειλω προσωπικο μηνυμα?
    Συγγνώμη που πετάγομαι.Για να στειλεις μηνυμα θα πρέπει να εχεις συμπληρώσει εναν αριθμό απαντήσεων στο φορουμ
    Περα από αυτο ο άνθρωπος ποσταρε το 2018.υπαρχουν πιθανοτητες να μη το δει ποτε
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

Similar Threads

  1. ψυχοκοινωνική αποκατάσταση- υπάρχει ο σωστός τρόπος να εφαρμοστεί?
    By garifallia in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 4
    Last Post: 14-12-2014, 04:21
  2. ο σιγουρος τροπος για να ..............
    By αλεξανδρος_77 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 17-01-2014, 03:24
  3. Αυτοκτονία, υπάρχει ανώδυνος τρόπος?
    By Konstantinoss in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 22-08-2012, 16:44
  4. υπαρχει τροπος μετρησης σερετονινης στον εγκεφαλο?
    By martha73 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 23
    Last Post: 01-01-2011, 18:26
  5. Υπαρχει τροπος για...
    By Marley in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 15-03-2009, 00:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •