Τι ονειρο ειδατε τον τελευταιο καιρο και θυμαστε εντονα? Δινετε σημασια στην εξηγηση?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 46
  1. #1

    Τι ονειρο ειδατε τον τελευταιο καιρο και θυμαστε εντονα? Δινετε σημασια στην εξηγηση?

    Χτες το βραδυ ειδα οτι εμενα σ ενα ειδους καραβανιου με το αγορι μου, τις φιλες μου, τα σκυλια μας και πολλα γατια. Οι αδυναμιες μου ηταν 2 μικρα γλυκα ποντικια, ενα ασπρο κι ενα μαυρο τα οποια κοιμοντουσαν παντα πανω στο στηθος και την κοιλια μου. Στην αρχη εξαφανιστηκε το ασπρο και ανησυχουσα πολυ οτι το ειχε φαει καποιο γατι, αρχισα να ψαχνω ολες τις σαβουρες στο τροχοσπιτο μας αλλα το μονο που εβρισκα ηταν ψαρακια και θαλασσινα που τα εβαζα ολα σ ενα μπωλ για να μην πεθανουνε. Τελικα χαθηκε και το δευτερο μωρο ποντικι και ξυπνησα αναζητωντας τα και νιωθοντας ενοχη οτι επρεπε να τα ειχα προστατεψει καλυτερα.

    εχω εξηγησει ενα μερος του μεσω της μεθοδου της αποδομησης του ονειρου σε εννοιες και αντικαθιστωντας τις εννοιες με τους συνειρμους/ συμβολισμους τους, μεθοδος που εγω ονομαζω γιουνγκικη χωρις να ειμαι σιγουρη αν οντως την εφεηυρε ο γιουνγκ η αν εγω ετσι καταλαβε τη μεθοδο του. Γραψτε εδω ονειρα σας ή εργαλεια μεσω των οποιων τα εξηγειτε και τ πιστευετε γενικα για τη σημασια των ονειρων (εγω νομιζω οτι γενικα δεν υπαρχει καποιος κανονας, οι σημασιες κυμαινονται αναλογα με το ονειρο, ωστοσο αρνουμαι οτι υπαρχουν ονειρα χωρις απολυτως καμια σημασια)

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Εγω που έχω συνειδητά όνειρα που να απευθυνθω; :-)
    Τέλος πάντων τώρα τελευταία οτάν δεν έχω συνείδηση στα όνειρα μου , βλέπω πολύ συμβολικά όνειρα.
    Θα έγραφα και εγώ ενα ονειρακι που είδα πριν κάτι μέρες και μου έκανε εντύπωση άλλα αφενός είναι πολύ προσωπική υπόθεση τα όνειρα και αφετέρου είναι τόσο τρολοφορουμ εδώ που μάλλον θα φάμε Κράξιμο :-)

  3. #3
    Κατ αρχην εισαι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ τυχερη που εχεις συνειδητα ονειρα..Συνεβη απο μονο του η μετα απο εξασκηση? κατα τ'αλλα ολα οσα γραφονται εδω ειναι πολυ προσωπικη υποθεση και το τρολλ ειναι μεσα στη ζωη. ενα "προστατευμενο" απο τρολλ περιβαλλον = ενα "λογοκριμενο" περιβαλλον. καποιος, οντας κακοπροαιρετος εκθετει τον εαυτο του με χειροτερο τροπο απ' οτι εσυ αν ειχες γραψει το ονειρο σου που σε γενικες γραμμες καταλαβαινω τους λογους που δεν το γραφεις ,ωστοσο αν εφαρμοζεις καποια μεθοδο αποσυμβολισμου γραψτην και χωρις το ονειρο αν θες

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Καμία εξάσκηση.. Το συνειδητό ονείρεμα το έχω απο μικρό παιδάκι , απλα μεγαλώνοντας μου συμβαίνει όλο και πιο συχνά.. Δεν είναι πάντα ωραία εμπειρία αυτό ειδικά οτάν η ψυχολογία σου δεν είναι και στα καλυτερα της , γιατί ναι μεν παίρνεις τον έλεγχο του ονείρου αλλά μπορείς να το κάνεις εφιάλτη το όνειρο.. Πάντως εντάξει έχω περάσει και καλά :p
    Τώρα όσο αφορά τον αποσυμβολισμο που λες δεν έχω κάποια μέθοδο , ουτε ονειροκριτης είμαι λολ , απλα κάποια όνειρα μου τα ερμηνευω βάσει του συναισθήματος που μου δημιουργούν και ονειρικά και ξυπνώντας και φυσικά βάσει αντικειμένων ή χώρων που θα ονειρευτω.. Νομίζω όλοι δεν το κάνουμε αυτό; να ερμηνεύουμε κάποια όνειρα που μας άγγιξαν συναισθηματικά ειτε θετικά , ειτε αρνητικά..;
    Τα όνειρα είναι ένας ολόκληρος κόσμος και φυσικά έχουν πολύ σημασία.. Είναι η ψυχή μας , το υποσυνείδητο , το συνειδητό μας, οι φόβοι μας ,οι επιθυμίες μας. Και όποιος έχει συνειδητά όνειρα μπορεί να καταλάβει καλύτερα τον κόσμο των ονείρων.. Ωραίο θεματακι Αριάδνη.

  5. #5
    Χωρις να εχω καποια ιδιαιτερη εμπειρια (μαλλον αποζητωντας την εναγωνιως) με τα συνειδητα ονειρα εχω διαβασει θεωρητικα γιατι με ενδιαφερει σαν concept οπως και ο σαμανισμος, στην κουλτουρα του οποιου αποτελουν αναποσπαστο μερος. Παντως οσο μεγαλυτερη συνειδηση του ονειρικου σου σωματος αποκτας(ξεκινωντας απο τα χερια σου) τοσο μπορεις να εξελιξεις τον ελεγχο του ονειρου. ως προς τα μη-συνειδητα ονειρα νομιζω οτι τα συναισθηματα που μας δημιουργουν εχουν να κανουν και με το ποσο αποδεχομαστε το μηνυμα εκτος απο το ιδιο το μυνημα. δλδ, σε ενα οριακο παραδειγμα, θεωρω οτι μπορουμε να ονειρευτουμε συμβολικα σε ενα χαρουμενο συναισθηματικα ονειρο μια τελειως αρνητικη κατασταση αν ειμαστε σε θεση να την αποδεχτουμε η αν το ονειρο "σερβιριστηκε" σωστα ωστε να μας βοηθησει επιτυχως στη "χωνευση" της

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Αριαδνη εχεις κ στην πραγματικη σου ζωη ζωα?

  7. #7
    ενα σκυλο και γενικα κανω παρεα με ολα τα σκυλακια της παρεας. γατια δεν εχουμε..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    βαρια κουβεντα ανοιγεις.. η αναλυση των ονειρων θελει παρα πολυ πρακτικη εξασκηση πανω στην ψυχαναλυση.. με ενα βιβλιο ή καποια ιστοσελιδα δεν γινεται δουλεια...
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  9. #9
    Δηλαδη εσυ δεν προσπαθεις να εξηγησεις τα ονειρα σου μονη σου παρα μονο με καποιον ειδικο? Αντιστοιχα τα περισσοτερα πραγματα πανω στα οποια εκφερεται γνωμη στο φορουμ ειναι λεπτα ζητηματα που αφορουν ειδικες γνωσεις με τις συνεπειες μαλιστα αν καποιος εφαρμοζει τις συμβουλες που δινονται να ειναι πολυ πιο σημαντικες απο μια τυχον λαθος εξηγηση ενος ονειρου.(που το θεμα δεν ειναι ετσι κι αλλιως ομαδικη εξηγηση ονειρων, αν και κατι τετοιο θα ηταν ενδιαφερον, αλλα αφηγηση ονειρων και μεθοδων εξηγησης) ψησου να μοιραστεις ενα ονειρο σου... :)

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δε γινετε να ψησεις κανενα να κανει κατι που δε το θελει ο ιδιος

    οταν καπιος δε θελει η δε το βγαινει να ασχοληθει με κατι κατι θα βρει να πει για να μη το κανει τελικα..

    οτι εχεις μεσα σου.... μεσα σου θα μινει.

  11. #11
    Ασχολούμαστε με την ερμηνεία των ονείρων όταν έχουμε θεματα με τη ζωη μας κι ετσι επιζητούμε εκει απαντησεις ή λύσεις. Συνήθως θυμόμαστε τα όνειρα που τα βιώσαμε έντονα (ένταση παραστάσεων και συναισθημα μαζι) αμέσως πριν ξυπνήσουμε (γι αυτο και τα θυμόμαστε) τα οποία δεν ειναι παραστασεις φίρδιν μίγδιν αλλά κάτι πιο ξεκάθαρο και σχετίζονται με θέματα που μας απασχολούν. Έτσι, όνειρα που κατ΄αυτο τον τροπο μας έκαναν εντύπωση (συνήθως αρνητική) μπορει να τα θυμόμαστε για πολλά χρόνια.
    γιάννης

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by Αρ_ιάδνη View Post
    Δηλαδη εσυ δεν προσπαθεις να εξηγησεις τα ονειρα σου μονη σου παρα μονο με καποιον ειδικο? Αντιστοιχα τα περισσοτερα πραγματα πανω στα οποια εκφερεται γνωμη στο φορουμ ειναι λεπτα ζητηματα που αφορουν ειδικες γνωσεις με τις συνεπειες μαλιστα αν καποιος εφαρμοζει τις συμβουλες που δινονται να ειναι πολυ πιο σημαντικες απο μια τυχον λαθος εξηγηση ενος ονειρου.(που το θεμα δεν ειναι ετσι κι αλλιως ομαδικη εξηγηση ονειρων, αν και κατι τετοιο θα ηταν ενδιαφερον, αλλα αφηγηση ονειρων και μεθοδων εξηγησης) ψησου να μοιραστεις ενα ονειρο σου... :)
    ειναι προτιμοτερο να εξηγεις μονος σου τα ονειρα σου, εφοσον μπορεις, καθως τα ονειρα εχουν να κανουν με το τις προσωπικες εγγραφες/συνειρμους του καθενα.
    δλδ, το σημαντικο ειναι τι σημαινει για ΣΕΝΑ, το καθε συμβολο, οχι για τους αλλους.
    και βεβαια τα ονειρα δεν ειναι εξωγενη, ουτε προφητικα, ακομα κι αν επαληθευτουν.
    εχουν να κανουν με τις πραγματικες αγωνιες, επιθυμιες, εμπειριες, κλπ

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    του ρισκι...
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  14. #14
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ειναι προτιμοτερο να εξηγεις μονος σου τα ονειρα σου, εφοσον μπορεις, καθως τα ονειρα εχουν να κανουν με το τις προσωπικες εγγραφες/συνειρμους του καθενα.
    δλδ, το σημαντικο ειναι τι σημαινει για ΣΕΝΑ, το καθε συμβολο, οχι για τους αλλους.
    και βεβαια τα ονειρα δεν ειναι εξωγενη, ουτε προφητικα, ακομα κι αν επαληθευτουν.
    εχουν να κανουν με τις πραγματικες αγωνιες, επιθυμιες, εμπειριες, κλπ

    Συμφωνω, νομιζω οτι καποιος αλλος μπορει να σε βοηθησει μονο δινοντας σου μια μεθοδολογια και βοηθωντας σε να θεσεις τις καταλληλες ερωτησει, δηλαδη επισημαινοντας επιμερος σχεσεις μεσα στο ονειρο που εσυ ως εμπλεκομενος συναισθηματικα δεν εδωσες σημασια αλλα το υποσυνεδητο σου εδωσε και γι αυτο θυμασαι λεπτομερειες που τις υποδεικνυουν. Οι συνειρμοι και τα συμβολα, παροτι πιστευω στο συλλογικο ασυνειδητο, ειναι κατι τελειως προσωπικο και μονο το υποκειμενο που ονιερευτηκε εχει το "κλειδι" για την αποκωδικοποιηση του ονειρου.

  15. #15
    Επισης ενας λογος που καποιες φορες τα ονειρα επαληθευονται ειναι οτι το υποσυνειδητο σου συνδυασε ενδειξεις απο το παρων και εφτασε στο λογικο αποτελεσμα που το συνειδητο σου δεν μπορουσε να προβλεψει

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. θυμαστε τα παιδικα μας Χριστουγεννα?τι αλλαξε?
    By jackrabit in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 11-12-2012, 15:18
  2. Μία εξήγηση...
    By alexandros3 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 37
    Last Post: 11-04-2011, 16:41
  3. ολα τα ποστ μου τον τελευταιο καιρο ηταν καπως...
    By keep_walking in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 18
    Last Post: 15-09-2009, 09:23
  4. Ειδατε το μηνυμα μου υπευθυνοι του φορουμ;
    By stefanos in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 5
    Last Post: 24-10-2008, 12:46
  5. Replies: 34
    Last Post: 05-01-2008, 18:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •