χρόνιος φόβος για την καρδιά μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    4

    χρόνιος φόβος για την καρδιά μου

    Γειά σας. Είμαι κοπέλα 25 χρονών και εδώ και πέντε χρόνια έχω έμμονη ιδέα ότι έχω πρόβλημα με τη καρδιά μου. Εχώ συνεχώς πόνους στην καρδιά πότε πιο δυνατούς πότε πιο ήπιους, αλλά το τελευταίο εξάμηνο η κατάσταση έχει χειροτερέψει. Έχω πάει 3 φορές στο καρδιολόγο και 1 στα επείγοντα και οι γιατροί με διαβεβαιώνουν ότι δεν έχω τίποτα άλλα οι πόνοι και οι ενοχλήσεις συνεχίζονται. Μου λένε ότι είναι ψυχολογικό. Δεν μπορώ να κάνω τίποτα πλέον είμαι συνεχώς μεσα στο φόβο και δεν μπορώ να το βγάλω από το μυαλό μου. Φτάνω σε σημείο να μη μπορώ να κοιμηθώ η να πετάγομαι μέσα στον ύπνο μου.. Φοβάμαι συνεχώς μη πάθω ανακοπή. Νιώθω οτι η ζωή μου έχει καταστραφεί. Φυσικά δεν μπορώ να απευθυνθώ σε κάποιον δικό μου γιατί αρκετά τους έχω τρελάνει γι'αυτό και γράφω τον πόνο μου εδώ. Έχω κουραστεί πραγματικά!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Μηπως εχεις επηρεαστει απο καποιο συγγενη σου ή φιλο που ειχε προβληματα με ασθενειες, θανατους κλπ? Μπορει να σε αγχωνει και κατι στη ζωη σου

  3. #3
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by ririk View Post
    Γειά σας. Είμαι κοπέλα 25 χρονών και εδώ και πέντε χρόνια έχω έμμονη ιδέα ότι έχω πρόβλημα με τη καρδιά μου. Εχώ συνεχώς πόνους στην καρδιά πότε πιο δυνατούς πότε πιο ήπιους, αλλά το τελευταίο εξάμηνο η κατάσταση έχει χειροτερέψει. Έχω πάει 3 φορές στο καρδιολόγο και 1 στα επείγοντα και οι γιατροί με διαβεβαιώνουν ότι δεν έχω τίποτα άλλα οι πόνοι και οι ενοχλήσεις συνεχίζονται. Μου λένε ότι είναι ψυχολογικό. Δεν μπορώ να κάνω τίποτα πλέον είμαι συνεχώς μεσα στο φόβο και δεν μπορώ να το βγάλω από το μυαλό μου. Φτάνω σε σημείο να μη μπορώ να κοιμηθώ η να πετάγομαι μέσα στον ύπνο μου.. Φοβάμαι συνεχώς μη πάθω ανακοπή. Νιώθω οτι η ζωή μου έχει καταστραφεί. Φυσικά δεν μπορώ να απευθυνθώ σε κάποιον δικό μου γιατί αρκετά τους έχω τρελάνει γι'αυτό και γράφω τον πόνο μου εδώ. Έχω κουραστεί πραγματικά!
    Σε ψυχολογο να σε βοηθησει γιατι δεν απευθυνεσαι?Πεντε χρονια να υποφερεις ετσι δεν ειναι πολλα?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    ειχατα καρδιολογικα προβληματα στην οικογενεια?

    περα απο τους πονους τιποτα αλλο εχεις?
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    4
    Έχει ένα μικρό πρόβλημα ο πατέρας μου αλλά ο γιατρός με διαβεβαίωσε ότι δεν είναι κάτι κληρονομικό. Αν εννοείς να κουράζομαι εύκολα, και άλλα συμπτώματα όχι δεν έχω μόνο τους πόνους. Επίσης δεν έχω πάει ποτέ σε ψυχολόγο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    κοιταξε και εγω που ειμαι αγχωδης ωρες ωρες νιωθω πονο στην καρδια, αλλα ειναι λογω πιεσης....
    αν βαραει ταμπουρλο καθε μερα, και ειμαι μεσα στο αγχος καρδια ειναι κι αυτη ποναει...
    αλλα δεν ειναι μονιμο...
    μην ανησυχεις απο το αγχος ειναι...
    προσπαθησε να χαλαρωσεις και θα περναει...
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    και να γυμναζεσαι να αυξανονται οι χτυποι να κυκλοφορει καλυτερα το αιμα! βοηθαει!!
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    211
    Οι πόνοι που αισθάνεσαι είναι στο κέντρο ή πλάι αριστερά, πότε πάνω, πότε κάτω; (οι λεγόμενοι νευρόπονοι)
    Είχα και έχω ακόμα ανά διαστήματα τέτοιους πόνους μαζί με αρρυθμίες και έκτακτες. Ο καρδιολόγος δε μου βρήκε τίποτα και είπε ότι είναι από το άγχος. Το επιβεβαίωσε και ο ψυχίατρος και μου συνέστησε να μη δίνω σημασία όταν συμβαίνει, ώστε να μην το τροφοδοτώ. Και έτσι πράττω.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    4
    Δεν πονάω κάπου συγκεκριμένα πάντα ούτε με την ίδια ένταση. Πότε στο κέντρο και πότε αριστερά. Το θέμα είναι ότι το μυαλό μου είναι συνέχεια εκεί ότι και να κάνω.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    να βρεις πραγματα να ξεχνιεσαι κι οσο μπορεις οταν σε πιανει να κανεις κατι ωστε παλι να ξεχνιεσαι... 5 χρονια ειναι μαλλον αρκετα...
    το ενδεχομαι του ψυχολογου το χεις σκεφτει?
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    4
    Ναι μου το πρότεινε και ο καρδιολόγος απλά δε το έχω πάρει απόφαση.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    εεε η αναβλητικοτητα δεν ειναι καλο πραγμα.. εκτος κι αν δεν εχεις λεφτα οποτε ενταξει ειναι λογικο.. αλλα αν εχεις καποια στην ακρη δεν υπαρχει λογος να το αγνοεις.. κι αυτο το λεω γτ λες οτι σου συμβαινει 5 ολοκληρα χρονια... θα δεις που μολις φυγεις απο το γραφειο θα εισαι πολυ καλυτερα....
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα φιλη μου,κοινοτυπο το προβλημα σου κανε μια ερευνα εδωπερα να βρεις ιδιες περιπτωσεις,εφοσον εχεις παει επανειλημενα σε γιατρο κ σου ειπε ολα καλα ειναι καθαρα ψυχολογικο,μαλιστα πιθανον το προκαλεις εσυ η ιδια απο το εντονο στρες σου,το σκεφτηκες αυτο?Πιστευω πρεπει να μιλας να εκτονωνεσαι για αυτο κ στους δικους σου κ ετσι κ αποφασισεις πας σε ειδικο,επισης σταματησε τις πολλες εποισκεψεις στον γιατρο οσο περισσοτερο πηγαινεις τοσο το χειροτερο δεν ξεκολλας απο την φοβια αυτη ετσι,Καλο κουραγιο κ να κανεις πραγματα να αποσπας το μυαλο σου

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 20:15
  2. ΑΓΧΟΣ-ΚΑΡΔΙΑ-ΠΑΝΙΚΟΣ-ΦΟΒΟΣ
    By sofaih-deleted in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 103
    Last Post: 22-01-2015, 13:17
  3. KΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ-ΦΟΒΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 12-07-2012, 19:55
  4. Φόβος του ύπνου/Φόβος της καρδιάς/Έλεγχος αναπνοής
    By verde in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 22-02-2012, 01:12
  5. Χρόνιος πόνος,stress και ψυχολογικές προεκτάσεις..
    By be_aware in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 29-05-2009, 20:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •