ιδψ-αποπροσωποποιηση - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 51
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ε ωραια οκ...αποπροσ. ειναι..οκ..συνηθισμενο...ρε μη φρικαρεις..σε λιγο καιρο θα ειναι παρελθον με την αυξηση του φαρμακου.!
    εδω στο φορουμ το χουν παθει πολλα παιδια..χαλαρωσε κ συ..ξερω ειναι δυσκολο.
    απλα αποδεξου οτι σου συμβαινει αυτο το πραμα κ μετα θα εξασθενισει.μη το φοβασαι κ τοσο..πραγματικα δεν αξιζει τοσο φοβο..αλήθεια σου λεω!\σε κανα μηνακι θα το θυμασαι κ θα γελας!

  2. #32
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Quote Originally Posted by lawer View Post
    οχι δεν τον βλεπω απο μακρυα..ειναι σα να βγαινει η ψυχη μου εξω απο το σωμα μου..αυτο το επαθα πρωτη φορα πριν χρονια οταν δεν ημουν καλα ψυχολογικα και αναρωτιομουν τι εχω..θυμαμαι ημουν στο δωματιο μου κοιτιεμαι στον καθρεφτη και εκει το επαθα πρωτη φορα..σαν να με κοιταζω και να μη με αναγνωριζω..ενω πραγματικα δεν ισχυε κατι τετοιο!κοιτουσα τα χερια μου κ ελεγα ποιανου ειναι κτλ!και τωρα ταυτοχρονα με αυτο εχω ιδεοληψια με το εγω!δλδ λεει καποιος εγω και λεω πως μπορει και το λεει..καταλαβαινω οτι ειναι ηλιθιοτητα αλλα δυστυχως δν μπορω να ξεφυγω!περνω zoloft!για πειτε!!
    Για το πρώτο κομμάτι δεν μπορώ να σου πω εγώ πολλά, γιατί δε γνωρίζω, όμως είναι εκδήλωση του άγχους σου σίγουρα και θα κοπάσει. Τώρα για την ιδεοληψία απλά να σου πω ότι όλες μα όλες οι ιδεοληψίες είναι ηλιθιότητες, και δε χρειάζεται να στενοχωριέσαι ή ντρέπεσαι για αυτό, σου μιλάω εκ πείρας γιατί την ξέρω χρόνια τη συγκεκριμένη πάθηση... Το σημαντικό είναι να μάθεις το μηχανισμό της και να μην μπαίνεις στη διαδικασία να επεξεργάζεσαι τις σκέψεις που σου φέρνει, καθόλου. Έτσι μόνο την αποδυναμώνεις και φυσικά τα χάπια μπορούν να σε ηρεμήσουν κάπως. Ελπίζω να τα πας καλύτερα σύντομα, σε χαιρετώ.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    230
    ευχαριστω πολυ!!!ΒΟΟΜ λες μωρε να ηρεμησω;;για να φυγει;το ενισχυω και γω καπως το καταλαβαινω!

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ε φυσικα..εγω πηγαινα περα δωθε στην αρχη με αυτο κ παντου το σκεφτομουν..μετα επαθα ενα πραγμα σαν ανοσια..ελεγα απο μεσα μου "μπορω να κανω κατι αλλο?οχι...δεν μπορω...αυτο μου στειλε ο θεος, με αυτο θα πορευθω.. το πολυ πολυ να μουρλαθω..κ αν μουρλαθω? ε κ αν μουρλαθω δεν θα το καταλαβω εγω αλλα οι αλλοι" κ συνεχιζα την ζωη μου..εκανα δηλαδη ερωτησεις- σκεψεις στον εαυτο μου κ απαντουσα μονη μου...
    θυμαμαι οτι μετα απο κανα 3μηνακι με αποπροσ.ειχα κανει κ παρτυ για τα γενεθλια μου σε ενα μπαρακι κ ειχαν ερθει ολοι φιλοι κ γνωστοι..χορεψαμε, τα σπασαμε...κανεις δεν ειχε καταλαβει τιποτα...εγω απλα χορευα μαζι με αυτο..δεν ενιωθα χαρα..τιπτοα δεν ενιωθα..απλα το κανα..απλα ζουσα..δεν ειχα αλλη επιλογη..
    σιγα σιγα το συνηθισα..γιναμε ενα!! χααχ! μεχρι που μετα απο κανα 6μηνο(εγω δεν επαιρνα τοτε αντικαταθλιπτικο..ημουν σκετη..τιποτα) αρχισε να εξασθενει μονο του..το ειχα λιγες ωρες μεσα στην μερα κ ειδικοτερα το πρωι..τα απογευματα μου φευγε..
    εκανα κ ψυχοθεραπεια παραλληλα..ε καποια στιγμη εξαφανιστηκε..κ τοτε ξερεις πως ενιωσα?οτι η αποπραγμ. ηταν η μεταβαση μου στην νεα μου ζωη..
    την αποπραγμ.την επαθα μετα απο εναν υπερβολικα ασχημο χωρισμο...σαν να μην μπορουσε ο εγκεφαλος μου να προσπαρμοστει στα νεα δεδομενα - δηλαδη εγω μονη μου χωρις εκεινον, λογω του οτι χωρισαμε- αντεδρασε με αυτον τον τροπο (αποπραγμ..) κ οταν αρχισα να συνηθιζω την νεα μου ζωη, τοτε αρχισα να ξεχνιεμαι κ να περναει κ αυτο..εγινε ενα τιποτα..τα ειχα καταφερει κ ημουν μια χαρα!
    ζησε με αυτο..ο ψυχοθεραπευτης μου θυμαμαι μου ελεγε...οταν η ζωη σου φερει λεμονια κανε λεμοναδα..οταν σου φερει πορτοκαλια κανε πορτοκαλαδα...ξεχνα το μου ελεγε..αστο..πες μου τα νεα σου..δεν θα σταθουμε σε ενα συμπτωμα..οσο το σκεφτεσαι τοσο υπαρχει..αυτα μου ελεγε..με βοηθησε παρα πολυ αυτη η σκεψη..
    βασικα αυτο που εκανα κ δουλεψα πολυ ηταν η αποδοχη.! ειναι σπουδαιο πραμα η αποδοχη! μολις αποδεχτουμε την κατασταση κ δεν την ζοριζουμε τοσο,τοτε ολα ερχονται οπως θελουμε.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    επισης το ξαναπαθα τον απριλη 2014 μετα απο ενα στρεσογονο παλι γεγονος...με φρικαρε παλι..αλλα ηξερα τι ηταν..το πα αμεσως στον γιατρο..ερχομουν δουλεια κ ολα μου φαινοντουσαν ψευτικα..κ πηρα Ladose κ συνηλθα σε 1 μηνα.
    κ παλι οταν θα αγχωθω, θα το παθω..ε τι να κανω...ετσι αντιδρω εγω στο στρες...

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    230
    BOOM εισαι αστερι!ποσο χρονων εισαι;θελω να ξεφυγω οσο τιποτα απο αυτο!

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ειμαι 36 πλεον αλλα με μυαλο 20 χρονης!!χααχαχαχ!
    χαλαρωσε κ απολαυσε το..αλλοι παιρνουν ναρκωτικα για να νιωσουν ετσι...κ μεις το χουμε τσαμπα!!ΑΧαχαχαχαχαχ!

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    230
    κοπελα μου επειδη φαινεται να εχεις εμπειρια πανω στο θεμα..θελω να σε ρωτησω κατι! αυτο που με φοβιζει πολυ ειναι οτι δεν προκειται θεωρω για σκετη αποπρ αλλα και ιδεοληψια με το εγω!δλδ τι ειναι εγω;ποιος ειμαι εγω κ τετοια..ερχονται ωρες που ειναι πολυ εντονο κ πραγματικα νιωθω ουι χανομαι τρελλαινομαι κ μετα λεω τι σκεφτομαι ρε μλκ ειναι δυνατον;;πως το βλεπεις;

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    κοιτα...οσον αφορα αυτο που λες..πιθανοτατα ..εχεις φαει ενα κολλημα αν εσυ εισαι εσυ..
    ειναι οντος ενα κολλημα, μια εμμονη,τι σημαινει εμμονη?μια σκεψη που εμμενει..επιμενει κ ζηταει απαντηση..κ οσο εσυ την σκεφτεσαι τοσο αγχωγνεσαι..
    ολα αυτα ειναι ενα αγχωτικο μειγμα το οποιο βοηθαει στην συντηρηση της αποπραγματοποιησης..
    σε διαβεβαιωνω με το χερι στην καρδια..επειδη παλευω με αυτα απο 17 χρονων..κ τωρα ειμια καλα..κ τα ξεπερασα..εντελως..
    οτι ολα αυτα ειναι συνεπεια υπερβολικης πιεσης, στρες κ αγχους..υπαγονται στις αγχωδεις διαταραχες κ εχουν καλη προγνωση..
    περνουν με αντικαταθλιπτικο κ ψυχοθεραπεια.
    αν νιωθεις οτι εισαι ετοιμος να σκασεις μιλα με καποιον εκει..στον στρατο..δεν ειναι ντροπη..προεχει η υγεια κ οχι η μαμα πατριδα..
    να πα να αυτοθει κ η μαμα πατριδα οταν εσυ νιωθεις τοσο σκατα.
    θελει ομως χρονο ολο αυτο..κ το αντικαταθλιπτικο θελει χρονο κ οι αγχωδεις διαταρραχες..κ οι ΙΔΨ ..
    δεν περνουν απο την μια μερα στην αλλη..σταδιακα θα βλεπεις βελτιωση.
    ποσο καιρο παιρνεις αντικαταθλιπτικο?

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    230
    κοιτα!για να γινω πιο συγκεκριμενος τωρα ειμαι αρκετα καλα!!εως πολυ μπορω να πω!απλα ενω επερνα αντικαταθλ πριν απο ενα διμηνο ξαφνικα με επιασε!ε μου αυξησε ο γιατρος τη δοση και ειμαι καλα τωρα..απλα αναρωτιεμαι γιατι ενω επερνα αντικατθλ να το ξαναπαθω και γενικα οπως σου ειπα εχω μεγαλο φοβο για τρελα ψυχωση κτλ..μην τα πολυλογω!συνολο περνω αντικατθλ (zoloft)απο τα 20 και ειμαι στα 26!

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    α οκ...ε τοτε για να εισαι καλα τωρα σημαινει οτι η δοση που επαιρνες τοτε δεν σε καλυπτε..
    οσο για την τρελλοφοβια(ετσι την λεω εγω) ειναι χαρακτηριστικος φοβος των αγχωτικων..
    κ το μονο που καταφερνεις ειναι απλα να φοβασαι..δεν τρελλαινεσαι ποτε κ δεν εχεις ποτε ψυχωση.
    αν ειχες ψυχωσικο επεισοδιο θα επαιρνες αλλα φαρμακα κ οχι μονο ζολοφτ..ξεκολλα.
    οποτε τι γκρινιαζεις??σε λιγο καιρο θα εισαι ακομα καλυτερα..

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    230
    ΒΟΟΜ μου..θα καταλαβεις με 2 λογια!ειναι τοσο εντονο που φοβαμαι μηπως το πιστευω!ειναι σαν η ιδεα αυτη να με ταξιδευει..αλλα ξερω οτι ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΛΟΓΗ!και ακομα και αυτο το ειπα στο γιατρο!οτι δλδ φοβαμαι μηπως το πιστευω!αυτα...

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    τι φοβασαι οτι πιστευεις?δεν καταλαβα...εξηγησε μου ακριβως γιατι δεν καταλαβα..τι? οτι εισαι τρελλος?

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    230
    φοβαμαι το αισθημα αυτο!οταν το νιωθω ειμαι σαν ενα τπτ!σαν ενα φτερο στον ανεμο!σα να μην ειμαι εγω!κτλβνεις;;

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    α ναι..καταλαβα..οκ..εγω φοβομουν οτι δεν θα επανελθω ποτε ξανα στο κανονικο..κ επισης φοβομουν υπερβολικα παρα πολυ την τρελλα..
    οχι ομως οτι ειμαι φτερο στον ανεμο.
    λογικο ..δεν γινεται να εχουμε ολοι τα ιδια συναισθηματα..κ τους ιδιους φοβους..
    απλα θυμαμαι οτι ειχα χεστει πανω μου απο τον φοβο μου..απο ολο αυτο που μου συνεβαινε..μεχρι που το συνηθισα κ το απομυθοποιησα.
    να θυμασαι οτι οση αξια δινεις σε κατι ..τοσο πιο μεγαλο γινεται...θεριευει.
    γι αυτο βρες καποιες αλλες ασχολιες.

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. ΑΠΟΠΡΟΣΩΠΟΠΟΙΗΣΗ
    By kyknos25 in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 33
    Last Post: 14-12-2020, 21:42
  2. αποπροσωποποίηση
    By newlife in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 52
    Last Post: 11-10-2014, 01:07
  3. αποπροσωποποιηση??
    By tg1 in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 2
    Last Post: 07-10-2014, 15:21
  4. αποπροσωποποιηση
    By kyknos25 in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 29
    Last Post: 27-06-2011, 22:59
  5. ΑΠΟΠΡΟΣΩΠΟΠΟΙΗΣΗ
    By ΙΡΜΑ in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 16
    Last Post: 28-02-2010, 12:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •