Εντονο φουσκωμα,ατονια μετα το φαγητο ..αγχος?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    194

    Εντονο φουσκωμα,ατονια μετα το φαγητο ..αγχος?

    Εχω λιγο καιρο τωρα που οι κρισεις αγχους ειναι λιγοτερες και καλυτερα ελεγχομενες απο εμενα...
    Υπαρχει ομως ενα αλλο προβλημα που με ενοχλει και που θα ηθελα την γνωμη σας..

    Τον τελευταιο καιρο εχω παρατηρησει οτι οταν αισθανθω οτι το αγχος παει να με καταβαλει ,παραπαλληλα αισθανομαι και ενα φουσκωμα στο στομαχι ,σαν να εχω φαει πολυ ...Το ιδιο συμβαινει και καποιες φορες μετα το φαγητο ,ανεξαρτητα με την ποσοτητα του ...με αποτελεσμα μετα απο λιγο να πρεπει να παω στην τουαλετα συνηθως με διαροια (συγγνωμη που μπαινω σε τετοιες λεπτομερειες )

    Αυτο στις αρχες -το φουσκωμα- κρατουσε 2-3 ωρες και ηταν πολυ ενοχλητικο ,λες και το στομαχι μου ηταν ετοιμο να εκραγει !
    Τωρα οταν συμβαινει συνηθως μετα απο 1 1,30 ωρα το πολυ μου περναει ...
    Προφανως αυτο συμβαινει γιατι πλεον καταλαβα (ή προσπαθω να καταλαβω)οτι και αυτη η αντιδραση οφειλεται στο εντονο στρες ,μεχρι και κρισεις εντονου αγχους-πανικου.Ειναι δηλαδη μια λαθος αντιδραση του οργανισμου σε καποια ερεθισματα εξωτερικα...

    Υπαρχει καποιος που να εχει τα ιδια συμπτωματα ή θα πρεπει να αρχισω να τρεχω σε γαστρεντερολογους , πανω που ειπα οτι τελειωσα απο καρδιολογους και επισκεψεις σε νοσοκομεια νομιζωντας οτι θα πεθανω απο την καρδια μου χωρις φυσικα καμια εξεταση να μου βρει κατι παθολογικο ...την τελευταια φορα συγκεκριμενα μου πηραν 2 μπουκαλακια αιμα και μου εδωσαν τρεις σελιδες με εξετασεις αιματος !!! (95ευρώ στο Αττικο!!!)




  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    676
    Φιλε να μην ανυσηχεις, το χω κι εγω, κι αφου το χω κι εγω απο το αγχος ειναι και των δυο μας. Εμενα μου συμβαινει ασχετα απ το αν εχω φαει, αλλα οταν εχω φαει με πιανει στανταρ, και πραγματικα φουσκωνει το στομαχι μου και η κοιλια μου λες και εχω φαει του σκασμου, λες και θα εκραγω! Δεν με πιανουν διαροιες και τετοια αλλα μου φαινεται πως αργω να χωνεψω το φαι οταν εχω το φουσκομα. Κι εγω σκεφτομουνα αν πρεπει να παω σε γαστρεντερολογο, αλλα αμα το χεις κι εσυ απ το αγχος θα ναι και μαλλον τσαμπα θα παμε. Και το σπαστικο ειναι οτι διαρκει και πολυ το φουσκομα, μεχρι και ωρες οπως γραφεις. Ε ρε τι τραβαμε....
    Αλλο πραμα που παρατηρω με τις αγχωδεις διαταραχες ειναι οτι και να ξεαγχωθεις απ αυτο που σε αγχωσε αρχικα, οι ενοχλησεις δεν φευγουν παρα πολυ πιο μετα, με αποτελεσμα να ανυσηχεις για τα συμπτωματα αφου σκεφτεσαι οτι τωρα που ξεαγχωθηκες δεν πρεπει να νιωθεις ενοχλησεις και τελικα να μπαινεις σε φαυλο κυκλο νεου αγχους.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,619
    επειδη αναφερεις διαρροιες, εχω την εντυπωση οτι το προβλημα ειναι εντερικο κι οχι απο το στομαχι....
    ισως κατι σαν σπαστικη κολλιτιδα η κατι σχετικο που ειναι ασθενειες ψυχοσωματικες.
    αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν μπορει να σε βοηθησει ενας καλος γιατρος να ανακουφιστεις απο τα συμπτωματα.
    νομιζω οτι ειναι καλο να επισκεφθεις γαστρεντερολογο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Στομάχι-έντερο είχα κι εγώ παρόμοιες ενοχλήσεις τον καιρό του μεγάλου άγxους και των πανικών.Αυτό όμως δε σημαίνει πως μπορείς να κάνεις διάγνωση με σω νετ.
    Πιστευω πως το σωστό είναι να επισκεφθείς γαστρεντερολόγο. Ίσως και να λάβεις μια συμπτωματική θεραπεία. Καλά τα λέει η remedy

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    194
    Ναι .. διαγνωση δεν μπορω να κανω μεσω νετ...αν και δεν ειναι απολυτο αυτο ...
    Σιγουρα ομως μπορω να χρησιμοποιησω το νετ συμβουλευτικα και ισως αυτο με βοηθησει θετικα ....
    Αν απο εκει και περα δω την πορεια του προβληματος να καλυτερευει τοτε ισως εχω γλυτωσει μια ακομη αναιτια κ επισκεψη σε αλλον εναν γιατρο και το κυριοτερο μια ενοχλητικη εξεταση ..
    Βεβαια απο την αλλη καλο ειναι να μην αφηνομε τιποτα , γιατι δεν ξερουμε την εξελιξη του !!..

    Γεγονος ομως ειναι οτι ολα αυτα τα συμπτωματα τα εχω συνηθως οταν εχει προηγηθει λιγο αγχος οπως και αυτη τη στιγμη που μιλαμε...
    Πριν απο λιγο ειχα μια διαφωνεια με καποιον φιλο και μιλησαμε λιγο εντονα και αμεσως αισθανθηκα το στομαχι μου να \"φουσκωνει\" ...μετα απο περιπου 45\" ηρθα σπιτι κ εφαγα και αμεσως αισθανθηκα το βαρος το οποιο ξεκιναει απο το κεντρο του στομαχιου περιπου στο διαφραγμα ....αν το λεω καλα ...
    Τωρα εχουν περασει περιπου δυο ωρες και ειμαι καλυτερα ....

    Ολα αυτα ενω περασε η χθεσινη μερα που μαλιστα , λογω ενος τραπεζιου , οχι μονο εφαγα, αλλα παραεφαγα , χωρις να αισθανθω καμια ενοχληση ....!!!


    Αβυσσος το στομαχι του ανθρωπου ...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Ασε , nopanic, 39 κιλά είχα καταντήσει επειδή δεν μπορούσα να φάω λόγω άγχους και πανικών. Με μισό καρότο χόρταινα!!
    Να μην πω και για το έντερο και αηδιάσουμε... κλασσικό σύμπτωμα άγχους, αυτό το παθαίνει και ο άντρας μου που δεν έχει κανένα άλλο ψυχ πρόβλημα

    Σου σύστησα να πας σε γαστρεντερολόγο γιατί, κατά τη γνώμη μου, μπορεί να σου δώσει αγωγή για συμπτωματική αντιμετώπιση του προβλήματος, ώστε να ανακουφιστείς απο τα φουσκώματα και τις διάρροιες.
    Καλή δύναμη και περααστικά σου εύχομαι

  7. #7
    Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    70
    δεν εχετε ακουσει το (χεστηκα απο τον φοβο μου) χαχαχα λοιπον πλακα κανω αλλα το αγχος χτυπαει παντου σιγουρα....
    Βεβαια υπαρχει και η τροφικη δυσανεξια και αλλα παντως αν επιμεινει πανε σε εναν στομαχολογο και αν αποκλεισει κατι παθολογικο τοτε ειναι 100%αγχος λοιπον χαιρετω και ενημερωσε μας φιλε τι συμβαινει.....

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    42
    Ναι είναι κλασσικό σύμπτωμα άγχους/φόβου ειδικά η διάροια, αυτό συμβαίνει γιατί ο στρεσσαρισμένος οργανισμός εκρίνει υπερβολικό γαστρικό οξύ στο στομάχι με σκοπό να χωνέψει γρήγορα το φαγητό ώστε να τον \"ελαφρύνει\". Με αποτέλεσμα τις διάφορες στομαχικές διαταραχές (φούσκωμα, ναυτία κλπ) και φυσικά διάροια.

    Μην του δίνετε σημασία.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    402
    Εγω που αυτα τα συμπτωματα που αναφερατε παραπανω τα εχω σε καθημερινη βαση εδω και 8 μηνες υστερα απο μια μεγαλη στεναχωρια που περασα, τι να πω ! σε τι γιατρους εχω παει σε τι γαστρεντερολογουσ, γαστροσκοπησεις καρδιολογους, ψυχιατρους και ψυχολογους δεν λεγεται. Και ολοι μου λενε πως δεν εχεις τιποτα!!! Αλλα δεν μπορω να το δεχτω γτ περνω αντικαταθλιπτικα εδω και 8 μηνες και κανω αγωγη για το στομαχι αλλους τοσσους και καθε μερα μολις φαω η αγχωθω νιωθω βαρος και ταση για εμετο το οποιο κανει να μ περασει μετα απο κανα μιαμισαωρο ειτε με λεμονι ειτε με σοδα Εχω κουραστει!!!! Εσεις εισαστε καλυτερα?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    104
    χαπια για γρηγορη χωνεψη και μικρα γευματα... cirloton επαιρνα και εγινα καλα σε ενα μηνα.

    αλλα ειναι στο μυαλο , αν τρως λιγο ανα 3 ωρες? το νερο σε βοηθαει να χωνεψεις???

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    104
    karol - να πας σε ψυχολογο θα σε βοηθησει....

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    1

    βάρος στο στομάχι

    Καλησπέρα στα αγαπητά μέλη του φόρουμ. Ήθελα να πω και εγώ το δικό μου πρόβλημα γιαυτό και έγινα μέλος. Πριν 9 μήνες είχα περάσει μια κρίση πανικού πήρα κάποια αγχολυτικά. Απο κάποια στιγμή και μεχρι και τώρα που σας γράφω έχω ένα μόνιμο φούσκωμα βάρος να το πώ στο στομάχι δεν μπορώ ούτε να κοιμηθώ ούτε να δουλέψω έχω κάνει αμέτρητες εξετάσεις που όλες έχουν βγει καθαρές. Δεν ξέρω πλέων τι να κάνω ώστε να απαλλαχτω από αυτό. Είναι μόνιμο δεν είναι ότι έρχετε κάποια ώρα της ήμερας και φεύγει. Έχει κανείς πάρομοιο σύμπτωμα; Και κάτι άλλο αυτό το βάρος αντανακλά και σε άλλα σημεία του σώματός μας;

  13. #13
    Quote Originally Posted by patra199 View Post
    Καλησπέρα στα αγαπητά μέλη του φόρουμ. Ήθελα να πω και εγώ το δικό μου πρόβλημα γιαυτό και έγινα μέλος. Πριν 9 μήνες είχα περάσει μια κρίση πανικού πήρα κάποια αγχολυτικά. Απο κάποια στιγμή και μεχρι και τώρα που σας γράφω έχω ένα μόνιμο φούσκωμα βάρος να το πώ στο στομάχι δεν μπορώ ούτε να κοιμηθώ ούτε να δουλέψω έχω κάνει αμέτρητες εξετάσεις που όλες έχουν βγει καθαρές. Δεν ξέρω πλέων τι να κάνω ώστε να απαλλαχτω από αυτό. Είναι μόνιμο δεν είναι ότι έρχετε κάποια ώρα της ήμερας και φεύγει. Έχει κανείς πάρομοιο σύμπτωμα; Και κάτι άλλο αυτό το βάρος αντανακλά και σε άλλα σημεία του σώματός μας;
    Τα ίδια και εγώ μόνιμο φουσκωμα στο πεπτικό και όλοι μου λένε για ψυχοσωματικα πως το ξεπεράσετε πείτε συμβουλές

  14. #14
    patra199 καλως ηρθες (να υποθεσω απο Πατρα?) σε περιπου ιδια κατασταση και εγω , κριση πανικου πριν μηνες και απο τοτε μονιμο αγχος σχεδον, τα συμπτωματα "ταξιδευουν" σε ολο το σωμα, σφιξιμο στο στηθος, ρεψιματα πολλα, γουργουρητα εντονα, κομπος στο στομαχι, ζαλες, ατονια, ημικρανιες, εκανα και εγω ενα καρο εξετασεις, ευτυχως ολες οκ

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •