Έντονο αγχος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566

    Έντονο αγχος

    Καθημερινό επι 24ρου βάσεως το οποιο χαρακτηρίζεται απο σωματική και ψυχολογική εξάντληση
    εχει βιώσει κανεις?Ποσο καιρό κρατάει αυτη η μ.αλακία?
    Θα μου πειτε αναλόγως το ατομο κλπ.
    Ηρεμείς ποτε η μπα? ρωταω κυρίως
    οσους το εχουν βιώσει να απαντήσουν.
    Είχα μια συζητηση σχετικη..

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx.
    Last edited by αλεξανδρος_77; 01-02-2015 at 07:58.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by Νεραιδα View Post
    Καθημερινό επι 24ρου βάσεως το οποιο χαρακτηρίζεται απο σωματική και ψυχολογική εξάντληση
    εχει βιώσει κανεις?Ποσο καιρό κρατάει αυτη η μ.αλακία?
    Θα μου πειτε αναλόγως το ατομο κλπ.
    Ηρεμείς ποτε η μπα? ρωταω κυρίως
    οσους το εχουν βιώσει να απαντήσουν.
    Είχα μια συζητηση σχετικη..
    Αναλογως την κλιμακα του αγχους που βιωνει ο καθενας..
    Αν δεν απασχολησεις το μυαλο με κατι αλλο οχι δεν ηρεμεις.. Αν δεν μπεις στην διαδικασια της εκλογικευσης των σκεψεων που σου προκαλουν αγχος , εστω για να το μειωσεις παλι δεν ηρεμεις.. Προσωπικα βιωνω πια το αγχος αναλογα με τα φεγγαρια μου..Δλδ αν εστιαζω στους φοβους μου ειμαι μονιμως ενα φοβικο υποκειμενο , οταν βρισκω δυναμεις και διαθεση ομως για εκλογικευση φοβων και απασχολησης σωματος και πνευματος ειμαι οτι βρεξει ας κατεβασει.
    Αρα η απαντηση στο "ηρεμει κανεις ή μπα" ειναι εκλογικευση και απασχοληση σωματος και πνευματος.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα σου Νεραιδα,σιγουρα μιλησαμε κ παλαιοτερα,αυτο το προβλημα ειναι θεμα εκατομμυριων ανθρωπων σε ολο τον κοσμο,η ιδανικη λυση ειναι επισκεψεις σε πνευματικο εκκλησια ετσι κ ειναι ο καταλληλος ανθρωπος ηρεμει παρα πολυ,τωρα ενναλακτικες λυσεις ειναι επισκεψη σε ειδικο γυμναστικη για εκτονωση βαθιες ανασες οταν νιωθεις ετσι ηρεμηστικα ροφηματα κ να σου σταθουν κ οι δικοι σου ανθρωποι με οποιο τροπο μπορουν στην καθημερινοτητα σου,Καλο κουραγιο σου ευχομαι να ηρεμησεις!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Αναλογως την κλιμακα του αγχους που βιωνει ο καθενας..
    Αν δεν απασχολησεις το μυαλο με κατι αλλο οχι δεν ηρεμεις.. Αν δεν μπεις στην διαδικασια της εκλογικευσης των σκεψεων που σου προκαλουν αγχος , εστω για να το μειωσεις παλι δεν ηρεμεις.. Προσωπικα βιωνω πια το αγχος αναλογα με τα φεγγαρια μου..Δλδ αν εστιαζω στους φοβους μου ειμαι μονιμως ενα φοβικο υποκειμενο , οταν βρισκω δυναμεις και διαθεση ομως για εκλογικευση φοβων και απασχολησης σωματος και πνευματος ειμαι οτι βρεξει ας κατεβασει.
    Αρα η απαντηση στο "ηρεμει κανεις ή μπα" ειναι εκλογικευση και απασχοληση σωματος και πνευματος.

    Πως ακριβως εννοεις την εκλογίκευση;; Επίσης αν τίποτα δεν μπορεί να σου αποσπάσει τη προσοχή τι γίνεται:;; =/

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    Quote Originally Posted by μυσπ View Post
    Καλησπερα σου Νεραιδα,σιγουρα μιλησαμε κ παλαιοτερα,αυτο το προβλημα ειναι θεμα εκατομμυριων ανθρωπων σε ολο τον κοσμο,η ιδανικη λυση ειναι επισκεψεις σε πνευματικο εκκλησια ετσι κ ειναι ο καταλληλος ανθρωπος ηρεμει παρα πολυ,τωρα ενναλακτικες λυσεις ειναι επισκεψη σε ειδικο γυμναστικη για εκτονωση βαθιες ανασες οταν νιωθεις ετσι ηρεμηστικα ροφηματα κ να σου σταθουν κ οι δικοι σου ανθρωποι με οποιο τροπο μπορουν στην καθημερινοτητα σου,Καλο κουραγιο σου ευχομαι να ηρεμησεις!
    Tωρα ειμαι ηρεμη, σ ευχαριστω πολυ καλη μου μυσπ... αλλα δεν ξέρω για πόσο και γ αυτό ρωταω..όποτε υποτροπιαζω νιώθω ετσι!

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by Νεραιδα View Post
    Πως ακριβως εννοεις την εκλογίκευση;; Επίσης αν τίποτα δεν μπορεί να σου αποσπάσει τη προσοχή τι γίνεται:;; =/
    Εκλογικευση πανω στην συμπτωματολογια του αγχους..Αυτο εννοω..πχ ζαλαδες , ταχυπαλμιες , μουδιασματα..Να τα εκλογικευεις.. Αυτο που μπορει να σου αποσπασει την προσοχη ειναι οι δραστηριοτητες..Η αδρανεια φερνει μονο σκεψεις και σε εναν αγχωδη ανθρωπο ειναι μονο αρνητικες.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Εκλογικευση πανω στην συμπτωματολογια του αγχους..Αυτο εννοω..πχ ζαλαδες , ταχυπαλμιες , μουδιασματα..Να τα εκλογικευεις.. Αυτο που μπορει να σου αποσπασει την προσοχη ειναι οι δραστηριοτητες..Η αδρανεια φερνει μονο σκεψεις και σε εναν αγχωδη ανθρωπο ειναι μονο αρνητικες.



    ουτε οι αγαπημενες μου δραστηριοτητες οταν ειμαι ετσι , δεν μου αποσπουν την προσοχη απλα υποφερω..και θελω να κοιμαμαι....για να μην νιωθω...
    εεε δεν εχω κ πολυ τετοια συμπτωματα οποτε εχω ναι προσπαθω να τα εκλογικευσω

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Quote Originally Posted by Νεραιδα View Post
    Tωρα ειμαι ηρεμη, σ ευχαριστω πολυ καλη μου μυσπ... αλλα δεν ξέρω για πόσο και γ αυτό ρωταω..όποτε υποτροπιαζω νιώθω ετσι!
    Παντα υπαρχουν σκαμπανεβασματα οταν παλευουμε για να σταθεροποιησουμε την διαθεση μας προσπαθησε να εφαρμοσεις ο,τι προτεινω κ θα δεις αποτελεσμα,Εγω οταν θεραπευομουν απο καταθλιψη ηθελα ενα διαστημα με φαρμακευτικη αγωγη να νιωσω καλυτερα,τωρα για να τωρα αυτο που λες στο μνημονιο οτι θελεις να κοιμασαι διαρκως ειναι λιγο ανησυχητικο για καταθλιψη δες το κινητοποιησου οπωσδηποτε!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    συνεχεια όχι, αλλα ακριβως επειδη εχω σωματικη και ψυχολογικη εξαντληση , μπορει πχ να κοιμηθω κανονικα τ βραδυ,μετα λιγο τ μεσημερι κ μετα προς βραδυ
    γτ υποφερω δν θελω ν σκεφτομαι κ δν θελω ν ποναω αλλο.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Πολύ άσχημο πράγμα το συνεχές άγχος και πάντα μπερδεύεται με την κατάθλιψη.
    Εγώ ποτέ δεν κατάλαβα τι οδηγεί σε τι καθώς το μακροχρόνιο άγχος οδηγεί σε κατάθλιψη (αποφεύγεις να κάνεις πράγματα και δεν ζεις) και η κατάθλιψη έχει ως σύμπτωμα το άγχος (νιώθεις ανάξιος και ανίκανος).
    Οπότε η συνήθης διάγνωση είναι αγχώδης καταθλιπτική.

    Το πόσο κρατάει δεν το ξέρει κανείς.
    Εμένα μια ζωή και μια ζωή το κυνηγάω με χάπια και συμπληρώματα.

    Εγώ πάντως δεν βλέπω φως στο τούνελ ούτε με εκλογίκευση (βοηθαει 10-20% και όχι πάντα πχ σε μια κρίση πανικού δε μπορείς καν να σκεφτείς) αλλά ούτε και με τα κλασικά (διατροφή, εκκλησία κτλ).

    Μόνο τα χάπια με κρατάνε σε ένα λειτουργικό επίπεδο γύρω στο 80% αρκετό για να μη φρικάρω με το παραμικρό.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    Παναγιώτη σε νιώθω...κι εγω 3η φορά που παίρνω....

  13. #13
    Και εγώ μια απο τα ίδια νεραιδα, ενώ είμαι αρκετά λογικό άτομο και μπορώ να συγκρατήσω τις σκέψεις μου το άγχος ποτέ δεν μπόρεσα να το ξεπεράσω, πηγάζει απο μέσα μου ανελέητα και μόνο με τα ζολοφτ είδα τρομερή βελτίωση.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    16
    Παιδιά σε περιόδους άγχους αισθάνομαι ότι δεν ζω τη ζωή μου 100%, σαν τη βλέπω δηλαδή απ' έξω, σα να μην είμαι μέσα στο σώμα μου. Το παθαίνετε αυτό? Επίσης δεν μπορώ να εξηγήσω πολλές φορές την αιτία του άγχους αφού δεν υπάρχει προφανής λόγος... :-/ ;Όποιος έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο, ας με βοηθήσει γιατί απ' ότι φαίνεται περνάω πάλι μια περίοδο αγχώδους διαταραχής. Η παραμικρή ενόχληση με βάζει σε σκέψεις, ειδικά το τελευταίο διάστημα που έχω και εμβοές και στα δύο αυτιά..
    Last edited by orfeas92; 01-02-2015 at 21:02.

  15. #15
    Προσωπικά θα έλεγα ότι είμαι κατ΄εξοχήν αγχωτικός άνθρωπος.Απο τότε που έχω μνήμες απο τον ευατό μου πάντα κάτι υπήρχε να με αγχώνει.Πρώτα εξωγενείς παράγοντες και μετά ο φόβος ότι θα επανέλθουν κάποιες καταστάσεις.Ενας τρόπος για να μην αγχώνεσαι είναι να αποφεύγεις να κάνεις αυτά που σε αγχώνουν αλλά κατά την γνώμη μου δεν είναι αυτός ο ενδεδειγμένος τρόπος γιατί τότε δεν ζεις την ζωή σου.Εγώ πάντως σε τομείς όπως οι ανθρώπινες σχέσεις σε προσωπικό επίπεδο,επέλεξα αυτόν τον τρόπο για να σταματήσω να αγχώνομαι αν και ξέρω ότι είναι λάθος τακτική.Αντε να δω αν μέχρι να κλείσω τα μάτια μου,θα έχω καταφέρει να κάνω κάτι και σε αυτό.
    Και ο άλλος τρόπος κατά την γνώμη μου είναι να του πας κόντρα και στο τέλος καταλαβαίνεις ότι είσαι πιο δυνατός από αυτό.πχ Μικρός είχα κάποιο ατύχημα με το ποδήλατο.Μου πέταξε κάποιος "έξυπνος" ένα ξύλο,χτύπησε στη πίσω ζάντα και έφαγα τα μούτρα μου και έσπασα ένα εμπρός δόντι.Αρχικά είπα ότι δε θα ξανακάνω ποδήλατο και φοβόμουν να κάνω.Μετά όμως σκέφτηκα "γιατι να μην κάνω;".έτρεμε η καρδιά μου,τα χέρια μου κάθε φορά που πήγαινα να ξανακάνω ποδήλατο και ήθελα να σταματήσω αλλά είπα μέσα μου "οχι θα συνεχίσεις,θα ξεπεράσεις τον φόβο αυτό ακόμη και αν αφήσεις τα κοκκαλα σου εδώ" και πραγματικά είδα αποτέλεσμα.Εφτασε κάποιο διάστημα μεταξύ 14-17 χρονών πριν μάθω να οδηγώ αυτοκίνητο όπου έκανα με το ποδήλατο μέσα σε 5 ώρες 50χλμ διαδρομή απο την επαρχιακή πόλη που έμενα σε αυτή που μένω τώρα και πραγματικά το απολάμβανα.
    Αλλη φάση με την οδήγηση αυτοκινήτου.Οταν ήμουν 15 χρονών,μου έδωσε ο πατέρας μου να οδηγήσω το αυτοκίνητο σε επαρχιακό δρόμο και σε μια στροφή λόγω απειρίας μου "αγόρασα" οικόπεδο.Και έλεγα ότι δεν κάνω εγώ για οδήγηση,είμαι άχρηστος κτλ αλλά μετά το ξανασκέφτηκα και είπα όχι ρε φίλε,τι παραπάνω έχουν οι άλλοι απο σένα,πιέστηκα αλλά τελικά κατάφερα να μάθω να οδηγώ μια χαρά.
    Σε επαγγελματικό επίπεδο τώρα έχω μια δουλειά που έχει αρκετό άγχος.Στις αρχές ειδικά άπειρες φορές ένιωσα όλα τα κλασσικά συμπτώματα άγχους και πανικού και ήθελα να τα παρατήσω και να εξαφανιστώ.Αλλά με έπιασε το πείσμα μου και είπα στον ευατό μου "ή θα τα καταφέρεις ή θα πεθάνεις.Ακόμη και αν το τίμημα είναι να πεθάνεις απο τον τρόπο που χτυπάει η καρδιά σου,δε θα τα παρατήσεις.Θα μείνεις και θα το παλέψεις γιατί έτσι πρέπει και οφείλεις να κάνεις για σένα και μόνο.Η τώρα ή ποτέ.Αλλωστε και να πεθάνεις θα ξέρεις ότι προσπάθησες και πάλεψες μέχρι τέλους." Ισως κάποιοι μου πείτε ότι άντεξες γιατί δεν αγαπάς και πολύ τον ευατό σου και δε σε ένοιαζε ακόμη και να πεθάνεις.Και θα πω ότι μέχρι ενός σημείου μπορεί να έχετε και δίκιο αλλά προσωπικά ξέρω ότι όλα τα χρόνια της ζωής μου,παλεύω απλά και μόνο για να ζω και εγώ ως φυσιολογικός άνθρωπος.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. έντονο άγχος
    By ΜΙΝΑ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 07-04-2013, 17:57
  2. εντονο αγχος κ δυσφορια...
    By pandelic85 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 04-12-2012, 17:30
  3. ΕΝΤΟΝΟ ΑΓΧΟΣ....ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΩ ?
    By κατερινα23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 13-10-2012, 03:57
  4. Έντονο άγχος help..
    By original21 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 10-07-2012, 13:54
  5. Lexotanil και ΕΝΤΟΝΟ άγχος
    By man_26 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 22-02-2007, 10:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •