Αρρυθμίες.Καρδιά,στομάχι ή αγχος?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    298

    Αρρυθμίες.Καρδιά,στομάχι ή αγχος?

    Καλησπέρα σε όλους.Σήμερα πήγα στον καρδιολόγο για υπέρηχο και καρδιογράφημα.Ο λόγος που πήγα είναι oi αρρυθμίες.Παλιότερα μου είχε βρει μία μικ΄ρη πρόπτωση στην μητροειδή βαλβίδα.Τον ρώτησα εαν μπορει στο μέλλον να εξελιχθεί σε κάτι χειρότερο πχ σε ανεπάρκεια βαλβίδας και μου είπε πως δεν γίνετε.Σήμερα λοιπόν οι εξετάσεις βγήκαν όλες καλές αλλα μου βρήκε εκτός απο την πρόπτωση και μικρή ανεπάρκεια.Μου είπε οτι δεν θεωρείτε πρόβλημα και να συνεχίσω ότι κάνω κανονικά.Μήπως την επόμενη που θα πάω θα μου βρεί και κάτι άλλο ? Μου είπε να κάνω εξετάσεις στο στομάχι γιατι και απο εκεί μπορεί να είναι οι αρρυθμίες(εχω ΓΟΠ).Δε ξέρω παιδιά με χάλασε αυτό με την ανεπάρκεια.έχει κανείς το ίδιο πρόβλημα ?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    298
    Εάν μου έλεγε οτι δεν έχω τίποτα στη καρδιά θα δεχόμουν πως ο ενοχοποιητικός παράγοντας είναι το άγχος.Τώρα απλά δεν μπορώ γιατί μου βρήκε πρόπτωση και ανεπάρκεια.Είμαι και αγχώδης γενικά και με λίγα λόγια όλα πανε σκ..τά.Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by Johnc View Post
    Καλησπέρα σε όλους.Σήμερα πήγα στον καρδιολόγο για υπέρηχο και καρδιογράφημα.Ο λόγος που πήγα είναι oi αρρυθμίες.Παλιότερα μου είχε βρει μία μικ΄ρη πρόπτωση στην μητροειδή βαλβίδα.Τον ρώτησα εαν μπορει στο μέλλον να εξελιχθεί σε κάτι χειρότερο πχ σε ανεπάρκεια βαλβίδας και μου είπε πως δεν γίνετε.Σήμερα λοιπόν οι εξετάσεις βγήκαν όλες καλές αλλα μου βρήκε εκτός απο την πρόπτωση και μικρή ανεπάρκεια.Μου είπε οτι δεν θεωρείτε πρόβλημα και να συνεχίσω ότι κάνω κανονικά.Μήπως την επόμενη που θα πάω θα μου βρεί και κάτι άλλο ? Μου είπε να κάνω εξετάσεις στο στομάχι γιατι και απο εκεί μπορεί να είναι οι αρρυθμίες(εχω ΓΟΠ).Δε ξέρω παιδιά με χάλασε αυτό με την ανεπάρκεια.έχει κανείς το ίδιο πρόβλημα ?
    Eμενα αν θα μου ελεγε για μικρη ανεπαρκεια δεν θα εφευγα απο το ιατρειο αν δεν μου εξηγουσε μεχρι και την τελευταια λεξη..Δλδ σου ειπε για μικρη ανεπαρκεια και γεια σου?

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by Johnc View Post
    Εάν μου έλεγε οτι δεν έχω τίποτα στη καρδιά θα δεχόμουν πως ο ενοχοποιητικός παράγοντας είναι το άγχος.Τώρα απλά δεν μπορώ γιατί μου βρήκε πρόπτωση και ανεπάρκεια.Είμαι και αγχώδης γενικά και με λίγα λόγια όλα πανε σκ..τά.Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
    Σου ειπα και σε αλλο μηνυμα οτι μια ελαφρια προπτωση την εχει μεγαλο ποσοστο πληθυσμου..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    298
    Γειά σου mnimonio.Δεν είχα παλιότερα ανεπάρκεια.Ο γιατρός είχε πεί πως δέν παθένεις ανεπάρκεια με τίποτα και οτι ειναι πολύ μικρη η πρόπτωση.Πως την έπαθα.Μου είπε άλλο προπτωση και άλλο ανεπάρκεια.Τώρα μου εμφανίστηκε.Στο μέλλον δηλαδη μπορεί και να γίνει μεγαλύτερου βαθμού.Ετσι το σκέφτομαι εγώ.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    298
    μου είπε οτι η βαλβίδα δεν κλίνει όσο πρέπει και οτι στέλνει λίγο αίμα πίσω αλλα δεν ειναι τίποτα σοβαρο.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by Johnc View Post
    Γειά σου mnimonio.Δεν είχα παλιότερα ανεπάρκεια.Ο γιατρός είχε πεί πως δέν παθένεις ανεπάρκεια με τίποτα και οτι ειναι πολύ μικρη η πρόπτωση.Πως την έπαθα.Μου είπε άλλο προπτωση και άλλο ανεπάρκεια.Τώρα μου εμφανίστηκε.Στο μέλλον δηλαδη μπορεί και να γίνει μεγαλύτερου βαθμού.Ετσι το σκέφτομαι εγώ.
    Ασε το τι σκεφτεσαι εσυ.. Σου ειπε οτι μπορει να γινει μεγαλυτερου βαθμου?
    Γιατι σου μιλησε για ανεπαρκεια?Εγω θα επαιρνα και μια 2η γνωμη στην θεση σου , αλλα πριν την 2η γνωμη θα φροντιζα να μην με αφησει με κενα η διαγνωση.
    Σου το ξαναλεω πολλοι ανθρωποι εχουν προπτωση..αναμεσα τους και εγω!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    298
    φίλε/η mnimonio μου είπε πως δεν εχω κανενα πρόβλημα.Οτι ασ πούμε είναι ασήμαντο.Και εγώ θέλω δεύτερη γνώμη.Το σκεφτόμουν απο την ώρα που έφυγα απο το ιατρείο.Το θέμα είναι(ξαναλέω και κουράζω) πως μου βρήκε και ανεπάρκεια σήμερα ενώ την άλλη φορά όχι.Πώς δημ/κε? . Δεν μπορώ να καταλάβω.Εχω κάνει και χόλτερ.εκέι δεν θα έπρεπε να φανεί κάτι απο αυτά.?

  9. #9
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by Johnc View Post
    μου είπε οτι η βαλβίδα δεν κλίνει όσο πρέπει και οτι στέλνει λίγο αίμα πίσω αλλα δεν ειναι τίποτα σοβαρο.
    Και εμενα το ιδιο μου ειχε πει ενας καρδιολογος πριν δεκα χρονια.. Αλλα μου ειπε να μην ανησυχω για τιποτα και οτι αυτο συμβαινει σε μεγαλο ποσοστο των ανθρωπων.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by Johnc View Post
    φίλε/η mnimonio μου είπε πως δεν εχω κανενα πρόβλημα.Οτι ασ πούμε είναι ασήμαντο.Και εγώ θέλω δεύτερη γνώμη.Το σκεφτόμουν απο την ώρα που έφυγα απο το ιατρείο.Το θέμα είναι(ξαναλέω και κουράζω) πως μου βρήκε και ανεπάρκεια σήμερα ενώ την άλλη φορά όχι.Πώς δημ/κε? . Δεν μπορώ να καταλάβω.Εχω κάνει και χόλτερ.εκέι δεν θα έπρεπε να φανεί κάτι απο αυτά.?
    Βρε στο χολτερ αν και δεν εχω κανει θα φανει κατι μονο αν κανεις αρρυθμια..Το μικρη ανεπαρκεια μηπως ειναι μια δευτερη ονομασια της προπτωσης? Θα με κανεις να ρωτησω , αν και εχω σκοπο να ριξω μια ματια παλι , δλδ να κανω εναν υπερηχο..
    Εμενα παντως τοτε μου εδωσε να καταλαβω οτι το αισθημα παλμων που ειχα δεν ειχε σχεση με αυτο και να σου πω τη αληθεια το πιστευω! Μετα τους πανικους μου ηρθαν οι εκτακτες , ενω η προπτωση ειναι εκ γενετης και την βρισκεις τυχαια.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    298
    Ναί έχουν διαφορά πρόπτωση και ανεπάρκεια.Πρόπτωση είναι όταν δέν κλίνει τελείως η βαλβίδα και ανεπάρκεια είναι εάν την ώρα του που πάει να κλίσει στέλνει και άιμα πίσω.Εμένα μου είπε πως και απο πρόπτωση κάνεις αρρυθμίες.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Για προφυλαξη με αντιβιωση σου μιλησε σε μικροεπεμβασεις? Πχ δοντι?

    Εν τω μεταξυ και με εχεις μπερδεψει και με εχεις αναστατωσει.. εχεις καθε μερα αισθημα παλμων / αρρυθμιες / εκτακτες? Βεβαια αν εισαι και σε συνεχες αγχος δεν μου κανει και εντυπωση..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    298
    Μου έχει πεί για αντιβίωση.Μπαι δε γουέι προχθές έκανα εξαγωγή !

    Οχι κάθε μέρα.Οποτε νάναι κυριολεκτικά.Παλιά πάθαινα αρρυθμίες μία στους 4-5 μήνες.Οταν λέω αρρυθμίες δεν εννοώ έκτακτες 1-2 δευτερολέπτων αλλα αρρυθμίες εως και 10 λεπτών.Εκτακτες έχω καμιά φορά αλλα δεν με ενοχλούν.Αίσθημα παλμών αρκετές φορές κυρίως μετά απο φαγητό.Τώρα παθαινω πιό συχνά.Πρίν λίγες μέρες έκανα πέντε φορες 15-30 δευτερολέπτων .Παράξενο για τα δικά μου δεδομένα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα σου φιλε τζονκ κ απο εδωπερα,μιλαμε ηδη για το θεμα σου σε περασμενη δημοσιευση σου κ σου ειπα την αποψη μου,ο εχθρος του εαυτου σου ειναι ο ιδιος ο εαυτος σου μιας κ ο ιδιος ο εαυτος σου προκαλει ολο αυτο που ειναι στρες που σωματοποιειται,τωρα για τον γιατρο σε επηρεαζει πολυ ασκημα οι ασταματητες επισκεψεις κ ειναι αναγκαιο να σταματησεις να πηγαινεις διαρκως επειδη σου γινεται εμμονη κ αυτο αποκλειεται ειναι για καλο σου,Καθε ανθρωπος ισως εχει ενα μικρο καρδιακο προβλημα που ομως δεν του απαγορευει να ζησει φυσιολογικα,Κινητοποιησου κ κανε πραγματα για να αποσπας το μυαλο σου απο το θεμα κανε κ παρεες κ μαζι με τους δικους σου κανε πραγματα για να απασχολεις εκει το μυαλο σου,Καλο κουραγιο κ θα τα καταφερεις!

  15. #15
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by μυσπ View Post
    Καλησπερα σου φιλε τζονκ κ απο εδωπερα,μιλαμε ηδη για το θεμα σου σε περασμενη δημοσιευση σου κ σου ειπα την αποψη μου,ο εχθρος του εαυτου σου ειναι ο ιδιος ο εαυτος σου μιας κ ο ιδιος ο εαυτος σου προκαλει ολο αυτο που ειναι στρες που σωματοποιειται,τωρα για τον γιατρο σε επηρεαζει πολυ ασκημα οι ασταματητες επισκεψεις κ ειναι αναγκαιο να σταματησεις να πηγαινεις διαρκως επειδη σου γινεται εμμονη κ αυτο αποκλειεται ειναι για καλο σου,Καθε ανθρωπος ισως εχει ενα μικρο καρδιακο προβλημα που ομως δεν του απαγορευει να ζησει φυσιολογικα,Κινητοποιησου κ κανε πραγματα για να αποσπας το μυαλο σου απο το θεμα κανε κ παρεες κ μαζι με τους δικους σου κανε πραγματα για να απασχολεις εκει το μυαλο σου,Καλο κουραγιο κ θα τα καταφερεις!
    Ρε Μυσπ αν και διαφωνω σε πολλα μαζι σου , θελω να σου πω δημοσιως οτι εισαι το καλυτερο μελος εδω μεσα , η πιο βοηθητικη απο ολους.. Η καλυτερη!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. αρρυθμίες - αγχος???
    By Nicos70 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 1972
    Last Post: 21-04-2022, 12:19
  2. Αγχος,δυσπνοια και στομαχι
    By pavlos3 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 09-06-2012, 22:04
  3. Άγχος, αρρυθμίες και άλλα
    By anniw in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 30-10-2011, 18:10
  4. ανχος,αρρυθμιες,στομαχι
    By predator in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 10-01-2010, 11:31
  5. Προβλημα στο στομαχι, αγχος, πανικος καταθλιψη και αλλα διαφορα.....
    By Mario_Lemon in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 10-03-2007, 12:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •