Πάλι κακό ξύπνημα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907

    Πάλι κακό ξύπνημα

    Σχεδόν κάθε μέρα σηκώνομαι με το ζόρι. Τις περισσότερες φορές ξυπνάω με ταχυκαρδίες χωρίς φυσικά να υπάρχει προφανής λόγος. Φανταζομαι το έχετε ολοι βιωσει αυτό και εγω επισης παλαιοτερα. Σημερα όμως ξύπνησα με σουβλιές στην πλάτη...φοβήθηκα για καρδιά, οπως καταλαβαίνετε έχω "ξετινάξει" το διαδικτυο για συμπτώματα και σκέφτομαι ήδη να παω σε καρδιολογο..ξερετε. βγηκαν πιεσομετρα κλπ....τι να πω...εχω ξεκινησει εδω και 5 μερες λαντοζ (μισο για αρχη) και σκεφτομαι μη μου ανεβασε την πιεση και παθω κατι...τα γνωστα δηλαδη...
    τα νεα σας...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Υπομονή με το λαντόζ να σε πιάσει.
    Εγώ ξύπναγα με ταχυπαλμίες κάθε μέρα για να πάθω κρίσεις πανικού αργότερα μέσα στο πρωινό...
    Δώσε χρόνο λοιπόν στο λαντόζ να δεις αν θα σε βοηθήσει και ελπίζω με συνταγή γιατρού

  3. #3
    Ακριβώς, υπομονή θέλει 1-2 βδομάδες ακόμα μέχρι να λειτουργήσει το ladose, και εγώ κάπως έτσι ήμουν στις αρχές με τα ζολοφτ.
    Προσπάθησε να ηρεμίσεις και θα δείς πολύ καλα αποτέλεσμα σε λίγο καιρό!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά. Ηρεμησα λίγο αλλα εχω την εννοια ολη μερα ότι κατι εχω με την καρδιά μου...ενα τσιμπημα εδω ενα "σφίξιμο" στην πλάτη και ειμαι στην τσίτα...για να δουμε...ελπίζω να με πιασει σύντομα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    το εχω ξαναπαρει το λαντοζ. ειμαι σε επαφη με τον γιατρό αλλα δεν του το ειπα ακόμη οτι το ξεκινησα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα σου μελος,κ εγω παιρνω λαντοζε εδω κ καιρο θελει γυρω στις 40 μερες να το συνηθισει ο οργανισμος σου κ μετα λογικα δεν θα νιωθεις ετσι,λογικα ειναι παρενεργειες που ομως θα σταματησουν με την παροδο 40 μερων,ομως ετσι κ δεν παψουν απευθυνσου στον γιατρο σου,Περιμενε κ θα δεις

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Τα άτιμα κάνουν καιρό να ξεκινήσουν γιαυτό εγώ σπάστηκα που έκοψα τότε το cipralex.
    Τώρα αν το ξεκινήσω ξανά από την αρχή θα περιμένω...

    Ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί για κάποιον που τον βοηθάει και του κάθεται καλά το φάρμακο πρέπει να το κόβει...

  8. #8
    ισχυει δηλαδη οτι ουσιαστικα μιλαμε για μηνα και πανω ωστε να δρασουν τα SSRI?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    ναι θελει σχεδον μηνα σίγουρα...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    232
    επειδη περασα και εγω τα πανδινα με ολο αυτο ξερεις τι ειναι ενα τεραστειο λαθος οτι αλλαζει η ζωη σου οτι αλλαζεις την ζωη σου θα σου δωσω ενα παραδειγμα.
    1.το τωρα:ξυπνας και σκαναρεις τι εχεις αν ζεις αν αναπνεεις αν εχεις ταχυκαρδυα αν η πιεση επεσε κ ζαλιζεσε αν μουδιασε το χερι σου και ολοι μερα παει ετσι με διαλειματα....σωστα?
    2.να σου θυμησω και την φυσιολογικη ζωη που ειχες?ξυπνας λες πωωω θελωω να κοιμηθωωω αστε με σηκωνεσε βλεπεις ωραια μερα εξω και λες τι ωραιο φορεμα να βαλω περιποιησε περνεις χαρα απο ολο αυτο σκευτεσαι κ ανυπομονησ να σχολασεις να κανεις κατι που σε ευχαριστει που θες οτι και να ειναι ολο αυτο....

    Λοιπον να μην σε κουραζω εστιασε σε αυτα π σ εγραψα και ανελυσε τα εσυ περισοτερο και με βασει τα δικα σου γουστα.....ηδη εχεις δει πως αλλαξε η ζωη σου....ηδη ειδες μονο απο αυτο που σου εγραψα ποσες χαρες και ικανοποιησεις λειπουν απο την ζωη σου....οσο δν εχεις χαρες επηρεαζεις κ σωματικα το σωμα σου ποναει μαζι με την ψυχη σου οσο του δινεις θα ανθει κ αυτο....οτι αλλο χρειαστεις ρωτα....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    για να το δω αλλιως

  12. #12
    Quote Originally Posted by Giorgos27 View Post
    επειδη περασα και εγω τα πανδινα με ολο αυτο ξερεις τι ειναι ενα τεραστειο λαθος οτι αλλαζει η ζωη σου οτι αλλαζεις την ζωη σου θα σου δωσω ενα παραδειγμα.
    1.το τωρα:ξυπνας και σκαναρεις τι εχεις αν ζεις αν αναπνεεις αν εχεις ταχυκαρδυα αν η πιεση επεσε κ ζαλιζεσε αν μουδιασε το χερι σου και ολοι μερα παει ετσι με διαλειματα....σωστα?
    .
    αυτο ακριβως! αυτο βιωνω και γω πλεον!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    232
    Quote Originally Posted by P73 View Post
    αυτο ακριβως! αυτο βιωνω και γω πλεον!
    απλα πατα ποδι και πες αφου δν παθαινω τιποτα και δεν θα παθεις κιολας να εισαι σιγουρος/η οταν σε πιανει σκεψου κατι που σε αγχωνει να δεις πως ολο αυτο θα μεγαλωνει οτι και να ειναι και εκει πρεπει να καταλαβεις οτι ολο αυτο ειναι απο εκει.....και παρατηρησε την αναπνοη σου οτι ειναι γρηγορη και μετρα την εκπνοες στο λεπτο...σιγουρα θα ειναι πολλες περισσοτερες απο 12 που ειναι το νορμαλ +-.τρωτε μαυρη σοκολατα τρωτε μπανανες ολο αυτα βοηθανε στην ψυχολογια....να περπατατε να μιλατε με ευχαριστους ανθρωπους....εγω εκανα κ κατι αλλο σκευτομουν λες κ ειμουν πχ το 2011 τι εκανα λες κ ειχα κανει το χρονο πισω....λες και δν εζησα ολο αυτο...τι θα εκανα τι σκευτομουν τοτε...σε τι δεν κολωνα τοτε....και ετσι βλεπεις ποσο δυνατος εισαι το θυμιζεις στον εαυτο σου.....αλλα μην κλειστεις μεσα οτι χειρορετο.....απαξ και κλειστεις μεσα αυτο τρεφεται!

Similar Threads

  1. πρωινό ξύπνημα με αγχος...πως γίνεται
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 23-08-2013, 14:31
  2. Πρωινο ξυπνημα
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 14
    Last Post: 12-11-2011, 10:39
  3. Υποτροπιασα παλι φαρμακο παλι
    By the_downward_spiral in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 27
    Last Post: 12-06-2011, 21:23
  4. Εμμονές και πρωϊνό ξύπνημα
    By Konstantinoss in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 20-08-2010, 02:02
  5. Πρωινό Ξύπνημα
    By empi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 01-11-2006, 23:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •