Ψυχολογικο Τεστ - Γνωματευση για το στρατο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516

    Ψυχολογικο Τεστ - Γνωματευση για το στρατο

    Καλησπερα
    Πηγα να κλεισω ραντεβου με ψυχιατρο (ΚΨΥ) για να μου δωσει γνωματευση για την πρωτη αναβολη στο στρατο, και μου ειπαν πως πρωτα πρεπει να προηγηθει ψυχολογικο τεστ απο ψυχολογο και σε επομενο ραντεβου εξεταση απο ψυχιατρο και γνωματευση. Τι ακριβως ειναι αυτο το ψυχολογικο τεστ ? Τι θα μου κανει ?
    Επισης γνωριζει κανεις αν η γνωματευση που δινουν ειναι αποκλειστικα και μονο για στρατολογικη χρηση ή ειναι για καθε νομιμη χρηση (π.χ να την χρησιμοποιησω και στο στρατο αλλα και σε ΚΕΠΑ)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    Quote Originally Posted by stefamw View Post
    Καλησπερα
    Πηγα να κλεισω ραντεβου με ψυχιατρο (ΚΨΥ) για να μου δωσει γνωματευση για την πρωτη αναβολη στο στρατο, και μου ειπαν πως πρωτα πρεπει να προηγηθει ψυχολογικο τεστ απο ψυχολογο και σε επομενο ραντεβου εξεταση απο ψυχιατρο και γνωματευση. Τι ακριβως ειναι αυτο το ψυχολογικο τεστ ? Τι θα μου κανει ?
    Επισης γνωριζει κανεις αν η γνωματευση που δινουν ειναι αποκλειστικα και μονο για στρατολογικη χρηση ή ειναι για καθε νομιμη χρηση (π.χ να την χρησιμοποιησω και στο στρατο αλλα και σε ΚΕΠΑ)
    ε, λογικα ενα κλασσικο τεστ 8α ειναι. ξερεις με ερωτησεις, νομιζω κραταει ωρα, βσκ ωρες νομιζω.
    ε μετα βγαζει ο/η ψυχιατρος τη διαγνωση κ καλα (βλακειες :) ).
    Ε κ συ με το γεια ζητησες χαρτι, κατσε να σε γνωρισουν ξερεις πως ειναι αυτα. Πρεπει πρωτα να σε βγαλουν λιγο "τρελο" κ μετα. you know.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Δεν το ξέρω καλά το θέμα αλλά αν θες να μη μπεις καθόλου στρατό (ούτε μια νύχτα) τότε αφού σου ρθει το χαρτί να εμφανιστείς πρέπει να πας και σε ψυχίατρο σε στρατιωτικό νοσοκομείο.
    Αλλιώς κοιμάσαι νομίζω ένα βράδυ στο κέντρο και την επόμενη αν αποδείξεις στον εκεί ψυχολόγο ότι δεν μπορείς να υπηρετήσεις σε στέλνει στο τοπικό στρατιωτικό νοσοκομείο και σου βγάζουν την αναβολή

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Σε ψυχιατρο σε στρατιωτικο θα παω ουτως η αλλως, μιας και με τη γνωματευση στο φρουραρχειο θα παρω παραπεμπτικο για 424.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Έτσι κ αλλιώς αν υπάρχει όντως θέμα θα την πάρεις άνετα την αναβολή.
    Στην απαλλαγή σε ζορίζουν.
    Εμένα θέλαν από μόνοι τους να μου δώσουν αναβολή και εγώ δεν την πήρα γιατί ήξερα πως θα ξαναγύρναγα και απαλλαγή δεν ξέρω αν θα κατάφερνα να πάρω τελικά

  6. #6
    Δε νομίζω πως είναι εύκολο να σε απαλλάξουν τελείως,χωρις πρώτα να σε ταλαιπωρήσουν.Συγγενής μου που πάσχει απο μανιοκατάθλιψη και παίρνει και φάρμακα και με μια καταγεγραμμένη απόπειρα αυτοκτονίας με 1.5 μήνα νοσηλείας σε δημόσια ψυχιατρική κλινική,έκαναν 2.5 χρόνια να του δώσουν οριστική απαλλαγή και μετά απο αρκετές εμφανίσεις σε κέντρα νεοσυλλέκτων παρόλο που είχε ήδη βεβαιωμένη την ασθένεια.Πήγαινε,εμφανιζότ αν στο κέντρο νεοσυλλέκτων,σε διαφορετικό κάθε φορά,έκανε show μιας και τότε ήταν στη φάση της μανίας,του έδιναν αναβολή κανένα 6μηνο και τελικά μετά απο 2.5 χρόνια και αρκετή ταλαιπωρία πήρε οριστική απαλλαγή.Αυτό συνέβη την περίοδο 2002-2004.Δε ξέρω αν από τότε,απλουστεύσαν τις διαδικασίες

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Δε ξέρω αν από τότε,απλουστεύσαν τις διαδικασίες
    ετσι ειναι δικιο εχεις οσο κ αν ταλαιπωριται ο αλλος το ιδιο τους κανει

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    κ ενας γνωστος μου κατι τετοια μου λεγε τον ταλαιπορουσαν συνεχεια.

  9. #9
    Το σίγουρο πάντως είναι ότι αν κάποιος είναι αγχωτικός άνθρωπος και γενικά έχει θέμα στο να συναναστρέφεται με ανθρώπους,μέσα στο στρατό όλο αυτό πάει επι 1000 από ότι στην έξω ζωή.Γιατι έξω όλο και θα βρεις κάποια δουλειά να κάνεις στα δικά σου μέτρα,θα κοιμηθείς στο σπίτι σου,θα φας ότι ώρα θες κτλ.Το πέρασα 18 μήνες και ξέρω.Η μόνη δουλειά που δε θα μπορούσα ποτέ να κάνω και θα προτιμούσα να πεθάνω απο πείνα είναι να γίνω μόνιμος στο στρατό.Το μόνο θετικό είναι ότι μπορεί να πετύχεις άτομα με τα οποία θα διατηρείς φιλίες και όταν απολυθείς.Τον καλύτερο φίλο μου,που μένει Αθήνα στον στρατό τον γνώρισα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Πάντως εμένα ο στρατός με έκανε να αντιμετωπίσω τα προβλήματα μου γιατί ως τότε ήμουν σε άρνηση.
    Μόνο όταν κατέρρευσα εντελώς μέσα στο στρατό δέχθηκα βοήθεια από ψυχίατρο, πήρα σωστή διάγνωση και πλέον βαδίζω πιο σίγουρα.
    Επίσης μου έκανε καλό πιστεύω γιατί ήταν και μεγάλη έκθεση.

    Σίγουρα πάντως εκτός στρατού είσαι πολύ καλύτερα όπως λέει και ο kozchr γιατί έχεις ένα μέρος να ηρεμήσεις ενώ στο στρατό δε μπορεις να κρυφτείς πουθενά.
    Αλλά όταν έχεις κατάθλιψη είναι περίεργα. Ταλαιπωρείσαι αλλά δε σε νοιάζει κιόλας.
    Γιατί απλά τίποτα δεν είναι νόημα για μένα ούτε εντός ούτε εκτός στρατού όπότε έλεγα δε #$##$$...

    Πάντως έχουν βελτιωθεί ελαφρώς τα πράγματα όσο αφορά τους γιατρούς (πιο ανεκτικοί και πιο πρόθυμοι να βοηθήσουν) αλλά και πιο καχύποπτοι γιατί πολλοί προσποιούνται ενώ δεν έχουν κάτι.

    Εγώ εκεί μέσα πέτυχα τους καλύτερους ψυχίατρους

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Δεν εχω μονο καταθλιψη, εχω κοινωνικη φοβια (δεν παιρνει "Ι"), αποφευκτικη διαταραχη ("Ι5"), ενδεχομενως διασπαση προσοχης, ακουστικη δυσλεξια και δυσκολευομαι στην ομιλια. Ολα αυτα με κανουν να νιωθω τελειως χαζος. Να μου λεει καποιος ανωτερος κατι στο στρατο και να μην μπορω να καταλαβω τι λεει. και να ακουω καμπανες. Δεχομουν συνεχως λεκτικες επιθεσεις κατα τα σχολικα μου χρονια και τωρα βλεπω το αντικτυπο που εχει. Τρεμω την επαφη με τον κοσμο.
    Προτιμω να μενω στο δρομο, παρα να παω μεσα στο στρατο.
    Οσον αφορα την απαλλαγη, μαλλον μονο οσοι πασχουν απο συνδρομο down μπορουν να την παρουν με τη μια. 6 μηνο ή χρονος ειναι συνηθως για ψυχολογικα θεματα. Ας παρω την αναβολη και βλεπουμε. Στην τελικα ποιος ξερει τι μπορει να γινει με την καινουργια κυβερνηση στα στρατιωτικα θεματα.
    Απλα τους λες στο στρατιωτικο νοσοκομειο οτι αν παω μεσα θα βλαψω τους αλλους ή τον εαυτο μου, θα βαλω τελος στη ζωη μου κτλ και δεν θα το ρισκαρει κανενας ψυχιατρος εστω και αν υποπτευεται οτι παιζεις θεατρο.

  12. #12
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    Πάντως εμένα ο στρατός με έκανε να αντιμετωπίσω τα προβλήματα μου γιατί ως τότε ήμουν σε άρνηση.
    Μόνο όταν κατέρρευσα εντελώς μέσα στο στρατό δέχθηκα βοήθεια από ψυχίατρο, πήρα σωστή διάγνωση και πλέον βαδίζω πιο σίγουρα.
    Επίσης μου έκανε καλό πιστεύω γιατί ήταν και μεγάλη έκθεση.

    Σίγουρα πάντως εκτός στρατού είσαι πολύ καλύτερα όπως λέει και ο kozchr γιατί έχεις ένα μέρος να ηρεμήσεις ενώ στο στρατό δε μπορεις να κρυφτείς πουθενά.
    Αλλά όταν έχεις κατάθλιψη είναι περίεργα. Ταλαιπωρείσαι αλλά δε σε νοιάζει κιόλας.
    Γιατί απλά τίποτα δεν είναι νόημα για μένα ούτε εντός ούτε εκτός στρατού όπότε έλεγα δε #$##$$...

    Πάντως έχουν βελτιωθεί ελαφρώς τα πράγματα όσο αφορά τους γιατρούς (πιο ανεκτικοί και πιο πρόθυμοι να βοηθήσουν) αλλά και πιο καχύποπτοι γιατί πολλοί προσποιούνται ενώ δεν έχουν κάτι.

    Εγώ εκεί μέσα πέτυχα τους καλύτερους ψυχίατρους
    Προφανώς όταν έχεις κατάθλιψη είναι έτσι τα πράγματα.Οταν όμως έχεις άλλου είδους πρόβλημα που δε θα ήθελα να αναλύσω δημόσια και λόγω αυτού δέχεσαι διάφορα σχόλια επειδή δεν συμβαδίζεις στις συζητήσεις και συνήθειες των άλλων,τα πράγματα δυσκολεύουν.Πέρασα 10 δύσκολους σχετικά μήνες στη Σαμοθράκη και μετά ένας θείος μου που ήταν τότε βουλευτής κατάφερε να με φέρει στη πόλη μου και ο πατέρας μου γνώριζε μέσω του μαγαζιού που διατηρούσε τότε,τον διοικητή του εκεί Στρατοπέδου και έτσι τους τελευταίους 7 μήνες,άραξα..Δε τη πάλευα αλλιώς.Η μοναδική φορά στη μέχρι τώρα ζωή μου που χρησιμοποίησα "μέσον" προκειμένου να επιβιώσω.
    Οσο για την έκθεση έχεις δίκιο.Αλλά αυτό που εμένα μου έκανε καλό στο επίπεδο να μην έχω πρόβλημα να κυκλοφορήσω έξω ειναι η δουλειά μου.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Εγώ με ψύχωση πήρα αναβολή τον Μάρτιο του 2014 για 2 χρόνια αρκετά εύκολα μετά από εξέταση στο 424.Δεν διαρκεί πολύ η εξέταση αν κ ψάρωσα λίγο.Αν έχεις πρόβλημα κ τους παρουσιάσεις όλες τις πτυχές των προβλημάτων σου σου δίνουν εύκολα πιστεύω.Πάντως παρά το πρόβλημα θα ήθελα να πάω στρατό για να μη με συζητάνε ότι δεν πήγα κ στιγματιστώ.Αλλά θα δείξει πως θα είμαι.Πάντως μου είπαν πως μετά το πέρας των 2 χρόνων αν δεν είσαι κ πάλι καλά παίρνεις απαλλαγή.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Εγώ με ψύχωση πήρα αναβολή τον Μάρτιο του 2014 για 2 χρόνια αρκετά εύκολα μετά από εξέταση στο 424.Δεν διαρκεί πολύ η εξέταση αν κ ψάρωσα λίγο.Αν έχεις πρόβλημα κ τους παρουσιάσεις όλες τις πτυχές των προβλημάτων σου σου δίνουν εύκολα πιστεύω.Πάντως παρά το πρόβλημα θα ήθελα να πάω στρατό για να μη με συζητάνε ότι δεν πήγα κ στιγματιστώ.Αλλά θα δείξει πως θα είμαι.Πάντως μου είπαν πως μετά το πέρας των 2 χρόνων αν δεν είσαι κ πάλι καλά παίρνεις απαλλαγή.
    Τους πηγες χαρτι απο δημοσιο ψυχιατρο οτι ειχες ψυχωση ? Εγω θα προσπαθησω για να με βγαλουν αποφευτικη διαταραχη (αν και ευκολα συγχεεται με κοινωνικη φοβια, αλλα ειναι κατι πολυ χειροτερο που με καθιστα μη λειτουργικο) και με αγχωδεις εκδηλωσεις. Στο 424 σου κανουν διαφορες ερωτησεις ή απλα 1-2 και εσυ καθεσαι και λες κατεβατα για να γινεις πειστικος ?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Γνωμάτευση απο ιδιωτικό γιατρό πήγα,που έλεγε γενικά για την κατάστασή μου.Γενικά είπα το πρόβλημά μου σαν ιστορικό και μου έκαναν κ λίγες ερωτήσεις.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Στρατο Ξηρας
    By εμμανουηλ in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 24
    Last Post: 29-10-2017, 21:51
  2. ψυχολογικο τεστ Rorschach
    By anxious4ever in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 24-08-2014, 14:57
  3. Θελω να παω στρατο
    By ektoplasm in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 11-08-2011, 03:26
  4. Ψυχωση στο στρατο
    By Σμιθ in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 08-01-2011, 13:00
  5. Απαλαγη για το στρατο
    By mixalakis in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 58
    Last Post: 21-06-2010, 15:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •