Προτάσεις βιβλίων για το πένθος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    2

    Προτάσεις βιβλίων για το πένθος

    Καλησπέρα σας

    Η ξαδέρφη μου έχασε τον γιο της, που αυτοκτόνησε. Εγώ δεν μπορώ να την βοηθήσω και πολύ, γιατι όσο σκληρό και αν ακούγεται, είμαι
    πολύ πιεσμένη χρονικά και οικονομικά, ανάμεσα στην οικογενειά μου και την δουλεία μου. Δυστυχώς εγώ είμαι στην Αθήνα και αυτή στην
    Κομοτηνή. 'Εχω καταφέρει να πάω να την δω κάποιες φορές, αλλά γενικότερα μου είναι δύσκολο. Αυτή δέν μπορεί να έρθει, γιατί δεν έχει
    χρήματα και πρέπει να κρατάει τα εγγονάκια της. Τα εγγόνια της είναι η μόνη χαρα που έχει. Αλλά φοβάμαι μην 'μεταδωθεί' η θλίψη και σε
    αυτά, που μάλλον θα έχει ύπουλες και μακροχρόνιες ψυχολογικές συνέπειες. Το κακό είναι οτι έχει γεμίσει τύψεις για αυτό που έγινε. Θα
    ήθελα να μου προτέινετε κάποια σχετικά βιβλία, ώστε να τα διαβάσω και να μπορώ να την βοηθήσω κάπως τις λίγες στιγμές που μπορούμε
    να είμαστε μαζι, και φεύγοντας να της τα αφήσω με το πρόσχημα οτι εμένα με βοήθησαν πολυ και αν θέλει να τους ρίξει μια ματιά και
    όποτε θέλει να μου τα επιστρέψει, ώστε να μην φανεί οτι την λυπάμαι. Δεν ασχολείται με την τεχνολογία και δεν μπαίνει στο internet. Όταν
    είμαστε μακριά μιλάμε απο το τηλέφωνο, αλλά με κουράζει και με γεμίζει θλίψη το γεγονός οτι δεν μπορώ να κάνω και πολλά πράγματα
    για να την βοηθήσω.

    Σας ευχαριστώ που με ακούσατε

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Μήπως θα βοηθούσε αν την ενθάρρυνες να μιλήσει με κάποιον?
    Δες για παράδειγμα εδώ
    http://www.suicide-help.gr/%CF%80%CE...3%CF%84%CE%B5/
    Είναι τηλεφωνική γραμμή με αστική χρέωση που μπορεί να μιλήσει με ειδικούς (ψυχολόγους και ψυχιάτρους) που ανάμεσα σε άλλα προσφέρουν στήριξη σε άτομα που βιώνουν την απώλεια αγαπημένου προσώπου από αυτοκτονία.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    2
    Ευχαριστώ, καλή ιδέα, αν και μου φαίνεται κάπως 'ημίμετρο'. Σε ψυχολόγο πολύ δύσκολα να πάει για διάφορους λόγους. (κλείστη κοινώνια, μη εμπιστοσύνη σε αυτήν την επιστήμη, όπως και σε άγνωστους). Ανήκει στην κατηγορία ανθρώπων που θεωρούν οτι ενα φιλικό άτομο ειναι αυτό που θα σε βοηθήσει περισσότερο. Για το 1018 θα της πω οτι πρώτα πήρα εγώ, και με βοήθησε, σε κάποια φαση που δεν με έπαιρνε ο ύπνος. Δεν θέλω να νομίζει οτι προσπαθώ να την ξεφορτωθώ.

    Σε ευχαριστώ και παλι

  4. #4
    "Η μοναξια ειναι απο χωμα' της μαρως βαμβουνακη, μιλαει βεβαια για ερωτικο πενθος και οχι για πενθος απο το θανατο καποιου αγαπημενου, ωστοσο σφυζει ουσιας ως προς την αντιμετωπιση...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    430
    Χορχε Μπουκαι " Ο δρομος των δακρυων" ( ΦΥΛΛΑ ΠΟΡΕΙΑΣ ΙΙΙ ).
    Γραφει για τα σταιδα του πενθους με εναν ομορφο τροπο.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2015
    Posts
    109
    Ξέρω μερικά βιβλία στα αγγλικά όμως. Γνωρίζει αγγλικά; Είμαι σίγουρος θα τη βοηθούσαν πάρα πολύ. Εάν θες στείλε μου. Λυπάμαι για ότι συνέβη.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    -ο μυχιος θανατος- το εδωσαν στη σχολη και ειναι πολυ ωραιο

Similar Threads

  1. Replies: 41
    Last Post: 12-03-2012, 14:44
  2. βιβλίο-προτάσεις?
    By αν? in forum Αγαπημένα Βιβλία Ψυχολογίας
    Replies: 49
    Last Post: 26-03-2011, 12:41
  3. Παζαρι βιβλιων
    By Fearg in forum Αγαπημένα Βιβλία Ψυχολογίας
    Replies: 10
    Last Post: 24-01-2011, 12:51
  4. Βοήθεια για αγορά κάποιων βιβλίων.
    By melissa_virus in forum Αγαπημένα Βιβλία Ψυχολογίας
    Replies: 13
    Last Post: 07-02-2009, 21:43
  5. Προτασεις Βιβλιων
    By Aphios in forum Αγαπημένα Βιβλία Ψυχολογίας
    Replies: 2
    Last Post: 16-12-2008, 18:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •