δεν πιστευω σε μενα - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 26 of 26
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    στο σχολειο πως πηγαινες?
    τωρα σπουδαζεις σε καποια σχολη? μηπως δεν ειχες καλη σχεση με τα γραμματα κ σου δημιουρηγθηκε αυτο το κομπλεξ? παντως αν συνεβη κατι τετοιο η γνώμη μου είναι ξεκολλησεις γρηγορα!! υπαρχει το στερεοτυπο οτι οποιος δεν ειναι καλος μαθητης ειναι και χαζος και ειναι τεραστια μ@@@. προσωπικα ξερω ατομα που με τα γραμματα δεν ειχαν ποτε καλη σχεση, στο σχολειο ηταν χαλια μαθητες,αλλα παρολα αυτα ειναι μια χαρα εξυπνα και στροφαρουν!

    τωρα αν δεν εχει να κανει με το ακαδημαικο επιπεδο μηπως βαριεσαι να σκεφτεις? εχω ακουσει οτι η καταθλιψη γενικα σε βαζει μεσα σε ληθαργο, οπότε δεν είναι οτι εισαι χαζος, απλως βαριεσαι να σκεφτεσαι..
    και οπως λεει και σωστα η κασσανδρα απο πανω πως γινεται να εισαι χαζος, αλλα να μπορεις να γραφεις ενα ολοσωστο κειμενο που βγαζει νοημα?
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  2. #17
    Από το πόσα ορθογραφικά λάθη κάνει κάποιος όταν γράφει,κρίνεται αν είναι χάζος; Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν τελειώσει μόνο το δημοτικό,δε ξέρουν να γράψουν ούτε τις πιο απλές λέξεις σωστά και όμως ούτε χαζοί αισθάνονται,ούτε άχρηστοι.Εχουν βρει δουλειά,έχουν κάνει οικογένεια και ζουν ευχαριστημένοι.
    Τα πράγματα κατά την γνώμη μου είναι απλά.Οταν κάποιος δεν έχει καταφέρει να κάνει όλα αυτά που έχει ονειρευτεί και παράλληλα βλέπει φίλους,γνωστούς,συγγενείς κτλ να έχουν αυτά που δεν έχει αυτός,δε πα να είναι δόκτωρας πανεπιστημίου,δε πα να έχει 200iq πάλι χαζός θα νιώθει

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Το ότι νιώθει χαζός είναι καθαρά από την πάθηση.Το μυαλό γίνεται θολό,οι σκέψεις πιο αργές,η μνήμη εξασθενεί.Πως να νιώθει κάποιος έξυπνος με όλα αυτά;;Το ίδιο ισχύει κ στην ψύχωση.Μιλάμε για παθήσεις του μυαλού.Δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είσαι χαζός απλά όταν ασθενεί το μυαλό είναι μέρος της πάθησης αυτή η ''κουταμάρα'' και είναι λογικό.Το θέμα είναι να ακολουθήσει μια σωστή θεραπεία.Η κατάθλιψη και η ψυχωση απο την εμπειρία μου είναι σαν ένα τουνελ που έχει φως στην έξοδο,απλά είναι μεγάλο το τούνελ κ αργή η διαδικασία.Δεν βλέπεις το φως αμέσως κ είναι φυσικό να απογοητεύεσαι και να είσαι απαισιόδοξος.Όμως με τα σωστα φάρμακα κ τη σωστή καθοδήγηση υπάρχει φως και ελπίδα.Εγώ τα καλύτερά μου χρόνια τα έζησα μετά τη θεραπεία της κατάθλιψης.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    2
    ντιμ καλησπέρα!νιώθω και εγώ ακριβώς τα ίδια με καταθλιπτικές τάσεις, την αίσθηση ανικανότητας και έλλειψη πρωτοβουλίας, ψυχοσωματικά και όλα αυτά τα ''χαριτωμένα''.Τις τελευταίες μέρες επίσης νιώθω πως το σώμα μου δε με υπακούει καν και έχω έντονη αποπροσωποίηση τις περισσότερες ώρες της ημέρας.Φοβάμαι πολύ και δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω.Υπάρχουν βέβαια κάποιες δραστηριότητες όπως η γυμναστική(γιόγκα και αερόβια) που με βοηθούν σε ένα σημείο.Μήπως να το δοκίμαζες και ίσως σε χαλαρώσει λιγάκι? Αν υπάρχει και κάτι άλλο να μου προτείνετε θα βοηθούσε αρκετά! Ευχαριστω!

  5. #20
    σας ευχαριστω ολους πολυ για τα σχολια σας.σεριε δεν βλεπω να υπαρχει φως στην ακρη του τουνελ που λες.66 σκραπας ημουν στο σχολειο,δεν διαβαζα,τωρα ειμαι σε ιδιωτικη σχολη και το γεγονος πως η μητερα μου πληρωνει τοσα λευτα με αγχωνει και με σταναχωρει ακομα περισσοτερο,σε συνδιασμο με το οτι ξερω οτι δεν προκειται να τα καταφερω να κανω αυτο που θελω.επισης καμια σχεση δεν εχουν τα ορθογραφικα με την εξυπναδα.καρμα η αληθεια ειναι οτι ναι δεν προσπαθω οσο πρεπει,ποτε μου δεν προσπαθησα κατι επιμονα στην ζωη μου.ειναι κι αυτος ενας λογος του οτι αισθανομαι τοσο αχρηστος.λεφ αυτο εχω καταλαβει κι εγω,οτι αν δεν κανω ψυχοθεραπεια οριστικα το θεμα μου,δεν προκειται να το λυσει κανενα φαρμακο,αλλα να ειναι αυτο που λεω και ποιο πανω οτι δυσκολευομαι να μιλησω,οχι επειδη ντρεπομαι η κατι τετοιο,αλλα επειδη δεν μπορω να βαλω την σκεψη μου σε μια σειρα.ειμαι τοσο πεποισμενος πια οτι ειμαι χαζος και αχρηστος που δημιργειται ετσι ενας φαβλος κυκλος,ενω την προηγουμενη φορα που ειχα καταθλιψη,μπορει να ημουν χαλια αλλα πιστευα αυτο που λεει ο σεριος,δηλαδη οτι φταιει η παθηση.τωρα ειναι αλλιως,συνεχως μου γυρνανε ασχημες εικονες απο το παρελθον που βεβαιωνουν αυτες τις πεποιθησεις μου.πραγματικα σας ευχαριστω ολους παρα πολυ για τα σχολια σας,να ειστε καλα

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    526
    Quote Originally Posted by Ντιμ View Post
    σας ευχαριστω ολους πολυ για τα σχολια σας.σεριε δεν βλεπω να υπαρχει φως στην ακρη του τουνελ που λες.66 σκραπας ημουν στο σχολειο,δεν διαβαζα,τωρα ειμαι σε ιδιωτικη σχολη και το γεγονος πως η μητερα μου πληρωνει τοσα λευτα με αγχωνει και με σταναχωρει ακομα περισσοτερο,σε συνδιασμο με το οτι ξερω οτι δεν προκειται να τα καταφερω να κανω αυτο που θελω.επισης καμια σχεση δεν εχουν τα ορθογραφικα με την εξυπναδα.καρμα η αληθεια ειναι οτι ναι δεν προσπαθω οσο πρεπει,ποτε μου δεν προσπαθησα κατι επιμονα στην ζωη μου.ειναι κι αυτος ενας λογος του οτι αισθανομαι τοσο αχρηστος.λεφ αυτο εχω καταλαβει κι εγω,οτι αν δεν κανω ψυχοθεραπεια οριστικα το θεμα μου,δεν προκειται να το λυσει κανενα φαρμακο,αλλα να ειναι αυτο που λεω και ποιο πανω οτι δυσκολευομαι να μιλησω,οχι επειδη ντρεπομαι η κατι τετοιο,αλλα επειδη δεν μπορω να βαλω την σκεψη μου σε μια σειρα.ειμαι τοσο πεποισμενος πια οτι ειμαι χαζος και αχρηστος που δημιργειται ετσι ενας φαβλος κυκλος,ενω την προηγουμενη φορα που ειχα καταθλιψη,μπορει να ημουν χαλια αλλα πιστευα αυτο που λεει ο σεριος,δηλαδη οτι φταιει η παθηση.τωρα ειναι αλλιως,συνεχως μου γυρνανε ασχημες εικονες απο το παρελθον που βεβαιωνουν αυτες τις πεποιθησεις μου.πραγματικα σας ευχαριστω ολους παρα πολυ για τα σχολια σας,να ειστε καλα
    Καλησπερα σε καταλαβαινω γιατι περναω μια απ τα ιδια, αλλα σιγουρα θα υπαρχουν και πραγματα για τα οποια εισαι περιφανοςετσι δεν ειναι? Εμενα αυτα με κρατανε και δεν εχω χασει την ελπιδα..μηπως να κοιταξεις και εσυ λιγο πισω για να πας μπροστα? Δηλαδη κατι που καταφερες παλια μπορει να σε οδηγησει σε μια λυση στο τωρινο σου προβλημα, ας πουμε σιγα σιγα να βγαινεις π.χ σε καμια βιβλιοθηκη να παρεις κατι να διαβασεις να ανταλαξεις καμια κουβεντα σιγα σιγα μικρες απλες κινησεις να βρεις τον παλιο καλο εαυτο σου, που ξερεις αν εισαι λιγο τυχερος μπορει μα βρεις και καμια κοπελα εκει εξω που να σου ταιριαζει, με το να καθομαστε μεσα δεν θα καταφερουμε κατι ας βγουμε εξω και να προσπαθησουμε για κατι καλυτερο που μας αξιζει μια φορα ζουμε.. Γιατι αν θελεις να αλλαξει κατι αυτο εξαρτατε απο το τι επιλογες θα κανεις, δηλαδη και την λυση να σου βρει καποιος αν εσυ δεν θελεις τιποτα δεν θα αλλαξει, καπως πρεπει μα την βρουμε και στον εαυτο μου τα λεω αυτα που σου γραφω, μη τα περνεις σρταβα..
    ....But tell me where can i go to get away from all this pain...

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Φως στο τουνελ υπάρχει φίλε μου απλά τώρα είναι σε τέτοια κατάσταση το μυαλό σου που τα βλέπει όλα μαύρα.Αν είσαι σε σοβαρή κατάσταση κ πας σε ψυχολόγο αν είναι σωστός πιστεύω θα σε παραπέμψει σε ψυχίατρο για φαρμακευτική αγωγή.Από μόνη της η ψυχοθεραπεία δεν είναι εύκολο να λύσει το πρόβλεμα.Εγώ την ψυχοθεραπεία την βλέπω σαν υποστηρικτική μέθοδο μαζί με τα φάρμακα.Τώρα αν είναι ήπιας μορφής το προβλημα δεν ξέρω,μπορεί και να δουλεψει,απλά να ξέρεις πως θέλει τρελή υπομονή.Τα χάπια είναι η εύκολη πάντα λύση.Δηλαδή αν με τα χάπια δεις τα πρώτα αποτελέσματα σε λίγους μήνες με ψυχοθεραπεία θα τα δεις μετά από ένα μεγάλο χρονικό διάστημα.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Πάντως κ γω τώρα με την ψύχωση ενώ πάω καλά κ βελτιώθηκα έχω παρόμοιες σκέψεις για την ευφυία μου και αναμοχλεύω το παρελθόν για να επιβεβαιώσω πως είμαι βλάκας.Αλλά θυμάμαι κ περιστατικά που ήμουν αρκετά καλά...Τέτοιες παθήσεις είναι φυσικό να δημιουργούν κομπλεξ τέτοιας φύσεως,το θέμα είναι πως αντιδράς για να το ξεπεράσεις.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    526
    Λογο αδρανειας, σιδερο που δεν δουλευει ευκολα σκουριαζει, ετσι ειναι και το μυαλο μας και σωμα, δεν αρκει μονο να τα εχουμε πρεπει να τα δουλευουμε
    ....But tell me where can i go to get away from all this pain...

  10. #25
    οχι καρμα δεν εχω κανει τιποτα στην ζωη μου για το οποιο να ειμαι περηφανος.δυστυχως εχω φτασει σε σημειο να σιχαινομαι τον εαυτο μου,αισθανομαι οτι μου αξιζει ολο αυτο που περναω.το προβλημα μου ειμαι εγω ο ιδιος κι οχι η καταθλιψη τελικα.την προηγουμενη φορα ελεγα οτι οταν ξεφυγω απο την καταθλιψη,θα δουλεψω για να βελτιωθω σαν ανθρωπος,να καλυψω τις αδυναμιες μου.κι ομως δεν εκανα τιποτα.

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1
    Ντιμ γεια σου κι απο μενα.
    Κι εγω μια απ' τα ιδια περναω. Αισθηση ανικανοτητας και κοινωνικη φοβια σε επιπεδα παραλογισμου. Λες και ο,τι λεω περναει απο εκατοπενηντα φιλτρα πριν βγει απ' το στομα, αμ βγει τελικα. Με την οικογενεια μου δεν εχω καμια επαφη και νιωθω μειονεκτικα στο γεγονος πως με στηριζουν οικονομικα. Νομιζω ενα πρωτο βημα ειναι να τους ανοιχτεις παραπανω ( αυτο προσπαθω κι εγω) και να επισκεπτεσαι τακτικα καποιον ειδικο, οχι φαρμακα μονο "οταν δεν παει αλλο".
    Τωρα για την γυμναστικη που σου ειπαν , μπορεο να βοηθησει κατι τυπου γιογκα.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. ΤΣΙΓΑΡΟ ΤΕΛΟΣ (θέλω να πιστεύω)
    By Deleted-member-220416 in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 26
    Last Post: 09-06-2014, 00:46
  2. Δεν το πιστευω αυτο το πραγμα που μου συμβαινει.
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 25-12-2013, 21:30
  3. Πιστεύω ότι πάσχω από ΙΔΨ
    By rozalinda in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 10-08-2012, 10:19
  4. δεν το ΠΙΣΤΕΥΩ αυτο που ΓΙΝΕΤΑΙ!¨)
    By larry28 in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 22
    Last Post: 29-11-2010, 15:24
  5. ΠΙΣΤΕΥΩ
    By La_ViTa in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 07-05-2010, 12:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •