δε ξερω τι μου συμβαινει..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    221

    δε ξερω τι μου συμβαινει..

    Καλησπερα,θα προσπαθησω να εξηγησω τι ειναι αυτο που μου συμβαινει τους τελευταιους 8μηνες. Νιωθω πως θα ειμαι για παντα εγκλωβισμενη σ ολο αυτο που υπαρχει στο μυαλο μου.ενα μπερδεμενο κουβαρι χωρις ακρη με αισθησεις κ συναισθηματα περα απο την ανθρωπινη λογικη. πολλες φορες νομιζω πως ειμαι σαν εξωγηινος,εχω μια αισθηση που ξεπερνα την ανθρωπινη φυση κ αυτο με κανει να φοβαμαι κ να τρομαζω!καποιες φορες δλδ αισθανομαι πως ολα εχουν μια δοση παραλογου κ αφυσικου ενω ξερω οτι
    ανηκουν στην κατηγορια του "φυσιολογικου", με διαπερνα μια αστραπιαια σκεψη οτι αυτο ειναι αφυσικο κ εξωπραγματικο κ αμεσως εχω το συναισθημα του φοβου. Ακομα κ με την ιδια μου την σκεψη συμβαινει αυτο,το γεγονος δλδ οτι σκεφτομαι μπορει ανα πασα στιγμη να μεταφραστει αυτοματα σαν κατι το εξωπραγματικο κ αμεσως να με τρομαξει!
    Ολα αυτα με εχουν κανει να χανω το κουραγιο μου κ την αισιοδοξια μου πως θα γινω καποτε καλα.ειναι τοσο δεμενες μεσα μου αυτες οι αντιδρασεις που πραγματικα φοβαμαι πως δε προκειται να απαλλαγω ποτε απο αυτες. Φοβαμαι την συνηθεια του μυαλου μου να συμπεριφερεται ετσι,γινονται ολα τοσο γρηγορα κ αυτοματα που αμφιβαλλω αν ποτε καταφερω ν απαλλαγω!
    Ειναι χαοτικες οι σκεψεις μου και οι αισθησεις μου, μια απεραντη αισθηση "τρελας" μπορει να με πλημμυρισει με το παραμικρο ανα πασα στιγμη κ αυτο με κανει φοβαμαι για το μελλον μου..
    Δε ξερω αν ειχε κανεις ιδιες εμπειριες παντως θα ηθελα την γνωμη σας πανω σ αυτα που σας ειπα,νιωθω πραγματικα πως ισως ειμαι ο μοναδικος ανθρωπος στον κοσμο που μπορει να εχει τετοιες περιεργες αισθησεις,ακομα κ οι κινησεις μου με τρομαζουν. Σαν να ειναι καποιος κοιμισμενος κ μολις ξυπνησει να φοβαται την αισθηση της αντιληψης του!καπως ετσι μπορω να εξηγησω οταν τρομαζω με τον ιδιο μου τον εαυτο.
    Ελπιζω να μπορειτε καπως να καταλαβετε τι θελω να πω..θα χαρω να ακουσω την γνωμη σας!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    430
    Γεια,

    θαθελα να βοηθησω αλλα δε μπορω να πω οτι καταλαβαινω ακριβως αυτο που περιγραφεις. Τι εννοεις εχεις αισθησεις και συναισθηματα περα απτην ανθρωπινη λογικη? Μπορεις να περιγραψεις αυτη την αισθηση που ξεπερνα την ανθρωπινη φυση ? Θα βοηθουσε πολυ ενα παραδειγμα σε αυτες τις σκεψεις που περιγραφεις. Συμβαινει συχνα νομιζω σε ανθρωπους ( σαν κ μενα ) που παρα-σκεφτονται να δημιουργουν κουβαρια μεσα στο μυαλο τους επειδη αδυνατουν να εκφρασουν αυτο που θελουν.
    Φιλικα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    221
    Καλησπερα lef,
    Πχ μπορει να πει καποιος μια προταση"αυριο θα παω στο γραφειο" κ γω να το μ,εταφρασω ως κατι εξωπραγματικο κ παραξενο κ λογω αυτης της ενεργειας κ αισθησης να τρομαξω ενω ξερω οτι ειναι ενα απολυτα φυσιολογικο πραγμα. Ή
    Πχ να κανω μια κινηση,ας πουμε να ξυθω, κ να τρομαξω επειδη αντιλαμβανομαι τον εαυτο μου καθως το κανει.
    Εχω την εντυπωση οτι καθε φορα που αντιλαμβανομαι τον εαυτο μου να κανει κατι,πχ κινηση ή σκεψη τρομαζω

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    221
    Βασικα φοβαμαι το ιδιο μου το ειναι,ειναι σαν να μην ειμαι εγω κ ταυτοχρονα να ειμαι,κ καθε φορα που το "αντιλαμβανομαι" τρομαζω

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    ΑΑΑ! ΤΟ ΧΩ ΠΑΘΕΙ ΚΑΙ ΓΩ ΑΥΤΟ!!ΔΕΝ ΜΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΥΧΝΑ, ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΟΥ ΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ..!!
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    ειναι πολυ περιεργο.. παρολο που το χω νιωσει δεν μπορω να το περιγραψω, αλλα τα παραδειγματα που εδωσες με βοηθησαν να αντιληφθω την ομοιοτητα..

    Πχ να κανω μια κινηση,ας πουμε να ξυθω, κ να τρομαξω επειδη αντιλαμβανομαι τον εαυτο μου καθως το κανει.
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    221
    Quote Originally Posted by 66psy View Post
    ειναι πολυ περιεργο.. παρολο που το χω νιωσει δεν μπορω να το περιγραψω, αλλα τα παραδειγματα που εδωσες με βοηθησαν να αντιληφθω την ομοιοτητα..

    Πχ να κανω μια κινηση,ας πουμε να ξυθω, κ να τρομαξω επειδη αντιλαμβανομαι τον εαυτο μου καθως το κανει.
    Akrivws ayto!! Tha ithela na mou peis ti allo yparxei pou se tromazei!?

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    4
    καταλαβαίνω ακριβώς πως νιώθεις. λες πως εισαι η μαναδικη που το βιώνει αυτή την σύγχυση....δεν εισαι η μοναδική γιατί όλοι ειμαστε μαναδικοί :-) αν θες μπορουμε να το συζητήσουμε. Ένας μέρος της λύσης την είπες ήδη! (Σαν να ειναι καποιος κοιμισμενος κ μολις ξυπνησει να φοβαται την αισθηση της αντιληψης του!)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    221
    Quote Originally Posted by Vasileios Hlios View Post
    καταλαβαίνω ακριβώς πως νιώθεις. λες πως εισαι η μαναδικη που το βιώνει αυτή την σύγχυση....δεν εισαι η μοναδική γιατί όλοι ειμαστε μαναδικοί :-) αν θες μπορουμε να το συζητήσουμε. Ένας μέρος της λύσης την είπες ήδη! (Σαν να ειναι καποιος κοιμισμενος κ μολις ξυπνησει να φοβαται την αισθηση της αντιληψης του!)
    Καλησπερα! Εχεις βιωσει κατι τετοιο εσυ? Κ οταν λες πως μερος της λυσης τι εννοεις?φοβαμαι πως το μυαλο μου εχει κολλησει σε αυτο τον τροπο σκεψης κ δε ξερω πως να ειμαι φυσιολογικη ξανα!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    μια κολλημενη σκεψη μου:
    καθομαι στην καρελακλα και εχω στο νου μου να σηκωθω π.χ για να βαλω ενα ποτηρι νερο και σκεφτομαι "φαντασου να μην δωσει εντολη ο εγκεφαλος και να μην μπορεσεις να σηκωθεις" και ενω ειναι τοσο απλο να μην μπορεσεις να το κανεις.. ή φαντασου μια μερα να ξυπνησεις και να μην μπορεις να μιλησεις.. οχι να σου κλεισει η φωνη αλλα να μην μπορεις γενικα, να μην εχεις πια την ικανοτητα, να μην ξες...

    παραλογες σκεψεις...
    και μετα αλλες παρομοιες σχεσεις ειναι σαν αυτες που περιγραφεις..
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    221
    Κι ολα αυτα δε σε τρομαζουν? Εμενα με τρομαζει η αντιληψη του εαυτου μου σε οτιδηποτε κ αν κανω, ακομα κ για την ιδια την σκεψη μου, δε ξερω τι ειναι αυτο που εχω παντως δε μ αφηνει λεπτο στην ησυχια μου,κ οπως καταλαβαινεις εχω κουραστει πολυ εδω κ 8μηνες,μου ειχε συμβει κ παλιοτερα αλλα οχι σε τετοιο βαθμο. Ολα μου προκαλουν μια αισθηση εξωπραγματικου κ το περιβαλλον μου κ ο ιδιος μου ο εαυτος!.. πως μπορεις να ονομασεις κατι τετοιο??

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    δες τα π.μ
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    221
    Καποιος αλλος,καμια γνωμη?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    221
    ........??

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα σου μελος,δεν κατανοω ολα οσα λες ομως πιστευω μου εχει συμβει κ εμενα κατι παρεμφερες,μαλλον πως ειναι υπαρξιακη ανησυχια ολο αυτο που προκαλει ερωτηματα τυπου ποιος ειμαι πραγματικα?γιατι ειμαι εδωπερα?που ειμαι?ποιοι ανθρωποι ειναι τριγυρω μου?ολοι περναμε τετοια φαση δεν ειναι κατι να σου προκαλει αγωνια οτι αυτο που σου συμβαινει δεν ειναι φυσιολογικο

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Δεν ξέρω τι συμβαίνει..
    By Αναστασία1984 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 25
    Last Post: 08-02-2015, 14:44
  2. δεν ξερω τι μου συμβαινει.
    By ειρηνη78 in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 10
    Last Post: 16-05-2014, 01:33
  3. δεν ξέρω τι συμβαίνει
    By Paris24 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 13-03-2013, 18:55
  4. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΜΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ!!!!!!
    By maraki4 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 14-04-2011, 02:46
  5. Δεν ξέρω τί μου συμβαίνει
    By kit in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 54
    Last Post: 10-04-2011, 15:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •