μηπως μπορουσα να ειχα βοηθησει??
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1

    μηπως μπορουσα να ειχα βοηθησει??

    νιωθω απαισια!!!ακουω συχνα ειδησεις εξαφανιστηκε ο ταδε αυτοκτονησε ο ταδε και νομιζω οτι μπορει ισως αυτοι οι ανθρωποι ειχαν μιλησει στον σιτε εδω μεσα ειχαν πει το προβλημα τους ενω οι γυρω τους τους θεωρουσαν ησυχους φιλικους νορμαλ ατομα... μηπως τελικα δεν ειναι ετσι ? και αν ειχαμε μιλησει και ειχαμε βοηθησει περισσοτερο τωρα να ηταν στην ζωη η να μην ειχαν εξαφανιστει???

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    Όσο πιο συνοπτικά μπορώ, γιατί πρέπει να φύγω:
    1. Για το κατά πόσο αυτό το site βοηθάει κάποιους ανθρώπους να ξεπεράσουν το πρόβλημά τους ή λειτουργεί περισσότερο ως στήριξη (με τον 1 ή με τον άλλο τρόπο) στην κατρακύλα τους, κράτα 1 πισινή..... Οκ, κάποιοι μπορεί όντως να ανακουφίζονται που έχουν "κάπου να τα βγάλουν" αυτά που νοιώθουν μέσα τους κ αυτά που σκέφτονται κ να λαμβάνουν χρήσιμες συμβουλές, για κάποιους όμως δημιουργείται για ψευδαίσθηση, μια παγίδα, κ αντί να τη ζουν τη ζωή εκεί έξω εγκλωβίζονται εδωμέσα.

    2. ΚΑΝΟΝΑΣ: Όσο κ να μιλήσεις κ ό,τι κ να πεις ποτέ δεν θα μπορέσεις να βοηθήσεις κάποιον ο οποίος δεν αναγνωρίζει το πρόβλημα, δεν θέλει να ακούσει, δε θέλει να συνεργαστεί κ με 2 λόγια δεν θέλει στην πραγματικότητα να βοηθηθεί. Άλλο πχ το "πάσχω από τη χ διαταραχή κ μπλα μπλα μπλα μπλα......κ όλα είναι δύσκολα κ μαύρα κ μπλα μπλα κ τί να κάνω, θέλω να γίνω καλά" κ στην πράξη τίποτα κ άλλο το "πάσχω από τη χ διαταραχή κ είμαι ΟΝΤΩΣ διατεθειμένος να κάνω κάτι για αυτό." Κ μη σε νοιάζει, να ξέρεις ότι, εκτός των ακραίων περιπτώσεων που οι αντικειμενικές εξωτερικές συνθήκες είναι υπερβολικά αντίξοες, σε όλες τις άλλες περιπτώσεις αυτός που όντως θέλει να σωθεί κ να βρει λύση στο πρόβλημά του θα τον βρει το δρόμο........ μπορεί να πάρει λιγότερο ή περισσότερο χρόνο, αλλά την άκρη θα την βρει.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Εδω έγραφα παπαριες
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Όταν μιλάω εγώ η λογική πάει εκδρομή
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Αυτές τις παπαντζες κάποιοι θα τις κάνουν σημαία να
    Μου το θυμηθείτε φιλικά
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Τι εννοεις έγραφες παπαριές? Εδω στο forum ?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Θα συμφωνήσω με την μαριπόσα, κάποιος που θέλει να βγεί απο τον βούρκο θα ζητήσει και θα βρει βοήθεια ακόμα και αν κανείς δεν τον στηρίζει (καλή ώρα σαν εμένα που έτρεχα μόνος και τρέχω σε ψυχιάτρους και ψυχολόγους).
    Από την άλλη όταν είσαι τέρμα κάτω και είσαι σε φάση είτε άρνησης είτε εκεί που έχεις πιάσει πάτο και θεωρείς ότι τίποτα δε μπορεί να σε βοηθήσει-δε θες να βοηθηθείς δεν μπορείς να προσφέρεις τίποτα.

    Είναι πραγματικά λυπηρό να θες να βοηθήσεις και να μη μπορείς.
    Μου χει τύχει άτομο στον κύκλο μου να έχει παρόμοια θέματα με κατάθλιψη κτλ και φυσικά ξέροντας τι περνάει να θέλω να βοηθήσω αλλά είτε το άτομο να είναι σε άρνηση του στυλ "δεν έχω τίποτα" είτε να είναι τόσο down που να μη μπορείς καν να συνεννοηθείς πλέον σωστά και απλά να τον βλέπεις να κατρακυλά στην άβυσσο και να μη μπορείς να κάνεις τίποτα.

    Τι μπορείς να κάνεις για ένα άτομο που δε θελει να δεχθεί βοήθεια;
    Δυστυχώς τίποτα.
    Αυτό με είχε καταβάλει πολύ όταν ήθελα τόσο πολύ να βοηθήσω ένα άτομο κοντινό μου και όμως το μόνο που κατάφερνα είναι να το απομακρύνω αφού δεν ήθελε να βοηθηθεί και ταυτόχρονα ήταν και σε άρνηση...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Quote Originally Posted by iliana26 View Post
    νιωθω απαισια!!!ακουω συχνα ειδησεις εξαφανιστηκε ο ταδε αυτοκτονησε ο ταδε και νομιζω οτι μπορει ισως αυτοι οι ανθρωποι ειχαν μιλησει στον σιτε εδω μεσα ειχαν πει το προβλημα τους ενω οι γυρω τους τους θεωρουσαν ησυχους φιλικους νορμαλ ατομα... μηπως τελικα δεν ειναι ετσι ? και αν ειχαμε μιλησει και ειχαμε βοηθησει περισσοτερο τωρα να ηταν στην ζωη η να μην ειχαν εξαφανιστει???
    Σιγουρα ηλιανα αμα ειχανε μιλησει τι τους απασχολει θα ηταν καλυτερα τα πραγματα. Και ο αλλος που να το ξερει? Πιστευω θα ειδες το παιδι αυτο στα γιαννενα που εξαφανιστηκε. Τον πειραζανε απ οτι φαινεται μεσα και δεν ελεγε τιποτα. Οι γονεις του που να το ξερουνε?

  9. #9
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Εδω έγραφα παπαριες
    Δεν καταλαβαίνω τί θέλεις να πεις. Μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί το λες? 'Έγραψα και πριν

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα σου μελος,ναι το προβλημα αυτο με απασχολει κ μενα εδωπερα πρεπει να ειμαστε προθυμοι απανταμε σε οσους γινεται περισσοτερο,ομως υπαρχουν ανθρωποι που εχουν πολυ βαθια προβληματα συνεπως δεν τους αρκει ενα φορουμ σε αυτο δεν ευθυνομαστε εμεις,καθε ανθρωπος που νιωθει ταση αυτοκτονιας πρεπει πανω απο ολα να ενημερωνει το οικογενειακο του περιβαλλον κ να απευθυνεται κ σε ειδικο για ουσιαστικοτερο στηριγμα,Καλο ειναι κ το φορουμ ομως απαιτουνται κ αλλα πραγματα για την θεραπεια ενος ανθρωπου

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    πολλές φορές η οικογένεια σε κάνει πολύ χειρότερα.
    Δυστυχώς η οικογένεια ειδικά αν δν είναι εξοικειωμένη με τέτοια θέματα σε κάνει να νίωθεις πιο σκατά και από όσο είσαι...
    Σκατά ανίκανη να καταλάβει η μέση οικογένεια

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by iliana26 View Post
    νιωθω απαισια!!!ακουω συχνα ειδησεις εξαφανιστηκε ο ταδε αυτοκτονησε ο ταδε και νομιζω οτι μπορει ισως αυτοι οι ανθρωποι ειχαν μιλησει στον σιτε εδω μεσα ειχαν πει το προβλημα τους ενω οι γυρω τους τους θεωρουσαν ησυχους φιλικους νορμαλ ατομα... μηπως τελικα δεν ειναι ετσι ? και αν ειχαμε μιλησει και ειχαμε βοηθησει περισσοτερο τωρα να ηταν στην ζωη η να μην ειχαν εξαφανιστει???
    Πράγματι, οι άνθρωποι υποφέρουμε από πολλά, αρρώστειες, πόλεμο, βία, οικονομικές δυσκολίες, ψυχολογικά προβλήματα. Δυστυχώς, η γενικότερη βοήθεια δεν είναι και πολύ μεγάλη. Και πράγματι, ένα ευαίσθητο άτομο τα βλέπει αυτά. Συνήθως ο περισσότερος κόσμος, όταν θέλει να βοηθήσει αλλά δεν μπορεί, ζητά τη συνδρομή άλλων. Δεν μ' αρέσει αυτή η στάση. Θα έβλεπα καλύτερο ο καθένας μας να κάνει ότι μπορεί, και αν δεν μπορεί απλά να μην κάνει λάθος.

    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Πιστευω θα ειδες το παιδι αυτο στα γιαννενα που εξαφανιστηκε. Τον πειραζανε απ οτι φαινεται μεσα και δεν ελεγε τιποτα. Οι γονεις του που να το ξερουνε?
    Δυστυχώς, δεν αρκεί πάντα να πει κάποιος κάτι. Η αντίδραση των άλλων αρκετές φορές είναι η κακή/λάθος, και το αποτέλεσμα είναι χειρότερο. Γι' αυτό και οι περισσότεροι αποφεύγουμε να μιλάμε όταν προβλέπουμε ότι η αντίδραση μπορεί να είναι κακή. Αν ζούσαμε σε μια καλή κοινωνία δεν θα υπήρχαν μυστικά και ψέματα.

  13. #13
    αυτο ακριβως!!! και εχω διαβασει και εναν που του κολλαει το προφιλ απο εδω μεσα..μην σου πω θα μπορουσε να ειναι και αυτος!!! δεν ειναι κριμα ομως???? γιατι εγω πιστευω παντου υπαρχει σωτηρια..!!!!

  14. #14
    αυτο ακριβως!!! και εχω διαβασει και εναν που του κολλαει το προφιλ απο εδω μεσα..μην σου πω θα μπορουσε να ειναι και αυτος!!! δεν ειναι κριμα ομως???? γιατι εγω πιστευω παντου υπαρχει σωτηρια..!!!! στην κερασι παει!!

  15. #15
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    Θα συμφωνήσω με την μαριπόσα, κάποιος που θέλει να βγεί απο τον βούρκο θα ζητήσει και θα βρει βοήθεια ακόμα και αν κανείς δεν τον στηρίζει (καλή ώρα σαν εμένα που έτρεχα μόνος και τρέχω σε ψυχιάτρους και ψυχολόγους).
    Από την άλλη όταν είσαι τέρμα κάτω και είσαι σε φάση είτε άρνησης είτε εκεί που έχεις πιάσει πάτο και θεωρείς ότι τίποτα δε μπορεί να σε βοηθήσει-δε θες να βοηθηθείς δεν μπορείς να προσφέρεις τίποτα.

    Είναι πραγματικά λυπηρό να θες να βοηθήσεις και να μη μπορείς.
    Μου χει τύχει άτομο στον κύκλο μου να έχει παρόμοια θέματα με κατάθλιψη κτλ και φυσικά ξέροντας τι περνάει να θέλω να βοηθήσω αλλά είτε το άτομο να είναι σε άρνηση του στυλ "δεν έχω τίποτα" είτε να είναι τόσο down που να μη μπορείς καν να συνεννοηθείς πλέον σωστά και απλά να τον βλέπεις να κατρακυλά στην άβυσσο και να μη μπορείς να κάνεις τίποτα.

    Τι μπορείς να κάνεις για ένα άτομο που δε θελει να δεχθεί βοήθεια;
    Δυστυχώς τίποτα.
    Αυτό με είχε καταβάλει πολύ όταν ήθελα τόσο πολύ να βοηθήσω ένα άτομο κοντινό μου και όμως το μόνο που κατάφερνα είναι να το απομακρύνω αφού δεν ήθελε να βοηθηθεί και ταυτόχρονα ήταν και σε άρνηση...
    λοιπον η αποψη μου ειναι λιγο διαφορετικη...καθε ανθρωπος εχει ελπιδες οσο και απελπισμενος να ναι...το θεμα ειναι καποιος να του δωσει στηριγμα..πχ εσυ μπορει να ηθελες να βοηθησεις εναν κοντινο σου φιλο αλλα να το κανες με λαθος τροπο...ενω με εναν διαφορετικο τροπο να επιανε...οχι οτι δεν θελει την βοηθεια σου..εσυ ισως ησουν πιο δυνατος..αυτος να θελει την 100πλασια ενισχυση υποστηριξει και εσυ να του εδωσε το 20%..

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Μήπως είμαι τρελός, μήπως τα' χω χαμένα.. που λέει και το τραγούδι;;
    By Nestwr in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 49
    Last Post: 08-03-2014, 21:14
  2. Πως θα μπορουσα να ρωτησω για το συγκεκριμενο?
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 20-08-2008, 16:08
  3. ΤΙ ΕΙΧΑ,ΕΧΩ?
    By Arsi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 37
    Last Post: 13-07-2008, 20:58
  4. θα μπορουσα να τους ειχα σωσει???
    By mpizou in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 40
    Last Post: 03-04-2008, 19:00
  5. Μακαρι να μπορουσα να γυρισω το χρονο πισω...
    By shy in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 31-12-2007, 17:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •