γιατρος η ασθενης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 73
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721

    γιατρος η ασθενης

    Πηγαινω σεναν ψυχιατρο εδω και καιρο , και τελευταια παρουσιαζει την εξης περιεργη συμπεριφορα . Οταν μπαινω , αρχιζω και τον ρωταω πως ειναι , πως παει ( εχει και αυτος καταθλιψουλα ) , τα προβληματα που εχει με τον γυιο του ( εχει ) , τα οικονομικα του που δεν ειναι ιδαιτερα ανθηρα , απο πραματικο ενδιαφερον . Αρχιζει και μου ανοιγεται , ειμαστε σχεδον συνομιληκοι , αλλα η ωρα περναει , και μου πεταει καμμια ερωτηση , αλλα συνεχιζει τα δικα του . Οταν περασει η ωρα , του λεω , Γιωργο , δεν ειπαμε αρκετα για μενα . Και μου απανταει , ' αφου οτι και να σου πω , εσυ θα κανεις τα δικα σου ' ( οντως ) . Δωσε να σου γραψω τα φαρμακα ( ειναι ζαναξ ) , συνεχισε και το seroxat , και θα σου παρω μονο 20 ευρω για την συνταγη ( 2 συνταγες γραφει ) . Η αληθεια ειναι οτι πραματι δεν τον υπολογιζω , και ενεργω κατα το δοκουν . Τα ζαναξ θελω βασικα . Α , να σας πω οτι εχω καταθλιψουλα .
    Αφου δεν τον υπολογιζω , ουτως η αλλεως ,οπως και κανενα ψυχιατρο , σας φαινεται φυσιολογικο ? ( μην ξεχναμε και τα μονον 20 ευρω ) .

  2. #2
    Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    34
    Καλό θα ήταν απο την ερχόμενη φορά να αρκεστείς απλά στην ερώτηση "τι κάνεις -καλά",
    και να ανοιχτείς περισσότερο για τα δικά σου...
    Αφου ουσιαστικά γι αυτό πας εκεί...
    Υποτίθεται οτι τον πληρώνεις για να σε συμβουλεύσει όχι να τον συμβουλεύσεις εσύ...
    Το γεγονός οτι δεν τον υπολογίζεις φυσικά και ειναι φυσιολογικό...
    Είναι θέμα χαρακτήρα, εμπειριών, κατάστασης κλπ..
    Ωστόσο, θα ήταν πιο ώριμο και πιο σωστό να αρχίσεις να τον ακους και να υπολογιζεις περισσότερο τη γνώμη του..
    Μόνο έτσι θα βοηθηθείς..
    Μη ξεχνάς αυτος ειναι ο ειδικός..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Mπορει να ειναι αυτος ο ' διπλωματουχος ' , αλλα εχω αποκτησε τοσες γνωσεις αυτα τα 8 χρονια της κτθλψης , που οτι ξερει , ξερω . Ειμαι και πολυ πονοψυχος και μου δινει χαρα να συνδραμω τον αλλον, εχει πολλα προβληματα τελευταια ( τον γνωριζω 5 χρονια , καλος ανθρωπος ) . 20 ευρω που μου παιρνει , ειναι ισα ισα το κοστος των 2 συνταγων ( +ΦΠΑ ) . Εχω και βελτιωση . Τι να μου πει τωρα ενας ψυχιατρος , αυτοι ειναι για ασχετους , αλλα χρειαζομαι τα ζαναξ ( κοκκινογραμη συνταγη ) .

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Γεια σου Macgyver, αν έχεις να πεις πράγματα με τον ψυχίατρο που σε απασχολούν και να μιλήσεις περισσότερο, τότε καλό είναι να ξεκινάς από αυτά, δηλαδή μην του αφήνεις περιθώριο να αναπτύξει πολύ τα δικά του προβλήματα. Προφανώς έχετε γίνει περισσότερο φίλοι και είναι ωραίο αυτό. Αλλά σκέψου βασικά τι θέλεις από την επίσκεψη, αν είναι μόνο για τα φάρμακα τότε φυσιολογικά συμβαίνει αυτό και σου μιλάει και αυτός για τα δικά του. Και θα σε βλέπει και εσένα αρκετά καλά από την κατάθλιψη, οπότε να χαίρεσαι γι' αυτό! Μπορείτε να πάτε κάπου εκτός γραφείου που θα είναι και πιο ευχάριστα, σε ένα καφέ ας πούμε.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Λες Breath να ειμαι καλυτερα ? αυτο ειναι πολυ ευχαριστο , εσενα πως σου φαινομαι , υπ οψιν αναρρωνω απο μια καταθλιψη 8-9 ετων , δλδ βαριουτσικη , και αισθανομαι ενα 25% καλυτερα , αλλα δεν εχω ορεξη για πολλα πολλα , ουτε ορεξη να παω βολτα τις μοτοσυκλεττες μου , καμμια φορα δεν εχω ορεξη να βγω ουτε με την κοπελα μου καν , ουτε με κανεναν αλλον , ποσο θα πρεπει να μου παρει να ξαναβρω τον εαυτο μου . Υπ οψιν δεν βασιζομαι σε ψυχιατρους , καλως η κακως .

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Λες Breath να ειμαι καλυτερα ? αυτο ειναι πολυ ευχαριστο , εσενα πως σου φαινομαι , υπ οψιν αναρρωνω απο μια καταθλιψη 8-9 ετων , δλδ βαριουτσικη , και αισθανομαι ενα 25% καλυτερα , αλλα δεν εχω ορεξη για πολλα πολλα , ουτε ορεξη να παω βολτα τις μοτοσυκλεττες μου , καμμια φορα δεν εχω ορεξη να βγω ουτε με την κοπελα μου καν , ουτε με κανεναν αλλον , ποσο θα πρεπει να μου παρει να ξαναβρω τον εαυτο μου . Υπ οψιν δεν βασιζομαι σε ψυχιατρους , καλως η κακως .
    Τις μοτοσυκλέτες τις βγάζεις βόλτα με λουρί? (sorry χιούμορ Breath είναι αυτό ;)...) Λοιπόν να σοβαρευτώ, εγώ δεν μπορώ να σου πω, εσύ ξέρεις καλύτερα, όλοι μας ξέρουμε καλύτερα για τον εαυτό μας. Για να κουβεντιάζει άνετα ο ψυχίατρός σου για τα θέματά του πιστεύω θα σε βλέπει καλά. Εγώ έχω μια θεωρία, για τα ποσοστά βελτίωσης κλπ, εάν γύρω στο 70-85% της ζωής μας, είμαστε λειτουργικά άτομα, δηλαδή, στην καθημερινότητα μπορούμε να κάνουμε κάποια πράγματα, δραστηριότητες, εντός και εκτός σπιτιού, να έχουμε κάποιες διαπροσωπικές σχέσεις και ως ένα βαθμό να μπορούμε να συναναστρεφόμαστε με λίγους ανθρώπους και να χαιρόμαστε με κάποια απλά πράγματα, τότε τα πράγματα βαίνουν καλώς. Τελειότητες, αισθάνομαι σούπερ, 100% καλά, και τέτοια, δεν υπάρχουν, το ξεχνάμε αυτό και προχωράμε τη ζωή μας, γιατί η ζωή προχωράει οπότε καλό είναι να πηγαίνουμε παρέα μαζί της.
    Τώρα για τους ψυχιάτρους θεωρώ ότι μπορεί να βοηθήσουν σε ορισμένες περιπτώσεις, αλλά η δουλειά και η καλυτέρευση έχει να κάνει με τον ίδιο τον ασθενή πάντα. Κάποια βοήθεια δίνουν, φάρμακα όπου χρειάζεται, αλλά όχι να βασίζεται κανένας αποκλειστικά σε αυτούς και σίγουρα να έχεις και καλή χημεία με το γιατρό, όπως συμβαίνει στην περίπτωσή σου.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    EMMANOUELA1978
    κ εσυ μη ξεχνας οτι υπηρξαν μεχρι κ επιστημονικες ερευνες που διευρευνουσαν τη σκοτεινη πλευρα της ανθρωπινης φυσης αν καπιος εχει τη παραμικρη αντιρριση πανω σε αυτο μπορω να του το κολησω στη μυτη για να το διαβασει. :):):)

  8. #8
    Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    34
    Ok, δεν κατάλαβα όμως γιατι μου το λες αυτο..
    Τι ειπα ?? Δεν ειπα κατι κακό.... :(

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    μα δε σου ειπα οτι ειπες κατι κακο.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Breath View Post
    Τις μοτοσυκλέτες τις βγάζεις βόλτα με λουρί? (sorry χιούμορ Breath είναι αυτό ;). Για να κουβεντιάζει άνετα ο ψυχίατρός σου για τα θέματά του πιστεύω θα σε βλέπει καλά. Εγώ έχω μια θεωρία, για τα ποσοστά βελτίωσης κλπ, εάν γύρω στο 70-85% της ζωής μας, είμαστε λειτουργικά άτομα,
    Τώρα για τους ψυχιάτρους θεωρώ ότι μπορεί να βοηθήσουν σε ορισμένες περιπτώσεις, αλλά η δουλειά και η καλυτέρευση έχει να κάνει με τον ίδιο τον ασθενή πάντα. Κάποια βοήθεια δίνουν, φάρμακα όπου χρειάζεται, αλλά όχι να βασίζεται κανένας αποκλειστικά σε αυτούς και σίγουρα να έχεις και καλή χημεία με το γιατρό, όπως συμβαίνει στην περίπτωσή σου.


    Breath , τις μοτοσυκλεττες δεν τις βγαζω με λουρι , απο που θα τις τραβαω ? αμα τις δεσω στο τιμονι , θα σωριαστουν χαμω . Χρειαζεται και ενας δευτερος να την κραταει , και που να τον βρω . Πρεπει να πατησω τη μιζα , αφου εχω ανεβει πανω , να βαλω 1η ταχυτητα ,να αφησω το αμπραγιαζ και να ξεκινησω , ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΤΑΩ ΦΡΕΝΟ . Φαινεται οτι δεν γνωριζεις απο μοτοσυκλεττες , γι αυτο σου εξηγω . Λειτουργουν με βενζινη .
    Ο ψυχιατρος εχει καταλαβει οτι δεν τον πολυυπολογιζω , παρ οτι τον συμπαθω , και γι αυτο φερεται ετσι , αλλα ειναι καλος ανθρωπος , με κερναει και καφεδακι .
    Πολυ σωστο αυτο που λες οτι ναι μεν τα φαρμακα κατι κανουν , αλλα την περισσοτερη δουλεια πρεπει να την κανεις ο ιδιος , κανεις δεν μπορει να την κανει για σενα .
    Επισης συμφωνω οτι πρεπει να κοιτας μονο μπροστα , και 100% δεν εισαι ποτε καλα , αλλα ενα 80αρακι , καλο ειναι . Ειμαι ως ενα βαθμο λειτουργικος , παω σουπερμαρκετ , στα μαγαζια για χαζι , τρωω πολλες φορες εξω , αλλα μονος . Σινεμα εχω να παω απο το 2001 !! κανω επισκευες σπιτι μου , παω και βολτες με το αμαξι μου , με μουσικουλα . Νομιζω οτι ειμαι σε καλο δρομο , ε ?

  11. #11
    Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    34
    ok then !!!!!!!

  12. #12
    Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    34
    Kαι βέβαια εισαι σε καλό δρόμο...
    Εύχομαι σύντομα να νιώσεις καλύτερα και να κάνεις κι αλλα πράγματα...

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Breath , τις μοτοσυκλεττες δεν τις βγαζω με λουρι , απο που θα τις τραβαω ? αμα τις δεσω στο τιμονι , θα σωριαστουν χαμω . Χρειαζεται και ενας δευτερος να την κραταει , και που να τον βρω . Πρεπει να πατησω τη μιζα , αφου εχω ανεβει πανω , να βαλω 1η ταχυτητα ,να αφησω το αμπραγιαζ και να ξεκινησω , ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΤΑΩ ΦΡΕΝΟ . Φαινεται οτι δεν γνωριζεις απο μοτοσυκλεττες , γι αυτο σου εξηγω . Λειτουργουν με βενζινη .
    Ο ψυχιατρος εχει καταλαβει οτι δεν τον πολυυπολογιζω , παρ οτι τον συμπαθω , και γι αυτο φερεται ετσι , αλλα ειναι καλος ανθρωπος , με κερναει και καφεδακι .
    Πολυ σωστο αυτο που λες οτι ναι μεν τα φαρμακα κατι κανουν , αλλα την περισσοτερη δουλεια πρεπει να την κανεις ο ιδιος , κανεις δεν μπορει να την κανει για σενα .
    Επισης συμφωνω οτι πρεπει να κοιτας μονο μπροστα , και 100% δεν εισαι ποτε καλα , αλλα ενα 80αρακι , καλο ειναι . Ειμαι ως ενα βαθμο λειτουργικος , παω σουπερμαρκετ , στα μαγαζια για χαζι , τρωω πολλες φορες εξω , αλλα μονος . Σινεμα εχω να παω απο το 2001 !! κανω επισκευες σπιτι μου , παω και βολτες με το αμαξι μου , με μουσικουλα . Νομιζω οτι ειμαι σε καλο δρομο , ε ?
    Πλάκα σου έκανα... επειδή έγραψες να τις πας βόλτα. Όχι ότι ξέρω πολλά από μοτοσυκλέτες, αλλά ότι λειτουργούν με βενζίνη και κάτι άλλα βασικά τα ξέρω :D
    Τέλοσπάντων, ναι ένα ογδόντα τοις εκατό είναι πολύ καλό, άσε που θεωρώ ότι όταν ένας άνθρωπος μπορεί να κάνει και μόνος του πράγματα και να περνάει καλά, είναι καλύτερο γιατί είναι πιο ελεύθερος και δεν εξαρτάται τόσο πολύ από τις διαθέσεις των άλλων. Σε καλό δρόμο είσαι. Τον ψυχίατρο να τον κεράσεις και συ καφέ κάπου έξω. Να ξελαμπικάρει και αυτός!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    αααααααααααα!
    αα αα αα δλδ!!
    ΧΑΧΧΑΧΑ! πωπω πρεπει να κουνησω λιγο το κεφαλι μου μετα απο ολα αυτα που διαβασα για να μπορεσω να απαντησω :P
    εε κοιτα αυτος ο ανθρωπος δεν μπορει να σε θεραπευσει πλεον μαγκ..αν σπασει η αντικειμενικη σχεση θεραπευτη θεραπευομενου παει.... τωρα απλως εχετε μια ανθρωπινη επικοινωνια οχι επαγγελματικη-θεραπευτικη..

    δεν το πληρωνεις, αρα δεν σου κανει ψυχοθεραπεια, αλλα ακομη και να πληρωνες δεν θα ειχε νοημα...
    καλο ειναι να συμπαθουμε τους θεραποντες μας ασφαλως, αλλα η αντικειμενικοτητα πρεπει να υπαρχει... αλλιως δεν γινεται δουλεια..
    οι ψυχοθεραπευτες εξαλλου δεν ειναι φιλαρακια.... και δεν πρεπει να ειναι...
    καλο ειναι να αισθανομαστε ανετα μαζι τους, να νιωθουμε οτι μας καταλαβαινουν, μας βοηθουν και μας νοιαζονται αλλα μεχρι εκει..!
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,688
    Εγώ προσωπικά δεν εκτιμώ και ιδιαίτερα τους ψυχιάτρους και ψυχολόγους και δεν είμαι η καλύτερη για να απαντήσω στο θέμα σου.

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ασθενής ή νοσοφοβικός
    By zavan in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 15
    Last Post: 26-12-2013, 01:38
  2. Τι ακουει ενας ασθενης με σχιζοφρενεια -προσομειωση
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 34
    Last Post: 14-09-2013, 23:43
  3. ΜΟΝΟ ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΘΕΝΗΣ ΜΠΟΡΕΙ...
    By Krine in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 22
    Last Post: 10-07-2012, 08:45
  4. κατα φαντασιαν ασθενησ
    By polivios in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 27-04-2012, 08:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •