Μανιακα επεισοδια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    3

    Μανιακα επεισοδια

    μου εχει διαγνωθει βαρυ καταθλιπτικο επεισοδιο και ψυχωτικα στοιχεια..εκτοτε λαμβανω zoloft και abilify..μετα απο καποιο χρονικο διαστημα ειχα καποια υπομανιακα επεισοδια μικρη διαρκειας δηλαδη 1 ωρας και λιγοτερο..η ερωτηση μου ειναι κατα ποσο ειναι δυνατον να υπαρχουν τετοιου ειδους επεισοδια καθως δεν πασχω απο διπολικη διαταραχη και παιρνω και αντιμανιακα χαπια..μηπως οφειλεται στo zoloft το οποιο μπορει να προκαλεσει παρομοια επεισοδια..ευχαριστω εκ των προτερων

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Γεια σου Skyrock και καλώς ήρθες, δεν είμαι γιατρός αλλά η απορία που έχεις είναι εύλογη, ίσως να είναι και μια αντίδραση των φαρμάκων, κάποια παρενέργεια, καλό είναι να συζητήσεις με τον ψυχίατρό σου αυτά τα συμπτώματα, μην το αφήνεις, μπορεί να σου ρυθμίσει αλλιώς τα φάρμακα, τις δόσεις κλπ. Καλή δύναμη!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    3
    φοβαμαι λιγο να ρωτησω την γιατρο μου γιατι νομιζω οτι θα της λεω βλακειες αλλα απο οτι διαβαζω και σε ενα προηγουμενο μηνυμα οτι δεν ειναι απιθανο αλλα πρεπει να υπαρχει προδιαθεση.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Να μη φοβάσαι καθόλου και δεν είναι καθόλου βλακεία να τη ρωτήσεις και να περιγράψεις τι αισθάνεσαι. Και οφείλει να σου απαντήσει, τι πιθανόν μπορεί να συμβαίνει, γιατρός σου είναι και πρέπει να ξέρει όλα τα συμπτώματα που παρουσιάζεις, να της πεις οπωσδήποτε. Στον κάθε οργανισμό το φάρμακο και η δόση μπορεί να έχει διαφορετικές αντιδράσεις, πολλά παίζουν ρόλο. Να το συζητήσετε, ίσως πρέπει να σου αλλάξει κάτι ή μπορεί μετά από λίγο διάστημα να υποχωρήσει αυτό που αισθάνεσαι.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κουραγιο σου μελος,ειμαι κ εγω με λαντοζε κ παροτι πολυ καλυτερα απο την καταθλιψη ενιοτε περναω περιοδους με σκαμπανεβασματα,ειναι κατι που γινεται λογικα μπορει να παιρνεις φαρμακο κ η διαθεση σου να παρουσιαζει σκαμπανεβασματα μην πανικοβαλλεσαι κ μην σταματας να παλευεις για το καλυτερο

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    3
    το θεμα ειναι οτι κατα την διαρκεια αυτων των περιοδων ειχα τρομερη ευφυια και διαθεση και πραγματικα το προτιμω απο αυτο που παιρναω καθημερινα με την καχυποψια και ολα τα συναφη.και για αυτο ψαχνω την αιτια..σας ευχαριστω παντως για το ενδιαφερον.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Skyrock, το zoloft έχει πράγματι κατηγορηθεί για μανιακά επεισόδια, αλλά δεν μπορείς να συμπεράνεις από μόνος σου τι πραγματικά συμβαίνει και τι θα ήταν καλύτερο να κάνεις. Θα έλεγα να μην ντρέπεσαι και φοβάσαι καθόλου, μίλα με τον γιατρό σου ξανά και ξανά μέχρι να σου είναι ξεκάθαρο τι συμβαίνει κι αν υπάρχει κάτι που μπορείς ή πρέπει να αλλάξεις στην αγωγή σου. Κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και μπορεί το ίδιο φάρμακο να έχει διαφορετική δράση. Όσο για την προδιάθεση, δεν μπορείς να ξέρεις αν την έχεις ή δεν την έχεις… αυτό που σίγουρα ξέρεις, είναι ότι παρατηρείς κάποια συμπτώματα κι αναρωτιέσαι που οφείλονται. Συζήτησε το και μη διστάζεις καθόλου!

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Skyrock, το zoloft έχει πράγματι κατηγορηθεί για μανιακά επεισόδια, αλλά δεν μπορείς να συμπεράνεις από μόνος σου τι πραγματικά συμβαίνε
    ναι αυτο ακριβως ειναι κανεις δε μπορει να συμπερανει απο μονος του τι συμβαινει εκτος αν ειναι χημικος

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    437
    εγω εχω ψυχωση αλλα τον προηγουμενο μαιο επαθα μεταψυχωσικη καταθλιψη και ο γιατρος μου μου εδωσε ζολοφτ σε εναμιση περιπου μηνα εκανε μειωση αντιψυχωσικου μαζι με τον γιατρο φυσικα.σε δεκα μερες το ζολοφτ με ειχε στον αερα πολυ ενταση δηλαδη και νευρα.πηρα τηλεφωνο τον γιατρο μου και μου το εκοψε μαχαιρι αλλα επαιρνα την ελαχιστη δοση 50μλ.επικοινωνησε με τον θεραπευτη σου γι αυτο τον πληρωνεις!

Similar Threads

  1. υπερφαγικα επεισοδια
    By klairy in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 5
    Last Post: 08-10-2010, 20:53
  2. τρεις νεκροί στο κέντρο της αθήνας από τα επεισόδια
    By arktos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 164
    Last Post: 08-05-2010, 18:14
  3. πόσο διαρκούν τα μανιακά επεισόδια?
    By theoducati in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 24-06-2009, 14:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •