γνώμες για seroquel
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    188

    γνώμες για seroquel

    γεια και χαρά σε όλους/-ες
    λοιπόν είμαι διπολική παίρνω εδώ και δέκα χρόνια το σολιάν των 100mg και δεν έχω υποτροπιάσει καθόλου. όμως το σολιάν προκαλεί παρενέργειες (διακοπή εμμήνου ρύσεως) και ο καινούργιος ψυχίατρος μου συνέστησε το seroquel..είναι κάποιος κάποια από σας που το παίρνει; θέλω γνώμες
    ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    188
    ή αν γνωρίζετε αν έχει βγει στην αγορά κανένα καινούριο αντιψυχωσικό;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    245
    το σεροκουελ δεν το εχω παρει αλλα εχει καλη φημη
    ενα μονο θα σε συμβουλεψω...μακρυα απο το ζυπρεξα
    ημουν 50 κιλα και τωρα ντρεπομαι να πω ποσο ζυγιζω...

  4. #4
    ειναι αναλογως τον οργανισμο!! ο φιλος μου περνει seroquel και δεν εχει καμια παρενεργεια και πλεον ειναι τελειος φυσιολογικος

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Εμενα μου ανοιξε πολυ την ορεξη , και τοκοψα , αλλιως καλο ηταν. Δεν εχει βγει κανενα κανενα καινουριο αντιψυχωτικο , εξακριβωμενο .

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    ειναι καλο επαιρνα 900 και η μεγιστη ειναι 1200..
    αυξηση βαρους και λιγο υπνηλια προκαλει
    οσο για το καινουργιο αντιψυχ εχει βγει το xeplion που ειναι το ενεσιμο ινβεγκα!

  7. #7
    εγω με το invega είχα πολλές άσχημες εμπειρίες.. ακαθισία, κοκάλωμα γλώσσας, αδυναμία και άλλα πολλά.. έπερνα και seroquel καλό φάρμακο αλλα μόνο πριν την πέσεις για ύπνο.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    το invega είναι μονο ενεσημο? το εχετε δοκιμασει ? τι λεει? τι "δινει"?. είναι ενδοφλεβιο? κι αν ναι μπορεις να το κανεις μονος σου η το δινουν μονο να στο βαρεσει καποιος φαρμακοποιος η νοσοκόμος?
    σχετικα με τα σερικουελ δλδη την κουεταπινη, την εχω παρει κι εγω,εχω κανει 3-4 φορες αγωγη κι αρκετες ακομα αν δυαστηματα χωρις συνταγή δλδη. Τελευταια παιρνω τα ΚΟΥΑΠΙΝ,οπου είναι γενωσημα,για μενα είναι ακριβως το ιδιο αλλα είναι 10ευρο πιο φτηνα!
    Ως ουσια ,εμενα μου προσφερει κι υπνο και χαλαρωση σωματικη. Τον τελευταιο καιρο παιρνω μονο τα 100μλκ, 1-2 το βραδυ κατά τις 9 - 10,00 και με κοιμιζουν σαν πουλακι, γλαρωνω πρωτα κι μετα ξαπλωνω. Την ημερα αποφευγω να τα παιρνω, διοτις όταν τα επαιρνα ως αγωγη,από το πρόγραμμα με δυσκολευαν στην δουλεια!! ειδικα τα πρωινα,κατά της 7-8,00 το πρωι στην αρχη βαραγα "νταγκλες" στο μαγαζι, κι επινα κι κανα σφηνακι από ρουμι η ουίσκι για να με ξυπνισει! διοτις ο καφες με ενοχλεί στο στομαχιμου. Όμως δεν μπορεσα, γινομουν ρεζιλι στους πελατεςμου με αποτελλεσμα να τα σταματήσω, να παιρνω μονο το μεσημερι κι το βραδυ,κι πιο μετα μονο τα βραδινα απλα σε διπλη ποσωτητα - εκεινη την εποχη δλδη γυρο στα 200μλκ.
    Προσωπικα παντα αποφευγα να τα παιρνω για μηνες συνεχομενα! διοτις επαιρνα κι αλλα αντικαταθλιπτικα όπως τα ΑΚΤΑΒΙς, και αλλα αντιψυχοτικα! συν τις βουπρμορφινες οπου εχουν από μονες τους αντικαταθλιπτικες ιδιότητες, ετσι λοιπον μετα από μηνες τοσων χαπιων αποφασησα να τα ελλατωνω,οσπου εγινε και στην αγωγη της ψυχιατρουμου! Όμως εχω κρατησει ένα κουτι ΚΟΥΑΠΙΝ κι οπωτες δε μπορω να κοιμηθώ τα παιρνω! η όταν μου αναιβαζουν τα νευρα, και οι παλμοι μου, -όπως τις προαλλες εδώ μεσα που με τρελανανε -χιχιχι. παντος ότι εχει να κανει με φαρμακα είναι κατά την γνωμη μου καλο να ακουμε τους γιατρους! όχι τους ψυχοθεραπευτες!! οπου επειδή δεν εχουν αδεια να γραψουν φαρμακα "το παιζουν" δηθεν ότι τα χαπια κανουν κακο κι άλλες τέτοιες κοτσανες! για να δικαιολογουν το επαγγελμα τους! όμως αν δεν υπηρχαν τα χαπια πολυς κοσμος θα ηταν χαλια, η σε κλινηκες! ας θυμησω μονο ότι τα χαπια αντικατέστησαν θεραπειεες όπως εσωκλειστους σε ασπρα δωματια, ηλεκτροθεραπείες! οπου σου εκαναν ηλεκτροσόκ συνεχομενα! και χειρουργεια στον εγκεφαλο!

  9. #9
    το invega βγαίνει και σε χάπια έως 12mg και ενέσιμο που το κάνεις μια φορά το μήνα.

  10. #10
    το invega βγαίνει και σε χάπια έως 12mg και ενέσιμο που το κάνεις μια φορά το μήνα, κοστίζει βέβαια γύρω στα 500 ευρώ αλλα τα καλύπτει το ταμείο.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    παντως σολιαν 100 δεν ειναι πολυ οποτε αναλογικα και σεροκουελ δε θα σου δωσει πολυ αρα δε θα εχεις προβλημα

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Ρε παιδια -εσεις που εχετε εμπειρια από αυτά - το ενεσημο invega τι "δινει?" ,με μια φορα βλέπεις καποια διαφορα? προσωπικα μπορω να το κανω μονος μου,ξερω πως να κανω . Οι δραση του είναι δλδη σαν τα σερικουελ? είναι αντιψυχοτικο? η είναι αντικαταθλιπτικο?
    Συγνωμη που ρωτω τοσο πολύ, αλλα λογο επαγγέλματος θα πρεπει να αλλαζω συνεχως μεροι, ετσι δεν θα μου είναι ευκολο να κουβαλω μαζιμου χαπια , διοτις σε καποιοες χωρες -ειδικα τις ανατολικες χωρες- καποια φαρμακα ακομα κι με συνταγή γιατρου απαγορευοντε αυστηρα! ετσι λοιπον δε θα μπορω να παρω για μαρκυ δηαστυμα φαρμακα! αρα χριαζομαι κατι δυνατο! που να με κρατα για καποιο καιρο!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    188
    καλησπέρα κι ευχαριστώ για τις απαντήσεις
    τον τελευταίο καιρό παίρνω 300mg solian ....δεν ξέρω γιατί ανεβαίνει η δόση συνέχεια..υποτροπιάζω παθαίνω κατάθλιψη και όλο και ανεβαίνει το φάρμακο ..σαν ναρκωτικό έχει γίνει..από συμπτώματα έχω κατάθλιψη , φοβερή υπνηλία και ανήσυχο ύπνο με διακοπές...βέβαια έπινα και καφέδες γιατί δεν άντεχα την υπνηλία στη δουλειά και μετά το βράδυ είχα πρόβλημα με τον ύπνο..τώρα έχω κόψει τον καφέ τελείως αλλά πίνω μαύρο τσάι

    ο γιατρός είπε να βάλουμε το σεροκουέλ ...ακούω ότι αυξάνει πολύ την όρεξη..το ίδιο και το σολιάν έχω πάρει εφτά κιλά από τότε που το άρχισα..

    τώρα αν το invega είναι καλό θα ήθελα κάποιος κάποια που το παίρνει να μας πει αν μπορεί να συνεισφέρει στη συζήτηση
    την τετάρτη έχω ραντεβού με άλλο ψυχίατρο και θα τον ρωτήσω...

    σας ευχαριστώ πολύ και πάλι
    \"Thinking is a headache thats why we avoid it.\"

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    χει κομα..
    εγω επαιρνα το ινβεγκα 12 μγ μαζι με 20μγ αλοπεριντιν οποτε δεν ξερω ξεκαθαρα πιο προκαλουσε τις σαιντ εφεκτς παντως ναι ειχα παρει κιλα σιγουρα απο το ινβεγκα και μου ειχε κοπει η περιοδος επισης δεν ξερω αν εισαι γυναικα παντως εγω ειχα και γαλακτορροια και σιγουρα δε φταιει το αλοπεριντιν..
    τωρα για το ενεσιμο ινβεγκα δεν ξερω περσυ ηρθε στν ελλαδα..
    εγω ειχα παρει για 2 χρονια ενεσιμο ρισπερνταλ που ειναι πανω κατω το ιδιο..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,374
    Να ρωτήσω κι εγώ κάτι για το seroquel, μην ανοίγω θέμα για μια μόνο ερώτηση: γιατί λέτε ότι είναι καλό μόνο πριν κοιμηθείς; Γιατί παίρνω δύο των 25 mg το βράδυ αλλά υπάρχει μια περίπτωση να αρχίσω να παίρνω κι ένα το μεσημέρι...
    Ευχαριστώ!
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Ακούω γνώμες........
    By Diana1982 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 126
    Last Post: 28-07-2014, 15:43
  2. 1η φορα. Γνωμες
    By Alucard in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 15-03-2014, 02:46
  3. προβληματισμενος!!!Γνωμες??
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 30-05-2013, 17:45
  4. bowtech - γνώμες ?
    By gossamer in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 20-01-2013, 17:22
  5. Γνώμες
    By vince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 07-10-2007, 08:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •