Ιδρώτας , κοκκίνισμα και ζέστα......... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 24 of 24
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Athens
    Posts
    351
    Δεν ξέρω σκέφτομαι να πάω, δεν νομίζω να φύγει μόνο του.....το θέμα είναι να πάω σε ψυχολόγο η ψυχίατρο?

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Athens
    Posts
    351
    είχα πάει σε εκείνον πριν 4 μ 5 χρόνια μου έγραφε κάτι χάπια για αγχώδεις διαταραχές και κάτι αντικαταθληπ μου έλεγε αν είμαι καλά μου μίλαγε και λίγο ακόμα ...αυτά.......ναι δεν υπάρχει περίπτωση να πάω στον ίδιο.......ναι αμέ έχω φαεί και γι αύτο το ελλάτωσα(έκοψα)...κάπνιζα από 15 στα 19 έφαγα την πρώτη φρίκη....

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    εμμ τι να σου πω.. εγω ειχα παει πρωτα σε ψυχολογο, αλλα το αγχος μου ηταν τοσο εντονα που δεν αντεχα αλλο. ουτε ειχα 50 ευρω να δινω καθε βδομαδα (γτ οι ψυχολογοι συνηθως βαζουν συνεδριες ανα βδομαδα) ουτε ομως ειχα και την υπομονη.. δεν μπορουσα να ηρεμησω ολη μερα ημουν μεσα στο αγχος και τον τρομο.. γι αυτο πηγα σε ψυχιατρο κι εκτοτε ειδα διαφορα...
    αλλα βεβαια καναμε και ψυχοθεραπεια μαζι.. δεν βασιστηκα δλδ ποτε μονο στα χαπια... αυτα ειναι απλως βοηθητικα.. δεν προσφερουν καμια λυση..
    αλλα εμενα προσωπικα με βοηθησαν και δεν επαθα και τιποτα δλδ..
    μερικοι ειναι τελειως κατα των χαπιων. εγω πιστευω οτι οταν φτανεις στο αμην που λεμε μπορουν να βοηθησουν πολυ, φτανει να χεις σωστη διαχειρηση..

    μαλιστα.. ε και καλα αφου εφαγες φρικη που υποθετω ηταν και τρομακτικη γιατι το συνεχιζεις? τωρα πλεον σε χαλαρωνει αντι σε αγχονει?
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Athens
    Posts
    351
    ναι ούτε εγώ νομίζω να πάω σε ψυχολόγο για δεν ξέρω κατά πόσο θα με βοηθειση....εσυ τι είχες 66psy@?kai και όταν λες είδες διαφορά μεγάλη και αμέσως?(sorry αν γίνομαι αδιάκριτος).Το μόνο που με φοβίζει είναι μόλις τα κόψω μην υποτροπιάσει και γίνει χειρότερα η κάτι τέτοιο..?
    τώρα για την φρίκη εντάξει δεν ήταν τόσο τρομακτική απλά νόμιζα πως μας έχουν περικυκλώσει <<τσόσμπα>>

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by superboy13 View Post
    ναι ούτε εγώ νομίζω να πάω σε ψυχολόγο για δεν ξέρω κατά πόσο θα με βοηθειση....εσυ τι είχες 66psy@?kai και όταν λες είδες διαφορά μεγάλη και αμέσως?(sorry αν γίνομαι αδιάκριτος).Το μόνο που με φοβίζει είναι μόλις τα κόψω μην υποτροπιάσει και γίνει χειρότερα η κάτι τέτοιο..?
    τώρα για την φρίκη εντάξει δεν ήταν τόσο τρομακτική απλά νόμιζα πως μας έχουν περικυκλώσει <<τσόσμπα>>
    χαχαχα κλασικο αυτο το περικυκλωμα! το αγορι μου ειχε φαει σκαλωμα οτι ερχονται οι μπατσοι, μια αλλη φιλη μου ειδε οτι "εβλεπε τον εαυτο της απο πανω", μια αλλη ομως κατεληξε να εχει κρισεις πανικου απο το μαυρο..
    ποτε δεν ξες πως θα σκασει στο μυαλο!
    σιγα την αδιακρισια καλε! γι αυτο ειναι το φορουμ.. για να ρωταμε!

    εγω διαταραχη πανικου-αγοροφοβια..
    ναι κατευθειαν, απο την πρωτη μερα που πηρα τα ζαναξ αρχιζα σιγα σιγα να ηρεμω ... βεβαια η ψυχοθεραπεια μου πηρε χρονο... καθε φορα ανακαλυπτα και κατι... μια αιτια, κατι που πρεπει να αλαξω, κατι που εκανα τοσα χρονια λαθος.. και ετσι λιγο τα χαπια, και πιο πολυ η ψυχοθεραπεια με βοηθησαν να αποκτησω μια ισορροπια.. δεν ειμαι 100% οπως παλια βεβαια.. και οι πανικοι υπαρχουν και η αγοροφοβια, απλως εμαθα να τα χειριζομαι καλυτερα..
    τα ζαναξ εχει μισο μηνα που τα εκοψα.. προς το παρον δεν εχω παρατηρησει καμια υποτροπη...ουτε ασφαλως στερητικο συνδρομο.. επαιρνα μικρη ποσοτητα βλεπεις και ποτε δεν παρεβησα την δοση.. και το επαιρνα μονον οταν ηταν αναγκη.. δεν εκανα καταχρηση..
    βεβαια μην νομιζεις οτι ολα τελεια..
    μου δημιουργηθηκε ψυχολογικη εξαρτηση... (ειχα δημοσιευσει και παλαιοτερα γι αυτο το θεμα) και φοβομουν οτι αν τα σταματησω , θα ξαναγυρισω στα ιδια...
    μεχρι στιγμης παω καλα...δλδ εχει μισο μηνα δεν εχω παρει καθολου... τωρα θα δω πως θα παει..
    αν και να σου πω αν ειναι να παιρνω που και που κανα μισαδακι, αλλα να ζω την ζωη μου κανενα προβλημα δεν εχω! πολυ μεγαλος ντορος εχει δημιουργηθει με αυτα τα χαπια...
    με ενα μισαδακι που και που κανεις δεν επαθε τιποτα ..
    το θεμα ειναι να μην ερθει η αυξηση.. αυτο που λες ελα μωρε ας παρω ενα ακομη... εκει πιστευω πρεπει να αρχιζεις να ανησυχεις.
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Athens
    Posts
    351
    να δεις με το περικύκλωμα μια μέρα πόσα άτομα έκανα να τρέχουν .τεσπα σε ευχαριστώ για την βοήθεια σου αλλά δεν ξέρω ακόμα αν με βοηθείση η επίσκεψη στο γιατρό.... θα δω τι θα κάνω .μπας και μπορέσω μόνος μου και κάνω τπτ... μέχρι την δεύτερα θα έχω αποφασίσει...αν θα πάω η όχι

  7. #22
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Γεια σου superboy13, διάβασα το θέμα σου και θα σου πω τη γνώμη μου. Ο οργανισμός σου μάλλον έχει αρχίσει να διαμαρτύρεται έντονα και αν δεν θέλεις να πειραματίζεσαι άλλο για το μέχρι που θα αντέξει πριν κλατάρει, άλλαξε τρόπο ζωής.
    Ανέφερες καφεϊνη, αρκετό αλκοόλ, χασίς και αρκετό junk food. Την αλήθεια τη γνωρίζεις μόνο σου ότι αυτά σε έχουν επιβαρύνει πολύ, δεν είναι τυχαία τα όσα σου συμβαίνουν σε συνάρτηση με αυτά που κάνεις. Και 'γω σου λέω ότι αν προσπαθήσεις σιγά-σιγά και σταματήσεις όλα αυτά (εντάξει ένας μόνο καφές, ή μία μπύρα δεν βλάπτει βέβαια) στο τέλος μπορεί να μη χρειάζεσαι ούτε ψυχολόγο ούτε ψυχίατρο, δεν σου λέω να μην πας σε αυτούς, γιατί μπορεί να μη μπορείς να διαχειριστείς όλες σου τις καταστάσεις, κρίσεις πανικού και φοβία, αλλά ενδέχεται να βελτιωθείς σε πολύ μεγάλο βαθμό. Και αν αρχίσεις να κάνεις αυτές τις αλλαγές, να είσαι έτοιμος και για αντιδράσεις από τον φιλικό περίγυρο εάν σε έχουν συνηθίσει αλλιώς. Όμως στο χέρι σου είναι, θέλεις πραγματικά να σταματήσουν όλα αυτά και να μην ταλαιπωρείσαι άλλο? Σκέψου και αναλόγως δράσε, σημαντική είναι η βοήθεια ψυχολόγου αν νιώθεις ότι θέλεις περισσότερο υποστήριξη στις αλλαγές που θέλεις να κάνεις. Και να έχεις υπομονή και επιμονή, για να μην τα παρατήσεις εύκολα. Φρόντισε τον εαυτό σου και βρες μία τουλάχιστον δραστηριότητα που να σε ευχαριστεί να την κάνεις. Όσο για άσκηση αν δεν σου αρέσει σε γυμναστήριο υπάρχουν και άλλες λύσεις, ξεκίνα κάτι μόνο σου σπίτι ή περπάτημα κάθε μέρα. Αυτά από μένα και ελπίζω να βρεις τις δυνάμεις που έχεις μέσα σου!

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    7
    Για ριξε μια ματια σε αυτο το μηνυμα φιλε.
    http://www.e-psychology.gr/forum/sho...l=1#post514783
    Κοινωνικη φοβια λεγεται αυτο που εχουμε

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    thessaloniki
    Posts
    427
    Μου θυμιζεις εμενα boy στα 16 που απο τον πολυ αλβανο λαλισε το μυαλο μου αλλαξα βιωσα αυτο που λενε περιγελος.Αγχος καχυποψια τρελα καταθλιψη.Ειμαι 21 μπορω να πω με σιγουρια πως μου εμεινε κουσουρι αλλα το αποδεχτηκα το μονο καλο που εκανα με εμενα ηταν αυτο...
    Θα σου ελεγα να το παρεις ποιο χαλαρα και ο χρονος θα δειξει...Μακρια απο τον αλβανο μαν!!!
    Α και δεν εισαι μονος.Ειναι πολλοι που εχουν παρομοια θεματακια.Και προσοχη με τους ''φιλους'' σε ποιον λες τι δεν εκτιμανε ολοι και δεν δειχνουν την ιδια κατανοηση.Στο λεω για να μην βρεθεις εκτεθειμενος και ψαχνεσε μετα...

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. φοβια - κοκκινισμα
    By rosemary in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 70
    Last Post: 08-11-2021, 18:18
  2. ΞΑΦΝΙΚΑ ΝΤΡΟΠΗ!!! ΚΟΚΚΙΝΙΣΜΑ ΚΑΙ ΑΒΟΛΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ! ΔΩΣΤΕ ΜΟΤ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!!
    By ΕΛΛΕΝΑ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 28-12-2011, 15:51
  3. Ζεστά Χέρια
    By Nantina in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 25-09-2011, 19:47
  4. στρες και ιδρώτας
    By argonaute in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 20-11-2007, 16:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •