Μυθομανία... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 39
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    229
    magda όπως τα λες καταλαβαίνω ότι ακόμη και το ανηψάκι σου έχει κάποιο σκοπό για να λέει αυτά τα ψέματα. Όχι για να μειώσει ή να πληγώσει άλλους αλλά μάλλον για να σηκώσει ένα τείχος, σαν άμυνα...Λες ότι η οικογένειά του έχει σοβαρά οικονομικά προβλήματα. Ίσως τα ψέματα που λέει να του χρησιμεύουν για να ξεφύγει από μια επίπονη κατάσταση. Επίσης, το έχω ακούσει ξανά αυτό που λες...ότι οι μυθομανείς δεν μπορούν μετά να αποβάλλουν αυτή τη δεύτερη, ψεύτικη ταυτότητά τους...Για μένα εκεί πιστεύω ότι είναι το όριο. Όταν έχεις μπει τόσο βαθιά στον ψεύτικο ρόλο σου που δεν μπορείς να ξεφύγεις.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    328
    Ναι, κάπως έτσι έχει μπει κι αυτός, δεν μπορεί να ξεφύγει με τίποτε. Έγώ πάντως στεναχωριέμαι γιατί ξέρω ότι ντρέπεται που είναι φτωχός κι έχει πλάσει όλο αυτό το ωραίο παραμύθι που ζει μέσα του, για να μην πονάει όπως λες.
    Αααα, επίσης άλλες περιπτώσεις που είχα συναντήσει, λένε ψέματα έτσι για να τα λένε, π.χ. ρωτάω μια φίλη μου που είσαι, μου λέει στην αγορά, αλλά είναι με το φίλο της, ή που πήγες διακοπές, καί λέει στην Ιταλία ενώ είχε πάει στην Καβάλα, και γενικώς ικανοποιείται να μη λέει την αλήθεια, χωρίς λόγο και σκοπό, όχι ακριβώς μυθομανής, απλά λέγοντας μικρά ψεματάκια κάθε μέρα ικανοποιείεται. Αυτό πάλι δεν ξέρω πως να το ονομάσω. Ούτε ακριβώς ψεύτικη ταυτότητα, ούτε όμως και τελείως αληθινή.
    Πολύ θα ήθελα οι άνθρωποι να είναι αυτό που φαίνονται. Να είναι γνήσιοι και ειλικρινείς. Πάντα ευχόμουν να συναντώ τέτοιους ανθρώπους και τέτοιους επέλεγα για φίλους μου. Αλλά δυστυχώς το ψέμα κυριαρχεί περισσότερο από ότι νομίζουμε. Πολύς κόσμος νιώθει κόμπλεξ για αυτό που είναι και πλάθει μια ψεύτικη ταυτότητα, ή πολύ συχνά οι καταστάσεις μας φέρνουν σε τέτοια δύσκολη θέση που αναγκαζόμαστε να πούμε ψέματα,είτε για να προστατεύσουμε συμφέροντά μας, είτε για να μην πληγώσουμε τους αγαπημένους μας, είτε για να μη δείξουμε ποιοι αληθινά είμαστε, φοβούμενοι να μη μας πληγώσουν.
    Αυτό που επίσης παρατηρώ, όταν ξεκινά μια σχέση, φιλική ή ερωτική, πολλοί άνθρωποι παρουσιάζουν κάτι άλλο από αυτό που είναι, λέγοντας ψέματα είτε για να εντυπωσιάσουν τον άλλον, είτε για να μη φανερώσουν τα ελαττώματά τους και τον χάσουν.
    Βέβαια, αυτό είναι τελείως χαζό, γιατί, αν συνεχιστεί η σχέση, σιγά σιγά φανερώνεται στον άλλον ο αληθινός χαρακτήρας και προσωπικότητα, και όλο το οικοδόμημα καταρρέει με άσχημες συνέπειες..........

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    229
    δεν θα μπορούσα να συμφωνώ περισσότερο με αυτά που λες...

    αυτό όμως που είναι λυπηρό είναι πως οι μυθομανείς δεν \"φταίνε\" για τα ψέματά τους. εννοώ, τι είναι το μυαλό ενός ανθρώπου. ένα κλικ να κάνει και δεν ξέρουμε ποιες είναι οι συνέπειες. Σε άλλους βγαίνει έτσι. ένα μικρό ψεματάκι για αρχή, σ μια γνωριμία, μετά παίρνεις τη γλύκα και μπαίνεις τόσο βαθιά που δεν μπορείς να βγεις. Πώς να τους το χρεώσεις? Όταν είναι η βασική τους αυτοάμυνα. Πονάει τους άλλους όταν το ανακαλύπτουν, και οι ίδιοι αντιμετωπίζουν όπως είπες προβλήματα εμπιστοσύνης με όλους, αλλά ΑΥΤΗ είναι η άμυνά τους.

    Μακάρι να ήμασταν όλοι αυτό ακριβώς που δείχναμε. Τόσο διάφανοι....

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    328
    Η διαφάνεια είναι καλή, αλλά έχει κι αυτή τις συνέπειές της. Δεν ξέρω, ίσως και λίγο ψεματάκι χρειάζεται. Εχω χάσει ανθρώπους από δίπλα μου γιατί δεν έκρυβα πράγματα. Τώρα τοχω μετανιώσει. ....................

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    229
    Μπααααααα!!!!

    Αν είναι να μείνουν δίπλα σου,θα μείνουν...Κι αν είναι να φύγουν, θα φύγουν...Εγώ σου λέω ότι και τότε που τους έχασες να έλεγες ένα μικρό ψεματάκι....κάτι θα γινόταν στην πορεία και θα έφευγαν για άλλο λόγο

    Ή μήπως θα έλεγες κι άλλο ψεματάκι? ;)

    Νομίζω ότι άνθρωπος που χρειάζεται να ακούσει ψεματάκι/ που δεν μπορεί να αντικρύσει την αλήθεια για να μείνει δίπλα σου....δεν έχει νόημα και να μείνει....

    Κι εγώ έχω πει ψέματα. Όλοι μας. Αλλά σε κρίσιμες στιγμές που παίζεται να μείνουν ή να φύγουν άνθρωποι από δίπλα μου, η αλήθεια έλαμψε! Άσε που μετά θα έχεις και τύψεις ότι κάποιος μένει δίπλα σου επειδή τον παραμύθιασες...

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    328
    Κι όμως, ο περισσότερος κόσμος με το παραμύθιασμα λειτουργεί. Οι αληθινοί άνθρωποι μπαίνουν στο περιθώριο. Νομίζω ότι το ψέμα στην εποχή μας έχει την τιμητική του.............

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    229
    Don\'t follow! Κράτα γερά κι εγώ μαζί σου!!!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    328
    :) I\'ll keep on trying!

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Thessaloniki,Tyrana (albania)
    Posts
    1
    Giasas , molis tha aniga ego to Mythomania thema , Loipon , nomizo pos exo afto to sigekrimeno prob, gt , Exo tin tasi na leo psemata sinexia tis perisoteres fores gia na boithiso kapion na niosi kalitera , h giana apofigo ena kako , h gia na dixno ligo megaliteros sta matia kapion isos logo anasfalias , alla to kano sinexia kai den maresi katholou mou dimiourgi ena keno kai otan blepo pos denome me antropous afta ta psemata m fobame mn ta dialisoun ola , B

    SOS. Boithia I WANT OUT ! , Help me please...:(:(

  10. #25
    Member
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    32
    Originally posted by alexis-30
    υπάρχει μία τανία με τον τζόνυ ντεπ, που μου αρέσει πολύ πάνω στο θέμα αλλά δεν θυμάμαι τον τίτλο της.
    Μηπως μιλας για το Secret Window που παιζει εναν συγγραφέα που έχει απομονωθεί και εμφανιζεται ενας τυπος που του ζητά να παραδεχθεί ότι έκλεψε μία ιστορία του?

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Εγω εχω γνωρισει δυο ανθρωπους, οι οποιοι εχουν διαστρεβλωσει την πραγματικοτητα, με σκοπο να εξυπηρετει εκεινους. Ειμαι σιγουρη οτι τα εχουν πιστεψει ολα αυτα, και θεωρουν οτι ειναι αληθεια, αν και ειναι τελειως αντιθετα με την πραγματικοτητα. Για παραδειγμα μια γνωστη μου αρχισε να λεει οτι η μανα της δεν την αφησε να σπουδασει και την ηθελε δουλα στο σπιτι, ενω η μανα της, αποδεδειγμενα, της πληρωνε φροντιστηρια και την εστελνε να δωσει πανελλαδικεσ, κι εκεινη εκεινες τις ωρες πηγαινε για καφε με τον γκομενο και δεν εδωσε πανελλαδικεσ γιατι ηθλελε να τον παντρευτει. Προφανως εχει μετανιωσει για αυτο και θελει να βγαλει το φταιξιμο απο πανω της και να κατηγορησει καποιον αλλο. Σε μια άλλη περιπτωση, ενας συμμαθητης μου με τον οποιο καναμε παρεα παλια, μου την ειχε πεσει και ειχε φαει χυλοπιτα. Αρχισε μετα να διαδιδει ότι τον κυνηγαγα εγω και αυτος με σουταρε, και αυτο το λεει ακομα 8 χρονια μετα. ΕΙμαι σιγουρη ότι και αυτοσ απο τις πολλες φορες που το ειπε το πιστευει τωρα οτι οντως ετσι εγινε! Αυτο τι ειναι? Δεν πρεπει να ειναι μυθομανια. ΕΙναι διαστρεβλωση της μνημης και του παρελθοντος με σκοπο να κανει το ατομο να φανει θυμα και να δικαιολογησει τις πραξεις του μαλλον.

  12. #27
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Το πρώτο που λες \'η μάνα μου δεν με άφησε να σπουδάσω\' φαίνεται κλασικό \'παιχνιδάκι\', έχει σκοπό να δικαιολογήσει και να τροφοδοτήσει ανασφάλειες που το άτομο δεν θέλει να παραδεχτεί. Αλλά ας αφήσουμε και ένα παραθυράκι να είναι και έτσι όπως τα λέει, δεν ξέρουμε ποτέ με βεβαιότητα ποιες είναι οι σχέσεις μέσα σε μια οικογένεια και τα φαινόμενα (\'της πλήρωνε τα φροντιστήρια\') δεν είναι απόδειξη ότι ήθελε όντως να σπουδάσει... :)

    Για το δεύτερο, ο συμμαθητής σου απλά αναπροσάρμοσε την ιστορία με σκοπό να προστατεύσει την αυτοεκτίμησή του!

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    Η μυθομανία αναφέρεται ως η παθολογική τάση να επινοεί κάποιος φανταστικές διηγήσεις.
    Νομίζω ότι υπάρχει ένας διαχωρισμός ανάμεσα στους ψέυτες (ανάλογα με το πως και σε ποιά συχνότητα), τους υποκριτές (εργαλείο που χρησιμοποιείται εσκεμμένα) κ τους μυθομανείς (ψυχικό νόσημα).

    Κάποιοι λένε ψέμματα για να σώσουν μια κατάσταση ή για να καλύψουν κάτι, άλλοι λένε ψέμματα για οτιδήποτε, γιατί νιώθουν την ανάγκη να το κάνουν.
    αν τους αμφισβητήσεις γίνονται έξαλλοι, αν δείξεις ότι το πίστεψες, νιώθεις το λιγότερο ηλίθιος κ αν δείξεις ότι δεν σε πείθει, θα εκνευριστείς χωρίς αποτέλεσμα.
    Συνήθως ειναι άτομα χαμηλής αυτοεκτίμησης που πλάθουν στο μυαλό τους ιστορίες.

    Όσο ήμουν φοιτήρια συγκατοικούσα με μια κοπέλα η οποία απο της 10 κουβέντες που θα έλεγε, οι 9 ήταν ψέμα. Δεν άργησα να την καταλάβω, δεν πιστευα απλα αυτά που έλεγε κ τελικά δεν ασχολιόμουν καν κ δεν έδινα σημασία σε ότι κ να έλεγε. Όμως μιλάμε για φοβερά ψέματα τα οποία τα πίστευε, ήταν η ζωή που έπλαθε ανακάλυψα στην συνέχεια για να πιστεύει τα πράγματα όπως τα ήθελε κ όχι όπως ήταν. Μιλάμε για ένα κακιασμένο άτομο, όχι με την έννοια της κακίας, αλλά με της ζήλειας κ του φθόνου. Όταν φυσικά έπλασε ιστορίες στους άλλους για εμένα, δημιούργησε καταστάσεις οι οποίες με επηρέαζαν φρόντισα να απομακρυνθώ, χωρίς να τσακωθω για να μην δημιουργήσει κ πεί οτιδήποτε. Μακριά απο τέτοια άτομα γιατί βρίσκεσαι μπλεγμένος.. τι να κάνεις υπάρχουν κ τέτοιο ανθρωποι..
    Έλεγε απο το πιο απλό: ότι θα είναι κάπου σε μένα κ ελεγε σε κάποιον άλλον ότι θα είναι κάπου αλλού, στο τότε της γκόμενο είχε πεί ότι είχε μείνει έγκυος κ το απέβαλε κ ο κακομοίρης έπαθε κατάθλιψη κ για μενα οτι ειχα ενα φιλο που του τα τρωγα κ μου ειχε παρει κ αυτοκίνητο. Το πρόβλημα είναι ότι δεν έμενε στα λόγια αλλα φροντιζε να πικραίνει ανθρωπους κ να δημιουργει προβλήματα εκεί που δεν υπάρχουν.
    νομίζω πως χρειάζονται βοήθεια τέτοια άτομα, αλλα νομίζω πως δεν αναγνωρίζουν καν οτι εχουν προβλημα.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    αα.. ναι κ να προσθέσω, όποτε την τσάκωνα στα ψέματα που έλεγε, τα έφερνε κ τα κάλυπτε σε βαθμό που δεν μπορούσες να αποδείξεις το αντίθετο. δεν μπορούσες να την πιάσεις απο πουθενά, γλιστρούσε σαν το φίδι.. γλίτσα η υπόθεση!

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Οι μυθομανείς είναι άτομα με χαμηλή αυτοεκτίμηση που τρέφονται από τα ψέματά τους για να ανέβουν όχι μόνο στα μάτια των γύρω τους αλλά και στον ίδιο τους τον εαυτό.....Αν τους διαλύσεις ο παραμύθι τους το πιο πιθανό είναι να εξαφανιστούν απρόσμενα.Κάποιος ζούσε με την ιδέα ότι ήταν υπάλληλος κάποιου πολύ μεγάλου ονόματος.Το όνομα αυτό του έκανε όλα τα χατίρια και τον είχε ως τον καλύτερό του υπάλληλο.Έφτανε σε σημείο να αναφέρει λεπτομέρειες από την προσωπική τους συμβίωση..Μόνο που αυτό το άτομο ποτέ δεν υπήρξε.Ούτε και η δουλειά.Προσωπικά τους μισώ...Αποστασιοποιημένα τους εύχομαι να βρουν μια πραγματική ζωή.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •