Μυθομανία... - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 39 of 39
  1. #31
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    16
    Parte paradigma tous polytikous
    Kati tetio

    Vasika oxi, tespa to skotosa

  2. #32
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    1
    Καλησπέρα και απο εμένα. Εγώ δυστυχώς το έζησα και το ζω αυτό το φαινόμενο...είμαι σε σχέση όπου αυτός είναι μυθομανής. Θέλω να τον βοηθήσω, αλλά δεν ξέρω το πως...έτσι άρχισα να ψάχνω τώρα στο internet να βρω πληροφορίες για την πάθηση αυτή. Το στοιχείο που δεν αναφέρθηκε στο θέμα αυτό..είναι ότι είναι πανέξυπνοι...και αυτό τους κάνει ακόμα πιο επικινδύνους...γιατί μπορεί να τους βγαίνουν τα ψέματά τους απλά και μόνο για να θρέψουν τις ανασφάλειές τους αλλά παράλληλα παίζουν με τις ψυχές και τα συναισθήματα των ανθρώπων.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    keep???????
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  4. #34
    Παιδια εγω εχω καει από τέτοια κατάσταση. Όταν ήμουν 19 γνωρισα καποιον 33 χρονών. Μέχρι εκει καλά, εως ότου πολύ γρηγορα ανακάλυψα ότι είναι μυθομανής. Μου έλεγε ψέματα χωρις λόγο για το οτιδήποτε. Έλεγε ότι νεότερο τον ζητούσε η ομάδα μπάσκετ του Αρη, αλλα εκεινος αρνιοταν επειδη είναι ΠΑΟΚ. Μου ελεγε ότι έγραφε για το National Geografic αρθρα και ότι αρθρογραφεί και σε άλλα περιοδικά ελληνικά. Μιλούσαμε για την αδερφή του και -το πιστεύετε;- μου είπε ψέματα για το πώς την λένε!! Όταν πηγα σπιτι του για πρωτη φορα και μπηκα στο δωματιο της εκει ανακάλυψα από διαφορες φωτο και αφιερωσεις φιλων, ότι τη λενε διαφορετικά απ\'ότι μου είχε πει. Εκεινος αρνιόταν ότι μου είχε αναφέρει ψευτικο όνομα. Περιττό να σας πω ότι μου έλεγε ψέματα για τη χρονολογια της γέννησής του και μόνος του προδόθηκε καποια στιγμή και μου είπε την αλήθεια, πάλι αρνούμενος ότι τόσο καιρό μου έλεγε ψέματα! Επίσης έλεγε ψέματα για το που βρισκόταν και το τί έκανε σε καθημερινή βαση. Εγω τα μαθαινα από κοινους μας φίλους. Ακόμη, έλεγε ότι μιλά με κάποια εξέχοντα προσωπα και μπορεί να επηρεάζει τη γνωμη τους. Το αποκορύφωμα δε, ήταν ότι όταν γνωριστήκαμε έπλασε μια απιστευτη ιστορία για να δείξει πόσο πολύ εχει πληγωθει στη ζωη του. Μου είχε πει, ότι η κοπελα με την οποια διατηρούσε σχέση 7 χρόνια, είχε σκοτωθεί σε τροχαίο και μάλιστα είχε κανει αυτός την αναγνωριση. Αυτό με ειχε συγκινήσει πολύ, μέχρι που ανακάλυψα (από 2 εγκυρες πηγες- από δυο κοινους μας φίλους και παλιους συμμαθητες του) ότι η συγκεκριμένη κοπελα (με την οποια οντως ειχε σχεση) ζει και βασιλευει και μάλιστα εχει και δυο παιδάκια. Να μη σας τα πολυλογώ η κατασταση ηταν απελπιστικη, αλλά αυτό το προβλημα του με έκανε να τον αγαπώ ακόμη περισσότερο και να νιωθω ότι μόνο εγω μπορω να τον βοηθήσω (σημειοτέον ότι όλοι οι φίλοι μας- δικοί του φίλοι- ανοιχτα τον κορόιδευαν μπροστά μου και τον αποκαλούσαν Μινχάουζεν, μπροστά του όμως ήταν πολύ διακριτικοί και πραγματικά ποτέ δεν τον εφερναν σε δυσκολη θέση με το να τον ξεσκεπάσουν). Σε όλη τη διαρκεια της σχεσης μας με χώριζε αυτός γιατί δεν ήταν καλά/ ήταν πιεσμένος/ δεν ήταν αρκετος για μένα κ.τ.λ. (αυτες ήταν οι δικαιολογιες του) και μετα από μια βδομάδα πάντα γυρνούσε πίσω μετανιωμένος. Τελικά,το αποτέλεσμα ήταν μετά από 2,5 χρόνια και ατελείωτη υπομονή από μερους μου να χωρίσουμε γιατί η κατασταση δεν πηγαινε άλλο και κοντευα να τρελαθω εγώ στην τελική! Εκείνος ποτε δεν παραδεχτηκε τη μυθομανία του και΄ούτε ειχε πρόβλημα με την κατασταση του. Ίσως κι εγω να μην το χειριστηκα σωστα και πολλες φορές, πάνω στα νευρα μου για τα ψεματα που μου ελεγε τον ξεσκεπαζα με ντροπιαστικο τρόπο. αλλα πιστεψτε με , ειχα φτασει στο απροχώρητο. (Οι φιλοι του με λέγαν ήρωα) . Τώρα, 5,5 χρόνια μετά την γνωριμια μας και 3 χρόνια απ\'το χωρισμό μας, μου στέλνει ΄που και που μηνύματα και κρατάμε καποια επαφή γιατί πραγματικά τον αγαπώ και τον πονω αυτόν τον άνθρωπο. Το θέμα είναι ότι έμαθα απ\'τον κουμπάρο μου, ότι αφού εξετάστηκε, τον έθεσαν σε διαθεσιμότητα απ\'τη δουλεια του γι\'αυτό το λόγο -καταλαβαινετε τί δουλεια κανει, κι εγω ειμαι πολυ στενοχωρημενη. Επίσης του είπε, ότι μ\'αγαπούσε πολύ , κι ότι \"είχαμε μεγάλη ιστορία τρελού ερωτα μεταξύ μας κι ότι αν δεν ήταν σε πολύ ασχημη στιγμη όταν γνωριστήκαμε,τωρα θα ημασταν παντρεμενοι\" . Εγώ βεβαια δεν το πιστευω. Σημειοτεον του τα ειπε αυτα, γιατί ο κουμπάρος μου -και φίλος του- του είπε οτι το καλοκαιρι παντρεύομαι. Και όντως παντρευομαι με ένα παιδι με το οποίο ειμαι 2,5 χρόνια τώρα, περνάμε καταπληκτικά και είναι η ζωή μου. Τον Γ. όμως τον πονώ και στενοχωριέμαι κυρίως για τη δουλεια του.... Αυτά και συγνωμη αν σας κουρασα...........

  5. #35
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    2
    ΧΑΙΡΕΤΩ ΤΗΝ ΟΜΟΡΦΗ ΠΑΡΕΑ ΣΑΣ. ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΡΕΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ...

    ΗΜΟΥΝ \"ΦΙΛΗ\" ΜΕ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ. ΚΑΝΑΜΕ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΥ ΚΟΛΛΗΤΗ ΠΑΡΕΑ ΟΙ ΔΥΟ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΝΔΡΕΣ ΜΑΣ. ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΛΟΥΣΙΑ , ΟΤΙ ΒΓΑΖΕΙ €15.000 ΤΟ ΜΗΝΑ ΑΠΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΚΙΝΗΤΑ ΠΟΥ ΤΗΣ ΑΦΗΣΕ Ο ΜΑΚΑΡΙΤΗΣ ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΗΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ Ο ΑΝΔΡΑΣ ΤΗΣ ΝΑ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΤΡΩΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΤΟΥΣ. ΕΙΧΑ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΕΛΕΓΕ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΑΛΛΑ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΠΑΡΕΑΣ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΟΚ ΑΣΤΗ ΝΑ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΑΦΟΥ ΠΕΡΝΑΜΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ,ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΓΙΑ ΩΡΑ ΑΝΑΓΚΗΣ.. ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΨΕΜΑΤΑ, ΔΕΝ ΘΑ ΣΑΣ ΤΑ ΓΡΑΨΩ ΕΝΑ ΕΝΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΓΡΑΦΩ ΓΙΑ ΜΕΡΕΣ, ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ. ΑΥΤΗ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΡΙΑ ΤΗΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΜΑΣ ΕΠΙ 6 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΟΤΙ ΕΚΛΕΒΕ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΖΗΤΗΣΑΜΕ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΡΑΔΩΣΕΙ ΤΑ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ ΝΑ ΤΑ ΕΛΕΓΞΟΥΜΕ, ΕΚΕΙΝΗ ΕΒΑΛΕ ΦΩΤΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΕΚΑΨΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΤΗΣ ΕΙΧΑΜΕ ΔΩΣΕΙ ΔΙΟΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΑΔΩΣΕΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΜΠΗΚΑΝ ΚΛΕΦΤΕΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ, ΤΗ ΧΤΥΠΗΣΑΝ ΚΑΙ ΕΚΛΕΨΑΝ ΤΟ ΑΠΟΘΕΜΑΤΙΚΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΚΑΨΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΕΓΓΡΑΦΑ.

    ΗΘΙΚΟ ΔΙΔΑΓΜΑ.. ΟΤΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΚΑΘΕΤΑΙ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΑΤΟΜΟ, ΕΜΠΙΣΤΕΥΘΕΙΤΕ ΤΟ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΘΕΙΤΕ..

    Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΚΟΠΕΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΥΘΟΜΑΝΗΣ, ΨΕΥΤΡΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ! ΤΑ ΨΕΜΑΤΑ ΤΗΣ ΕΘΕΣΑΝ ΣΕ ΚΙΝΔΥΝΟ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΜΑΣ.. ΕΚΕΙΝΗ ΛΕΕΙ ΨΕΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΖΗΣΕΙ ΠΟΛΛΑ, ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΛΟΥΣΙΑ , ΟΤΙ ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΟΛΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΛΕΕΙ ΨΕΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΙΣ ΒΡΩΜΟΔΟΥΛΕΙΕΣ ΤΗΣ.. ΟΠΟΤΕ, ΞΕΡΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΛΕΕΙ ΨΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΧΑΡΩ ΠΟΛΥ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΝΑ ΤΗ ΒΑΛΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕΣΑ!! ΕΤΣΙ, ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΧΩΡΙΣ ΤΙΜΩΡΙΑ..

    ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ, ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΣΤΟΙΧΙΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ Η ΟΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΓΙΑΤΙ ΤΗ ΘΕΩΡΟΥΣΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ, ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ Η ΠΑΡΟΙΜΙΑ, ΤΗΝ ΑΓΑΠΟΥΣΑ ΜΕ ΤΑ ΕΛΑΤΩΜΑΤΑ ΤΗΣ..

  6. #36
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Αν η μυθομανία είναι διαταραχή προσωπικότητας, τότε πρέπει να την συγχωρέσεις και όχι να θέλεις το κακό της...

  7. #37
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    2
    Originally posted by lightbluepath
    Αν η μυθομανία είναι διαταραχή προσωπικότητας, τότε πρέπει να την συγχωρέσεις και όχι να θέλεις το κακό της...
    ΧΜΜΜ, ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΙΓΟΤΑΝ ΤΟΝ 3,5 ΜΗΝΩΝ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΤΟΤΕ, ΘΑ ΕΛΕΓΕΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΗΜΕΡΑ?? ΣΥΓΓΝΩΜΗ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΟ ΤΙ ΤΙΜΩΡΙΑ ΘΑ ΤΗΣ ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ ΤΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ, ΓΙΑΤΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΓΙΝΟΜΑΙ ΣΚΥΛΑ! ΤΗΣ ΕΔΩΣΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΒΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΕΓΙΝΑΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΕ ΕΙΡΩΝΕΥΟΤΑΝ. ΑΣΕ ΛΟΙΠΟΝ ΤΑ ΣΥΓΧΩΡΟΧΑΡΤΙΑ ΓΙΑ ΑΛΛΟΥΣ..

  8. #38
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Τι να σου πω,αφού έγινε έτσι... αλλά δεν ξέρω από αυτά, ίσως και την ειρωνεία να μην καταλάβαινε τι έκανε.

  9. #39
    Απο τα δώδεκα ως τα δεκαπεντε σχεδόν έλεγα τρέλα ψεματα, δεν τα πίστευα όχι, τα πιστεύεις για τη στιγμη που τα λες . Είναι απαισιο δεν μπορεις να ξέφυγεις νιώθεις ενοχές είναι σε να παίρνεις ναρκωτικά η κάτι ....
    Έλεγα τρελές ιστορίες σε φίλους και λοιπά και μικρότερα ψεματα όπου δε με έπαιρνε και απλα έτσι ήμουν δεν τελείωνε αυτο δεν είχα διαχωριστική γρμμη στην αλήθεια και το ψέμα ήταν η ζωη μου
    Ανασφάλεια είναι απο κεί ξεκίνησε
    Το αντιμετώπισα σιγα σιγα και δύσκολα πολυ δύσκολα
    Ακόμα το αντιμετωπιζω, τα μικρά ψεματακια εφευγαν αναξελεγκτα μέχρι ένα χρόνο πριν
    Σήμερα είμαι δεκαξι και περήφανη που γλύτωσα απ αυτο, είπα την αλήθεια σε όσους είπα τραβηγμενα πραγματα, η τουλάχιστον σε όσους Απ Αυτούς Θέλω να κράτηση στη ζωη μου! Όλοι με συγχωρησαν παρόλο που φοβόμουν πως θα με μισούν
    Είμαι περήφανη για τον εαυτό μου Γι αυτο, όχι που με συγχωρήσανε, που το τελείωσα όλο αυτο πίστευα ότι δε θα τα καταφέρω ποτε
    Υ.Γ. Στο φόρουμ εδω δεν έγραψα κάποιο ψέμα ποτε
    Λέω απλά τη γνώμη μου..

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •