Μυθομανία...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 39
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    229

    Μυθομανία...

    Δεν είμαι σίγουρη ότι έπρεπε να μπει εδώ το θέμα μου αλλά δεν είχα κάτι καλύτερο κατά νου...

    Ήθελα βασικά να ρωτήσω αν ξέρετε κάτι για τη μυθομανία? Περί τίνος ακριβώς πρόκειται, ποια είναι τα συμπτώματα, αν υπάρχουν τρόποι αντιμετώπισης και ποιοι είναι αυτοί κλπ...Οποιαδήποτε πληροφορία θα γίνει δεκτή με χαρά! :D

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εννοεις να λεει χονδροειδη ψεμματα κατι σαν βαρωνος Μινχαουζεν εμενα αυτο μου ερχεται στο μυαλο.
    Δεν ξερω τι οδηγει σε αυτο κατσε να κανω καμμια ερευνα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Αρχισε με τη wikipedia

    http://en.wikipedia.org/wiki/Pathological_liar

    και τα external links που εχει....

    H λεξη στα αγγλικα ειναι mythomania (λολ και αναρωτιομουν πως ηταν στα αγγλικα:P)
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    229
    Κοίτα, αυτό ακριβώς δεν έχω καταλάβει κι εγώ...Αν τα ψέματα είναι χονδροειδή ή αν είναι μικροψέματα που απλά δημιουργούν ιστορίες...

    Δηλαδή, εφόσον είναι ασθένεια (παθολογία δηλαδή), ίσως να έχει διαβαθμίσεις. Μπορεί ας πούμε τα ψέματα να είναι του τύπου

    \"Την ώρα που πήγαινα στην τουαλέτα στο μαγαζί που ήμουν για ποτό με τον φίλο μου, ο μπαρμαν μου έδωσε ένα ραβασάκι με το κιν του.\"

    Αυτό είναι ίσως ένα άκακο ψέμα που θα το πει κάποια σε μια φίλη της για να ανέβει στα μάτια της και μόνο. Μάλλον δεν έχει βαθύτερα αίτια, η κατάσταση συζυτιέται για λίγο και finito la musica! Ή μήπως το ψέμ είναι του τύπου:

    \"Και γνώρισα μια γκόμενα και πήγαμε σπίτι μου και κάναμε........................μπιιιιι ιιιπ................\"

    και όλα αυτά επειδή αντάλλαξε κάποιος ένα βλέμμα με κάποια?

    Τα παραδείγματα είναι χαζά, το ξέρω, αλλά προσπαθώ να δείξω τη διαβάθμιση...

    καμιά ιδέα?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν εχω ιδεα που οφειλετε...και τα δυο παραδειγματα που αναφερεις ειναι συνηθισμενα και αποσκοπουν στο ιδιο δηλαδη να παρει \"ποντους\" καποιο ατομο στα ματια του αλλου.
    Δεν ειναι κατι που κανω ποτε και δεν μπορω να μπω στην ψυχολογια τους για αυτο και απαντησα με Links ωστε να μελετησεις αν θες.
    Σιγουρα υπαρχουν διαβαθμισεις και ολοι τις εχουμε λιγο-πολυ συναντησει...ψεμματα που σε καραφλιαζουν και πιο \"νορμαλ\" ψεμματα.
    Δεν ξερω που μπορουν να βασιζονται ισως σε χαμηλη αυτοεκτιμηση...αλλα κινδυνευουμε να το υπεραπλοποιησουμε και νομιζω ειναι πιο βαθυ απο αυτο.
    Ας μας απαντησει ενας παθολογικος ψευτης:P
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    241
    συνήθως ένα άτομο που έχει ανάγκη να λέει ψέματα, του τύπου που αναφέρεις, προσπαθεί να καλύψει ένα αίσθημα μειονεξίας.
    αν τώρα θέλει να πετύχει κάτι συγκεκριμένο με αυτά, τότε είναι απλώς απαταιώνας. το πράγμα σοβαρεύει αν τα πιστεύει κιόλας

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    229
    http://www.healthyplace.com/Radio/articles/pathological_liars.htm

    Κατά το παραπάνω άρθρο (πολύ ενδιαφέρον!)

    \"Suspect a pathological liar if:

    -the stories seem too dramatic or unrealistic

    -the lies seem to serve no purpose except to impress people or

    -the lies can easily be shown up\"

    Αυτά λέει ένα άρθρο...Όπως λες keep όλοι έχουμε συναντήσει τέτοιες διαβαθμίσεις και ίσως και στον ευτό μας. (μη κρύβεστε, όλοι έχετε πει ένα μικρό ψεματάκι)!

    Αυτό που με μπερδεύει είναι το εξής: Η διαβάθμιση υπάρχει, τραγικά ψέματα (στα οποία όπως πολύ σωστά είπες κηπ καραφλιάζουμε) ή μικρά ψεματάκια για να εντυπωσιάσουμε, όπως λέει και το άρθρο. So far, so good! Το περίεργο είναι το γεγονός ότι κάποιοι από αυτούς τους ψεύτες ΕΧΟΥΝ επίγνωση των ψεμάτων τους ενώ άλλοι ΟΧΙ.

    Και ερωτώ: Άμα το ψεματάκι είναι μικρό, έτσι για να ψηλώσω μερικούς πόντους, και έχω και επίγνωση ότι το λέω και για ποιο σκοπό, τότε είμαι παθολογική ψεύτρα? Μήπως εννοεί ότι αν ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΕΛΕΓΞΩ το ψέμα που βγαίνει από το στόμα μου, είμαι μυθομανής?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    229
    Ακριβώς αυτό που λες alexis!!!!!!

    Το πράγμα σοβαρεύει όταν το πιστεύεις...


    Σκεφτείτε τα εξής:

    -παθολογικός ψεύτης (μυθομανής) σε δικαστήριο. Εκεί τι γίνεται?

    - ο ανιχνευτής ψέματος λειτουργεί με βάση τους καρδιακούς παλμούς αν δεν κάνω λάθος. Αν το πιστεύεις όμως το ψέμα, πραγματικά το πιστεύεις, και ο ανιχνευτής δεν θα κάνει λάθος?

    - το άρθρο δίνει σαν παράδειγμα τα πολύ μικρά παιδιά που δεν είναι ικανά να ξεχωρίσουν πλήρως τη φαντασία από την πραγματικότητα (π.χ. πιστεύουν ότι το πρωί ταξίδεψαν στον πλανήτη Άρη)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    241
    για να πούμε ότι κάποιος είναι παθολογικός ψεύτης δεν σρκεί ένα μόνο ψεματάκι΄. μιλάμε για μία ΄συνήθεια ενός ατόμου.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Στο φτωχο αρθρο της wikipedia που εδωσα αναφερει παντως οτι μερικοι πιστευουν τα ψεμματα που λενε και μπορουν να επηρεασουν ακομα και τα διαφορα τεστ αληθειας

    Pathological liars often actually convince themselves that they are telling the truth, which in turn can alter polygraph tests and other questioning. Some have observed that when caught in a lie, pathological liars tend to become hostile or try to disregard the fact they lied; often playing it off as a joke.

    τουλαχιστον αυτο καταλαβα απο αυτη την παραγραφο.
    Απο την αλλη αν το δεις φιλοσοφικα...κανεις δεν εχει απολυτη αυτογνωσια...κατα καποιον τροπο ολοι ζουμε σε ενα ψεμμα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    241
    υπάρχει μία τανία με τον τζόνυ ντεπ, που μου αρέσει πολύ πάνω στο θέμα αλλά δεν θυμάμαι τον τίτλο της.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    229
    \"ΤΟΝ ΕΣΚΙΣΑ!\" (ατάκα του Ξαρχάκου στο \"Γοργόνες και μάγκες\")

    Με έσκισες keep! Ναι, κι εγώ αυτό καταλαβαίνω από την παράγραφο...Και το δικαστήριο? Στη wiki λέει

    Even though pathological lying is not recognized as a clinical disorder, legal court cases often require that the plaintiff prove that the defendant is aware that he or she is lying. This proof is most important in cases of slander and/or liability.

    Αλλά αυτό που λέει ότι προσπαθούν να αποδείξουν ότι ο κατηγορούμενος ψεύδεται και έχει επίγνωση κιόλας ότι το κάνει..?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Στα δικαστήρια της Αμερικής διυλίζουν την λεπτομέρεια της λεπτομέρειας πολλές φορές, κάτι που μπορεί να είναι άσχετο με την πραγματικότητα.

    Ποιος είναι ο λόγος που αναρωτιέσαι eirineta;
    Νομίζω ότι πάνω κάτω μπορούμε να αναγνωρίσουμε τους μυθομανείς γύρω μας. Εγώ μέχρι στιγμής μόνο ένα άτομο που γνωρίζω προσωπικά μπορώ να το χαρακτηρίσω μυθομανή και σήμερα άκουσα και για μια άλλη περίπτωση από φίλη μου.
    Υπάρχει άτομο που μου έχει πει το μεγαλύτερο ψέμα που έχω ακούσει ποτέ αλλά ενώ δε του είχα εμπιστοσύνη και είμαι σίγουρη ότι μου είχε πει και άλλα δε θα το χαρακτήριζα μυθομανή γιατί διαφαινόταν ότι το κάνει με επίγνωση για κάποιο ορισμένο σκοπό (παρόλο που ο σκοπός ήταν ηλίθιος).
    Ενώ το άτομο που χαρακτηρίζω μυθομανή δεν φαίνεται να υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος για να τα λέει, είναι σα να του βγαίνουν αυθόρμητα για να πει κάτι. Σαφώς υποσυνείδητα θα υπάρχουν κάποιοι λόγοι που το οδηγούν σε αυτά αλλά νομίζω ότι δεν έχει σαφή αντίληψη για αυτό.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    229
    alexi θυμήσου! είναι κι από τους αγαπημένους μου...

    aphelia...δεν υπάρχει σοβαρός λόγος που ρωτάω...εννοώ δεν ξέρω κάποιον που να είναι, δεν είμαι ούτε εγώ...απλά μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον σαν θέμα (δεν είναι?)...Φαντάζομαι ότι ένας μυθομανής από αυτούς που δεν έχουν επίγνωση ότι λένε ψέματα, μπορούν να κάνουν πολύ δύσκολη τη ζωή δικαστών, ιατροδικαστών και λοιπόν υπό συγκεκριμένες περιστάσεις...

    Και ξαναρωτάω? Αν πούμε ένα μικρό ψέμα (για κάποιο χαζό σκοπό) και έχουμε και επίγνωση ότι το λέμε....τότε είμαστε μυθομανείς. Δηλαδή, σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά ενός μυθομανή, αυτός ο συνδυασμός μπορεί να ισχύει. Όμως είναι υπερβολή να πούμε ότι κάποιος που το κάνει αυτό είναι μυθομανής.

    Ποια είναι η διαχωριστική γραμμή?
    Από ποιο όριο και πέρα κάποιος είναι μυθομανής?

    aphelia τι είδους ψέματα έλεγε?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    328
    Μήπως το όριο είναι κάπου εκεί όπου η ζωή του αρχίζει να επηρεάζεται δραματικά από τα ψέματα? ; Ένα παράδειγμα, έχω ένα ανηψάκι 20 χρ. που λέει παντού ότι είναι πλούσιος, ενώ η οικογένειά του ανιμετωπίζει σοβαρά οικονομικά προβλήματα,ότι παέι διακοπές στο εξωτερικό και ότι έχει όσες φιλενάδες θέλει, πανέμορφες και μοντέλα. Τόσο έχει μπει μέσα στο ψέμα του, που άρχισε να το πιστεύει κι ο ίδιος και δεν μπορεί να ζήσει χωρίς αυτήν την πλαστή ταυτότητα. Εν τω μεταξύ, το κοινωνικό περιβάλλον έχει αντιληφθεί τι γίνεται και ήδη τον απομονώνει σιγά σιγά, γιατί τα ψέματά του, αν και δεν έχουν κακό σκοπό, όσο πάνε και πληθύνονται και παρουσιάζουν μια τελείως διαφορετική εικόνα του. Οι γύρω του άρχισαν να εκνευρίζονται, ο ίδιος με τίποτα δεν μπορεί να κόψει αυτή την συνήθεια. Η ζωή του επηρεάζεται γιατί θεωρείται πλέον αναξιόπιστος και από τους φίλους και από την οικογένεια και πιστεύω ότι θα έχει συνέπειες και στα επαγγελματικά του γιατί δεν του έχει κανένας εμπιστοσύνη.
    Αυτός νομίζω είναι ένας κλασικός μυθομανής.
    Όσο για τις περιπτώσεις που τα ψέματα αραδιάζονται για κάποιον σκοπό, για λόγους συμφέροντος ή για να κάνουν κακό σε κάποιον άλλον, αυτόν τον άνθρωπο δεν θα τον έλεγα μυθομανή, θα τον ονόμαζα, κακεντρεχή, πονηρό, κακόβουλο και συμφεροντολόγο. Όχί πάντως μυθομανή.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •