Εξαρτημενη διαταραχη προσωπικοτητας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    5
    p[op[ppo[[op[op[op[oi[
    Last edited by viv1; 30-11-2013 at 01:24.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Αν θέλεις ρίξε μια ματιά σε αυτό το βιβλίο!
    Υπάρχει και σε δημόσιες βιβλιοθήκες.
    http://www.protoporia.gr/anakalypton...s-p-42484.html

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    5
    Σε ευχαριστώ , θα το πάρω αύριο κιόλας

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Ριξ'του μια ματιά αν σου κάνει.
    Μια από τις παγίδες που αναφέρει είναι και η εξαρτηση.
    Έχει αρκετά παραδείγματα, τακτικές βελτίωσης που βέβαια δεν γίνονται σε μια μέρα ή ένα μήνα, και γενικά βοηθητικές σκέψεις!
    Απλά είναι πολύ πυκνογραμμένο για να διαβαστεί μονορούφι, κατά την άποψη μου.

  5. #5
    ...βιβ καλησπέρα.
    Τι απ όλα αυτά που γράφεις δισχεραίνουν την διάθεση σου?
    Πχ, τσακώνεσαι με την αδελφή σου και μετά σου τυχαίνει κάτι πολύ ωραίο, τύπου βγαίνεις με μια φίλη και περνάτε υπέροχα.
    Εσύ δεν μπορείς να διασκεδάσεις γιατί έχεις σκαλώσει στον τσακωμό σας και ας μην είναι πολύ σοβαρός?
    Επίσης, στη ζωή σου πως είσαι?
    Έχεις σύντροφο, ωραία σχέση, ικανοποιητικό επίπεδο διαβίωσης?

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    5
    Γεια σου θεοφανία, χαίρομαι για την επικοινωνία. Θα σου πω, αν πχ έχω ένα καυγά με την αδερφή μου, θα νιώσω αρχικά πολύ αδικημένη, μόνη , πληγωμένη κτλ, που δεν υπάρχει λόγος, κοντρολάρω τον εαυτό μου , θα βγω εξω με την φίλη μου, θα το συζητήσω μπορεί και μέχρι εξαντλήσεως, θα προσπαθώ να το ξεχνάω και θα κλάιω σίγουρα το βράδυ. Είναι απλά υπερβολικό. Εχω πολύ ικανοποιητικό επίπεδο διαβίωσης. Γενικά εώς πρόσφάτως ενέπιπταν αρκετοί λόγοι που μου έκοβαν την διασκέδαση, πλέον αυτό το κοντρολάρω όλο και περισσότερο. Πριν ένα χρόνο πχ έπρεπε να πιω αλκοόλ (όχι αναγκαστικά πολύ) για να χαλαρώσω έξω και να μπορέσω να προσαρμοστώ , πλέον δεν μου είναι απαραίτητο. Σύντροφο δεν έχω, αλλά αν , με ρωτήσεις να σου ορίσω τι ζητάω από μία σχέση, θα απαντήσω με γενικότητες. Δεν είμαι πλήγωμένη , ούτε ερωτευμένη, μπορώ όμως να ξοδέψω πολλές ώρες στο αν έκανα σωστά αυτό ή το άλλο..μέχρι εξαντλήσεως δηλαδή. Θέλω να πω πως παλιότερα ήμουν πιο ανεξαρτητο άτομο ή τουλάχιστον έτσι πιστεύω

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    5
    Θεοφανία δυσχεραίνουν την θέση μου, αρχικά τα αρνητικά συναισθήματα που με κατακλύζουν, έπειτα το ότι χάνω επόμενες στιγμές, το ότι ξαπλώνω με πραγματικό άγχος το βράδυ να κοιμηθώ και ξυπνάω πραγματικά με το ίδιο άγχος. Έπειτα αν κάποιο άτομο πέραν του οικογενειακού, με φέρει σε μία παρόμοια κατάσταση, εγώ αρχίζω και δουλεύω μέσα μου την σταδιακή απεμπλοκή μου από αυτό έτσι ώστε να μην ¨ξαναπονέσω¨" . Μάλιστα μία πολύ καλή μου φίλη, εξεπλάγην με το πόσο έντονα βιώνω τα συναισθήματα και το πόσο αναίσθητη δείχνω ή και φέρομαι σαν τέτοια. Σαν αυτοτιμωρία , ένα πράγμα. Σε κόβω γιατί μου έκανες αυτο, και μετά καταθλιπτικές στιγμές.

  8. #8
    Quote Originally Posted by viv1 View Post
    Θεοφανία δυσχεραίνουν την θέση μου, αρχικά τα αρνητικά συναισθήματα που με κατακλύζουν, έπειτα το ότι χάνω επόμενες στιγμές, το ότι ξαπλώνω με πραγματικό άγχος το βράδυ να κοιμηθώ και ξυπνάω πραγματικά με το ίδιο άγχος. Έπειτα αν κάποιο άτομο πέραν του οικογενειακού, με φέρει σε μία παρόμοια κατάσταση, εγώ αρχίζω και δουλεύω μέσα μου την σταδιακή απεμπλοκή μου από αυτό έτσι ώστε να μην ¨ξαναπονέσω¨" . Μάλιστα μία πολύ καλή μου φίλη, εξεπλάγην με το πόσο έντονα βιώνω τα συναισθήματα και το πόσο αναίσθητη δείχνω ή και φέρομαι σαν τέτοια. Σαν αυτοτιμωρία , ένα πράγμα. Σε κόβω γιατί μου έκανες αυτο, και μετά καταθλιπτικές στιγμές.
    Γι αυτό σου έκανα αυτές τις ερωτήσεις.
    Λίγο πολύ όλοι μπαίνουμε σε άγχη και στεναχώριες, που όμως διαχειριζόμναστε εύκολα και δεν μας κάνουν να υποφέρουμε.
    Από τη στιγμή που εσύ νιώθεις πως υποφέρεις, μήπως να έβλεπες έναν ειδικό?
    Εδώ ούτε διάγνωση μπορεί να σου κάνει κανείς, ούτε να στο λύσει.
    Θα διαβάσεις φυσικά γνώμες, αλλά την πραγματική βοήθεια μόνο ο ειδικός θα στην παράξει.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    5
    ισως να χρειαζομαι ειδικο

Similar Threads

  1. οριακη διαταραχη προσωπικοτητας
    By vassiliki.ma in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 3
    Last Post: 18-11-2020, 14:45
  2. οριακη διαταραχη της προσωπικοτητας
    By merliou in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 7
    Last Post: 30-04-2019, 18:10
  3. METAIXMIAKH ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ
    By pagani13 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 24
    Last Post: 01-05-2012, 22:44
  4. ΕΧΩ ΟΡΙΑΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ
    By KIM in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 2
    Last Post: 08-12-2010, 14:59
  5. Παρανοειδής διαταραχή της προσωπικότητας
    By ZaxDuke in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 18
    Last Post: 14-06-2007, 11:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •