το αγχος μου μεσα!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1

    το αγχος μου μεσα!!!

    Δεν αντεχω αλλο ειλικρινα!Ζω σα σχιζοφρενης εξαιτιας της κοινωνικης φοβιας και της αγοραφοβιας...Ζω με το αγχος εχω αγχος για τα παντα και μου φταιει ο εαυτος μου με θεωρω χαλια εχω πολυ χαμηλη αυτοεκτιμηση κι αυτο με εκνευριζει κσι ξεσπαω σε ατομα αλλα γιατι δεν εχω που να ξεσπασω αυτες τις μερες επεσα ψυχολογικα πολυ παλι ουτε να μιλησω δε μπορω καλα καλα μα γιατι το επαθα αυτο επιτελους;;;Δε μπορω να αντιμετωπισω καταστασεις και ανθρωπους με πιανει ταχυκαρδια λες και εχω προβλημα και στην καρδια μου,η ψυχολογος μου μου λεει να μη δινω σημασια στο συμπτωμα και προσπαθω αλλα εγω ζω ολη μου τη ζωη με αυτο δε μπορω...Τι θα κανω;;αχχχχ...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Να μη δίνεις σημασία στα συμπτώματα...
    Ωραία συμβουλή τι να πω...
    (ειρωνεύομαι φυσικά)...

    Αν είναι σε αρχική μορφή τα συμπτώματα και διαχειρίσιμα τότε ίσως ο ψυχολόγος μόνος του μπορεί να βοηθήσει.
    Εγώ όταν πήγα μετά από 7+ χρόνια με άγχος, κατάθλιψη, κοινωνική φοβία κτλ λίγα μπορούσε να κάνει.
    Τι έκθεση να κάνεις όταν η καρδιά βαράει ταμπούρλο, τα μάτια δακρύζουν, η φωνή τρέμει, ο λαιμός κλείνει κτλ...

    Δυστυχώς ή ευτυχώς όταν τα συμπτώματα έχουν ξεφύγει ο ψυχίατρος είναι αυτός που θα βοηθήσει για αρχή και όταν τα φάρμακα ελατώσουν τα συμπτώματα τα σωματικά τότε θα μπορέσεις να δουλέψεις και πιο σωστά με τον ψυχολόγο ;-)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα σου φιλη μου,κ εγω πασχω απο κοινωνιοφοβια κ προτιμω ειμαι μαζι με το αγορι μου που θελουμε κανουμε οικογενεια τους δικους μου τις φιλες μου κ λιγους επιπλεον ανθρωπους που εμπιστευομαι,ομως πιστευω οτι αυτο δεν θα με εμποδισει να ζησω φυσιολογικα με μια δυο ιδιαιτεροτητες εστω κ τον μικρο κυκλο τον δικων μου ανθρωπων,μην απαιτεις να εισαι φουλ κοινωνικη καλυτερα λιγοι κ καλοι ανθρωποι,τωρα επειδη νιωθεις τρομερα αβολα με κοσμο πρεπει να το δουλεψεις με ειδικο,κ παντα υπαρχει πιθανοτητα που πιθανοτατα ισχυει κ για μενα να πασχουμε απο ειδος αυτιστικης διαταραχης που δεν ειναι αρρωστα βεβαια ομως στον τομεα της κοινωνικοποιησης εχει μεγαλες δυσκολιες,εγω εχω παρα πολλα συμπτωματα αυτισμου κ τεινω να πιστευω οτι απο εκει προερχεται το θεμα μου αλλα κ απο ασκημα πραγματα που μου συνεβησαν μπουλιγκ στο σχολειο παραδειγμα

  4. #4
    Σας ευχαριστω για τη συμπαρασταση βρε παιδια τι να πω...προσπαθω να κανω το καλυτερο και λεω παλι καλα που μπορω και μιλαω,παλι καλα που μπορω να περπαταω αναμεσα σε κοσμο,παλι καλα που μπορω να κυκλοφορω και μονη μου γιατι θα μπορουσα να ημουν σε χειροτερη μοιρα,παλια ουτε να μιλησω δε μπορουσα καλα-καλα ομως με τα χαπια βελτιωθηκε η φωνη μου και η διαθεση μου να' ναι καλα ο ψυχιατρος μου!!Αυτη τη Δευτερα θα παω μονη μου στην ψυχολογο μου με το μετρο και μπορω να το κανω!!Την Τεταρτη θα παω στο ψυχιατρο μου...Θα ζητησω να ελατωσσω τα φαρμακα θελω να τα καταφερω μονη μου με το φιλο μου που ξερει και με στηριζει σε αυτον βασιζομαι τωρα,σιγα-σιγα θελω να βασιζομαι στη Βασουλα εμενα!!!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by Βασουλα View Post
    Σας ευχαριστω για τη συμπαρασταση βρε παιδια τι να πω...προσπαθω να κανω το καλυτερο και λεω παλι καλα που μπορω και μιλαω,παλι καλα που μπορω να περπαταω αναμεσα σε κοσμο,παλι καλα που μπορω να κυκλοφορω και μονη μου γιατι θα μπορουσα να ημουν σε χειροτερη μοιρα,παλια ουτε να μιλησω δε μπορουσα καλα-καλα ομως με τα χαπια βελτιωθηκε η φωνη μου και η διαθεση μου να' ναι καλα ο ψυχιατρος μου!!Αυτη τη Δευτερα θα παω μονη μου στην ψυχολογο μου με το μετρο και μπορω να το κανω!!Την Τεταρτη θα παω στο ψυχιατρο μου...Θα ζητησω να ελατωσσω τα φαρμακα θελω να τα καταφερω μονη μου με το φιλο μου που ξερει και με στηριζει σε αυτον βασιζομαι τωρα,σιγα-σιγα θελω να βασιζομαι στη Βασουλα εμενα!!!
    βασουλα μου εγω θα σου πω το εξης! ΚΑνοντας ψυχοθεραπεια βαση της γνωσιακης μεθοδου αυτο που με βοηθαει να λεω στον εαυτο μου ειναι η φραση ´αγνοεισε τά ´ εννοοντας τα συμπτωματα! Αυτη η μεθοδος σε βοηθαει να επαναπρογραμματισεις μηχανισμους στον εγκεφαλο κ σου μιλαω ενω εχψ υπαρξει αγοραφοβικη σε σημειο που δεν εβγαινα εξω αλαλα δεν εμενα κ σπιτι μονη...τωρα αυτα ειναι μακρινα εκτος απο την υποχονδριαση που εννιοτε με ταλαιπωρει! Βρες μια φραση που σου δινει κινητρο κ επαναλαμβανε τη στον εαυτο σου πολλες φορες τη μερα καθε μερα, καποια στιγμη θα σε ηρεμη οταν τη φερνεις στο μυαλο!σε συμπτωματα που ειναι γνωριμα πραγματικα προσπαθησε να τα αγνοεις! Ειναι δυσκολη διαδικασια γιατι πρεπει να ξεναθεις συμπεριφπρες χρονων κ θελει επιμονη! Στα καινουρια συμπτωματα ψαχομαο ακομα αλλα τα γνωριμα προσπαθω να τα απομυθοποιω! Και καθε φορα που θα το καταφερνεις θα εχεις κ λιγο περισσοτερο εκτιμηση κ εμπιστοσυνη στη Βασουλα! ΚΑλη δυναμη

  6. #6
    ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ.Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΟΔΟ ΜΕ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑΦΟΒΙΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΒΓΑΙΝΩ ΕΞΩ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΗ ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΑΓΑΠΗΣΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ.ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΕΧΩ ΔΥΝΑΜΗ ΠΑΝΤΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΑ ΔΕ ΘΑ ΚΟΛΩΣΩ ΑΠΛΑ ΘΑ ΠΑΡΩ ΑΠΟΦΑΣΗ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΣΥΜΦΙΛΙΩΘΩ ΜΕ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΠΟΤΕ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΩ ΚΑΛΩΣ...ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΜΑΙ ΔΥΝΑΜΙΚΟ ΑΤΟΜΟ ΚΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΘΑ ΗΜΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΓΙΑΤΙ ΚΑΚΑ ΤΑ ΨΕΜΜΑΤΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΜΕΝΟΙ...!!!ΕΓΩ 17 ΧΡΟΝΩΝ ΕΙΜΑΙ ΑΜΑΡΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΛΑΧΤΑΡΑΩ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΩ ΟΠΩΣ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ...ΑΛΛΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΠΩΣ ΕΓΩ ΤΟ ΚΛΗΡΟΝΟΜΗΣΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΚΙ ΑΛΛΕΣ ΣΤΟ ΣΟΙ ΜΟΥ ΕΝ ΟΛΙΓΗΣ ΤΟ ΣΟΙ ΜΟΥ ΜΕΣΑ ΧΑΧΑΧΑ....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    104

    μια απτ ιδια

    Εμενα ποτε δεμαρεζε ο πολυς ο κοσμος αλλα λογω γεγονοτων πλεον μου μεινε κουσουρι οταν παω σε μερη με πολυκοσμοα με πιανουν τα νευρα μου νοιωθω οτι θα συναντησω γνωστους και φυσικα δε θελω επισης νοιωθω μια ενταση ειμαι σε ςκγερηγορση νοιωθω πιο ανετα οταν ειμαι μονος πινω καφε η ουζακι αλλα συνεχεια σκεφτομαι και εχω κουραστει θελω να ηρεμησω πια αν θες να μιλαμε βασιλικξη θα αφησω. Το μειλδε ξερω αν επιτρεπεται βεβαια να μιλαμε θελω τη ζωη μου τη παλια βαρεθηκα [email protected] αναρωτιεμαι ανγινεται να γινουμς φιλοι στο φμπνα μιλαμε και να συζηταμε θα ολοι εμεις που γραφουμε εδω μεσα κ νοιωθουμε ο ενας τον αλλο αυτα..

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    15
    βασούλα έχεις δοκιμάσει ποτέ διαλογισμό;εάν όχι σου το προτείνω.με βάση την μπορεί να βοηθήσει στο στρες και πιθανόν και στην αγοραφοβία.για να ξεπεράσεις το πρόβλημα της ταχυκαρδίας όταν αντιμετωπίζεις τους ανθρώπους θα μπορούσες να δοκιμάσεις interoceptive exposure.Για παράδειγμα, πριν εμπλακείς σε μια στρεσογόνα κατάσταση για σένα όπως μιλώντας σε κάποιον θα μπορούσες προηγουμένως να ανεβάσεις τους παλμούς σου μέσω της άσκησης.Επομένως, η ταχυκαρδία και η εφίδρωση θα υφίστανται ήδη.Βέβαια αυτό πρέπει να γίνει σταδιακά ξεκινώντας από λιγότερο στρεσογόνες καταστάσεις.Εάν αυτό σου φαίνεται αρκετά δύσκολο ο διαλογισμός σε συστηματική βάση θα μπορούσε να βοηθήσει για να είσαι πιο ήρεμη.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    καιρο ειχαμε να σε δουμε βασω!
    θεραπεια εκανες καθολου?
    με την δουλεια τι εκανες τελικα?
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    408
    Ίσως σε βοηθούσε και η γυμναστική μαζί με αναπνοές χαλάρωσης

  11. #11
    Σκεψου οτι υπαρχουν χειροτερα. Αυτο που χεις οχι οτι δεν ειναι τιποτα αλα, επεσες σε μια βαθεια τρυπα, τι να κανουμε τωρα. Σιγα σιγα θα βγεις προσπαθωντας καθε μερα.
    Καλα σου ειπε να μην τα σκεφτεσαι τα συμπτωματα, θα περασουν, απλα να εχεις δυναμη και μη το βαζεις κατω. Θα περασουν

Similar Threads

  1. Λιγο φως εδω μέσα...
    By Νεραιδα in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 30-12-2014, 17:06
  2. Τα βασανα μου μεσα
    By KARMA in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 22
    Last Post: 24-12-2014, 17:24
  3. το γαστρεντερικο μου μεσα...
    By ti einai touto pali in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 356
    Last Post: 16-12-2014, 11:06
  4. Η θάλασσα μέσα μου
    By mirtw in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 26
    Last Post: 10-06-2011, 00:04
  5. Η φωνη μεσα μου
    By Bibo in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 24-06-2010, 15:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •