Που μπορώ να κάνω τέστ νοημοσύνης; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 28 of 28
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ναι , φανταζομαι οτι ειναι αρκετα πολυπλοκο αν θες ακριβεις μετρησεις , χωρις να εχω ασχοληθει με το αντικειμενο. Ακομα και η γλωσσα ειναι προβλημα .... αλλο ν κανεις iq test στα αγγλικα ... αλλο στη μητρικη σου γλωσσα , εκτος απο συμβολα , ακολουθιες με αριθμους κλπ. που ειναι παγκοσμια. Σιγουρα παιζει ρολο και το μορφωτικο επιπεδο ως ενα σημειο , στο να εχεις εξασκηθει σε καποια πραγματα και χιλια δυο.

    Αλλα δεν εχει νοημα να ψαχνεις και για την απολυτα ακριβη μετρηση με ενα σκορ ας πουμε .... τοσο ... ε και?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Quote Originally Posted by nonono View Post
    Χμμ ενδιεφέρον. Έχω περιέργεια για το λόγο που ισχύει αυτός ο κανόνας δεοντολογίας. Προσωπικά πάντως και οι πληροφορίες αυτές που λες ότι δίνουν θα με κάλυπταν.
    Ένας λόγος... ένας αριθμός είναι και μια πολύ συγκεκριμένη 'ταμπέλα' για έναν άνθρωπο. Πράγμα άδικο και που ίσως οδηγεί σε παρερμηνείες.
    Μια ευρύτερη κατηγορία σε συνδυασμό με επεξήγηση είναι πολύ πιο βοηθητική.
    Αφού θα σε κάλυπταν.... go for it! :)

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Ναι , φανταζομαι οτι ειναι αρκετα πολυπλοκο αν θες ακριβεις μετρησεις , χωρις να εχω ασχοληθει με το αντικειμενο. Ακομα και η γλωσσα ειναι προβλημα .... αλλο ν κανεις iq test στα αγγλικα ... αλλο στη μητρικη σου γλωσσα , εκτος απο συμβολα , ακολουθιες με αριθμους κλπ. που ειναι παγκοσμια. Σιγουρα παιζει ρολο και το μορφωτικο επιπεδο ως ενα σημειο , στο να εχεις εξασκηθει σε καποια πραγματα και χιλια δυο.

    Αλλα δεν εχει νοημα να ψαχνεις και για την απολυτα ακριβη μετρηση με ενα σκορ ας πουμε .... τοσο ... ε και?
    Φυσικά... όλα αυτά παίζουν ρόλο. Για τη μητρική γλώσσα, δεν είναι μόνο αυτό το θέμα, αλλά και οι γνώσεις και οι συνήθειες κάθε χώρας, πολλά. Γι' αυτό και δεν γίνεται απλή μετάφραση των τεστ... αλλά κανονική στάθμιση, ώστε να προσαρμοστούν στα δεδομένα της κάθε χώρας και να διατηρήσουν την αξιοπιστία κι εγκυρότητα του πρωτότυπου. Είναι δουλειά που αναλαμβάνει επιστημονική ομάδα και χρειάζεται αρκετή μελέτη.

    Υπάρχουν και λεκτικές και πρακτικές υποκλίμακες στα τεστ αυτά. Οι λεκτικές σαφώς κι έχουν να κάνουν και με την εκπαιδευτική εμπειρία και τη ζωή σε μια συγκεκριμένη κοινωνία.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ναι και υποθετω θα υπαρχουν και συγκεκριμενες δεξιοτητες που δεν μπορουν να αποτυπωθουν σε εναν αριθμο. Πιστευω μεγαλες εταιρειες προσληψεις προσωπικου να το εχουν αναγαγει σε "τεχνη" το να μπορουν να βρουν τον καταλληλο ανθρωπο για την καταλληλη θεση. Και φυσικα αυτο που μετραει περισσοτερο ειναι τα "εργα" του καθενος ισως.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Α ναι και το "βυσμα" και ποιον ξερεις:P
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Ναι, η επιλογή προσωπικού πάντως είναι άλλη ιστορία.
    Και πάντα υπάρχει κι ο αστάθμητος παράγοντας.... μπορεί να αξιολογηθείς ολόσωστα, μπορεί να φαίνεσαι ιδανικός για μια συγκεκριμένη θέση, να το έχεις αποδείξει και με έργα, αλλά για κάποιον ξαφνικό προσωπικό λόγο, να χάσεις το κίνητρο να αποδώσεις.
    Γιατί καλές οι ικανότητες, αλλά πολύ πιο χρήσιμα τα κίνητρα! :)

    (ε και το ποιον ξέρεις... όλο και κάπου βοηθά! :P )

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    10
    OK, οπότε μάλλον καταλήγουμε ότι το καλύτερο μέρος για το τεστ είναι ένας ψυχολόγος.

    Η ειδικότητά του ποια θα πρέπει να είναι; Ο αγγλικός όρος είναι psychometrician αν δεν κάνω λάθος, αλλά ο ελληνικός; Ψυχομετρητής; Ψυχοδιαγνώστης; Δεν μπορώ να βρω κάτι στο google :|

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Για να γινεις μελος της mensa , πρεπει ναχεις IQ ανω του 160 . Αν και πλεον το EQ θεωρειται σημαντικοτερο . Να σας πω τρια μελη της mensa να εκπλαγητε ( ? ) , Sharon Stone , Shakira , Jeena Davis ( η τελευταια δεν μου κανει εντυπωση ) .
    To ΙQ του einstein λεγεται οτι κυμαινεται μεταξυ 160-180 . Στο 180 θεωρεισαι ιδιοφυια , αν και το συγκεκριμενο τεστ τεινει να θεωρηθει ακυρο , δειχνει μονο μια πλευρα της ' εξυπναδας ' του υποκειμενου .
    αυτη τελικα παραδεχτηκε οτι ελεγε ψεμματα

  9. #24
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Quote Originally Posted by nonono View Post
    OK, οπότε μάλλον καταλήγουμε ότι το καλύτερο μέρος για το τεστ είναι ένας ψυχολόγος.

    Η ειδικότητά του ποια θα πρέπει να είναι; Ο αγγλικός όρος είναι psychometrician αν δεν κάνω λάθος, αλλά ο ελληνικός; Ψυχομετρητής; Ψυχοδιαγνώστης; Δεν μπορώ να βρω κάτι στο google :|
    Είπες στην αρχή ότι είσαι στην περιοχή του Βόλου. Νομίζω πως το καλύτερο είναι να βάλεις στο google Ψυχολόγος Βόλος και να δεις στα βιογραφικά τους ή στις υπηρεσίες που προσφέρουν, αν έχουν σχετική εκπαίδευση ή αν χορηγούν το τεστ που λέγαμε. Και μετά αρχίζεις τα τηλέφωνα :)

  10. #25
    Περίεργη σύμπτωση... Αυτές τις μέρες έψαξα στο google για τεχνικές και τι μπορώ να κάνω με το ipad. Στις περισσότερες καταχωρήσεις εκεί, όλες σχεδόν έχουν διαφημίσεις και προτάσεις για να κάνεις τεστ IQ... Εμπορικές "συμπτώσεις" νέας γενιάς άραγε??

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    504
    Τα τεστ νοημοσυνης στο ιντερνετ δεν ειναι ολα επισημα το πιο ''εισημο'' τουλαχιστον απο τα υπολοιπα ειναι αυτο εδω http://www.iqtest.dk/main.swf το εχει σχεδιασει νομιζω καποιος της μενσα
    ειχα ανεβασει θεμα για iq και eq test δες στο προφιλ μου στα θεματα μου αν θες.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    504
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Για να γινεις μελος της mensa , πρεπει ναχεις IQ ανω του 160 . Αν και πλεον το EQ θεωρειται σημαντικοτερο . Να σας πω τρια μελη της mensa να εκπλαγητε ( ? ) , Sharon Stone , Shakira , Jeena Davis ( η τελευταια δεν μου κανει εντυπωση ) .
    To ΙQ του einstein λεγεται οτι κυμαινεται μεταξυ 160-180 . Στο 180 θεωρεισαι ιδιοφυια , αν και το συγκεκριμενο τεστ τεινει να θεωρηθει ακυρο , δειχνει μονο μια πλευρα της ' εξυπναδας ' του υποκειμενου .
    Δεν ισχιει

    Για να γινεις μελος της μενσα πρεπει να χεις 130 iq
    στο 130 θεωρεισαι genius
    στο 160 διανοια
    180 ειναι υπερβολικα σπανιο

  13. #28
    εχει πολλα τετοια τεστ στο ιντερνετ

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ?
    By eleon in forum Κακοποίηση
    Replies: 25
    Last Post: 07-12-2012, 13:11
  2. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΕΞ....
    By Lacrymosa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 33
    Last Post: 31-08-2012, 20:34
  3. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΠΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΕΞ
    By BrokeN_DoLL in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 76
    Last Post: 18-09-2011, 14:59
  4. Δεν μπορώ να βρω τι να κάνω στην ζωή μου...
    By Densoulew in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 15-05-2011, 04:07
  5. μία άλλη άποψη για τα τεστ νοημοσύνης
    By arktos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 22-12-2009, 13:41

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •